Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Brama dwuskrzydłowa - potrzebna porada dot. wyboru siłowników oraz wideodomofonu

garfield1988gse 08 Jun 2020 20:57 933 7
 • #1
  garfield1988gse
  Level 9  
  Szanowni Użytkownicy, proszę o pomoc w skompletowaniu zestawu: kompletny mechanizm otwierania bramy dwuskrzydłowej (siłowniki, centralka, sygnalizator, czujniki, etc.) oraz wideodomofon za pomocą, którego oprócz sterowania elektrozamkiem w furtce będę mógł również sterować otwieraniem bramy (ale nie tylko tzw. „uchylaniem bramy dla gości”, chcę mieć możliwość sterowania całkowitym otwieraniem i zamykaniem bramy - tak jak za pomocą pilota).

  Oczywiście przestudiowałem nieco nasze forum pod kątem tego co potrzebuję ale znajduję rozwiązania połowicznie, nie kompleksowe.

  Krótki opis stanu faktycznego:

  - brama dwuskrzydłowa metalowa wykonana z profili, które są puste w środku, każde skrzydło o szerokości około 1,5 m, konstrukcja bramy „przewiewna” otwierana do środka, brama wysoka na około 1,6 m;
  - problematyczne może być to, że mam wąską działkę i od skraju prawego słupka (patrząc od środka posesji) do siatki rozgraniczającej z sąsiednią nieruchomością mam jakieś 7 cm czyli od początku słupka do siatki maksymalnie jest jakieś 17 cm (w załączeniu zdjęcie)
  Brama dwuskrzydłowa - potrzebna porada dot. wyboru siłowników oraz wideodomofonu
  ;
  - słupki metalowe 10 cm x 10 cm;
  - wymiary odsadzeń zawiasów (w załączeniu zdjęcie)
  Brama dwuskrzydłowa - potrzebna porada dot. wyboru siłowników oraz wideodomofonu

  - w słupkach nie mam jeszcze wywierconych otworów ani ułożonych przewodów;
  - nie mam jeszcze założonej kostki (jest tylko wylana ława, w której obsadzona jest brama i furtka) więc rozłożenie peszli i przewodów w ziemi nie będzie problematyczne.
  - zasilanie zamierzam podłączyć z piwnicy – główny przewód zasilający ciągnąłby się jakieś 20 metrów od punktu w piwnicy do centralki od sterowania bramą
  - przewidywane miejsce na panel sterowania wideodomofonem:
  a) w sypialni od strony ulicy wówczas licząc długość przewodu od panelu do furtki to jakieś 7 m (nie wiem czy to dobre rozwiązanie, boję się aby panel w nocy nie świecił ani nie wydawał żadnych dźwięków takich jak buczenie, nawet minimalnie bo może to zakłócać sen ponadto szkoda mi ścian)

  albo

  b) w przedpokoju z tyłu domu, wówczas kabla musiałbym naciągnąć jakieś 25 m – 30 m ale mógłbym sobie zamontować w pobliżu manipulatora od alarmu. Co do montażu przewodu – mógłbym sobie przewiercić cienką ścianę działową do kotłowni i z tego miejsca bez „rujnowania” domu wyjść z przewodami na zewnątrz i dalej pod styropianem, aż do frontu domu, tam zejść normalnie do ziemi i dojść do furtki;
  - przewidywana intensywność użytkowania bramy: na chwilę obecną 1 użytkownik: 2-3 wyjazdy i powroty dziennie w perspektywie 2 użytkowników i co najmniej 4-6 wyjazdy i powroty dziennie.

  Poniżej przedstawiam nieco szczegółów co do moich oczekiwań:

  1) Budżet jak mogę przeznaczyć na ww. zestaw to około 2.000,00 zł – 2.500,00 (nie wliczam w to ceny okablowania, peszli, etc.). Jeżeliby się okazało, że jest to nierealne, to jestem skłonny w ostateczności trochę dołożyć, ale wolałbym trzymać się ww. budżetu.

  2) Najważniejszym kryterium zestawu to jego kompatybilność (wideodomofon+automatyka bramy).

  3) Kolejnym ważnym kryterium dla takiego zestawu jest łatwość montażu i konfiguracji (nie jestem elektronikiem). Z tym punktem wiąże się to aby do produktu była dołączona łatwa do zrozumienia dla amatora instrukcja obsługi i przede wszystkim czytelne schematy podłączeń.

  4) Kolejna ważna rzecz to łatwość codziennej obsługi, bezawaryjność zestawu, łatwa konserwacja oraz dostęp do ewentualnych części i serwisu.

  5) Chciałbym uniknąć wiszących kabli od zasilania wyświetlacza – mogę przewiercić otwór z przedpokoju do kotłowni i tam podłączyć zasilacz.

