Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radio budowlane Makita BMR100 - nie słychać z głośników dźwięku

artur1987-19 08 Jun 2020 23:37 2613 20
Bosch
 • #1
  artur1987-19
  Level 3  
  Witam. Mam do naprawienia radio budowlane firmy Makita BMR100. Po podłączeniu zasilania słychać tylko włączenie się radyjka i cyfry na wyświetlaczu, pojedynczy sygnał z głośników, to tyle. Górne przyciski działają jak i również potencjometr głośności .Radio nie reaguje na dolne przyciski od 1 do 5 i nie wyszukuje stacji radiowych po naciśnięciu przycisku Scan /set. Brak przy tym dźwięku i nic nie szumi, nawet na pełnej mocy. Co mogło pójść w tym radio? Czy padła końcówka mocy ? Dodam ,że radio miało upaloną jedną ścieżkę tą minusową
 • Bosch
 • #2
  sosarek

  Level 43  
  artur1987-19 wrote:
  Dodam ,że radio miało upaloną jedną ścieżkę tą minusową

  W którym miejscu?
  Co zmierzyłeś/sprawdziłeś do tej pory?
 • #3
  DIORADIO
  Level 30  
  Jakie są napięcia wyjściowe z zasilacza, czy dobre? Sprawdż też głośniki, czy nie przepalone?
 • #4
  artur1987-19
  Level 3  
  W którym miejscu?
  Co zmierzyłeś/sprawdziłeś do tej pory?[/quote]
  Zmierzyłem końcówkę mocy TDA7265 . Na 3 nodze tego tranzystorka jest vs+ 1,62volt
  A w głośnik ma napięcie 1,62volty.
  Na wejściu mam napięcia 18 volt prawidłowe . Za tranzystorkiem B1143 jest 1,62volty .
 • #5
  artur1987-19
  Level 3  
  DIORADIO wrote:
  Jakie są napięcia wyjściowe z zasilacza, czy dobre? Sprawdż też głośniki, czy nie przepalone?

  Napięcia to 15,60 v , 9,01v 2,32v , 1,53v
  Głośniki działają na innym sprzęcie .
 • #7
  DIORADIO
  Level 30  
  Zmierzyłeś końcówkę mocy TDA 7265 i . Na 3 nodze tego tranzystorka jest vs+ 1,62volt. Co to jest???????
 • Bosch
 • #8
  artur1987-19
  Level 3  
  Jest to napięcie prowadzące od tranzystorka B1143 do tej końcówki mocy co pomierzyłem na 3 nóżce . Inne nóżki nie przekraczają 1 volta czyli minimalne napięcia ledwo zauważalne 513mV itp.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Jak sprawdzić czy końcówka mocy jest sprawna ?
 • #9
  DIORADIO
  Level 30  
  Zmierzyłeś końcówkę mocy i co??????Tranzystor ma 3 nóżki E,C,B i gdzie jest 3 noga i która to? Znajdż rozpiskę TDA 7265 (to nie jest tranzystor) i zobacz jakie są napięcia na poszczególnych nóżkach.
 • #10
  artur1987-19
  Level 3  
  Jakiś schemat elektryczny ma ktoś do tego radia makita ? Wymieniony został ten tranzystorek ścieżki zostały odtworzone i nie wiem co mogło się jeszcze uszkodzić ? Trace siły na te urządzenie . Końcówka mocy mogła paść TDA .... ?
 • #12
  Andrzej L.
  Level 31  
  Pierwsze co się sprawdza to końcówkę mocy, a ty do zadania bierzesz się według przepisu: do chałupy przez komin.
  Przypuszczalnie jeżeli to jest układ wzmacniacza na układzie TDA7265, to schemat bloku wzmacniacza radia powinien być zbliżony do aplikacji jaką zaleca producent

  Radio budowlane Makita BMR100 - nie słychać z głośników dźwięku

  Na wejścia kanałów (nogi 7 i 11) trzeba podać swój własny sygnał audio i robisz odsłuch czy głośniki to odtworzą. Wcześniej sprawdzić jakie masz napięcie na nodze 5, bo to układ wyciszania wzmaka. Jak będzie tam napięcie zbliżone do +Vs zasilania (jeżeli w twoim układzie jest także dioda Zenera jak w nocie fabrycznej, to na nodze 5, w stanie blokady będzie napięcie pomniejszone o te kilka V jakie stanowi napięcie Zenera diody, względem napięcia na nodze 3), to wzmacniacz jest zablokowany, wyciszony). Noga 5 aby grało musi mieć potencjał typowo o 6-7V niższy niż napięcie +Vs. Jakie są napięcia na nogach 2 i 4?

