Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tłumik-regulator do systemu modularnego eurorack w pudełku

Piottr242 07 Cze 2020 21:10 1770 12
  • Urządzenie, które chcę zaprezentować jest proste jak konstrukcja nie powiem czego, ale dziś właśnie je skończyłem, podłączyłem i gra i buczy. Jest to "moduł" trzech regulatorów potencjometrycznych zamknięty w pudełku Z-34.

Pierwszy obrazek właściwie wyjaśnia po co to i do czego to jest. Syntezator a raczej moduł dźwiękowy (bo syntezator powinien mieć klawisze ;-) ) Behringer Neutron stanowi w istocie kompletny system modularny. Zawiera wszystko to co powinien zawierać "modular" za ciężkie tysiące, a więc:
    - dwa oscylatory VCO,
    - filtr górno/dolno/środkowoprzepustowy VCF,
    - generator szumu,
    - oscylator przebiegów wolnozmiennych LFO,
    - dwa generatory obwiedni ADSR,
    - delay,
    - przester (overdrive),
    - sample and hold,
    - dwa "przypisywalne" potencjometry (attenuators)
    - slew rate limitter czyli opóźnienie zbocza sygnału
    i wszystko to wyprowadzone na krosownicę po prawej stronie instrumentu.

Jako że przy takiej liczbie kombinacji dwa to się okazuje za mało, postanowiłem dobudować sobie dodatkowe potencjometry, którymi można regulować parametry lub poziom sygnału.
    Płytki drukowane zaprojektowałem w DipTrace i po zrobieniu prototypu żelazkiem, zamówiłem po raz pierwszy w życiu w JLC.
    Jeszcze w styczniu, zanim się zaczęło to wariactwo z epidemią.
    Przyszły bardzo ładne płytki, z rozwiązanym problemem wiercenia otworów podłużnych pod gniazdka:
    Tłumik-regulator do systemu modularnego eurorack w pudełku Tłumik-regulator do systemu modularnego eurorack w pudełku Tłumik-regulator do systemu modularnego eurorack w pudełku Tłumik-regulator do systemu modularnego eurorack w pudełku
    I tu uwaga: przekonałem się empirycznie, że są dwa niby takie same typy gniazdek mini jack, z czego jeden tylko pasuje do układu otworów. Ten drugi ma inaczej rozmieszczone nóżki i nie pasuje. Rozróżnimy go po trzech punktach zgrzewu obudowy, zamiast pięciu.

Następnie polutowawszy gniazdka i potencjometry (potencjometr lutuje się po stronie przeciwnej niż gniazdka, stąd płytka dwustronna jest lepsza niż robione termotransferem prototypy), wywierciłem otwory w obudowie Z-34 i dopasowałem:
    A następnie połączyłem masy i kaskadowo wejścia kabelkiem:
    Tłumik-regulator do systemu modularnego eurorack w pudełku Tłumik-regulator do systemu modularnego eurorack w pudełku
    Jak widzicie, w konstrukcji wykorzystałem prototypy zrobione termotransferem, co się mają marnować.
    Złożone urządzenie wyglądało tak, ale czegoś mi brakowało:
    Skąd wiadomo, które wejście, które wyjście? Pomylenie może być niebezpieczne, bo na wyjście jest wyprowadzony po prostu ślizgacz potencjometra, który zwiera do masy w skrajnym położeniu. Więc opisałem wejście i wyjście kiedyś tam zrobionym szablonem trawionym z blachy i lkaierem w sprayu. Nie jest to łatwe, dlatego opisałem tylko jedno. Tak wygląda urządzenie podpięte pod syntezator którym steruje:

Schematu nie pokazuję, bo nie ma dużej filozofii - wejście wchodzi na początek potencjometru, koniec potencjometru do masy, ślizgacz na wyjście. No i połączenie kaskadowe wejść tak, że jak sygnał sterujący podłączymy tylko najwyższą wtyczką, to jest rozprowadzany na trzy potencjometry, a włączenie wtyczki do kolejnego wejścia rozłącza to połączenie i można wtedy regulować sygnały z różnych źródeł. W szczególności wprowadzając dwa sygnały, możemy jeden z nich rozdzielić na dwa potencjometry i dwa wyjścia a drugi na jeden.

Koszt budowy:
    - obudowa 9 zł
    - potencjometry 1*3=3 zł
    - gałki z zapasów 1*3 = 3zł
    - gniazdka 6*0,50=6 zł
    - płytka 2*3=6 zł (bo zamówiłem panelizację i na jednej formatce są 4 sztuki)
    Razem - 27 złotych.
    Robocizna - cztery wieczory i jeden dzień na wykończenie i oznaczenie.

Dla porównania dla tych co wolą gotowce:
    https://www.behringer.com/Categories/Behringe...lers/995-ATTENUATORS/p/P0E23#googtrans(en|en)
    Cena w tej chwili na Allegro: 257-310 zł. Czyli jestem do przodu 230 złotych. A zakładając, że zbuduję jeszcze takie dwa w wersji eurorackowej, to więcej.

Kto chce płytki niech pisze pw, bo mam jeszcze zbywające 30 sztuk, czyli na 10 urządzeń :-)

Co bym zmienił?
    Następna wersja będzie uwzględniała pinout "combo" do potencjometrów, tak, żeby można użyć alternatywnie potencjometrów prostokątnych 9x11 z rastrem wyprowadzęn 2,5mm.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Piottr242
    Poziom 21  
    Piottr242 napisał 570 postów o ocenie 201, pomógł 27 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2016 roku.
  • TermopastyTermopasty
    Lewko
    Poziom 6  
    Układ to jak Kolega słusznie zauważył nic szczególnie odkrywczego natomiast całość zamknięta w estetycznej obudowie i tu duży + za płytki do gniazdek ;)

Mogę polecić na priv całkiem udane gniazda mini-jack na panel. Super sprawa gdy chce się coś na szybko zaprototypować bo nie ma problemu z lutowaniem i wychodzi estetycznie. Oczywiście wszystko od Chińczyka.

