Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ta sama częstotliwość - brak odbioru

Konieczko80 08 Jun 2020 11:22 1140 24
    Konieczko80
    Level 3  
    Witam potrzebuje wsparcia , mianowicie jest tak ; posiadam obok siebie 2 skanery MAYCOM AR-108 oraz BC220XLT , oba mają siedmiocyfrowe wyświetlacze co umożliwia widok całej częstotliwości, kiedy znalazłem aktywna częstotliwość na MAYCOM AR-108 I na BC220XLT ustawiam tą samą niestety na BC cisza , nie słychać nic , jak to możliwe i co mogło pójść nie Tak?🤔
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    gumisie
    Level 43  
    Konieczko80 wrote:
    na BC cisza , nie słychać nic , jak to możliwe i co mogło pójść nie Tak?🤔
    Może jest uszkodzony? :cry:
    Konieczko80
    Level 3  
    Może jest włączony ...... możesz napisać jak w tym skanerze to sprawdzić bądź ewentualnie wyłączyć, przełączyć?
    dj_volt
    Level 24  
    Dopadłem instrukcję - niestety to nie CTCSS bo ten odbiornik po prostu nie posiada żadnej blokady oprócz squelch'a.
    Moje sugestie - sprawdź antenę. Może podmień na inną? Sprawdź stan złącz. Nie wiem jaka częstotliwość Cię interesuje ale możesz w łatwy sposób obliczyć sobie wymiary dipola i podstawić taką antenę w miejsce obecnej. Zakładam że po odkręceniu "squelch" na maksimum w lewo słyszysz szum? Jeśli nie to pierwsze do sprawdzenia gniazdko słuchawkowe i głośnik radia. Możliwości jest wiele, może napisz jakie kroki robiłeś i jak sytuacja z anteną.
    Konieczko80
    Level 3  
    Sytuacja wygląda następująco, mycom 108 AR oraz UNIDEN BC220XLT, na wyświetlaczu widoczna jest ta sama częstotliwość, na mycom słyszę doskonale , odbiór jest czysty i wyraźny, natomiast uniden BC220XLT mam od niedawna , ale ustawiam w nim tą samą częstotliwość i jest cisza ... aż nie możliwe bo uniden też coś tam znajduje... pytanie jest jak go ustawić... bank do 1 do 10 itp...w mycom tego nie ma.
    Konieczko80
    Level 3  
    Cisza taka....Nic nie robiłem z tym skanerem Uniden , ale on coś tam wyłapuje, więc wygląda na sprawny , tak jak już pisałem, skoro stawiam 2 skanery obok siebie i ustawiam jedna częstotliwość ( 170.... Ale nie przekracza 1740000 ) to na chłopski rozum oba powinny odbierać, niby zwykły Mycom a jest naprawdę dobrze a tu Uniden i cisza... myślę że może to kwestia ustawień, ale nie wiem jakich dokładnie, może ktoś ma jakiś pomysł?
    dj_volt
    Level 24  
    Wetknij do gniazdka antenowego jakieś 41cm drutu i opisz swoje odczucia :) Możliwości jest wiele - antena, złącze, "tępota" radia... Ta częstotliwość jest poza pasmem amatorskim - Twój skaner może być zestrojony w taki sposób że powyżej pasma amatorskiego (144-146MHz) będzie tłumił.
    Dlatego wyleczyłem się z Bao....chińczyków. Obecnie stoi Yaesu na biurku i mam to co chcę :)
    Poza tym - niebieskie pasmo to same nudy...
    Konieczko80
    Level 3  
    Ok. Dzięki za rady , głośnik jest ok. Ogarnę coś z tym drutem i zobaczę co się wydarzy, jest napisane MADA IN THE PHILIPPINES... niebieskie pasmo ??? Hehe a co to takiego :) Jeden lubi ogórki a drogi ogrodnika córki. Sprawdzę i napiszę co i jak .
    Hektar Zahle.r
    Level 27  
    Daj sobie spokój z antenami i dotychczasowymi poradami. Masz uszkodzony skaner. Powinien szumieć on w skrajnie maks w prawo położeniu pokrętła squelch, ale nie szumi.
    Konieczko80
    Level 3  
    Nie nie , hmm chyba coś pokręciłem lub zostałem źle zrozumiany , szumi i to pokrętło działa prawidłowo, udało mi się nawet znaleźć aktywną częstotliwości na tym skanerze , myślę że może faktycznie coś z anteną lub jakieś ustawienia ale instrukcja jest po angielsku a po przetłumaczeniu jej i tak nie wszystko jest jasne... hmmm może uda się spotkać tu kogoś kto posiada taki skaner, to będzie myślę korzystne i może wiele wyjaśnić.
    gumisie
    Level 43  
    Hektar Zahle.r wrote:
    Jedyne co trzeba ustawić żeby odbierać na tym skanerze to rodzaj modulacji, squelch i częstotliwość.
    Pod warunkiem, że on jest sprawny.
    Konieczko80
    Level 3  
    Zatem biorąc skaner w rękę jak powinienem ustawić rodzaj modulacji? Jest dobry już pisałem 😉
    Konieczko80
    Level 3  
    Dobra ale wytłumacz mi trochę po polsku jak działa ten skaner te banki od 1 do 10 jak go ustawić bo jest możliwość wpisania częstotliwość i tak właśnie robię ale jest tam właśnie Air band , Police , wxr, jak powinienem go ustawić?🤔
    Hektar Zahle.r
    Level 27  
    W trybie SCAN klawiszami 0...9 włączasz/wyłączasz bank pamięci do skanowania.