  6) Chciałbym aby brama otwierała się pod kątem 90 stopni.
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • #2
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Może zbędę ale powyższe kryteria spełnia 99% zestawów dostępnych na rynku (włącznie z ceną). Precyzyjniej da się odpowiedzieć tylko w temacie łatwości montażu/dostępności części (cechy wykluczające się...). Napędy z instrukcjami pisanymi dla laika i o maksymalnie uproszczonym montażu (funkcjonalności niestety też mocno okrojonej) to napędy hipermarketowe - gwarancję zapewnia sklep ale części zamienne są właściwie niedostępne - i jedyna forma realizacji gwarancji to wymiana zestawu na inną sztukę. Naprawa po gwarancji ..... :) . Na drugim biegunie są zestawy tzw. markowe, z bogatym dostępem do części (aczkolwiek drogich), z założenia przewidziane do montażu przez montażystę - często z serwisem w cenie (ale z instrukcją pisaną szyfrem....). Bywają dostępne na wolnym rynku, ale wtedy jedynym gwarantem jest sprzedawca - serwis firmowy umyje ręce lub naprawi w pełnej cenie.

  Do twojej, mikrej, bramy sugeruję napęd z siłownikami 24V (niskonapięciowymi).
  Każde zachwalanie konkretnego zestawu przypominać będzie dyskusję o wyższości świąt wielkanocnych nad bożonarodzeniowymi - i na forum starsi użytkownicy unikają takich porad.
  Sprawdź co masz dostępne w okolicy, zdecyduj się - montażysta czy market, popytaj w punktach sprzedaży/ u montażystów, pooglądaj (nawet pod kątem estetyki), podaj typy i wtedy można uściślać.
 • #3
  garfield1988gse
  Level 9  
  Co do sklepów z takimi akcesoriami to w mojej małej miejscowości takowych nie ma, tak samo jak i firm od montażu, musiałbym jeździć do większego miasta i się rozglądać a nie mam na to czasu. Montować będę sam bo traktuję to hobbystycznie. Mam kilka upatrzonych modeli:

  W przypadku automatyki bramowej:
  - Somfy SGS 400
  - FAAC-GENIUS G-BAT 300

  W przypadku wideodomofonów:
  - COMWEI Z1W
  - Eura VDP-19A3 Helios

  Powyższe mieszczą się w moim budżecie a dodatkowo w przypadku wideodomofonów jest możliwość sterowania całą bramą (przynajmniej tak wynika z opisów).
 • #4
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Co do napędu - nie montowałbym G-bat - siłowniki 230V, bardzo wytrzymałe i silne ale dość głośne, całość nieco prymitywna - coś do wiejskich dużych bram - gniotsa nie łamiotsa ale jak sieczkarnia - no i sporo za silne do twojej bramy (coś jak w przysłowiu - z armaty do wróbla).
  Somfy - coś lepiej - napędy 24V z całością zalet tego typu siłowników (cicha praca, oszczędne prądowo, sporo opcji włącznie z układem antyzgnieceniowym, zwolnienia i precyzyjne działanie) ale to typowy markeciak - sprzedawany w Leroy-Merlin - tam opinie na jego temat są różne - zerknij https://www.leroymerlin.pl/ogrodzenia-i-bramy...naped-do-bram-sgs-400-somfy,p381295,l502.html .
  Może popatrz na Nice Wingo 2024 - siłowniki także na 24V. długo produkowane, masa części, cenowo też w zakresie.
  Poczekaj na więcej wypowiedzi - jest sporo podobnych zestawów innych firm.

  Co do domofonów - niech coś napiszą fachowcy. Wiem tylko że Eura to typowa tania china - ale o ile prymitywna, o tyle łatwo naprawialna.
 • #5
  garfield1988gse
  Level 9  
  Też zastanawiałem się nad Nice Wingo 2024 i w sumie sporo widziałem na naszym forum pozytywnych opinii na jego temat. Też wezmę to pod rozwagę. Oczywiście, że poczekam, aż większa liczba kolegów się wypowie, mam czas i chcę dobrze się do tematu przygotować. Każda opinia i podpowiedź jest mile widziana i dla mnie pomocna.
 • #6
  lamerb
  Level 25  
  Też polecam Wingo. Przynajmniej nie zostaniesz bez serwisu i części w razie problemów.
 • #7
  Zbych2008
  Level 6  
  A co powiesz o siłownikach firmy ELEKTROBIM . Też mam wąskie słupki i bramę przewiewną . W zestawie dostałem 2 siłowniki,centralę,2 piloty,2 fotokomórki oraz zestaw do montażu. Sam wykonałem podłączenie i ustawienie centrali (sterowanie skrzydłami bramy). Pragnę zaznaczyć że nigdy tego nie robiłem i nie jestem z tej dziedziny. Jeśli ja mogłem to ogarnąć no to chyba każdy. Pozdrawiam !!!
 • #8
  garfield1988gse
  Level 9  
  Zbych2008 wrote:
  A co powiesz o siłownikach firmy ELEKTROBIM


  Widziałem ich filmy instruktażowe w internecie i uważam, że montaż tego sprzętu jest dosyć łatwy ale jednocześnie jest dużo negatywnych opinii na temat trwałości tego towaru. Wolę jednak zakupić i zamontować coś porządnego.

  Jak skończę inne pilniejsze sprawy, wrócę do tematu napędu do bramy. Po przewertowaniu naszego forum i ogólnie internetu, jestem raczej zdecydowany na Nice Wingo 2024.