Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Test taniej kamery IP z AliExpress marki Besder

suworow 11 Jun 2020 16:03 7218 27
Optex
 • .
  .
  Test taniej kamery IP z AliExpress marki Besder

  Kamera oferowana jest w kilku wariantach. Poszczególne modele różnią się:

  • rozdzielczością 720P ( 1MPx), 960P(1,3MPx), 1080P ( 2MPx)

  • sposobem zasilania ( 12V lub dodatkowo w modelach droższych POE 48V)

  • ogniskową obiektywu, a co za tym idzie kątem widzenia.
  My do testu wybraliśmy model najprostszy 720P z obiektywem 3,6 mm, zasilany tylko i wyłącznie z 12V ( bez POE), zakładając że ktoś kto wybiera taką kamerę raczej nie po to to, by kosztować się na zasilacz POE lub switch POE znacznie droższy od samej kamery. Koszt takiej kamery to jak widać niecałe 15$
  Pełne oznaczenie naszego modelu to z tabliczki znamionowej to:
  BESDER 6024PB-I101

  https://pl.aliexpress.com/item/32819313586.ht...4.0&pvid=04846705-c08f-438c-8a37-c0cef2d83103

  Test taniej kamery IP z AliExpress marki Besder

  Kamera dostarczana jest w komplecie z tubą ochronną na złącze RJ i kołkami montażowymi. Jak w przypadku większości kamer nie ma w komplecie zasilacza.
  Zupełnie wystarczający będzie tu zasilacz stabilizowany 12V DC 1A np Z 1A / 12V firmy Eagle Power, czy przeznaczony do montażu w puszkach Pulsar PSC12010 1A/12V.


  WYBRANE DANE TECHNICZNE i FUNKCJE + SŁOWO KOMENTARZA

  Ze strony na której oferowana jest kamera dowiemy się między innymi o tym że:

  • W naszym konkretnym modelu ( 720P) zastosowano dość popularny w tanich kamerkach chipset XM 510, matrycę CMOS 1/4 cala (nie jest to wynik zbyt imponujący). Nie ma informacji o kącie widzenia. W/g kalkulatora używanego do doboru obiektywów przy tej wielkości matrycy i obiektywie 3,6 mm kąt widzenia tej kamery powinien wynieść około 52 stopni.
  https://delta.poznan.pl/ogniskowa.html
  W rzeczywistości kąt widzenia kamery wynosi nieco ponad 60 stopni.

  ONVIF 2.0 - rzeczywiście udało mi się korzystając z tego protokołu dodać bez problemu kamerę do takich rejestratorów jak GISE czy Dahua

  Pobór mocy ( w) > 8W. To raczej oczywiste, że kamera z tak słabym promiennikiem nie pobiera więcej niż 8W :) . W rzeczywistości jest to w dzień ( bez IR) około 0,5W a w nocy z załączonym promiennikiem IR, około 2,5W. Z poborem prądu na podobnym poziomie spotkamy się w większości tego typu kamer.

  IP 66- więc kamera jak najbardziej nadaje się do stosowania na zewnątrz.

  Temperatura pracy w zakresie od -10 do 60 stopni celsjusza. Trochę słabo jak na polskie warunki. Nie jest oczywiście wykluczonym ( co potwierdza częsta praktyka ;) ) że kamera będzie pracowała i przy niższych temperaturach, ale też trudno jednoznacznie stwierdzić czy i jak przełoży się to na jej trwałość. Jak powisi u mnie przez całą zimę to dam znać czy przeżyła :)

  Doświetlacz IR. W jednym miejscu producent deklaruje 20 m w innym 15m. W trakcie użytkowania wyszło, że w terenie otwartym bez wspomagania ze strony lamp ulicznych czy księżyca w pełni, skutecznie jest w stanie doświetlić obiekty znajdujące się nie dalej niż 8-10 m od kamery. Jest to wynik jak najbardziej taki, jakiego można było oczekiwać i porównywalny z innymi tanimi kamerami z podobnym deklarowanym zasięgiem. Najważniejsze jest to, że doświetla całą scenę w miarę równomiernie, oraz nie ma oznak nieszczelności pierścienia oddzielającego obiektyw od promiennika, co niestety w tanich kamerkach czasem się zdarza.