  Używają określeń "B1143" nic to nie daje, bo raczej nikt z czytających nie ma schematu tego odbiornika, a z twoich zdjęć niewiele widać. Trzeba by było wskazać gdzie w układzie na płytce znajduje się takowy tranzystor.
  Zawsze możesz się przysłużyć dla potomnych i rozrysować schemat z płytki i go tu wstawić :) Wszelkie naprawy gdy płytka jest przed twoimi oczami, a czytający nie mają schematu, ani takiego samego odbiornika na pokładzie, to niestety trudno się to naprawia na odległość. Inaczej sam otwieram pudło takiego radia i ci wskazuję, w punkcie A, ma być napięcie Z, jak nie ma to idziesz do punkt B i tam ma być napięcie Y, a jeżeli nie ma to jednym z winnych będzie element X.
 • #13
  artur1987-19
  Level 3  
  Na wejścia kanałów (nogi 7 i 11) trzeba podać swój własny sygnał audio i robisz odsłuch czy głośniki to odtworzą.
  Skąd taki sygnał wziąć ?
  Wcześniej sprawdzić jakie masz napięcie na nodze 5, bo to układ wyciszania wzmaka.
  Na 5 nodze mam napięcie 142 mV
  Jak będzie tam napięcie zbliżone do +Vs zasilania
  U mnie jest na 3 nodze czyli vs tylko 1,38v.
  (jeżeli w twoim układzie jest także dioda Zenera jak w nocie fabrycznej,
  Nie zauważyłem takiej diody
  to na nodze 5, w stanie blokady będzie napięcie pomniejszone o te kilka V jakie stanowi napięcie Zenera diody, względem napięcia na nodze 3), to wzmacniacz jest zablokowany, wyciszony). Noga 5 aby grało musi mieć potencjał typowo o 6-7V niższy niż napięcie +Vs.
  Jakie są napięcia na nogach 2 i 4?
  Napięcia na nogach 2 i 4 są podobne 520mV
  .[/quote]

  Dodano po 1 [godziny] 7 [minuty]:

  Sprawdziłem tranzystor Q17 (B1143) może to nakieruje jakaś niska podejżanie oporność i wogóle zamiast diody to rezystor .Radio budowlane Makita BMR100 - nie słychać z głośników dźwięku
 • #14
  User removed account
  Level 1  
 • #15
  artur1987-19
  Level 3  
  Winylov wrote:
  2SB1143 to tranzystor PNP. Tester pokazuje go jako 2 rezystory, jeśli tester działa poprawnie to ten tranzystor jest uszkodzony, tester powinien pokazać symbol tranzystora PNP opisać jego elektrody zgodnie ze złączem pomiarowym, pokazać Ube w okolicy 0,6V i wyświetlić wartość hfe. Czy masz inne sprawne tranzystory by zweryfikować tester?

  Inne sprawdzałem pokazują wzmocnienie i Ube a ten że jest tam rezystor razy 2 który jeden pokazuje zwarcie miernik też wskazał zwarcie dwóch z trzech nózek .
 • Helpful post
  #16
  User removed account
  Level 1  
 • #17
  Andrzej L.
  Level 31  
  Jeżeli autor wątku zadaje pytania skąd wziąć źródło sygnału do testu wzmacniacza, to naprawę widzę marnie :) W epoce zabaweczek-smartofonów wykorzystujesz przykładowo wskazaną zabaweczkę jako "magnetofon", odtwarzasz na niej muzykę (lub włączasz radio) i jej wyjście słuchawkowe jako źródło sygnału do testów używasz - za pomocą spreparowanego przyłącza przewodowego: mały jack słuchawkowy i "gołe" końcówki uciętego przewodu (sygnał+masa) do wpięcia na wejście badanego wzmacniacza. Z napięć już widać na starcie, że nie masz co testować dalej wzmacniacza i mierzyć na wyjściu skoro sam tor zasilania wzmacniacza ci leży. Mając na nóżce 3 ledwo 1,38V trudno aby wzmacniacz dawał jakiekolwiek oznaki życia. Jak tam nie uzyskasz najpierw chociaż te 12V to nic dalej nie ma sensu robić. Trzeba prześwietlić linię zasilania wzmacniacza, co tam na drodze od zasilacza radia do nóżki 3 masz, co mogło ewentualnie w tym łańcuchu ulec awarii, że gubisz większość tego napięcia i zostają tylko jakieś opary.
 • #18
  artur1987-19
  Level 3  
  Wymieniony tranzystor na nowy dźwięk odzyskany :D , ale żeby tak pięknie nie było to nie działają dolne przyciski tzw. programy /scan częstotliwości o czym pisałem w pierwszym poście . Na zaciskach przycisków napięcie 1,5volt w momencie naciśnięcia spada do zera volt, a wyświetlacz milczy dziwne bo sygnał jest :( . Górne przyciski działają bez zarzutu . Radio budowlane Makita BMR100 - nie słychać z głośników dźwięku
 • #19
  artur1987-19
  Level 3  
  Ktoś coś doradzi żeby dolne przyciski odzyskały sprawność ??? Dlaczego procesor nie daje zwrotnej informacji do panelu funkcyjnego? Czyżby mógł ulec częściowej awari ???? Pomocy
 • #20
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Coś jest nie tak z połączeniem tych switchy... Jeśli jest to zrobione jak w większości wzmacniaczy sterowanych w ten sposób, to switche są łączone z "drabinką" rezystorową w taki sposób, ze naciśnięcie każdego z nich podaje na procesor konkretną wartość napięcia. Wartość tego napięcia (inna dla każdego switcha) jest "dekodowana" przez procka jako konkretny rozkaz - konkretna funkcja*. Musiałbyś prześledzić połączenie tych dolnych switchy aż do wejścia na procesor i zmierzyć napięcie na nim. Oczywiście napięcie nie bierze się na tej drabince znikąd - trzeba też więc sprawdzić jak jest zasilany ten obwód - może po prostu jest gdzieś przerwa.


  * Np. 1V to funkcja "GŁOŚNOŚĆ +", 2V to "GŁOŚNOŚĆ -", itd itp.