Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Brama dwuskrzydłowa - potrzebna porada dot. wyboru siłowników oraz wideodomofonu

garfield1988gse 08 Jun 2020 20:57 1380 7
 • #1
  garfield1988gse
  Level 9  
  Szanowni Użytkownicy, proszę o pomoc w skompletowaniu zestawu: kompletny mechanizm otwierania bramy dwuskrzydłowej (siłowniki, centralka, sygnalizator, czujniki, etc.) oraz wideodomofon za pomocą, którego oprócz sterowania elektrozamkiem w furtce będę mógł również sterować otwieraniem bramy (ale nie tylko tzw. „uchylaniem bramy dla gości”, chcę mieć możliwość sterowania całkowitym otwieraniem i zamykaniem bramy - tak jak za pomocą pilota).

  Oczywiście przestudiowałem nieco nasze forum pod kątem tego co potrzebuję ale znajduję rozwiązania połowicznie, nie kompleksowe.

  Krótki opis stanu faktycznego:

  - brama dwuskrzydłowa metalowa wykonana z profili, które są puste w środku, każde skrzydło o szerokości około 1,5 m, konstrukcja bramy „przewiewna” otwierana do środka, brama wysoka na około 1,6 m;
  - problematyczne może być to, że mam wąską działkę i od skraju prawego słupka (patrząc od środka posesji) do siatki rozgraniczającej z sąsiednią nieruchomością mam jakieś 7 cm czyli od początku słupka do siatki maksymalnie jest jakieś 17 cm (w załączeniu zdjęcie)
  Brama dwuskrzydłowa - potrzebna porada dot. wyboru siłowników oraz wideodomofonu
  ;
  - słupki metalowe 10 cm x 10 cm;
  - wymiary odsadzeń zawiasów (w załączeniu zdjęcie)
  Brama dwuskrzydłowa - potrzebna porada dot. wyboru siłowników oraz wideodomofonu

  - w słupkach nie mam jeszcze wywierconych otworów ani ułożonych przewodów;
  - nie mam jeszcze założonej kostki (jest tylko wylana ława, w której obsadzona jest brama i furtka) więc rozłożenie peszli i przewodów w ziemi nie będzie problematyczne.
  - zasilanie zamierzam podłączyć z piwnicy – główny przewód zasilający ciągnąłby się jakieś 20 metrów od punktu w piwnicy do centralki od sterowania bramą
  - przewidywane miejsce na panel sterowania wideodomofonem:
  a) w sypialni od strony ulicy wówczas licząc długość przewodu od panelu do furtki to jakieś 7 m (nie wiem czy to dobre rozwiązanie, boję się aby panel w nocy nie świecił ani nie wydawał żadnych dźwięków takich jak buczenie, nawet minimalnie bo może to zakłócać sen ponadto szkoda mi ścian)

  albo

  b) w przedpokoju z tyłu domu, wówczas kabla musiałbym naciągnąć jakieś 25 m – 30 m ale mógłbym sobie zamontować w pobliżu manipulatora od alarmu. Co do montażu przewodu – mógłbym sobie przewiercić cienką ścianę działową do kotłowni i z tego miejsca bez „rujnowania” domu wyjść z przewodami na zewnątrz i dalej pod styropianem, aż do frontu domu, tam zejść normalnie do ziemi i dojść do furtki;
  - przewidywana intensywność użytkowania bramy: na chwilę obecną 1 użytkownik: 2-3 wyjazdy i powroty dziennie w perspektywie 2 użytkowników i co najmniej 4-6 wyjazdy i powroty dziennie.

  Poniżej przedstawiam nieco szczegółów co do moich oczekiwań:

  1) Budżet jak mogę przeznaczyć na ww. zestaw to około 2.000,00 zł – 2.500,00 (nie wliczam w to ceny okablowania, peszli, etc.). Jeżeliby się okazało, że jest to nierealne, to jestem skłonny w ostateczności trochę dołożyć, ale wolałbym trzymać się ww. budżetu.

  2) Najważniejszym kryterium zestawu to jego kompatybilność (wideodomofon+automatyka bramy).

  3) Kolejnym ważnym kryterium dla takiego zestawu jest łatwość montażu i konfiguracji (nie jestem elektronikiem). Z tym punktem wiąże się to aby do produktu była dołączona łatwa do zrozumienia dla amatora instrukcja obsługi i przede wszystkim czytelne schematy podłączeń.

  4) Kolejna ważna rzecz to łatwość codziennej obsługi, bezawaryjność zestawu, łatwa konserwacja oraz dostęp do ewentualnych części i serwisu.

  5) Chciałbym uniknąć wiszących kabli od zasilania wyświetlacza – mogę przewiercić otwór z przedpokoju do kotłowni i tam podłączyć zasilacz.