  Mechaniczny filtr podczerwieni. Słychać ( pyknięcie przy przechodzeniu z trybu czarno-białego w kolorowy i na odwrót) ale co najważniejsze widać po obrazie że jest.

  Kodowanie h264. Obecnie kamery raczej oferują już h.265

  Cyfrowy WDR. Czyli tak naprawdę rozwiązanie nie mające niewiele wspólnego z prawdziwym WDR, ale powszechne w tanich kamerach nawet dobrych producentów.

  BLC No niby jest, ale testy nie wykazała aby ta funkcja coś istotnie wnosiła, zmieniała.  NAJWAŻNIEJSZE CECHY UŻYTKOWE:


  • Kamera może pracować zarówno wewnątrz pomieszczeń jak i na zewnątrz.
  • W nocy samoczynnie przełączy się w tryb nocny ( przejdzie w tryb czarno- biały i załączy oświetlacz)
  • Z racji tego, ze jest to kamera sieciowa (IP), wystarczy że podamy jej z zasilanie i podłączymy do naszej sieci ( np bezpośrednio do rutera) Do jej działania nie jest wymagany żaden rejestrator.
  • Rejestrator lub na stałe włączony komputer z dedykowanym oprogramowaniem są nam potrzebne tylko wtedy gdy chcemy uzyskać z kamery zapis ciągły ( wideo)
  • W kamerze możemy zdefiniować detekcję ruchu i w chwili jej zadziałania może wysyłać nam zdjęcia na wskazany serwer FTP lub mejla. Serwerem tym może być jakaś " chmura" postawiony w sieci lokalnej lub poza nią stale działający komputer, dysk sieciowy itp. W najprostszym układzie takim serwerem może być pendrive wetknięty w nasz router( o tym dalej)
  • Podgląd online możemy uzyskać zarówno w sieci lokalnej jak i z " internetu". Dzięki temu, że kamera obsługuje P2P ( chmurę ) aby uzyskać podgląd zdalny, nie musimy nic konfigurować w tym celu na routerze, nie musimy mieć stałego czy nawet publicznego adresu IP. Może być to np. internet od dostawcy mobilnego czy dostęp radiowy od lokalnego operatora.


  TO PRZECHODZIMY DO TESTÓW PORÓWNAWCZYCH
  Do tego celu wybrałem ( bo takie w danej chwili miałem pod ręką :) ) następujące kamery:
  • Oczywiście nasz główny bohater Besder 720p. Stała ogniskowa. Kąt widzenia około 60 stopni.
  VTVISION VAHC 77BM na przetworniku IMX 238 720P. Zmienna ogniskowa.
  HikVision z serii HiWatch ( konsumenckiej) H140M 4Mpx Stałą ogniskowa. kąt widzenia około 95 stopni.
  Hikvision z serii HiWatch ( konsumenckiej) HWT-T340 4Mpx. Zmienna ogniskowa.
  Ipox AH 1236DV 1080p - z demontażu. Zmienna ogniskowa.
  Dahua 1080p HDW 1200M 0280B - S4. Stała ogniskowa. Kąt widzenia około 95 stopni

  Dzień, widok ogólny
  . Mamy tu po kolei: Besder, VTVision, Hikvision Hiwatch T340

  Test taniej kamery IP z AliExpress marki Besder Test taniej kamery IP z AliExpress marki Besder Test taniej kamery IP z AliExpress marki Besder


  Ściemnia się. Szarówka. Załączone lampy uliczne.
  Tu mamy po kolei: Besder, Ipox

  Test taniej kamery IP z AliExpress marki Besder Test taniej kamery IP z AliExpress marki Besder


  Noc. Teren częściowo doświetlony lampami ulicznymi.
  Tu mamy po kolei: Besder, Hikvision HiWatchT340, Ipox.

