Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nadmierne temperatury - brak pomysłów

admacia 10 Jun 2020 22:23 327 9
    admacia
    Level 3  
    Witajcie!

Dwa tygodnie temu złożyłem sobie komputer, oto specyfikacja:

Płyta główna: Asus TUF b450-Plus Gaming
    Grafika: GeForce RTX 2060 6GB
    CPU: AMD Ryzen 5 3600, 3950Mhz
    RAM: Apacer 8GB DDR4 2400Mhz
    SSD: GOODRAM CL100 GEN.2 480GB SSD
    Chłodzenie: SilentiumPC Fortis 3

Mam duży problem z temperaturami. Sprawdzam programami: AIDA64, HWMonitor, CPU-Z czy nawet SpeedFanem. W spoczynku temperatura sięga 50-55 stopni, a przy obciążeniu (grając np. w Wiedźmina 3 czy GTA V) dochodzi do max (95-100 stopni) i gry zaczynają się zacinać bądź wyłączać. Na początku grałem na boxowym chłodzeniu i myślałem że wymiana na SilentiumPC Fortis 3 da rade, ale jednak nie. :( Pasta dobrze założona, cooler dolega idealnie.

Przepływ powietrza w obudowie sprawdzony (myślałem że to może być przyczyną), BIOS zaktualizowany... Dodam, że taktowanie trzyma się przy 3950Mhz (nie spada ani nie wzrasta). Napięcia na płycie dobre (sprawdzane w BIOS i AIDA64).

Przy włączeniu testu wydajności w AIDA i zaznaczeniu wszystkich opcji komputer wyłącza się.

Co mogę jeszcze sprawdzić/zrobić? Nie mam już więcej pomysłów...

Może to być wina RAM?

Proszę, pomóżcie. :D

Dodano po 6 [minuty]:

@edit

Dodam, że w pierwszy tydzień gry śmigały normalnie bez zacinania, jednakże nie wiem jakie były temperatury bo zwyczajnie tego nie sprawdzałem.

Dodano po 3 [minuty]:

Kolejna sprawa:

W testach AIDA64 gdy zaznaczyłem samo FPU to od razu komputer się wyłączył
    Mocny Amper
    Level 8  
    Obstawiałbym krzywy beret :) czyli zły kontakt termiczny między krzemowym CPU, a tą blaszką, która ma styk z radiatorem.
    Podobno są one jakoś lutowane, no ale mogło coś nie pyknąć w twoim przypadku.
    Reklamuj go u sprzedawcy, powiedz że nie da się kompa używać. W ostateczności można spróbować zrobić "delid", ale wtedy pożegnaj się z gwarancją (tutaj gość tłumaczy o co chodzi: https://www.youtube.com/watch?v=WXbCdGENp5I)

EDIT: a nie zrobiłeś jakiegoś głupiego błędu typu nie odklejona folia z podstawy radiatora?
    admacia
    Level 3  
    @Mocny Amper - też pomyślałem o IHS procesora. Generalnie nie bardzo widzi mi się demontaż tego skoro sprzęt jest nowy.

Nie zrobiłem raczej błędu. Na boxowym coolerze też to się działo. Poza tym przy montażu sprawdzałem wszystko z trzysta razy. ;) No nic, napiszę jutro do tego sklepu i zobaczymy. Mimo to jeśli ktoś ma jakiś pomysł to proszę pisać.
    lisek
    Service technician RTV
    Jeden z kilkudziesięciu tematów napisanych (to forum) o tym Ryzen5 3600
    Link

:idea: popatrz w swój Ryzen Power Saving plan
    :idea: co pokazuje Ryzen Master

Masz ten z małą Al"u blaszką przylegającą do cpu
    admacia
    Level 3  
    @lisek

Ryzen Master przy spoczynku wyjątkowo dzisiaj:

przy obciążeniu MSI Kombustor:

Temperatury wydają się być o wiele mniejsze niż poprzednio. Przywróciłem ustawienia fabryczne BIOS.
    Niestety problem z wyłączającym się komputerem nadal jest. Robiłem test z AIDA64 i kaput.
    Często nawet przy użytkowaniu komputer restartuje sie.
    lisek
    Service technician RTV
    Nadmierne temperatury - brak pomysłów Nadmierne temperatury - brak pomysłów Nadmierne temperatury - brak pomysłów Nadmierne temperatury - brak pomysłów

p.s
    Z forum Asus Link

prawdopodobnie rozwiązanie znajdziesz posługując się "wujkiem google"
    * fraza : Asus TUF b450-Plus Gaming restart

:?: :idea: Check QVL RAM compatibility list for the motherboard
    :!: Lista RAM zależnie od zastosowanego cpu (?gen.) Link
    RAM: Apacer 8GB DDR4 2400Mhz
    * Link_ta sama MB_cpu_freezing
    lisek
    Service technician RTV
    Dla 3rd. gen. Ryzen ( R5 3600 ) płyta wspiera pamięci APACER:
    Quote:
    1. 78.BAGMD.AF20B 2*4GB SS Hynix 16-16-16-36 1.35V 3200MHZ
    2. ZD4-MO23000C16-08GAG 8GB SS Samsung 16-18-18-38 1.35V 3000
    admacia
    Level 3  
    @lisek,
    u mnie w BIOS mam 55-60 stopni. Zauważyłem, że temperatury skaczą często nawet o +-15 stopni. Wentylator ustawiony w trybie NORMAL czy MAX SPEED nie robi różnicy znaczącej. :(

@enhanced,
    pasta założona na 100% dobrze, ale mimo to kupię dobra pastę i wymienię (zamontowałem na paście dodanej do SilentiumPC)

Może to być wina RAMu? A może zasilacz? Mam 550W (nie pamiętam jakiej firmy, ale dobrej firmy).

Dodano po 1 [godziny] 24 [minuty]:

Okej, mam tymczasowe rozwiązanie problemu!
    Zmniejszyłem zegar taktowania z 3950Mhz na 3000Mhz i temperatura max. 60 stopni. Teraz będę kombinował by dojść max. do 70 stopni przy full obciążeniu i dam znać ile udało mi się uzyskać Mhz.

Dodano po 3 [minuty]:

Aktualne taktowanie zegara: 3600Mhz (3.6Ghz) i temp. ok 65 stopni przy obciążeniu. W spoczynku to ok. 45 stopni. Na przyszłość - sprawdźcie jakie taktowanie domyślnie macie w BIOS. Mi nie wiem czemu przestawiło na 3,95Ghz gdzie procesor ma domyślnie 3.6Ghz.

Problem uważam za rozwiązany i dziękuję wszystkim za pomoc.