Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ocena dysków HDD Seagate, Samsung

Stojgniew 07 Jun 2020 20:57 636 11
 • #1
  Stojgniew
  Level 6  
  Witam serdecznie!

  Bardzo bym prosił o sprawdzenie i ocenę moich 3 dysków HDD jakie mam zamontowane w leciwym komputerze: Samsung 500GB, Seagate 500GB (12 letni) oraz najmłodszy z nich ok.5 letni Seagate 1TB. Program Victoria pokazuje, tak przynajmniej mi się wydaje jako laikowi, że najzdrowszy jest w zasadzie dysk Samsunga? Nie znam się dlatego proszę o pomoc. Na wszystkich dyskach mam dane , system jest na SSD. Czy moje dane trzeba z któregoś dysku natychmiast "ewakuować"? Mimo wszystko program pokazuje status dysków jako Dobry - jak to interpretować? Dotychczas nic się nie działo złego z powyższymi HDD, komputer normalnie działa, jedynie przestraszyłem się gdy z ciekawości chciałem sprawdzić stan dysków powyższym programem i po przeczytaniu przewodnika z tego forum jak interpretować dane S.M.A.R.T obleciał mnie strach ... Proszę Was Specjaliści byście te dane lepiej mi przetłumaczyli :) Z góry dziękuję!
 • Helpful post
  #2
  Łukasz_W

  HDD and data recovery specialist
  ST1000DM003 zaliczył błąd transmisji danych. Dane z niego jednak bym zabezpieczył, bo to Seagate z serii DM i wszystkiego można się spodziewać.

  ST3500320AS posiada dwa "bady" oraz przepracowane 23k godzin pracy, profilaktycznie dane do zabezpieczenia, bo te 2 sektory mogą zamienić się w brak dostępu do całości, zwłaszcza, że to czarna seria.

  Samsung zaliczył wstrząs lub silne wibracje w trakcie pracy co przełożyło się na błąd odczytu powierzchni.
  Ze względu na 30 tysięcy godzin pracy też zalecałbym jego wymianę. To drugi dysk, który posiada błędy transmisji danych, mogą one wynikać ze wcześniejszego przeciążenia lub z problemów po stronie płyty (przegrzewanie) / zasilania.

  Na jakiej płycie i pod jakim zasilaniem pracują te dyski?
 • #3
  Stojgniew
  Level 6  
  Przede wszystkim dziękuję za odpowiedź!

  Wszystkie dyski pracują na leciwej płycie głównej ASUS M3A z roku 2008, sloty pamięci RAM wszystkie zajęte = 8GB . Zasilacz nie wiem jakiej firmy jest, ale jest od "nowości" komputera.Mam obecnie odpalony program HWiNFO i pokazuje napięcie 12.352 V max zanotowane , najniższe zanotowane to 12.224 V - w takim przedziale napięć pracuje komputer i nie ma zawieszeń w pracy. Nie mam UPS-u więc jak czasem bywają nagłe zaniki prądu w sieci, a przez te wszystkie lata komputer został na "ostro" wyłączony.
  Co do dysku Seagate 1T : parametr ID 183 z powyższego zrzutu ekranu z programu Victoria , nie ma czegoś takiego w programie Crystal Disk Info. W nim jest wartość B7 i pisze "specyficzne dla dostawcy".
 • #4
  ITSpec.

  Level 41  
  Stojgniew wrote:
  Zasilacz nie wiem jakiej firmy jest, ale jest od "nowości" komputera.

  To ważne, sprawdź.

  Stojgniew wrote:
  Mam obecnie odpalony program HWiNFO i pokazuje napięcie 12.352 V max zanotowane , najniższe zanotowane to 12.224 V

  Wskazaniami programów się nie sugerujmy.
 • #5
  Łukasz_W

  HDD and data recovery specialist
  Stojgniew wrote:
  Wszystkie dyski pracują na leciwej płycie głównej ASUS M3A z roku 2008

  Do sprawdzeni również stan kondensatorów.
 • #6
  Stojgniew
  Level 6  
  1. Zdjąwszy obudowę komputera, ukazał się taki zasilacz (od nowości ten sam) jak na załączonym zdjęciu.
  2. Kondensatory wyglądają dobrze ( nie jestem elektronikiem, ale chodzi o to czy nie są "spuchnięte"(?) - więc nie są, wyglądają jak nowe)
  3. Jak widzę w Państwach wypowiedziach - wszystko ma wpływ tj. podzespoły itp. Dodam więc, że procesor to AMD Phenom Quadcore 9550, płyta Asus M3A green series, powyższe dyski plus dysk na system SSD Crucial BX500 120GB (nowy), RAM 8 GB DDR2, myszka bezprzewodowa.
  Sugerujecie Panowie, że zasilacz może być mało wydajny dla tylu dysków?
  4. Czyli mam rozumieć, że wszystkie dyski HDD to tak zwane - "nie znacie dnia ani godziny"? Trzeba uciekać z nimi... :)
  [/img]
 • #7
  Łukasz_W

  HDD and data recovery specialist
  Zasilacz też masz z czarnej listy.
  Także tego...
 • #8
  Stojgniew
  Level 6  
  Okazuje się, że sprzęty mam z "czarnej listy" czyli statystycznie bardzo wadliwe, hmmm... jak na "czarną listę" to 12 lat pracy bezproblemowej (zasilacz i dysk seagate 500 GB) to chyba całkiem dobry wynik :D
 • #9
  Łukasz_W

  HDD and data recovery specialist
  Prawa Murphy'ego, teraz ryzyko awarii znacząco wzrosło ;]
 • #10
  Stojgniew
  Level 6  
  Podsumowując: profilaktyczna wymiana dysków na jeden HDD ale pojemności 2TB oraz profilaktycznie zasilacz...

  Dzięki za ocenę dysków i poświęcony czas :)
 • #11
  Łukasz_W

  HDD and data recovery specialist
  Jeden wewnętrzny dysk i drugi zewnętrzny z tymi samymi danymi. Trzymanie wszystkiego na jednym napędzie to też nie jest dobry pomysł.
 • #12
  Stojgniew
  Level 6  
  Dziękuję za wskazówki i poradę. Właśnie oglądam filmik (z 31 maja), na którym odzyskuje Pan dane. Podobnego "pacjenta" z czarnej serii mam obecnie w komputerze - także tego... :)

  Dzięki i pozdrawiam!