  Test taniej kamery IP z AliExpress marki Besder Test taniej kamery IP z AliExpress marki Besder Test taniej kamery IP z AliExpress marki Besder
  Pomieszczenie w nocy Besder i Dahua

  Test taniej kamery IP z AliExpress marki Besder Test taniej kamery IP z AliExpress marki Besder

  Ktoś powie że dahua ma wyższą rozdzielczość. Niewątpliwie, ale też ma znacznie większy kąt widzenia, obejmuje większą powierzchnię.
  Tak czy inaczej obraz z kamery Besder jest mniej kontrastowy. Sprawa wrażenie nieostrego.
  Co by nie mówić, to i tak żadne z tych zdjęć nie może się równać z materiałami reklamowymi prezentowanymi na stronie sprzedawcy :)
  Test taniej kamery IP z AliExpress marki Besder


  Nocą do lasu Besder, Hikvision Hiwatch T340, Ipox

  Test taniej kamery IP z AliExpress marki Besder Test taniej kamery IP z AliExpress marki Besder Test taniej kamery IP z AliExpress marki Besder

  Ewidentnie widać , że żadna z kamer nie radzi sobie z właściwym doświetleniem sceny, gdy blisko niej znajdują się obiekty odbijające światło IR. Środek sceny jest prześwietlony, podczas gdy boki ciemne i niedoświetlone. Tak będzie i nie ma tu co spodziewać się lepszego efektu. Nawet zastosowanie kamer z tz smart IR nie zawsze tu coś szczególnie zmieni.
  Niemniej widać, że obraz z kamery Besder jest zdecydowanie bardziej rozmyty, zamglony, mniej kontrastowy. I nie jest to tylko kwestia rozdzielczości. Tu wychodzi niska czułość przetwornika i słabość samego doświetlacza.

  Pomijając ewidentne różnice wynikające z rozdzielczości, można tak czy inaczej zauważyć, że obraz z kamery Besder jest mniej kontrastowy, trochę jakby zamglony. Sam promiennik IR radzi sobie w miarę nieźle doświetlając w miarę równomiernie całą scenę.

  W stronę słońca. Zdjęcia wykonane pod silne słońce. Kamery po kolei: Besder, Hikvision Hiwatch T340, Dahua

  Test taniej kamery IP z AliExpress marki Besder Test taniej kamery IP z AliExpress marki Besder Test taniej kamery IP z AliExpress marki Besder


  Okno. Czyli zdjęcia na jasnym prześwietlonym tle. Test funkcji BLC

  Udział poza naszym Besderem bierze kamera Ipox.

  Test taniej kamery IP z AliExpress marki Besder . Test taniej kamery IP z AliExpress marki Besder


  Teoretycznie poprawę obrazu powinno przynieść włączenie funkcji BLC. Powinna ona spowodować poprawę widoczności pierwszego planu kosztem tła. I rzeczywiście o ile w przypadku kamery Ipox tę różnicę można dostrzec, to w przypadku kamery Besder włączenie BLC zbyt wiele nie dało :)
  Test taniej kamery IP z AliExpress marki Besder Test taniej kamery IP z AliExpress marki Besder

  Nocne zdjęcia podświetlonych reklam.
  Kamery po kolei: Besder, Tańsza z kamer Hikvision Hiwatch H140, Dahua.

  Test taniej kamery IP z AliExpress marki Besder Test taniej kamery IP z AliExpress marki Besder Test taniej kamery IP z AliExpress marki Besder

  Z tym zadaniem większość kamer poradziła sobie całkiem dobrze, poza tańszą z kamer Hikvision modelem H 140. Od niej Besder okazał się znacznie lepszy. Ten przykład jasno pokazuje, że 4Mpx to jeszcze nie wszystko...

  PODSUMOWANIE

  Kamerka wisi już u mnie parę miesięcy. Nie jest podłączona do żadnego rejestratora, a jedynie zrzuca zdjęcia z detekcji ruchu na improwizowany "serwer FTP" za który robi pendrive wetknięty w router. Całość działa w miarę stabilnie. Zawiesiła się tylko raz, ale z drugiej strony nie pracowała nigdy dłużej ciągle niż 1 miesiąc, bo a to nie było prądu, a to demontowałem ją aby np zrobić zdjęcia do tego testu. Aby przywrócić ja do normalnej pracy wystarczyło na chwilę jej odłączyć zasilanie. W miarę stabilnie działa też podgląd przez aplikację mobilną, realizowany przez chmurę dostawcy.
  Zarówno jakość podglądu z aplikacji mobilnej, jak i jakość zrzucanych zdjęć są zadowalające.
  Na plus można jej zaliczyć też łatwą instalację. Zarówno program CMS jak i aplikacja mobilna są proste i intuicyjne w obsłudze.
  Tak jak widzieliście na zdjęciach nie jest to kamera wysokich lotów, ale do obserwacji terenu w niewielkiej odległości od domu, sprawdzenia czy był listonosz lub kurier, czy jest zamknięta brama, jak najbardziej się nadaje. Raczej teren który obserwuje powinien być chociaż trochę doświetlony. Do obserwacji w całkowitych ciemnościach moim zdaniem ma zbyt niską czułość przetwornika jak i za słaby promiennik IR. Do budowy systemu monitoringu wybrałbym raczej inne urządzenia.
  Otwartym pozostaje pytanie, jak kamera przetrwa zimę. Po jakim czasie zaczną wypalać się diody, co niestety w tańszych kamerach zdarza się już nawet po roku użytkowania. Czy zachowa swoją szczelność itp.

