Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Spawarka do aluminium plus lutowanie blachy samochodowej z funkcją mig

gromki1 08 Jun 2020 17:46 1272 10
    gromki1
    Level 9  
    Żeby nie zakładać kolejnego tematu podepnę tutaj swoje pytanie bowiem dotyczy takiej spawarki plus lutowanie blachy samochodowej i funkcji mig. Chce zakupić coś dobrego co będzie trzymać parametry przy cienkim aluminium jak i przy grubym i pospawam tym tez blachę samochodowa na "zimno". Migomat będzie tez używany do spawania stali konstrukcyjnej do 12 mm grubości. Pytanie czy godzić razem te parametry wszystkie czy nie i czy warto kupować chińczyka czy lepiej używanego lorcha lub esaba. Napięcie nie ma znaczenia bo mam tez siłę bardziej rozchodzi się o gabaryty i masę bo przy konstrukcjach na nierownym jeździć tym ciężko i uchwyt chciałbym żeby 4 mb do 5 mb miał i drut podawał dobrze. Poradźcie proszę bo na radach tutaj nigdy sie nie zawiodłem . Pozdrawiam
    [mod="Krzysztof Reszka"] 3.1.19. Nie wysyłaj wiadomości w tematach archiwalnych, jeśli jest to kolejne pytanie, w szczególności inne niż osoby pytającej. Z racji szacunku do pytającego załóż własny temat. Możesz dopisać tylko sposób rozwiązania problemu.
  • Helpful post
    freebsd
    Level 39  
    Przy 5 metrach od spawarki do uchwytu to jednak podajnik 4-rolkowy. Czyli wchodzisz w sprzęt droższy.
    Stal o grubości 12 mm można spawać przy 300 A łukiem natryskowym, ale i przy 150 A mozna w kilku przebiegach spoinę wykonać. Jeśli dużo będziesz spawać takich elementów to chłodnica by się przydała wraz z odpowiednimi uchwytami.
    Nie napisałeś dokładnie, co to znaczy dla Ciebie cienka blacha z aluminium. Zazwyczaj trzeba starannie wyszukać model potrafiący operować małymi prądami spawania. Może lepiej sprawi się do kompletu TIG?
    Spawarka na 230 V z podajnikiem 2 rolkowym może być lekka i przenośna (od około 9 kg do 20 kg). Spawarka na 400 V bez butli i chłodnicy ważąca 40 kg jest już bardziej wymagającą w transporcie, pomimo, że posiada kółka
    Ja Twój opis odczytałem tak: potrzebuję mocny mogomat na 400 V, mobilny i precyzyjny migomat z możliwością ustawienia małego prądu na 203 V z lutospawaniem i spawarkę TIG :-)
    Opisz dokładnie Twoje potrzeby. Ile spawania jednorazowo. Ile spawania elementów grubych, a ile cienkich. To pozwoli określić cykl pracy, a wiec np. rezygnacje z chłodnicy. Czy przewody muszą być 5 metrowe? Gdyby wystarczyły 3 metrowe, a wyjątkowo 4 metrowe, to nie musi być podajnik 4 -rolkowy, a to oznacza mniejszą cenę. Określ też budżet.
    gromki1
    Level 9  
    Aluminiowa blacha od 1 mm. Więcej na obecna chwile będzie stali konstrukcyjnej i samochodowej również w ocynku stąd pomysł lutospawania. Kabel długi potrzebuje bo nie chce non stop z drabiny schodzić albo przeskakiwać nad elementami spawanymi na kobyłkach lub czołgać się pod nimi a często trzeba zmieniać stanowisko żeby wyeliminować skutki siły ściągającej. Jeżeli można do miga dobrać stacje tig do spawania aluminium i lutospawania to nie ma problemu dla mnie pytanie czy wyjdzie to lepiej i taniej niż zakup dwóch spawarek tiga i miga . Obecnie korzystam z dedry mma i tig jednak aluminium tym nie pospawam a jako miga mam Tyrosa 250A jednak jego praca coś mi się nie podoba jak jego na parametry. Wnioskuje że coś z nim nie tak bo wg mnie zbyt mały prąd spawania jest w stosunku do podawanej mocy no i kabel 3 mb za krótki , a do tego ostatnio coś stopki palił a nie wiem gdzie zawieźć go na serwis w Krakowie bo w obecnej dobie jak słyszą w rozmowie "tyros 250" to nabierają wody w usta i każą jedynie przywieźć , a niestety już raz płaciłem za diagnoze , złapany na "przywieź pan zobaczymy " termy wodnej starej daty ale markowej , że
    złom. Po czym wkurzony , sam naprawiłem i służy do dziś czyli jakieś 10 lat od tej diagnozy pseudo fachowca za to z wielkiego serwisu agd. Dziękuje za konkretną odpowiedź , co do budżetu nie mogę określić bo nie znam w ogóle cen bo nie wiem co mi potrzebne , a "jak najmniej" nic nie wnosi do tematu. Jednakże radzę się tutaj rozważając poszukiwanie używanej spawarki gdy określe co potrzebuje. Z racji własnych przekonań i zasad nie chce chińczyka i na myśl ze nowe markowe tez w chinach składane to nawet wole stare solidne zadbane byle by odpowiadało moim potrzebom.
    freebsd
    Level 39  
    Ja bym przyjął taki podział:

