Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Proste moduły z i.MX8 przyspieszają projektowanie urządzeń

ghost666 08 Jun 2020 00:56 639 0
 • Proste moduły z i.MX8 przyspieszają projektowanie urządzeń
  Integrator i sprzedawca systemów technicznych z Wielkiej Brytanii, firma Direct Insight współpracuje obecnie z kilkoma zespołami programistycznymi w celu uaktualnienia najnowszej technologii systemów na chipie (SoC) / na module (SoM), wybierając odpowiednie, gotowe narzędzia.

  SoM łączy w sobie komunikację, multimedia i obsługę wyświetlacza, GPIO, system operacyjny etc. w jednym module. Chociaż w systemach tradycyjnie stosuje się moduły w formacie SODIMM, lutowane moduły SoM szybko zyskują na popularności. Moduły te są tańsze niż ich odpowiedniki SODIMM, ponieważ są łatwiejsze w zarządzaniu, testowaniu w produkcji i pozwalają na większe korzyści z skali produkcji. Direct Insight wprowadził do sprzedaży moduł QS8M do lutowania na PCB. Jest on zbudowany na NXP i.MX8M Mini - czterordzeniowym, 64-bitowym procesorze z rdzeniami ARM Cortex-A53 Nano, a także z pamięcią RAM, Flash i modułem zasilania.

  Projekty oparte na SoM są zwykle skalowalne, co daje im możliwość przejścia do zupełnie dowolnego rodzaju elektroniki, z różnymi interfejsami i niemalże dowolną formą. Moduły można wymieniać z łatwością na nowsze lub inne. Niektóre zalety tego podejścia w porównaniu do SoC, obejmują oszczędność kosztów, zmniejszone ryzyko rynkowe, zmniejszone wymagania projektowe i wpływ na środowisko. Z kolei ograniczeniem, związanym z SoM w porównaniu z konstrukcją opartą na SoC, jest to, że w SoM jest na ogół dostępne mniej pinów.

  Lutowane SoM  Integracja sprzętowa i programowa najnowszego 64-bitowego procesora ARM staje się coraz bardziej zaawansowana. Zintegrowanie wszystkiego na jednej płytce może powodować pewne wyzwania inżynierskie. Po zbudowaniu niestandardowej karty opartej na SoC nie można jej modyfikować bez dużego nakładu czasu i kosztów. Dlatego też ważne jest, aby wiedzieć, jak działa dany SoC, zanim zacznie się projektowanie z jego wykorzystaniem. Jest to szczególnie istotne, gdy przenosić trzeba np. Linuksa na nową platformę. Aby obejść to ograniczenie, SoM oferuje znacznie większą elastyczność, ponieważ przenoszenie oprogramowania jest już wykonane za nas. Aby jeszcze bardziej obniżyć koszty, większość projektantów zwraca się do systemów opartych na modułach, aby wydłużyć czas na rozwój aplikacji, zmniejszyć złożoność systemu i pozwolić projektantom skoncentrować się na kluczowych aspektach urządzenia.

  Nowe, lutowane na PCB moduły mogą być używane jak każdy element elektroniczny. Najmniejsze z nich mają tylko 27 mm² i zajmują mniej miejsca niż moduły SODIMM itp. i porównywalnie tyle, co układ SoC z potrzebnymi elementami. Dodatkowo, rezygnacja z złącza SODIMM powoduje redukcję kosztów - takie złącze kosztować może kilka dolarów lub więcej. Ponadto lutowanie zapewnia znaczną wytrzymałość mechaniczną, dlatego elementy są mniej podatne na wstrząsy i wibracje. Zintegrowana wylewka masy i zintegrowany system zasilania SoMa zapewnia niski poziom EMI.

  W projektach z modułami BGA projektanci mogą napotykać różne problemy. BGA są bardzo dobre pod względem gęstości upakowania, ale wymagają dużej precyzji i można je testować tylko za pomocą promieniowania rentgenowskiego. SoM z kontaktami na krawędziach jest o wiele lepszym rozwiązaniem, ponieważ można wizualnie sprawdzić połączenia.

  Pod względem oprogramowania układowego, w przeciwieństwie do modułów w formacie SODIMM, nie można zaprogramować modułu przed jego wlutowaniem. Dlatego ważne jest, aby zdefiniować strategię programowania od samego początku, aby umożliwić robienie tego w zlutowanym systemie. Większość modułów dostarczana jest z wstępnie zaprogramowanym programem ładującym (bootloaderem).

  Nowe SoM QS8M firmy Direct Insight zapewniają wiele funkcji przy minimalnej wielkości. Moduł ten jest oparty na NXP i.MX8M Mini lub Nano. Moduł posiada wyprowadzenia podobne do układów QFN ze 100 padami umieszczonych na jego krawędzi w rastrze 1 mm. "Moduły lutowane oszczędzają miejsce, zwiększają elastyczność i niezawodność i mogą zapewnić bardzo wysoką wydajność. Oczekujemy, że wielu naszych klientów zbada to innowacyjne nowe podejście, a Direct Insight może zaoferować szerokie wsparcie w zakresie projektowania, aby pomóc im zapewnić sukces ich projektu" - mówi David Pashley, dyrektor zarządzający Direct Insight.

  Źródło: https://www.eetimes.com/solder-down-i-mx8-system-on-module-simplifies-design-production/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11192 posts with rating 9468, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.