Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Licznik dwukierunkowy ISKRA AM550 Tauron - menu serwisowe?

__FRIX__ 11 Jun 2020 11:54 16107 12
 • #1
  __FRIX__
  Level 14  
  Dzień dobry, postaram się możliwie najdokładniej opisać problem. Przedwczoraj podłączono mi w/w licznik do instalacji fotowoltaicznej. Licznik ten posiada moduł GPRS, który musi się łączyć z siecią komórkową jednak u mnie w domu zasięgu brak (wioska, zasięg tylko na dworze) i Pan monter wystawił antenę na kablu SMA za drzwi i zalecił po wszystkim, żebym przewiercił dziurę w ścianie , wypuścił antenę na zewnątrz i przykręcił do złącza w liczniku, dodając że "Łączność będzie OK jeśli tu będzie taki trójkąt i będzie się wyświetlać wartość 33, ale nie 0 lub 99 bo wtedy będzie to oznaczać że zasięgu nie ma" nie pozwolił mi jednak podejść i popatrzeć, bo epidemia i nie chciał ryzykować. Wypuściłem antenę i przykręciłem do licznika, ale trójkąt wyświetlał się tylko nad pozycją T1. co jak udało mi się wyczytać oznacza taryfę. Chciałem znaleźć rzeczony trójkąt i licznik zasięgu o którym mówił monter, wciśnięcie dolnego przycisku powodowało podświetlenie tarczy licznika, wciśnięcie górnego powodowało coś w rodzaju resetu - wypełniały się wszystkie pola na liczniku na kilka sekund po czym wracało do wyświetlania cyklu począwszy od zegara. Postanowiłem przytrzymać górny przycisk oczekując że wówczas znajdę wspominany wskaźnik. Pojawiły się kolejno na wyświetlaczu "P01", "P02" oraz "Std data", kolejno "Enter", później wyświetlały się różne wartości (daty, godziny, wartości zerowe 0000000) i chyba rzeczony wskaźnik zasięgu, jego wartość zmieniała się w locie, wartości wyświetlane poniżej 100, a obok był symbol /_\ wyglądający trochę jak antena, naciskałem nadal, aż dotarłem do wartości w formacie 10.XX:XX gdzie kolejne naciśnięcia przycisku zwiększały wartości liczbowe pod X, spanikowałem że nie tędy droga i wyszedłem, relokowałem antenę w inne miejsce i wówczas nad KOM (w ciągu T1, T2, T3 itd u dołu licznika) pojawił się trójkąt, jak udało się dowiedzieć z jakiejś chorwackiej instrukcji znalezionej w Internecie jest to wartość odpowiedzialna za zasięg tego modułu. Tauron dziś nie pracuje, a wczoraj pomimo godzinnego wiszenia na słuchawce nie udało mi się dodzwonić do nich. Prąd w domu działa normalnie. Moje pytanie jest takie - czy coś zepsułem zmieniając tą wartość (nie taki był mój zamiar). Jak sprawdzić czy wartość wprowadzona tam jest prawidłowa (istnieje szansa że się nie zapisała), czy znajdzie się tu jakiś monter takich liczników, który powie mi co zrobić w tej sytuacji? Pozdrawiam
 • Helpful post
  #2
  ksysju
  Level 15  
  Nic nie zepsułeś, bo nie masz takiej możliwości.
  Możesz tylko odczytywać dane licznika. Poszukaj na forum, temat się przewija co jakiś czas.
  Generalnie dłuższe przytrzymanie klawisza wchodzi w dane menu , krótsze "przewija", dwa krótkie wraca wyżej.
 • #3
  __FRIX__
  Level 14  
  Dziękuję Kolego za informację i życzę miłej niedzieli.
 • #4
  madart
  Level 26  
  To ja moze poszukam trójkąta u siebie.
  A czy masz zasięg mozesz sprawdzic zakladając konto na ebok tauron, tylko musisz sie najpierw dowiedzieć swój nowy numer klienta, bo po założeniu mikroinstalacji się zmienia.
 • #5
  GieKa
  Level 11  
  Podłączę się pod wątek. Też mam problem z zasięgiem. Czyli jedynym rozwiązaniem które oferuje Tauron jest zewnętrzna antena? Nie mają liczników z WiFi?
 • #6
  rsv6
  Level 12  
  Mi się wydaje że ten liczniki łamia przypadku instalacji PV. Mam spore różnice. Praktycznie nic się nie ciągnie A dzień w dzień przy około 17kw produkcji mam po 3-5kw mniej to nie wiem sama lodówka mi tyle zjada która ciągnie 150w. Nie bez powodu nie mamy dostępu do opcji typu moc bieżąca.
 • #7
  3301
  Level 33  
  Gdyby chłodziła cały czas to na dobę zużyje 3,6 kWh, ale w rzeczywistości nie chłodzi cały czas
  Wyłącz dosłownie wszystko na godz. dwie i porównaj ale jaką masz pewność że wskazanie falownika jest prawdziwe?
 • #9
  rafbid
  Level 33  
  Fronius symo 3.0-3-s sprawdzony był miernikiem cęgowym prąd wejścia z paneli. Wskazania były 2,0A 2,0A przeskakiwało na 1,9A 2,0A. Przy 17kWh produkcji miałem 15kWh wysłanych do sieci.
 • #11
  Krzys55
  Level 26  
  rsv6 wrote:
  Ale to nie możesz mierzyć 0rqdu na panelach a prod na fazach
  Fajnie by było, jakby to trochę po polsku brzmiało.
 • #13
  __FRIX__
  Level 14  
  Temat do zamknięcia, sytuacja nie miała żadnego negatywnego wpływu na instalację, ani na sam licznik. Pozdrawiam.