Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

B365M PRO-VHD - Mikrofon szumi nawet gdy jest odłączony

08 Cze 2020 20:10 150 6
  • Poziom 3  
    Dzień dobry :)

Posiadam zestaw słuchawkowy z mikrofonem który zakończony jest wtyczką jack 3,5mm (TRRS). Słuchawki te podłączam do komputera (do zintegrowanej karty dźwiękowej na płycie głównej) poprzez przejściówkę rozdzielającą na dwie wtyczki jack 3,5mm (TRS) różową (mikrofon) oraz zieloną (głośniki). Niedawno zauważyłem, że nawet gdy mikrofon jest odłączony (fizycznym przełącznikiem na przewodzie od słuchawek) słychać szum (wcześniej myślałem że to kwestia mikrofonu). Problem ten występuje niezależnie od tego czy mikrofon podłączony jest do złącza na płycie głównej czy do złącza na froncie obudowy. Znalazłem później przewód zakończony po obu stronach wtyczką jack 3,5mm (TRS) i wpiąłem go zamiast różowej wtyczki od mikrofonu, a szum nadal był rejestrowany. Zauważyłem również że gdy wpięty jest ten przewód i gdy dotykam różnych pól to oprócz szumu zaczynane rejestrowane jest buczenie (w zależności od tego których pól dotykam na innym kanale występuje buczenie) Próbowałem zmieniać w właściwościach mikrofonu w Windowsie różne elementy (zwiększenie wydajności mikrofonu, format domyślny, ulepszenia audio itp.). Niestety niezależnie od kombinacji tych ustawień cały czas rejestrowany jest szum (oczywiście zmniejszając zwiększenie wydajności mikrofonu szum jest cichszy) Dokonałem reinstalacji sterowników a potem sprawdziłem na czystym Linuxie i tam również problem występował. Nie mam za to żadnych problemów jeśli chodzi o wyjścia audio oraz jeśli chodzi o wejście liniowe, tam żadnego szumu nie ma.

Jakieś pomysły co może być przyczyną i jak ją rozwiązać?
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    ktopyta321 napisał:
    Jakieś pomysły co może być przyczyną i jak ją rozwiązać?

Słabe ekranowanie przewodu mikrofonu, przewód zbiera zakłócenia. Wyciszyć mikrofon w panelu dźwięku w komputerze.
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 3  
    jdubowski napisał:
    Słabe ekranowanie przewodu mikrofonu, przewód zbiera zakłócenia. Wyciszyć mikrofon w panelu dźwięku w komputerze.

Jeśli to prawda to jeżeli podłączę samą wtyczkę jack (lub dobrze ekranowany przewód) to nie powinno być szumów tak? A jeśli chodzi o brak problemów na głośnikach to wynika z dużo wyższych napięć co za tym idzie zakłócenia musiały by być dużo większe
  • Poziom 28  
    Nagraj to co nazywasz szumami, bo przypuszczam, że chodzi o charakterystyczne terkotanie pochodzące z sieci 230V~.
    Wpięcie samej wtyczki do wejścia mikrofonowego nie oznacza, że nie będzie zakłóceń.
    Sama "otwarta" wtyczka, może pełnić rolę jakby "anteny" odbiorczej i zbierać pięknie śmietnik elektromagnetyczny z najbliższej gniazdu wejścia okolicy.
    Przeważnie taką wtyczkę trzeba jeszcze zamknąć dla sygnałów zmiennnych impedancją porównywalną z tą jaką przedstawia sobą typowy mikrofon elektretowy. Przeważnie będzie to nie więcej niż kilka kOhm.
    Nie wiem do czego używasz tej przejściówki rozdzielającej? To jakaś nietypowa karta co nie ma osobnych linii: wejście mikrofonowe, wejście liniowe, wyjście liniowe? Tylko jakieś dziwne złącze, które dopiero trzeba "rozszyć" na osobne linie sygnałowe przejściówką? To nie jest typowa karta na śledziu?
    Czy jak do wejścia mikrofonowego nic nie jest podpięte (puste gniazdo) to też słyszysz te zakłócenia? Głośniki sygnał biorą z niskoimpedancyjnego wyjścia liniowego karty (po drodze pewnie masz tam jeszcze jakiś wzmak) i na takiej linii jest już trudno przykłócić sygnał (sygnał zakłócający, który wnika w taką linię musiałby przewyższyć amplitudą sygnał już tam istniejący, który niesie w sobie dźwięk do głośników), w dodatku niska impedancja wyjścia skutecznie "zwiera" te wnikające w linię sygnały zakłócające przez co stają się praktycznie niezauważalne. Wejście mikrofonowe operuje na przynajmniej o rząd wielkości mniejszych sygnałach audio i stąd łatwiej je zakłócić niepożądanymi sygnałami z zewnątrz.
    Uziemienie kompa jest? A że większość "przewodów" chińskich mikrofonów ma oplot ekranujący zrobiony ledwo z 8 drucików (w ramach oszczędności), zamiast porządny "warkocz" z przynajmniej kilkudziesięciu drucików z przeplotem, to potem taki opłakany efekt, że z mikrofonowej linii mamy śmietnik w torze audio, coś syczy, brumi, itp.
    A ten zestaw używasz do rozmów? Bo zaraz się okaże, że to tylko słuchawki, a mikrofonu w ogóle nie używasz i stanowi zbędny dodatek.
  • Poziom 3  
    Andrzej L. napisał:
    Nagraj to co nazywasz szumami, bo przypuszczam, że chodzi o charakterystyczne terkotanie pochodzące z sieci 230V~.