  Jeżeli macie jakieś swoje doświadczenia, spostrzeżenia związane z tą kamerą to jak najbardziej zapraszam do podzielenia się nimi w tym temacie.

  ps. W drugiej części znajdziecie proste porady dotyczące montażu i uruchomienia opisywanej kamery.


  -------------------------------------------------------
  ------------------------------------------------
  Ogłoszenie

  Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi poradnikami, tematami wyróżnionymi, artykułami, z zakresu systemów zabezpieczeń takich jak domofony, automatyka bram i szlabanów, systemy alarmowe, kamery, kontrola dostępu:
  Poradniki dot. systemów zabezpieczeń


  Jeżeli w w/w tematach nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie, zapraszamy na forum:
  Systemy zabezpieczeń


  Zachęcamy również do odwiedzenia sekcji Poradniki Ogólne, gdzie znajdziecie materiały z pozostałych działów forum, w tym dla osób rozpoczynających swoją przygodę z elektroniką:
  Poradniki Ogólne

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  suworow
  Admin of Property security
  Offline 
  suworow wrote 8730 posts with rating 1090, helped 635 times. Live in city Wołomin. Been with us since 2006 year.
 • Optex
 • #2
  suworow
  Admin of Property security

  PORADY DOTYCZĄCE MONTAŻU I URUCHOMIENIA KAMERY
  Montaż:

  Uchwyt kamery pozwala na montaż we wszystkich płaszczyznach, to jest zarówno do sufitu jak i do ściany. Obok kamery warto zamontować puszkę na złącze. Możemy też zainwestować w puszkę dedykowaną do kamer pytanie tylko czy wartość puszki nie przekroczy wartości kamery :)
  Sama kamera mimo całkowicie plastikowej obudowy daje się dość łatwo i pewnie zablokować w wybranej przez nas pozycji.

  Do podłączenia kamery do routera lub rejestratora najlepiej użyć tz skrętki komputerowej minimum piątej kategorii. Po tej samej skrętce wykorzystując wolne pary ( parę brązową i niebieską ) możemy podać też zasilanie.
  Możemy tu użyć zarówno po stronie kamery jak i routera przejściówek zwanych szumnie adapterami pasywnego POE:

  Test taniej kamery IP z AliExpress marki Besder Test taniej kamery IP z AliExpress marki Besder


  lub po prostu ociąć wtyczkę naszego zasilacza i założyć ją na końcu kabla przy kamerze.

  Test taniej kamery IP z AliExpress marki Besder

  I to i to będzie działać tak samo i mieć tyle samo wspólnego z prawdziwym POE- czyli NIC. Osoby chcące dowiedzieć się na czym polega prawdziwe POE ( aktywne) zapraszam do zapoznania się z tym tematem: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2769837.html
  Oczywiście musimy zadbać o to by podać plus na plus i minus na minus, oraz nie podać go na żyły sygnałowe ( parę pomarańczową i zieloną) Oczywiście RJ-tki zaciskamy po obu stronach tak samo np standardzie B.
  Nie sprawdzałem jak kamera zachowa się gdy dostanie zasilanie na gniazdo RJ i was też nie zachęcam do sprawdzania tego. Ale gdyby komuś się zdarzyło, to było by miło gdyby podzielił się wynikami takiego " doświadczenia"


  Gdy już mamy kamerę podłączoną do naszej sieci i zasiloną czas na uzyskanie z niej podglądu.

