Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Telewizor Beryl 102

marcin_oizo 17 Mar 2006 03:16 12933 36
  • #32 17 Mar 2006 09:40
    forestx
    VIP Zasłużony dla elektroda

Aż się łezka w oku kręci. Mam na strychu dwie sztuki, wczoraj z dwóch złożyłem jeden i ruszył :D. Ciekawe czy nasze "dziesiejsze" telewizorki odpalą za 40 lat?

• #33 17 Mar 2006 16:13
    marcin_oizo
    Poziom 28  

No panowie ja muszę powiedzieć że byłem mile zaskoczony tym że po wymianie jednego rezystora na siatce drugiej PL500 telewizorro zaskoczyłło :)
    Dawniej to jednak robili fajne rzeczy, a co do naszych obecnych TV to wątpie żeby wytrwały 40 lat bo mam teraz praktyki w serwisie i widzę co to się dzisiaj produkuje. Totalna masakra!

• #34 18 Mar 2009 02:23
    DoubleSuper8
    Poziom 11  

Wiem że temat już jest stary ale może ktoś mi coś doradzi...

Kupiłem niedawno ten telewizor i jak się okazało ma on mnóstwo usterek:

1. Uszkodzony przewód zasilający
    2. Brak lamp (na jednej płytce już są włożone wszystkie + dodatkowo PY 88 oraz PL 500)
    3. Odłączone (?) gniazdo magnetofonu i zdalnej synchronizacji
    4. I co najgorsze chyba: przypalony luminofor i jego braki w postaci niewielkich rysek.
    Usterek jest sporo i długo by tu wymieniać. I w związku z tym mam dwa pytania:

- Czy ktoś z posiadaczy tego telewizora mógłby mi pomóc w naprawie (chodzi głównie o zdjęcia które posłużą naprawie i wykryciu kolejnych braków)
    - Czy opisane wyżej uszkodzenia kineskopu oznaczają że jest on już do wymiany?

• #35 04 Kwi 2009 15:23
    marcin_oizo
    Poziom 28  

1. załóż nowy, żaden koszt
    2. lampy dostaniesz bez najmniejszego proglemu, kłania się allegro lub dobroć kolegów z forum :)
    3. gniazdem magnetofonowym narazie się nie zajmuj, nie było w Berylu czegoś takiego jak gniazdo synchronizacji, co najwyżej zdalnej regulacji, tym też narazie się nie zajmuj
    4. nie wyobrażam sobie jak to wygląda ale luminofor jest w środku kineskopu i nie wiem jak mógłby się tam porysać? Pewnie masz kilka ryz na wierzchu kinola, nie martw się tym. Wklej jakieś zdjęcie to się zobaczy co to jest.
    Naprawa jest prosta ale trzeba mieć trochę pojęcia o tym i zdjęcia tutaj dużo nie pomogą. Schemat jest w internecie, to nie jest skomplikowany TV.

• #36 15 Maj 2009 01:40
    DoubleSuper8
    Poziom 11  

Doszedłem jednak do wniosku że naprawa tego telewizora nie ma sensu. Nowe lampy to koszt ok. 250zł (większość nowe z Fonaru) regeneracja kinola 800zł. Pomijam fakt że w tym telewizorze ktoś nieźle namieszał a i niektóre płytki są poprzypalane (zwłaszcza w okolicach podstawek do lamp). Jedna cewka jest wyłamana i nie ma przy niej ścieżek na płytce a dodatkowo coś było mieszane przy podstawce kineskopu. Na szczęście udało mi się kupić sprawnego Beryla i tamten wrak posłuży mi jako "dawca narządów" a mianowicie:

1. Wymieniona będzie cała obudowa; obecnie jest jasna a będzie ciemna (uzyskam w ten sposób replikę telewizora który miał mój Ś.P. dziadek. Koloru obudowy nie znam ale jest "brązowa z czarnymi paskami" ;) )
    2. Trzeba wymienić tylną ściankę gdyż w tej co jest teraz jest wypalona wielka dziura (nie wiem jak to się stało ale w jej otoczeniu nie ma żadnej lampy)
    3. Trzeba wymienić gniazda antenowe - te są nieco popękane.
    4. Potencjometr głośności kwalifikuje się do wymiany lub wyczyszczenia.

Póki co budę "dawcy" wypatroszyłem i skleiłem tylną osłonę przy użyciu Poxiliny (pęknięcie wzdłuż jednego z rogów). Porównując sprawny telewizor z "dawcą" podejrzewam że ktoś chyba wymieniał płytkę z gniazdami na nową. W sprawnym wszystko jest podłączone (gniazdo na magnetofon gniazdo zdalnej regulacji jasności i kontrastu oraz gniazdo słuchawkowe) zaś w "dawcy" są one jakby fabrycznie nowe i zero śladów lutowania - jedynie przy gnieździe zdalnej regulacji jest jeden przewód.

Schemat i instrukcję obsługi pobrałem ze strony Unimoru.

Jeśli chcesz to możemy poklikać na privie o tym telewizorze. Każda rada będzie bardzo przydatna ;)

• #37 15 Maj 2009 10:27
    Bobekmaster
    Poziom 24  

Jakich lamp Ci brakuje?
    Sam niedawno szukałem lamp telewizyjnych, a teraz mam ich tyle, że nie wiem co z nimi robić:D

Moderowany przez stołek_-92:

Takie kwestie załatwiamy poprzez PW.