  6) Chciałbym aby brama otwierała się pod kątem 90 stopni.
 • #2
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Może zbędę ale powyższe kryteria spełnia 99% zestawów dostępnych na rynku (włącznie z ceną). Precyzyjniej da się odpowiedzieć tylko w temacie łatwości montażu/dostępności części (cechy wykluczające się...). Napędy z instrukcjami pisanymi dla laika i o maksymalnie uproszczonym montażu (funkcjonalności niestety też mocno okrojonej) to napędy hipermarketowe - gwarancję zapewnia sklep ale części zamienne są właściwie niedostępne - i jedyna forma realizacji gwarancji to wymiana zestawu na inną sztukę. Naprawa po gwarancji ..... :) . Na drugim biegunie są zestawy tzw. markowe, z bogatym dostępem do części (aczkolwiek drogich), z założenia przewidziane do montażu przez montażystę - często z serwisem w cenie (ale z instrukcją pisaną szyfrem....). Bywają dostępne na wolnym rynku, ale wtedy jedynym gwarantem jest sprzedawca - serwis firmowy umyje ręce lub naprawi w pełnej cenie.

  Do twojej, mikrej, bramy sugeruję napęd z siłownikami 24V (niskonapięciowymi).
  Każde zachwalanie konkretnego zestawu przypominać będzie dyskusję o wyższości świąt wielkanocnych nad bożonarodzeniowymi - i na forum starsi użytkownicy unikają takich porad.
  Sprawdź co masz dostępne w okolicy, zdecyduj się - montażysta czy market, popytaj w punktach sprzedaży/ u montażystów, pooglądaj (nawet pod kątem estetyki), podaj typy i wtedy można uściślać.
 • #3
  garfield1988gse
  Level 9  
  Co do sklepów z takimi akcesoriami to w mojej małej miejscowości takowych nie ma, tak samo jak i firm od montażu, musiałbym jeździć do większego miasta i się rozglądać a nie mam na to czasu. Montować będę sam bo traktuję to hobbystycznie. Mam kilka upatrzonych modeli:

  W przypadku automatyki bramowej:
  - Somfy SGS 400
  - FAAC-GENIUS G-BAT 300

  W przypadku wideodomofonów:
  - COMWEI Z1W
  - Eura VDP-19A3 Helios

  Powyższe mieszczą się w moim budżecie a dodatkowo w przypadku wideodomofonów jest możliwość sterowania całą bramą (przynajmniej tak wynika z opisów).
 • #4
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Co do napędu - nie montowałbym G-bat - siłowniki 230V, bardzo wytrzymałe i silne ale dość głośne, całość nieco prymitywna - coś do wiejskich dużych bram - gniotsa nie łamiotsa ale jak sieczkarnia - no i sporo za silne do twojej bramy (coś jak w przysłowiu - z armaty do wróbla).
  Somfy - coś lepiej - napędy 24V z całością zalet tego typu siłowników (cicha praca, oszczędne prądowo, sporo opcji włącznie z układem antyzgnieceniowym, zwolnienia i precyzyjne działanie) ale to typowy markeciak - sprzedawany w Leroy-Merlin - tam opinie na jego temat są różne - zerknij https://www.leroymerlin.pl/ogrodzenia-i-bramy...naped-do-bram-sgs-400-somfy,p381295,l502.html .
  Może popatrz na Nice Wingo 2024 - siłowniki także na 24V. długo produkowane, masa części, cenowo też w zakresie.
  Poczekaj na więcej wypowiedzi - jest sporo podobnych zestawów innych firm.

  Co do domofonów - niech coś napiszą fachowcy. Wiem tylko że Eura to typowa tania china - ale o ile prymitywna, o tyle łatwo naprawialna.
 • #5
  garfield1988gse
  Level 9  
  Też zastanawiałem się nad Nice Wingo 2024 i w sumie sporo widziałem na naszym forum pozytywnych opinii na jego temat. Też wezmę to pod rozwagę. Oczywiście, że poczekam, aż większa liczba kolegów się wypowie, mam czas i chcę dobrze się do tematu przygotować. Każda opinia i podpowiedź jest mile widziana i dla mnie pomocna.
 • #6
  lamerb
  Level 25  
  Też polecam Wingo. Przynajmniej nie zostaniesz bez serwisu i części w razie problemów.
 • #7
  Zbych2008
  Level 7  
  A co powiesz o siłownikach firmy ELEKTROBIM . Też mam wąskie słupki i bramę przewiewną . W zestawie dostałem 2 siłowniki,centralę,2 piloty,2 fotokomórki oraz zestaw do montażu. Sam wykonałem podłączenie i ustawienie centrali (sterowanie skrzydłami bramy). Pragnę zaznaczyć że nigdy tego nie robiłem i nie jestem z tej dziedziny. Jeśli ja mogłem to ogarnąć no to chyba każdy. Pozdrawiam !!!
 • #8
  garfield1988gse
  Level 9  
  Zbych2008 wrote:
  A co powiesz o siłownikach firmy ELEKTROBIM


  Widziałem ich filmy instruktażowe w internecie i uważam, że montaż tego sprzętu jest dosyć łatwy ale jednocześnie jest dużo negatywnych opinii na temat trwałości tego towaru. Wolę jednak zakupić i zamontować coś porządnego.

  Jak skończę inne pilniejsze sprawy, wrócę do tematu napędu do bramy. Po przewertowaniu naszego forum i ogólnie internetu, jestem raczej zdecydowany na Nice Wingo 2024.