W załączniku przesyłam nagranie.
    Andrzej L. napisał:
    Nie wiem do czego używasz tej przejściówki rozdzielającej? To jakaś nietypowa karta co nie ma osobnych linii: wejście mikrofonowe, wejście liniowe, wyjście liniowe? Tylko jakieś dziwne złącze, które dopiero trzeba "rozszyć" na osobne linie sygnałowe przejściówką? To nie jest typowa karta na śledziu?

Karta jest zintegrowana z płytą główną a przejściówka rozdziela jack 3,5mm (chyba combo jack to się nazywa) na jack odpowiedzialny za głośniki i drugi odpowiedzialny za mikrofon jak pisałem wcześniej:
    ktopyta321 napisał:
    Słuchawki te podłączam do komputera (do zintegrowanej karty dźwiękowej na płycie głównej) poprzez przejściówkę rozdzielającą na dwie wtyczki jack 3,5mm (TRS) różową (mikrofon) oraz zieloną (głośniki).

Przejściówka ta służy mi również jako przedłużka ponieważ ma długość około 1 metra.
    Andrzej L. napisał:
    Czy jak do wejścia mikrofonowego nic nie jest podpięte (puste gniazdo) to też słyszysz te zakłócenia?

Nie, wtedy Windows chyba automatycznie wyłącza mikrofon gdy go nie wykrywa.
    Andrzej L. napisał:
    Uziemienie kompa jest?

Jest.
    Andrzej L. napisał:
    A ten zestaw używasz do rozmów? Bo zaraz się okaże, że to tylko słuchawki, a mikrofonu w ogóle nie używasz i stanowi zbędny dodatek.

Do rozmów w grach. Niby jest znośnie ale jeśli dałoby się poprawić jakość np. poprzez zmianę przejściówki na lepszej jakości to czemu tego nie zrobić.
  • Poziom 28  
    Od sieci zasilającej nic tam nie słychać. Efekt jest taki jakbyś miał przesadnie duże wzmocnienie w torze mikrofonowym (przeważnie w mikserze systemowym masz do zaptaszkowania/odptaszkowania pobicie wzmocnienia o 20dB (nazywają to m.in. boost, itp. w zależności jakie tam oprogramowanie to obsługuje) i potem mikrofon zamiast zbierać dźwięki w promieniu 20cm zbiera z 10m i druga strona w odsłuchu słyszy nawet spuszczaną wodę w kibelku), lub sama karta mizernej jakości, jeszcze dochodzi kwestia słabego filtrowania zasilania mikrofonu branego z karty i szum linii zasilania pięknie się nakłada na tor audio.
    Te zintegrowane karty do wybitnych nie należą w większości płyt, zwłaszcza jak chodzi o parametr SNR (stosunek sygnału do szum). Nieliczne tylko są przyzwoitymi konstrukcjami.
    Co to za płyta główna, symbol?
    Ten combo-jack jak go nazwałeś to myśl ostatnich lat? Zintegrowane karty na popularnych płytach kompów stacjonarnych które znam, mają osobne wejścia/wyjścia i nic nie jest współdzielone na jednym gnieździe aby wymagało jakiś tam przejściówek-rozdzielaczy. To jest typowa stacjonarka konstrukcja-blaszak czy raczej jakiś laptop? Stąd dziwne zespolone gniazdo. Może jakieś dodatkowe zdjęcia wrzucisz aby to obejrzeć.
    Dla pewności próby by trzeba było jeszcze przeprowadzić na jakieś niezintegrowanej karcie aby potwierdzić, czy czasem z samym mikrofonem coś złego się nie dzieje i czy przypadkiem sam mikrofon nie generuje tego szumu (bo coś się złego w strukturze mikrofonu stało, tranzystor FET poległ, itp.). Przy odrobinie wprawy sam mikrofon można przetestować na typowym wzmacniaczu audio, podpiąć na wejście liniowe, zapewnić tylko zasilanie z zewnątrz 5-12V przez szeregowy rezystor 2-15k i z niego odbierać sygnał przez kondensator ~100nF-1uF na wejście wzmacniacza, aby móc odsłuchać czy w takim wypadku też będzie szumiało. Będzie ciut ciszej niż z typowego wejścia mikrofonowego albo gołym uchem będzie się dało wyłowić czy stosunek szumu do poziomu sygnału mowy z mikrofonu jest porównywalny.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Andrzej L. napisał:
    Ten combo-jack jak go nazwałeś to myśl ostatnich lat? Zintegrowane karty na popularnych płytach kompów stacjonarnych które znam, mają osobne wejścia/wyjścia i nic nie jest współdzielone na jednym gnieździe aby wymagało jakiś tam przejściówek-rozdzielaczy.

Combo-jack (TRRS) to wynalazek z krainy laptopów i telefonów komórkowych. Autor wątku ma właśnie takie słuchawki zaopatrzone we wtyczkę TRRS.