Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Bosch Maxx 4 WFL 1602

elektronik68 08 Jun 2020 17:50 2520 0
Bosch
    elektronik68
    Level 19  
    Witam. Oto ocena mojej pralki Bosch Maxx 4 WFL 1602, której posiadaczem jestem od około 4-5 lat i przez ten czas wyrobiłem sobie solidną opinię na jej temat. Znam tą pralkę na tyle dobrze, że mogę ją bez obaw zrecenzować.
    Najpierw trochę informacji o tym tworze techniki: jest to prosta pralka automatyczna, ładowana od frontu, o maksymalnym załadunku 6 kg, co było niezłym wynikiem jak na lata jej produkcji (ok. 2004 roku), takie lub większe ładowności oferowały tylko droższe modele Boscha, Siemensa czy pralki Miele. Średnia ładowność pralek wynosiła wtedy 4-5 kg. Pralka ta nie oferuje nam wodotrysków. Jej wygląd jest prosty, bez zbędnych upiększeń i wydziwiania. Nie jest piękna, ale też nie wygląda jak ulep. Nie posiada wyświetlacza, za to jest kilka solidnych, dużych przycisków wraz z diodami oznaczającymi uruchomienie poszczególnych funkcji. Są to przyciski funkcji: Start, 800/600 (redukcja prędkości wirowania), Płukanie extra (większa ilość zużywanej wody na płukanie oraz zwiększenie ilości płukań o 1), Zatrzymanie wirowania i Intensywnie (czyli pranie o zwiększonym zużyciu wody, wydłużone). Po prawej stronie pralki znajduje się programator. Jego obsługa jest bardzo prosta, jest też dosyć nowoczesny jak na swoje czasy (w tamtych latach wciąż oferowano sporo pralek ze starym typem programatora, który co jakiś czas w trakcie cyklu prania przeskakiwał o jeden ząbek do przodu), tutaj montowano już programator nowszy, który nie musiał przekręcać się podczas prania.
    Pralka ta posiada również odkręcany filtr, który można regularnie czyścić ze śmieci.
    Wymiary pralki są przeciętne. Są one następujące: 85cm/60cm/59cm (w/s/g).
    Prędkość maksymalna wynosi 800 obr/min. Nie jest to dużo jak na obecne czasy, jednak w zupełności wystarcza do odwirowania ubrań.
    Pralka ta charakteryzuje się wyjątkową kulturą pracy. Jest bardzo cicha. Pompka jest nieco głośna, ale to normalne. Wirowanie jest wyjątkowo ciche, o ile oczywiście pranie odpowiednio się ułoży. Mój egzemplarz akurat pracuje dosyć głośno, ale to z powodu zużycia łożysk. Wcześniej pracowała bardzo cicho.
    Zużycie prądu jest na przeciętnym poziomie. Klasa energetyczna A to niezbyt dobry wynik w porównaniu z pralkami o kl. energetycznej A+++, ale tak czy owak nie skończyłem jeszcze pod mostem w kartonie po telewizorze z powodu zużycia energii. Rachunki nie są jakieś duże.
    To takie przedstawienie możliwości pralki. Teraz czas na jej zalety:
    - prosta obsługa;
    - mała awaryjność (przez 5 lat tylko łożyska się zużyły, nic więcej jej nie dolega);
    - całkiem ładny wygląd;
    - brak zbędnych wodotrysków pochłaniających energię;
    - nieduża waga (sam ją wnosiłem do mieszkania i nie strzeliło mi w kręgosłupie, waży ok. 50 kg, kiedy inne moje pralki ważyły i po 60 kg i więcej);
    - w miarę niskie zużycie energii
    - rozbieralny zbiornik;
    Wady:
    - po dłuższym nieotwieraniu blokuje się filtr, u mnie tak jest;
    - prędkość wirowania mogłaby wynosić chociaż 1000 obr/min, chociaż 800 też jest znośne;
    - słabo pobiera proszek z szufladki (u mnie często zostaje sporo zbrylonego proszku).
    Używaną sprawną można kupić za około 200 zł, więc jest to nieduży wydatek. Polecam tą pralkę osobom, które potrzebują prostej, niezawodnej pralki i/lub nie stać ich na nową. Mi ona odpowiada i zamierzam jej używać do końca jej albo mojego. Koniec.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Bosch