Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy możliwe jest uziemienie kraty wyrównawczej w płycie

07 Cze 2020 23:00 537 11
  • Poziom 8  
    Witam.
    Rozumiem że krata wyrównawcza w płycie, która jest połączona ze zbrojeniem musi być uziemiona w celu rozładowania ewentualnych przepięć.
    Rozumiem też, że jeżeli uziom kratowy pod płytą ma być połączony z kratą wyrównawczą to nie może być on z bednarki ocynkowanej tylko z drogiej nierdzewki ze wzglęgu na korozję galwaniczną.
    Mam zatem pytanie.
    Czy możliwe jest uziemienie kraty wyrównawczej w płycie np. za pomocą szpilki z nierdzewki, a oprócz tego wykonanie kratowego uziomu odgromowego pod płytą ale już nie z drogiej nierdzewnej bednarki tylko z ocynkowanej, nie łącząc kraty z ocynkowanej bednarki ze zbrojeniem płyty?
    Powstałyby wtedy 2 niezależne uziomy, jeden do instalacji elektrycznej, a drugi do odgromówki, wtedy ocynkowana bednarka nie mialby bezpośrednio styku ze zbrojeniem. Czy takie rozwiązanie jest poprawne?

Moderowany przez Krzysztof Reszka:

3.1.19. Nie wysyłaj wiadomości w tematach archiwalnych, jeśli jest to kolejne pytanie, w szczególności inne niż osoby pytającej. Z racji szacunku do pytającego załóż własny temat. Możesz dopisać tylko sposób rozwiązania problemu.
    Wydzieliłem .

• e-miernikie-mierniki
  • Poziom 16  
    Witam.
    Na początek trochę wyjaśnij:
    Krzycho1989 napisał:
    ...Rozumiem że krata wyrównawcza w płycie, która jest połączina ze zbrojeniem musi być uziemiona w celu rozładowania ewentualnych przepięć.

Czy masz wylaną płytę fundamentową z siatką zbrojenia - kratą wyrównawczą?

Krzycho1989 napisał:
    ...Rozumiem też, że jeżeli uziom kratowy pod płytą ma być połączony z kraką wyrównawczą to nie może być on z bednarki ocynkowanej tylko z drogiej nierdzewki ze wzglęgu na korozję galwaniczną.

Co to za uziom kratowy pod płytą? Czy to ta sama krata w płycie fundamentowej?

Opisz to jednoznacznie, wszystkie istniejące elementy.
  • Poziom 8  
    Na razie nie rozpocząłem budowy. Dopytuję zanim zacznę.
    Pod pojęciem krata wyrównawcza w płycie rozumiem trwale połączone ze sobą elementy stalowe np. bednarka stalowa zespawana w kształcie kratki o oczkach maksymalnie 10mx10m układane na zbrojeniu płyty fundamentowej i trwale z nim połączone.
    Pod pojęciem krata uziemiająca rozumiem taką samą kratę pod płytą w warstwie gliny tylko wykonaną z bednarki stalowej oczynkowanej, lub nierdzewnej o oczkach max 20x20m.
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Krzycho1989 napisał:
    ... Doputuję zanim zacznę. ...

I bardzo dobrze, że przed budową.
    Poczytaj: uziomy fundamentowe ... pod linkiem: http://www.edwardmusial.info/uz_fund_i_pol_wyr.html
    Powinno ci się wszystko wyjaśnić.
    Jeśli poprawnie wykonasz zbrojenie płyty fundamentowej, wyprowadzisz z niego płaskownik T Fe/Zn do podłączenia rozdzielnicy budynku i płaskowniki T Fe/Zn do podłączenia zwodów odgromowych, to będziesz miał gotowy uziom i wyrównania potencjałów i odgromowy - dwa w jednym.
    Pozdrawiam
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 8  
    Artykuł pana Edwarda czytałem, ale jest tam napisane że pod fundamentem ma byc bednarka z nierdzewki. A mnie chodzi o to że jest ona droga i czy mozna ztosowac ze stali ocynkowanej. Czy cynk na bednarce nie spowoduje korozji jezeli połączę bednarkę ze zbrojeniem płyty? Jeżeli bedzie to korodować to czy mozna nie łączyc ze sobą tych dwóch krat a jedynie uziemić szpilką kratę w płycie. Wynik byłby taki że mam uziemiiną szpilką kratę w płycie która jest połączona z GSW i osobno krata pod fundamentem jako odgrom. A może nie trzeba robić wogóle tej kraty w płycie tylko uziomić GSW szpilką?
  • Poziom 16  
    W artykule jest napisane, że wyprowadzenie przewodów przyłączeniowych ze zbrojenia musi być ze stali cynkowanej lub nierdzewnej. Pod fundamentem nie stosuje się niczego. Czy możliwe jest uziemienie kraty wyrównawczej w płycie
    Uziomem jest zbrojenie fundamentu.
  • Poziom 8  
    Ale w moim przypadku jest to płyta fundamentowa calkowicie odizolowana od gruntu. Pod płytą i na jej obwodzie jest warstwa polistytenu ekstrudowanego XPS 20cm oraz gruba folia. Wg Pana Musioła nalezy wtedy wykonać dodatkowy uziom pod płytą.
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Teraz jasne.
    W takim razie przed położeniem płyt XPS wykonaj z bednarki ocynkowanej uziom otokowy albo kratowy o wymaganej dla ochronników przepięć rezystancji poniżej 10om (ktoś ci musi obliczyć wymagane wymiary uziomu). Wyprowadź połączenia z ocynku do odgromówki i do GSW. Ułóż płyty i dalej buduj. Ze zbrojenia płyty wyprowadź połączenie gołe do GSW.
  • Poziom 8  
    OK.
    Zastanawia mnie jeszcze jedna kwestia. Co w sytuacji gdy już uderzy piorun.
    Czy uderzenie pioruna w odgrom może spowodować uszkodzenie urządzeń elektrycznych znajdujących się w budynku poprzez to, że są one ze sobą połączone w GSW?
    Czy może lepiej byłoby tego ze sobą nie łączyć i zostawić otok dla odgromówki, a dodatkowo wbić szpilkę i połączyć ją z GSW i zbrojeniem płyty?
    Dlaczego to się łączy razem, jest jakaś przyczyna?
    Acha i jaka jest +/- trwałość takiej ocynkowanej bednarki w ziemi?

