Potrzebuję małej pomocy. Falownik Położenie paneli to wschód i zachód ze względu na tak usytuowany budynek. Chciałbym dołożyć dodatkowe panele np. 8-10szt. Napięcie obwodu otwartego 39,33V. Max napięcie wejściowe falownika to 1000V. Obecnie z moich wyliczeń wychodzi 1022,58V. W przypadku dodatkowych paneli napięcie będzie wynosiło ≈1416V. Takie przewymiarowanie falownika jest możliwe ?
Istnieje ryzyko uszkodzenia falownika!!! Na wejściu zwykle są zabezpieczenia na 1000V i najprawdopodobniej się uszkodzą (nie mówiąc już o elektronice falownika).
Jeśli wszystkie panele masz takie same to może połącz je równolegle?
Wszystkie panele masz teraz w szeregu? Nie podzieliłeś ich na dwa stringi?
To nie jest dobry pomysł. 1 kV to już duże napięcie jak na falownik a nie mówimy o przekroczeniu go o kilka % tylko o 40%! Pomijając już, ze to wykracza poza ŚK 1 kV .
To podziel na trzy albo cztery. Uszkodzenie falownika może wyniknąć z przekroczenia dopuszczalnych 1000V a nie z przeciążenia. Przeciażenie, oznacza przekroczenie prądu znamionowego falownika lub jego mocy wyjściowej
bobes wrote:
Obecnie z moich wyliczeń wychodzi 1022,58V. W przypadku dodatkowych paneli napięcie będzie wynosiło ≈1416V.
Przekroczenie dopuszczalnego napięcia o 2,3% falownik wytrzymuje bo granica 1000V jest podana z pewnym zapasem bezpieczeństwa.
Wątpię by wytrzymał wyższe o 42%
Zastosuj się do dobrej maksymy - gdy producent określił 1000V jako napięcie graniczne, to nie podawaj na wejście więcej niż 90% granicznego.
Dodano po 12 [minuty]:
Post scriptum: Skąd ci wyszło 1022,58V przy 13 panelach a 39,33V każdy Powinno być 511,29V.
Skoro masz 2 stringi po 13 na MPP(czyli 26/2=13) to napięcie nie jest 1022V tylko max ok 520V na string. Dodając po 5 paneli na string będziesz miał na wejściu MPP max 720V. A falownik wytrzyma do bezpiecznych 900V. W taki sposób możesz to bezpiecznie połączyć. Zwróć tylko uwagę, żeby panele były takie same, bo inaczej będzie ci string działał z parametrami najsłabszego.
Przepraszam zaszła pomyłka. Z rozpędu policzyłem napięcie dla wszystkich paneli. Czyli tak jak jak wyżej napisano powinno wyjść 511,29V przy 13 panelach. Dodając po np. 5 paneli na string daje nam to w sumie 18 paneli czyli 707,94V w jednym stringu i tu Nam się sytuacja zmienia. Bo jest jeszcze zapas "napięciowy". Czy dobrze to rozumiem ? Max napięcie wejściowe falownika jest rozumiane jako max napięcie na jednym stringu czy na całości ? W tym przypadku falownik ma dwa wejścia MPP.
Napięcia ze stringów się nie sumują. Sumuje się tylko moc.
I nie ma sensu liczyć napięć z paneli z taką dokładnością. Wystarczy przyjąć po 40V "otwartego". Nawet minimalne obciążenie i tak obniży to napięcie.
W takim razie napięcie będzie odpowiednie mieszczące się w zakresie. Jeśli chodzi o maksymalny prąd wejściowy falownika to wynosi on max. Z obliczeń dla temperatury 70st C, prąd wynosi 10,12A. Reasumując w przypadku dołożenia paneli na każdym ze stringów będzie max ok 720V. Wartość ta mieści się w wartościach maksymalnych falownika, tak samo jak natężenie prądu. Zatem dołożenie paneli na string jest możliwe i nie spowoduje to żadnych niepożądanych skutów ?
Zauważ, że masz falownik 6kW. Przy pełnym słońcu będzie ci pracował zasadniczo tylko jeden string, a około południa oba z połową mocy (o ile falownik ma taką konfigurację). Warto pomyśleć o zmianie falownika na większy.
A co do bezpieczeństwa, to śmiało możesz tak podłączać. Przy pełnym słońcu i tak większy prąd nie popłynie, bo tym zawiaduje falownik (zależy on od mocy falownika).
Jedyna sugestia, to instalacja takich samych paneli w stringu (przeniesienie "starych" paneli na jeden string i dodanie nowych do drugiego). Nie polecam mieszania paneli z różnych partii.
Dach jest dwu spadowy, panele są podzielone po połowie. Połowa paneli po jednej stronie dachu a druga połowa po drugiej. Czemu lepiej nie mieszać różnych partii paneli ? Chodzi o różnice w sprawnościach ? Tzn. nowe będą pracowały i tak ze sprawnością starszych paneli ? Nie za bardzo mam możliwość przerzucenia wszystkich starych paneli na jeden string ponieważ suma napięcia przekroczy 1000V.
Właśnie.. Chodzi o sprawność paneli. Jeśli nowe będą miały mniejszą sprawność, to i cały string będzie miał mniejszą sprawność. Możesz zainstalować większe lub takie same (bo nowe i tak mają większą sprawność).
Stringi pracują ze sprawnością najgorszego panela.
Nie przenoś wszystkich starych paneli na jeden string!!! Tylko te 5 o które chcesz zwiększyć instalację. Do drugiego stringa dodasz 10 nowych paneli. Będziesz miał wtedy na jednym stringu 18 starych paneli a na drugim 8 starych i 10 nowych. Łatwiej wtedy lokalizować ewentualne usterki.