Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gruba Onwa i wskazanie nadawania!!!

05 Paź 2005 13:20 1671 8
  • Poziom 12  
    Witajcie
    Mam radyjko Onwa a problem jest taki, że jak nadaję to wskaźnik diodowy wychyla się ale nie do końca i czasem mniej i więcej, czasem wychyla się na pełny a czasem dwie ostatnie diody nie wchodzą. Czy to ma coś wspólnego z SWR??? Czy może coś z koncówką???
    A drugie radio Pan Internationale odbiera ale nie nadaje czy to końcówka??? czy coś jeszcze??
  • Pomocny post
    Spec od GSM
    Witam. Na ten wskaźnik to nie patrz. Można go ustawić tak, że będzie wskazywał full albo że nic nie będzie wskazywał. Oczywiście kontrola SWR nigdy nie zaszkodzi. Co do drugiego radia - może to być końcówka mocy, ale może to być też coś innego np. driver. Sprawdź oba tranzystory.
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    W całej rozciągłości popieram mojego przedmówcę. W Onwach dwa punkty świecące tp jedna prostokątna dioda. Tyle, że szybka przedniego panelu jest tak pomalowana co by wyglądało na więcej. Ilość palących się diód może zależeć od dopasowania anteny (czyli może być różnie ze wskazaniami w zależności od kanału, miejsca stania mobila czy ułożenia anteny) i mocy wyjściowej (znowu kanał na którym nadajesz, napięcie zasilania).
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Cytat:
    Witam. Na ten wskaźnik to nie patrz. Można go ustawić tak, że będzie wskazywał full albo że nic nie będzie wskazywał. Oczywiście kontrola SWR nigdy nie zaszkodzi. Co do drugiego radia - może to być końcówka mocy, ale może to być też coś innego np. driver. Sprawdź oba tranzystory

Patrz Świadczy to o okresowym odstrajaniu się antenki:) przeważnie w czasie jazdy. Jeśli nie ma to większego wpływu na odbieralność Ciebie można pominąć wskazania wskaźnika ponieważ trzeba by go było wyskalować nap podłanczająć pod wyjście obciążenie zastępcze.Możliwe również że jeśli radio było często przekładane są luźne styki w gnieździe antenowym. Co do drugiego radyjka nie napisałeś czy stawia nośną czy tylko jest nośna a nie moduluje, bo pojęcie nie nadaje można różnie interpretować. W przypadku nie stawiania nośnej sprawdź w pierwszej kolejności przewody i gruszkę a zwłaszcza przełacznik, następnie tranzystor stopnia końcowego oraz czy przychodzi do niego zasilanie. Jeśli stawia nośną a nie ma modulacji - wkładka dynamiczna lub piezo, przedwzmacniacz itp. Jeśli nie masz większego doświadczenia to po sprawdzeniu wyżej wymienionych pozycji broń boże nie gzreb w cewkach!!! tylko poszukaj serwisu!!!
  • Poziom 12  
    No własnie nie mam doświadczenia.
    Z tą Onwą macie racje im większy SWR tym mniejsze wskazanie na nośnej i odwrotnie a co do tego "Pana" to jest tak podłaczyłem swr i pokazuje jakby dobre wskazania po naciśnięciu nośnej lecz żadnej wizualnej reakcji, gruszka jest dobra bo mam kilka sztuk tych radii i tak samo się zachowują.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    [/code] to jest tak podłaczyłem swr i pokazuje jakby dobre wskazania po naciśnięciu nośnej lecz żadnej wizualnej reakcji, [/quote] Sprecyzuj o co chodzi to może pomogę
  • Poziom 12  
    no właśnie radyjko nadaje bo sprawdzałem komunkację między dwoma i słychać nie źle wydaje mi sie że to tylko panel przedni głupieje bo nie wszystkie diody świecą, chociaż nie jestem pewien co do nośnej bo sprawdzałem na krótko, muszę go włożyć do autka i zawołac kogoś dalej. Niestety nie jestem fachowcem elektronikiem a to tylko hobby i w sumie pierwsza przygoda ale lubie dużo wiedzieć. Nie mam też przyrządów do sprawdzania co najwyżej swr.
    To jest stare radyjko ale może coś z niego jeszcze wycisnę.
    Wielkie dzięki za rady może coś się nauczę a kiedyś sam komuś pomogę.
  • Poziom 37  
    Najprostszym sposobem sprawdzenia czy nośna jest wysyłana do anteny jest włożenie do gniazda antenowego dwóch rezystorów 100 Ohmów/2W (od "gorącego wtyku do masy). Po wciśnięciu "gruszki" rezystory powinny się dość mocno rozgrzewać. Jeśli grzeją ale słabiej to może wskazywać na nadawanie z mniejszą mocą.
  • Poziom 12  
    zamykam temat