Do prostych opisów z kolei rekomenduję szablonik do pisma technicznego + biały pisak olejny. Pisak i tak się przydaje do poprawiania ścieżek przed trawieniem.

Gdzie Kolega nabył kabelki do patchowania (czy jak to się tam nazywa) ? Kolega szuka.

Pozdrawiam.
  • TermopastyTermopasty
    LORD90
    Poziom 20  
    Hej,
    Wykonanie przystawki bardzo ciekawe, jednak zastanawiam się, czy wpięte kable nie będą przeszkadzały przy manipulacji potencjometrami?
    Piottr242
    Poziom 21  
    LORD90 napisał:
    Hej,
    Wykonanie przystawki bardzo ciekawe, jednak zastanawiam się, czy wpięte kable nie będą przeszkadzały przy manipulacji potencjometrami?

Jeśli widziałeś kiedykolwiek, jak wyglądają typowe moduły Eurorack, to powiem, że patrząc na nie długo się zastanawiałem jak tego problemu uniknąć. Zastosowany montaż dwustronny - potencjometr po przeciwnej stronie niż gniazda jest jednym z możliwych rozwiązań, by wtyczki nie przeszkadzały w kręceniu.
    JacekCz
    Poziom 37  
    Bosch ... nazwij to polsku. Słowo "tłumik" ma ze sto lat i jest w pełni zakorzenione w technicznym języku polskim.
    Piottr242
    Poziom 21  
    Prawda, że zakorzenione, ale w motoryzacji. I mnie się nie kojarzy z syntezą analogową. Dopiero jak napisałeś to skojarzyłem.

A to wszystko dlatego, że nie ma na polskim rynku żadnej polskojęzycznej literatury na ten temat. Żadnej książki, która by podpowiedziała, jak po naszemu powiedzieć to, o czym czytam po angielsku.
    JacekCz
    Poziom 37  
    Piottr242 napisał:
    Prawda, że zakorzenione, ale w motoryzacji. I mnie się nie kojarzy z syntezą analogową. Dopiero jak napisałeś to skojarzyłem.

A to wszystko dlatego, że nie ma na polskim rynku żadnej polskojęzycznej literatury na ten temat. Żadnej książki, która by podpowiedziała, jak po naszemu powiedzieć to, o czym czytam po angielsku.

W każdej książce z teorii obwodów i elektroniki, odkąd Polacy zaczęli pisać na "swój rachunek" a nie zaborców. Od lat 1920tych.

W tej chwili sprawdziłem w dużym słowniku nauk-tech z 1983 roku, jest kilka haseł angielskich z tym rdzeniem, dotyczą fizyki i nauk elektr*nych, radiotechniki, elektroakustyki, jedno biologii - wszystkie przekładają na tłumienie, tłumiki.
    Piottr242
    Poziom 21  
    JacekCz napisał:
    W każdej książce z teorii obwodów i elektroniki, [...]

Nie mówimy o teorii obwodów, tylko o praktycznym zastosowaniu. Nie mam nic zawodowo wspólnego z elektroniką, więc literatury o której mówisz może odrobinę liznąłem na studiach. No i od pewnego czasu czytam zawzięcie ale na wyrywki "Sztukę Elektroniki" Horowitza.

Zatem wskaż mi proszę choć jedną polskojęzyczną książkę na temat syntezatorów modularnych i teorii syntezy west coast (kształtowanie fali) vs east coast (synteza subtraktywna).
    Jeśli wskażesz - stawiam piwo i uroczyście odszczekuję swoje twierdzenie, że nie ma polskojęzycznej literatury na ten temat :-)
    JacekCz
    Poziom 37  
    Rzecz w tym, że szczegółowe wąskie zastosowanie nie unieważnia słownictwa z dziedziny szerszej, bazowej.
    Gdyby anglojęzyczny autor chciał wyraźnie wskazać, że to coś zupełnie innego, i "nie życzy sobie" używania starych słów, nie nazywałby tego attenuatorem. Ale nazwał, więc tłumik. (Mógłby urobić nowe słowo, wtedy w polskim byśmy mieli brak, ale to inna opowieść)

Tak jakby biolog "unieważnił" słowo "krwinka", bo on się zajmuje tylko uszkodzonymi czerwonymi krwinkami u myszy.
    JacekCz
    Poziom 37  
    Piottr242 napisał:
    Czuję się przekonany, ale nie wiem czy dzięki temu, że zmieniłem nazwę tematu trafię ze swoją prostą konstrukcją do większej liczby zainteresowanych ;-)

Mi się podoba.

Wiem, o czym mówisz. Marketing wcisnął nam "urządzenia solarne", choć od wieków się nazywają "słonecznymi". Jakby jeden sklep opisał "słoneczne", mniej ludzi by odnajdywało.
    Piottr242
    Poziom 21  
    Tak prezentuje się docelowe wcielenie potrójnego tłumika, w wersji jako moduł eurorack:
    Płyta czołowa została wytrawiona w białym laminacie, taki mi się dostał i stwierdziłem, że jest za ładny na płytkę.
    A tak prezentuje się gotowy moduł:
    Tłumik-regulator do systemu modularnego eurorack w pudełku Tłumik-regulator do systemu modularnego eurorack w pudełku Tłumik-regulator do systemu modularnego eurorack w pudełku Tłumik-regulator do systemu modularnego eurorack w pudełku