Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Texa PolandTexa Poland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Covid-19 zwiększa zapotrzebowanie na obrazowanie termiczne

ghost666 08 Cze 2020 11:13 417 0
 • Covid-19 zwiększa zapotrzebowanie na obrazowanie termiczne
  Zdaniem analityków z firmy Yole Développement z Lyonu we Francji, technologia obrazowania termicznego z pewnością będzie jedną z ważniejszych linii obrony przed wirusem Covid-19. Wywołało to boom na tym rynku. Przewiduje się, że w latach 2019-2020 rynki kamer termowizyjnych i czujników termicznych wzrosną odpowiednio o 76% i 20%.

  Upadek motoryzacji, wzrost termografii i sektora monitorowania publicznego

  Pandemia Covid-19 przetasowuje karty. Aplikacje, takie jak motoryzacja i smartfony, które miały się rozwijać, wykazują oznaki stagnacji. Na podstawie wskaźników branżowych Yole przewiduje, że kamery termowizyjne będą rynkiem o wartości 7,6 miliarda dolarów, co stanowi wzrost o 76% w porównaniu z rokiem poprzednim. Poprzednie prognozy przewidywały, że rynek ten osiągnie 4,5 mld dolarów i uzyska wzrost o 8%.

  Covid-19 zwiększa zapotrzebowanie na obrazowanie termiczne
  Covid-19 zwiększa zapotrzebowanie na obrazowanie termiczne
  Sensory termowizyjne - mikrobolometry - walczą o penetrację rynku motoryzacyjnego, ale obecny kryzys tylko pogarsza tę sytuację. Pierwszy efekt jest prosty, powiedział Éric Mounier, analityk z Yole (na zdjęciu po prawej stronie u góry). Ze względu na spowolnienie sektora transportowego dostawy mikrobolometrów do samochodów spadną. "Mikrobolometry do noktowizji zawsze były uważane za opcję luksusową w samochodach (...) Obecnie ludzie będą wkładać mniej pieniędzy w zakup samochodów wysokiej klasy". Drugi powód jest taki, że "obrazowanie termiczne nie jest jeszcze uważane za ważny system ADAS w samochodach. Mówimy o czujnikach obrazu CMOS, radarach, lidarach, ale widzenie w nocy jest nadal postrzegane jako pewien redundantny dodatek do systemów ADAS".

  Czujniki są kluczem do pojazdów autonomicznych. Generują one jednak mnóstwo danych, a systemy są mają ograniczoną mocą przetwarzania. Jednym z rozwiązań jest poprawa jakości danych. "Dzięki kamerom na podczerwień możesz zobaczyć rzeczy, których nie można zobaczyć za pomocą lidara lub kamery. Zapewnia to większe bezpieczeństwo w nocy lub w złych warunkach".

  Firmy, takie jak FLIR starają się przyspieszyć przyjęcie termowizji w samochodach, ale jak mówi Mounier: „w krótkim okresie nie spodziewamy się silnego popytu na noktowizory w autach".

  Stagnacja, a nawet spadek rynku motoryzacyjnego jest zrekompensowany rosnącym popytem na systemy termowizyjne związane z monitorowaniem gorączki na lotniskach, szpitalach, w miejscach publicznych itp. W przypadku kamer termowizyjnych, Yole ​​oczekuje, że w ciągu najbliższych czterech lat zostanie wdrożonych ponad 1,5 miliona nowych kamer wykrywających gorączkę. "W tym roku nastąpi szczyt ze względu na duże zapotrzebowanie na kontrolę pasażerów na lotniskach" - komentuje Dimitrios Damianos, analityk ds. Technologii i rynku w Yole (na zdjęciu po prawej stronie na dole). "Reszta zostanie doinstalowana w ciągu najbliższych trzech do czterech lat ze względu na zmiany infrastruktury wykorzystywanej do obrazowania termicznego".

  Wdrożenie będzie zależeć m.in. od regionu i stanu prawnego w poszczególnych krajach. "Uważamy, że przejście na kamery na podczerwień nastąpi szybciej w Azji niż w USA i Europie" - mówi Mounier. Można stosować dwa rodzaje technologii - system bispektralny, który ma kamerę CMOS do zdjęć w normalnym kolorze i kamerę termowizyjną do wykrywania temperatury ludzi jest pożądany, ale nie bez zastrzeżeń. "Stwarza to problem z prywatnością, ponieważ robisz zdjęcie kogoś, identyfikujesz go za pomocą sztucznej inteligencji lub jakiejś bazy danych i mierzysz mu gorączkę" - wyjaśnił Damianos. Drugą opcją jest sama termowizja, która nie identyfikuje ludzi. Możnazmierzyć, czy dana osoba ma podwyższoną temperaturę, bez konieczności przechowywania informacji o niej.

  Jednakże, aby termowizja na stałe zagościła w tego rodzaju systemach, należy usunąć pewne jej słabości. Dokładność pomiaru temperatury jest jedną z nich, ponieważ kamery termowizyjne mierzą temperaturę z dokładnością ±2..5°C. Do obrazowania termicznego większa rozdzielczość nie jest potrzebna, ale w celu wykrycia gorączki "konieczna jest dokładność pomiaru około ±0,5°C, a najlepiej 0,1°C" - dodaje przedstawiciel Yole. Analitycy zauważają również, że póki co brak jest wykorzystania systemów AI w obrazowaniu w podczerwieni, ale zapotrzebowanie na sztuczną inteligencję w systemach inwigilacyjnych i w motoryzacji będzie rosnąć, jak wskazuje Mounier.

  Źródło: https://www.eetimes.com/covid-19-raises-demand-for-thermal-imagers-and-detectors/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9822 postów o ocenie 8029, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • Texa PolandTexa Poland