1) Migomat z zastosowaniem do cienkich i średnich materiałów.:
    - Czyli musi być długi kabel, wiec podajnik 4R. To jest domeną profesjonalnych spawarek, czyli bedzie miało wpływ na cenę.
    - Lutospawanie. Zazwyczaj występuje w nowszych spawarkach.
    - Potrzebne będą uchwytu w różnych rozmiarach. Małe, lekkie i poręczne, ale wytrzymujące mniejsze natężenia, oraz większe do stali konstrukcyjnej.
    - Warto zwrócić uwagę na cykl pracy spawarki i uchwytów.
    Skoro ta spawarka może być używana do cienkich materiałów to prąd spawania musi zaczynać się od około 20 A i spawarka musi mieć puls. Spawanie aluminium o grubości 1 mm bedzie wymagało takich parametrów. Zazwyczaj górna granicą natężenia takiej spawarki bedzie okolica 200 A, co i tak daje całkiem spore możliwości.
    Jeśli spawarka ma być przenośna, to sugeruję zasilanie 230 V - bedzie lżejsza. Dla stacjonarnej zasilanie 400 V. Waga spawarki ma znaczenie (zazwyczaj) również dla wyboru używanych szpul z drutem, czy mają być 5 kg dla spawarki przenośnej, czy lepiej 15 kg dla spawarki używanej w warsztacie, którą wykonuje się dużo prac.

2) TIG do prac precyzyjnych.
    Tu właściwie nie ma alternatywy. O ile spawanie cienkiej blachy można wykonać Migomatem (w zależnosci od materiału używając puls lub lutospawanie), o tyle jakiekolwiek inne precyzyjne spawanie wymaga TIG'a. Migomat jest łatwy w obsłudze, TIG natomiast wymaga nabrania praktyki. Do prac precyzyjnych mocno sugeruję zakup pedału sterującego. Również maska z czterema czujnikami jest niezbędna.

3) Do grubszych rzeczy Dedra (zapewne 180 A lub 200 A, oraz Tyrosa 250 A)

Jeśli trafisz z zakupem dobrego migomatu z pulsem i natężeniem rzędu 20 A to na początek TIG'a możesz odpuścić.
    acetylenek
    Level 12  
    "przystawki" Tig do źródła półautomatu raczej nie spawają aluminium, ja się nie spotkałem z takim kombajnem. Mam teraz kilka spawarek tig AC/DC i mig. Jeśli chciałbyś się zorientować o co chodzi to mogę Ci to na żywo pokazać w Olkuszu, chyba masz blisko z Krakowa. Na papierze spawarki się nie da porównać szczególnie tiga AC/DC, bardzo małe niuanse sprawiają że jedna jest super a druga... działa tak że nie nadaje się do charakteru pracy jaki ja wykonuje.

Mam multi źródło 520A do tego chłodnicę do palnika, podajnik 4 rolkowy z panelem z pulsem i podwójnym pulsem, przystawkę tig (DC) cena katalogowa takiego zestawu to ok 60 000 zł można kupić używany za ok 22 000 bez tiga. Palnik chłodzony cieczą 520A ze sterowaniem (zmiana parametrów spawania albo wybór programów) oraz palnik mini do 180A chłodzony powietrzem (lekki poręczny) oba 5m co ciekawe nawet drut 0,8 AlSi daje radę przepchnąć przez te 5m (co nie jest takie oczywiste). Podajnik można oddzielić od źródła i dać kable (węże) pośrednie co czyni go bardziej mobilnym.

Spawarka tig AC/DC prąd od 4 do 230A zabezpieczenie 16A z PFC to daje bardzo dużą mobilność bo można spawać na długich przedłużaczach i z agregatem nawet bardzo słabym (oczywiście małym prądem wtedy, duży agregat to pełne możliwości). Bardzo precyzyjne ustawienia prądu i jego wszystkich parametrów co znów nie jest takie oczywiste bo mam drugą spawarkę która ... tak niema choć na papierze jest wszystko ok. Tig z palnikiem chłodzonym cieczą i chłodnicą. Taki palnik jest dużo, dużo wygodniejszy bo jest mniejszy niż palnik chłodzony gazem i ręka jest ok 2 razy bliżej (jeśli się chce) przedmiotu spawanego. Odległość od kciuka do elektrody jest dużo mniejsza i przez to dożo precyzyjniej można operować palnikiem (nie ma problemów z grzaniem się ręki jak by ktoś pytał, przy większych prądach można chwycić dalej). Palnik mimo chłodzenia cieczą bardzo elastyczny, ostatnie 2m są wykonane w zwiększonej elastyczności (specjalne materiały) cały palnik ma 8m długości co nie jest za dużo. Cena nowego takiego zestawu ok 20 000.
    Dla porównania mam chińskie sprzęty do spawania obiema metodami.
    Celowo nie podaje konkretnych modeli bo zaraz ktoś powie że tym handluje. Mam ten sprzęt bo jestem zafascynowany spawaniem i przy okazji zarabiam spawając.

