Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Bosch WAS28741PL/20 - pralka wyrzuca bezpiecznik (różnicowy)

10 Cze 2020 10:45 315 9
  • Poziom 2  
    Cześć!
    Problem to wyrzucany bezpiecznik (różnicowy) w chwili załączania programu Bosch Logixx 8. Myślę, że powodem jest blokada drzwiczek lub powiązane z nią zwarcie na module mocy. Dlaczego myślę że to blokada, ponieważ drogą prób i błędów, odłączając wszystkie styki w module mocy, tylko przy odłączeniu właśnie tejże blokady drzwiczek bezpiecznika różnicowego nie wyrzuca. Niestety pomimo że programy można przestawiać, żaden nie startuje, pojawia się monit "otworzyć drzwiczki", zatem moduł/pralka nie będąc podpiętą do blokady nie "widzi" czy drzwiczki są zamknięte czy otwarte. Sprawdzałem blokadę i ostatecznie ją wymieniłem, jednak problem nie zniknął. Nadal bezpiecznik różnicowy wyrzuca jak tylko podepnę elektromagnes blokady do modułu.

Na module mocy (nr: 00703716) nie widać żadnych znaczących przebarwień mogących świadczyć o przegrzaniu lub przepaleniu ścieżek.
    Silnik także sprawdzałem i nie wygląda by generował jakikolwiek problem/przebicia itp. Prośba o podpowiedź co innego mogę jeszcze sprawdzić?
    Z góry dzięki
    K
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Odłącz grzałki i sprawdź efekt.
  • Poziom 2  
    Już to robiłem, niestety to nie wina grzałki. Zaznaczę, że gdy blokada jest podłączona do modułu przy próbie uruchomienia programu tj. przekręceniu programatora i naciśnięciu start jest trzask taki jak to zwykle bywało, jednak niemal od razu wyskakuje bezpiecznik. Gdy nie ma napięcia, pralka gaśnie, a drzwi są zablokowane. W celu otworzenia drzwi konieczne jest pociągnięcie za pasek awaryjnego zwolnienia blokady.
  • Specjalista AGD
    A wiązka sprawdzona?

• Poziom 39  
    A jak dla mnie to ta pralka chodziła jak w Kołchozie i został dobity silnik.
    Już nawet oczyma wyobraźni widzę pranie dobijane nogą i wybieranie krótkich programów.
    Tkwkct napisał:
    Problem to wyrzucany bezpiecznik (różnicowy)

Wyłącznik RCD nie wyrzuca się i nie jest bezpiecznikiem lecz wyłącznikiem nadmiarowo-prądowym.

Poszukiwania awarii zacząłbym właśnie od obwodu silnika.
  • Poziom 2  
    Wiązka sprawdzona, prawda była trochę brudna, jakby osmolona ale niestety to też nie ona, jest nieuszkodzona i przewodzi co ma przewodzić. Choć dzięki za podpowiedz.

Ad silnika, ten razem z grzałką był już sprawdzony na samym początku podpięty na krótko małym i dużym napięciem także, stety-niestety "śmiga". Co się tyczy tej "wyobraźni" to w psychologii na to się mówi inaczej tj. "projekcja" i ma miejsce wtedy kiedy ktoś sytuacje której doświadczył osobiście np. w swoim domu dopychał rzeczy nogą próbuje te standardy przypisać innym ; ).

Może jakieś inne sugestie ?
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Jakiego przyrządu użyłeś do pomiaru uplawnosci elementów wykonawczych?
    I w jaki sposób to wykonałeś?
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Odłącz na stałe wtyczki od grzałki, NTC i silnika. Po tym włącz i zobacz czy nadal pralka będzie powodować zadziałanie RCD.

• Poziom 39  
    Tkwkct napisał:
    w psychologii na to się mówi inaczej tj. "projekcja"

... o toto, właśnie tej projekcji doświadczyłem w Twojej łazience.
    Tkwkct napisał:
    Ad silnika, ten razem z grzałką był już sprawdzony na samym początku podpięty na krótko

... a to w psychologii nazywa się próba samobójcza w elektronice - głupota. Jednym zdaniem - nic nie sprawdziłeś.
  • Poziom 2  
    Zamykam temat, a dla tych komu może się to przydać poniżej co było nie tak.
    Problemem nie była grzałka, nie była blokada drzwiczek, ani programator, problemem nie był także silnik który "działał/kręcił", szczotki były ledwie w połowie zużyte. Ja się poddałem ale poprosiłem znajomego, przyszedł inżynier po politechnice, młody facet, bez wielkiego doświadczenia, posłuchał co miałem do powiedzenia, co było sprawdzane, co powiedzieli inni i zabrał się do pracy, bez uczonej gadki. Sprawdził wszystko raz jeszcze, pomierzył, uruchomił, różnicowy wyrzuciło, jeszcze raz pomierzył, wyciągnął silnik ponownie, szczotki węglowe. Popatrzył, przetarł krawędzie szczotek papierem ściernym, złożył, uruchomił i wszystko działa.
    Podziękowałem, on także ponieważ pieniędzy nie chciał i tyle.

Dziękuję za wszystkie konstruktywne podpowiedzi i komentarze.