Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowy moduł Kimchi Micro w formacie Raspberry Pi Zero z 4-rdzeniowym CPU i

ghost666 10 Cze 2020 11:08 693 0
 • Nowy moduł Kimchi Micro w formacie Raspberry Pi Zero z 4-rdzeniowym CPU i
  Płytka Raspberry Pi Zero jest świetnym komputerem jednopłytkowym ze względu na swój niewielki rozmiar, niską cenę i obsługę szerokiego oprogramowania. Niestety moc przetwarzania jest mocno ograniczona w przypadku Broadcom BCM2735 - oferuje on tylko jeden rdzeń ARM11 o taktowaniu do 1 GHz.

  Istnieją już bardziej wydajne płytki w podobnej formie, takie jak Banana Pi M2 Zero czy FriendlyELEC NanoPi Duo2, obie wyposażone w czterordzeniowy procesor Cortex-A7 Allwinner. Teraz jednakże pojawiła się kolejna z czterordzeniowym procesorem NXP i.MX 8M Mini. Ten 64-bitowy procesor z czterema rdzeniami ARM Cortex-A53 jest bardzo ciekawym rozwiązaniem. Poznajmy Kimχ Micro (wymawiane Kimchi Micro).

  Dane techniczne Kimχ Micro (wstępne):

  * Procesor NXP i.MX 8M Mini z 1..4 rdzeniami ARM Cortex-A53 o taktowaniu do 1,8 GHz, rdzeniem Cortex-M4F dla operacji w czasie rzeczywistym z taktowaniem do 400 MHz, GPU Vivante GC NanoUltra 3D i GC320 2D GPU, VPU dla wideo (dekodowanie i kodowanie do 1080p60).
  * RAM - 1 GB LPDDR4.
  * Pamięć - 8 GB pamięci Flash eMMC, gniazdo karty MicroSD, szeregowa pamięć EEPROM.
  * Port USB 2.0 typu C do zasilania i przesyłania danych.
  * Gniazdo mPCIe dla kart bezprzewodowych (np. WIFi, 4G LTE lub LoRa).
  * Wyjście Sparkfun Qwiic
  * Dwa 60-pinowe złącza GPIO o wysokiej gęstości z Ethernetem, USB, interfejsem kamery i wyświetlacza, I²C, SPI, GPIO, PCIe
  * 10-pinowe złącze JTAG, wyprowadzenie UART z rdzenia Cortex-M4F, i złącze komsoli z Cortex-A53
  * Diody LED w przycisku zasilania,
  * Przycisk wyboru rozruchu
  * Przycisk użytkownika
  * Zasilanie USB PD przez port USB-C
  * 2-pinowe złącze dla baterii 1S LiPo z zintegrowanym układem PMIC, wskaźnikiem naładowania i ukłądami ochronnymi ogniwa
  * Wymiary - 65 mm x 32 mm (dla porównania Raspberry Pi Zero mierzy 65 mm x 30 mm).

  Nowy moduł Kimchi Micro w formacie Raspberry Pi Zero z 4-rdzeniowym CPU i
  Poza rozmiarem, Kimx Micro zupełnie różni się od Raspberry Pi Zero. Brakuje w nim wyjścia wideo, a do podłączenia urządzeń USB potrzebny jest koncentrator USB-C, więc zdecydowanie nie jest to płytka edukacyjna, raczej dedykowana jest zaawansowanym użytkownikom. Oprócz mocniejszych, 64-bitowych rdzeni ARM SoC od NXP zawiera również rdzeń do pracy w czasie rzeczywistym i oferuje większą elastyczność dzięki łączności bezprzewodowej za pośrednictwem gniazda mPCIe oraz szerszego repertuaru GPIO. Opcje zasilania są również dość interesujące, ponieważ jest to pierwsza tego typu mała płytka, która oferuje zasilanie i ładowanie poprzez USB PD, a także obsługuje baterie LiPo.

  Zaletą systemu jest to sprzęt projekt jest w pełni otwarty, co pozwala m.in. uzyskać dość szczegółowe specyfikacje. Obecna dokumentacja znajduje się w całości na Githubi. Wszystko jest licencjonowane na licencji CERN-OHL-S V.2. Linux, jaki ma pracować na płytce, pochodzi z projektu Yocto.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2020/06/08/raspberry-pi-zero-sized-kim%cf%87-micro-sbc-quad-core-processor-mpcie-slot/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9822 postów o ocenie 8029, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • BotlandBotland