Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ciężarowy - alternator, regulator, obroty

08 Cze 2020 09:44 171 8
 • Poziom 6  
  Czołgiem,

  mam pytanko planuję stworzenie małego projektu z wykorzystaniem alternatora z ciężarówki (obojętnie jakiej, chodzi mi tylko o napięcie 28v)

  pytanie:
  - jak stwierdzić czy regulator jest wbudowany w danym modelu czy jest sterowany zewnętrznie (czy tylko opis techniczny?)
  - jak ewentualnie zmierzyć RPM z alternatora po uruchomieniu
  - czy wzbudzenie alternatora przez przełącznik wystarczy?
  - ewentualnie jeśli nie ma regulatora wbudowane, co z tym fantem?
  - czy obliczanie zapotrzebowanie na prąd 28V x ampery alternatora = Waty ?
  - spotkałem się też że alternatora w specyfikacji ma napisane 20A - 55A (co jeśli zapotrzebowanie na prąd spadnie poniżej 20A?)
 • AdexAdex
 • Poziom 26  
  Myślę kolego, że dużo odpowiedzi uzyskasz poszukując informacji o spawarkach robionych na bazie alternatora . Pewnie twój projekt dotyczy podobnej maszyny .
 • Poziom 43  
  Wrzuc zdjecie alternatora lubjego numery to sprawdzimy czy ma regulator.
  Obroty z wyjścia W kazdego alternatora tzn. z jednej jego fazy sinus.Jak nie ma wyjścia W to dolutujesz przewód do wąsa i już jest.
  Wzbudzić można przyciskiem podając impuls na pinL, D+ lub przełacznikiem na L ,D+,S,15... itd to żaden problem.
  Alternator nie powinien pracować bez odbiornika prądu.
 • AdexAdex
 • Moderator HydePark/Samochody
  cichywilq napisał:
  planuję stworzenie małego projektu z wykorzystaniem alternatora z ciężarówki

  Blisko 100% nowoczesnych alternatorów ma wbudowany regulator (od kilkudziesięciu-kilkunastu lat). Nie napisałeś do czego potrzebujesz, i jakiego prądu oczekujesz. Jak powyżej 120A, to szukaj altka z autobusu. Budowa taka sama, ale wydajność prądowa i gabaryty zdecydowanie większe ze względu na zapotrzebowanie w energię takiego pojazdu. Jak nieduże prądy, to może coś takiego; https://archiwum.allegro.pl/oferta/wojskowy-agregat-pradotworczy-0-4kw-24v-i6075459823.html Był swego czasu wysyp podobnych na tym portalu.
 • Poziom 43  
  Man TGA tgx itd f-my Boscha od tira zgrabniejsze są ;)
 • Poziom 6  
  ArturAVS napisał:
  Jak nieduże prądy, to może coś takiego; https://archiwum.allegro.pl/oferta/wojskowy-agregat-pradotworczy-0-4kw-24v-i6075459823.html Był swego czasu wysyp podobnych na tym portalu.


  coś takiego właśnie chcę zbudować, tylko że z przydał by się ciut większy prąd... mamy na zakładzie starą maszynę, instalacja jest na 24v i czasami potrzebuje ją doładować, a nie ma prąd blisko żeby użyć prostownika.

  alternator nie będzie chodził na sucho, w instalacji są 2 akumulatory z ciężarówki po 170Ah każdy. tylko interesuje mnie kwestia co jeśli akumulatory się naładują, a pobór prądu z instalacji będzie minimlany, żędu 5 - 10A.


  andrzej20001 napisał:
  Obroty z wyjścia W kazdego alternatora tzn. z jednej jego fazy sinus.Jak nie ma wyjścia W to dolutujesz przewód do wąsa i już jest.
  Wzbudzić można przyciskiem podając impuls na pinL, D+ lub przełacznikiem na L ,D+,S,15... itd to żaden problem.
  Alternator nie powinien pracować bez odbiornika prądu.


  ale czym to później zmierzyć?
  i rozumiem że wzbudzenie alternatora nie wymaga ciągłego napięcia (ciągłego wzbudzania) wystarczy raz na początku wymusić impulsem?

  andrzej20001 napisał:
  Man TGA tgx itd f-my Boscha od tira zgrabniejsze są


  Już kupiłem od Scanii 55A za 160zł, po regeneracji.
  Do tego projektu też zależy mi na kosztach ;)
 • Moderator HydePark/Samochody
  cichywilq napisał:
  tylko interesuje mnie kwestia co jeśli akumulatory się naładują, a pobór prądu z instalacji będzie minimlany, żędu 5 - 10A

  Nic, to samo co w sprawnej instalacji auta.
  cichywilq napisał:
  rozumiem że wzbudzenie alternatora nie wymaga ciągłego napięcia (ciągłego wzbudzania) wystarczy raz na początku wymusić impulsem?

  Lepiej wzbudzenie podłączyć szeregowo z kontrolką ładowania, jak w oryginale. Widzisz czy ładuje :-) Kiedyś widziałem taki agregat na Allegro, z prądem ok. 200A. Zapewne "lotniskowy", nawet miałem zamiar kupić żeby w razie "W" auta firmowe "odpalać".
 • Poziom 6  
  aha jeszcze kwestia jedna, zapomniałem o niej wcześniej.

  z tego co wiem w nowych autach ECU staruje pracą alternatora, i jako tak nie ma już regulatorów napięcia wbudowanych w alternator,
  czy dobrze rozumiem czy raczej tylko chodzi że ECU dodatkowo wymusza poziom ładowania, a alternator i tak ma swój regulator który "słucha" ECU??

  np. w moim aucie (citroen c5, 2.0 benzyna, 2005r.) przy wyłączonym nawiewie ładowanie jest 13,6, a wystarczy ustawić nawiew na 1 stopień i od razu podskakuje do 14,2
  (alternator jest sprawny, w różnych warunkach testowałem i przy różnym obciążeniu)
 • Moderator HydePark/Samochody
  W tej zabawce którą tworzysz nie ma takiej potrzeby, i zbędnie to komplikuje układ.
  cichywilq napisał:
  w moim aucie (citroen c5, 2.0 benzyna, 2005r.) przy wyłączonym nawiewie ładowanie jest 13,6, a wystarczy ustawić nawiew na 1 stopień i od razu podskakuje do 14,2

  Elektronika auta mierzy obciążenie instalacji przez odbiorniki, jak wzrasta zapotrzebowanie na moc to "pogania" altka do roboty.