W trybie MANUAL klawiszami 0...9 E (Enter) wpisujesz "nową" częstotliwość aktualnej komórki pamięci jednocześnie kasując "starą" częstotliwość.

W trybie MANUAL całkowite kasowanie (zerowanie) aktualnej komórki pamięci wpisując 0 E (Enter)

Pamiętać tylko należy, że krok strojenia jak i modulacja jest przypisany do pasma. I tak np. w paśmie 2m skaner nie przyjmie częstotliwości powiedzmy 145,7875 MHz, tylko zaokrągli wpisaną częstotliwość do 145,785 MHz. Jednakże sygnał przesunięty o brakujące 2,5 kHz będzie nadal poprawnie odbierany z nieznacznym spadkiem czułości na zboczu filtrów.

Ta sama częstotliwość - brak odbioru
    Konieczko80
    Level 3  
    Witam , w tym jakże długim czasie udało mi się ustalić, że skaner ten pochodzi z USA zatem aby odbierać należy do przerobić, czytałem gdzieś o jakimś przelutowaniu ścieżki itd. Czy ktoś z was może to potwierdzić a jeśli to prawda i ktoś wie jak to zrobić to żeby podpowiedział.
    JacekCz
    Level 39  
    Konieczko80 wrote:
    Witam , w tym jakże długim czasie udało mi się ustalić, że skaner ten pochodzi z USA zatem aby odbierać należy do przerobić, czytałem gdzieś o jakimś przelutowaniu ścieżki itd. Czy ktoś z was może to potwierdzić a jeśli to prawda i ktoś wie jak to zrobić to żeby podpowiedział.

A to Amerykanie mają inne fale radiowe?
    Pachnie jak "urban legend". Są (niewielkie) różnice w blokadach nadajników, ale w odbiorze "X" MHz ?
    W odbiornikach bywają odłączone zakresy telefonii GSM, to jedyne z czym się spotkałem.

Może odtajnisz, o co naprawdę chodzi.
    gumisie
    Level 43  
    JacekCz wrote:
    Może odtajnisz, o co naprawdę chodzi.
    Co tu odtajniać, pewnie chce nasłuchiwać tzw: "służby", ustawia częstotliwość a tam "cisza" albo niezidentyfikowane odgłosy. :wink:
    Konieczko80
    Level 3  
    Poczytajcie proszę temat od początku, dalej chodzi o to samo , ta sama częstotliwość na obu skanerach , na jednym słuchać a na drogim cisza ... może to być kwestia ustawień, tylko jak ustawić tego Uniden?🤔
    gumisie
    Level 43  
    Konieczko80 wrote:
    na drogim cisza ... może to być kwestia ustawień, tylko jak ustawić tego Uniden?🤔
    A co na to instrukcja obsługi?
    Czytałeś?
    Konieczko80
    Level 3  
    Czytałem ale niewiele udało mi się zdziałać, możesz sprawdzić może uda Ci się coś więcej zrozumieć. Dziś przez 3 godziny męczyłem ten skaner i nic , w jednym słuchać a uniden milczy.
    Konieczko80
    Level 3  
    Więc tak, zamykam temat. Co się okazało, podczas odbioru na Maycom poruszyłem anteną i było słychać, jakby gość z dyżurki siedział obok mnie. ??? Kupię lepszą antenę i będzie śmigał jak należy. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w rozwiązanie tego problemu. Pozdrawiam.