Półautomat da się kupić poniżej 10 000 i będzie całkiem dobry ale dobrego tiga do aluminium to raczej taniego nie ma.

Jak chcesz to mogę obejrzeć tego torysa i nic nie zapłacisz pobawimy się, pogadamy, sam jestem ciekaw co jest nie tak. Przy okazji można nakręcić materiał do filmiku na YT. Nie zajmuje się serwisem zawodowo ale i tak ludziska przywożą wynalazki i parę razy naprawiłem z ciekawości.

Tylko wspomniałem o sprzęcie a wyszedł elaborat. To jest bardzo obszerny temat i dotyczy sporego budżetu więc wymaga dobrego przeanalizowania.
    freebsd
    Level 39  
    @acetylenek Ja chętnie dowiedziałbym się nazw sprzętu. Jakie polecasz, a jakie oceniasz gorzej. Dla mnie są to przydatne i interesujące informacje, podziel się :-D
    acetylenek
    Level 12  
    Z Finlandii.

Więcej szczegółu wysłałem na PW.
    gromki1
    Level 9  
    Dziekuję bardzo za merytoryczne odpowiedzi. @acetylenek dziekuję za rzadką dziś otwartość i chęć pomocy. Doceniam , umówię się jak odrobie się w polu bo teraz koszenie plewienie i jeszcze kurnik musxr skonczyć na przyczepie a zostaje mi mma tylko a tu w suficie spoiny a dziury do łatania duże...Co do budżetu nie mam 10 tyś chyba żebym samochód sprzedał ale to nie ten czas bo moje zainteresowanie i potrzeba zakupu wynika z pasji tworzenia , a że biodro już doskwiera coraz bardziej to pomyślałem o tworzeniu na warsztacie pomysłów własnych w których zawiera się też restauracja starych samochodów bo mam ich troche na podwórku czekających na swoją kolej , a później może by mi to pozwoliło zyskać pieniądze na pomysły ich wymagające bo generalnie staram się być samowystarczalny jak chodzi o żywność. Także poza blacharką prace konstrukcyjne w pierwszej kolejności będą polegały na stworzeniu wlasnych maszyn rolniczych bo dopłaty powodują że kosztują majątek a do tego trzeba wywiad wcześniej robić zeby dowiedzieć się które są zrobione z głową choć i w nich loteria jak chodzi o wytrzymałość spawów.... wszedzie widać efekty zakichanego postepu w którym wylewa się dziecko z kąpielą. Dziekuję i pozdrawiam!
    gromki1
    Level 9  
    Acetylenek , wracam wreszcie do finalizacji zakupu spawarki. Byłem w "naszym" Spawie zdecydowany na zakup kombi a tu się okazało że nie ma hf , a mając w pamięci ostrzenie elektrod powiedziałem sobie, że musi być zajarzanie bezstykowe i znowu mętlik w głowie bo sprzedawca słusznie podpowiedział mi rozważenie zakupu dwóch urządzeń tiga i miga tak jak Ty to masz. I takie jak na zdjęciach urządzenia wchodzą w grę. Mig z racji że inwertorowe źródło prądu jest lżejsze od transformatorowego może być na 230 i 400V bo się okazało, że robią takiego o amperażu 280. Jest na tyle lekkie że mogę dźwignąć to już nawet na rusztowanie spawając jakieś konstrukcje i byloby jedno urządzenie na budowę i na warsztat. Wczoraj miałem czas oglądnąć ich testy na YouTube i znowu pojawił się temat ich konkurencji z Ukrainy chyba pontig się nazywają czy jakoś tak , jak i widziałem Bester tysiąc złotych droższy i teraz znowu głupi jestem bo jak już się decyduje na dwa osobne profesjonalne urządzenia tig i mig o wiekszych parametrach pracy i sumarycznie większy wydatek to tysiąc w tą czy w tamtą to już nie ma znaczenia jeśli byłaby za to lepsza jakość pracy bo o to mi chodzi żebym później nie był zły sam na siebie, że jakiejś funkcji mi brakuje, a przydałaby się bo następnych sprzętów już nie planuje kupować. Ps. Jeśli aktualna propozycja spotkania się w Twoim warsztacie to byłbym chętny razem z Tyrosem , którego chyba naprawiłem ale z chęcią film obejrzę z jego udziałem
    gromki1
    Level 9  
    Chyba nie bo jak patrzę na cenę to w tej mam dwa urządzenia magnum . Tig 238 pro plus miga. Dziekuje bo goglujac ja wyskoczyły ki produkty Paton