Przepraszam za dociekliwość ale uziom pod płytą będę robił pierwszy raz i chcę to zrobić dobrze i mieć wiedzę na przyszłość.
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Krzycho1989 napisał:
    OK.
    Zastanawia mnie jeszcze jedna kwestia. Co w sytuacji gdy już uderzy piorun.
    Czy uderzenie pioruna w odgrom może spowodować uszkodzenie urządzeń elektrycznych znajdujących się w budynku poprzez to, że są one ze sobą połączone w GSW?
    Czy może lepiej byłoby tego ze sobą nie łączyć i zostawić otok dla odgromówki, a dodatkowo wbić szpilkę i połączyć ją z GSW i zbrojeniem płyty?
    Dlaczego to się łączy razem, jest jakaś przyczyna?
    Acha i jaka jest +/- trwałość takiej ocynkowanej bednarki w ziemi?

Przepraszam za dociekliwość ale uziom pod płytą będę robił pierwszy raz i chcę to zrobić dobrze i mieć wiedzę na przyszłość.

Jeśli budynek będzie wyposażony w instalację odgromową, poprawną instalację przepięciową składającą się z członu T1 iskiernikowego, członu T2 warystorowego, to w większości przypadków uderzenie pioruna nie spowoduje uszkodzeń.
    Nie ma nigdy 100% pewności, ale te pozostałe przypadki powinny być chronione polisą ubezpieczeniową.

Natomiast w kwestii oddzielania uziomów ekwipotencjalnego i odgromowego - przy niełączonych galwanicznie uziomach zejście pioruna odgromówką spowoduje i tak przeskok wyładowania pomiędzy tymi uziomami - ale w miejscu przeskoku przeskok może spowodować uszkodzenia. Przy galwanicznych połączeniach wyładowanie rozpływa się przewodnikami, co nie ma takich zniszczeniowych skutków, pod warunkiem odpowiednich przekrojów połączeń oraz wielokrotnych połączeniach pomiędzy uziomami - aby nie tworzyć dużych pętli, w których może się zaindukować duże napięcie.

Następna kwestia to indukcja w pętlach instalacji elektrycznych utworzonych przy ich montażu - ale to inne zagadnienie.
    Trwałość pokrywy cynku zależy od jakości bednarki i warunków glebowych. Tym bym się jednak nie przejmował, jest to długi czas degradacji.
  • Specjalista elektryk
    Witam kolegów
    tyqva napisał:

Poczytaj: uziomy fundamentowe ... pod linkiem: http://www.edwardmusial.info/uz_fund_i_pol_wyr.html
    Powinno ci się wszystko wyjaśnić.

Tak od siebie dodam...
    Dr Edward Musiał napisał niemalże doskonałą prace, ale z peryspektywy czasu - okazuje się, że brakuje już niektórych danych. Postęp w budownictwie jest
    nieubłagany - a wykonanie płyty fundamentowej z izolacją ze polistyrenu ekstrudowanego to w zasadzie standard. Brakuje wytycznych jak wykonywać uziemienie fundamentowe w takich warunkach - jest już wprawdzie parę opracowań obcojęzycznych, ale w jezyku polskim to się jakoś nie spotkałem (może któryś z kolegów coś wie).

Problemy sygnalizowane przez kol. Krzycho1989 nie są tylko jego problemami. Już w tym roku spotkałem się z trzema inwestorami, którzy się dopytywali jak to zrobić, bo w ich projektach wszystko sprowadzało się do jednego zdania "wykonać uziom fundamentowy". W przypadku izolowanej cieplnie płyty fundamentowej - zadanie nie jest takie trywialne, szczególnie jak się optymalizuje koszty budowy.

pzdr
    -DAREK-
  • Poziom 16  
    I jeszcze jedno wyjaśnienie z mojej strony. W przypadku nieuzyskania wymaganej rezystancji uziemienia parafundamentowego (tego pod izolacją z płyty XPS) i koniecznością zastosowania dodatkowego uziemienia np pionowego, trzeba zastosować pręty pomiedziowane. Nie jest już to koszt porównywalny do prętów ze stali nierdzewnej.
    Więcej informacji tu: https://rst.bialystok.pl/podstawowe-bledy-prz...ojektowaniu-i-budowie-uziomow-fundamentowych/

pozdrawiam