  W zasadzie wszystko opisane jest w dostarczonej z kamerą instrukcji jak i ładnie pokazane w instruktażowych filmikach. Przy czym filmik pomija jedną rzecz, a mianowicie to, jak zmienić IP kamery.
  Autor filmu chyba zbyt optymistycznie założył, że wasza sieć będzie miała taką samą adresację jak kamera. Nie musi tak być. Kamera ma fabrycznie ustawiony adres 192. 168.1.10 a wasza sieć może mieć np adresację 192.168.8.1 - 255
  W takim razie po wyszukaniu kamery trzeba zmienić adres kamery na taki z zakresu naszej sieci, a następnie jeszcze raz ją wyszukać. Dopiero potem wykonać kolejne kroki zgodnie z filmikiem, następujące po wyszukaniu.
  Adres możemy zmienić na dwa sposoby. Nadać go na sztywno, pamiętając o tym by był to adres z poza puli nadawanej przez nasz DHCP, lub wybrać opcję przydziału automatycznego przez wspomniany wcześniej serwer DHCP Jeżeli obok podglądu przez chmurę chcemy ustawić z różnych względów również podgląd lokalny, to oczywiście najlepiej będzie jak ten adres nadamy
  na sztywno z ręki, tak by kamera była zawsze pod tym samym adresem, a nie szukać jej po sieci :)
  Po co nam może być podgląd lokalny skoro mamy zdalny prze internet? Możemy po prostu nie chcieć wystawiać kamery "na świat", a łącząc się z nią z domu, nie obciążać " internetu" i nie uszczuplać tym samym np naszego pakietu danych.

  Instrukcja jak i filmik pokazują jak skorzystać z podglądu zdalnego za pomocą tz chmury. Posiadając publiczny adres możemy to jednak zrobić też z pominięciem owej chmury. Ogólne informacje na ten temat znajdziecie w tym poradniku:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3127634.html
 • #3
  ArturAVS
  Moderator of HydePark/Cars
  suworow wrote:
  Nie sprawdzałem jak kamera zachowa się gdy dostanie zasilanie na gniazdo RJ i was też nie zachęcam do sprawdzania tego. Ale gdyby komuś się zdarzyło, to było by miło gdyby podzielił się wynikami takiego " doświadczenia"


  Tu mogę odpowiedzieć ponieważ taki test przeprowadziłem na starej karcie sieciowej. Ale może najpierw zacznijmy od tego, w jaki sposób jest dopasowany kabel (linia transmisyjna) do układu transceivera LAN;

  Test taniej kamery IP z AliExpress marki Besder
  Jak widać dopasowanie polega na wykorzystaniu bloku transformatorów szerokopasmowych w.cz. ( środkowa część na obrazku ), po prawej mamy gniazdo LAN. Z racji tego że uzwojenia tych transformatorów mają bardzo małą rezystancję dla prądu stałego (w porównaniu do impedancji dla w.cz), to przyłożenie prądu stałego między wyprowadzenia TX+ a TX- (czy też RX+ i RX-) spowoduje uszkodzenie tych elementów (prędzej czy później, kwestia wydajności prądowej zasilacza). Jak wszyscy wiemy, żaden transformator "nie lubi" traktowania uzwojeń prądem stałym.
  OT;
  Arku ta kamera od Ciebie ma właśnie takie uszkodzenie.
 • Optex
 • #4
  Sareph
  Level 24  
  ArturAVS wrote:
  przyłożenie prądu stałego między wyprowadzenia TX+ a TX- (czy też RX+ i RX-) spowoduje uszkodzenie tych elementów
  No tylko, że w wypadku "pasywnego PoE" prąd stały przyłożony jest między pary(!) 3 i 4. I co się pierwsze spali to rezystory 75Ohm. Chyba, że to urządzenie gigabitowe będzie, w tedy spłonie transformator (chyba, że ochronią go te rezystory paląc się jako pierwsze). Ej, jakby prąd miał być między + i - w parze to by ethernet nie działał, nawet z transformatorem przystosowanym do PoE.
 • #5
  ArturAVS
  Moderator of HydePark/Cars
  Sareph wrote:
  No tylko, że w wypadku "pasywnego PoE" prąd stały przyłożony jest między pary(!) 3 i 4.

  W przypadku prawidłowego podłączenia tak.
  Sareph wrote:
  Ej, jakby prąd miał być między + i - w parze to by ethernet nie działał

  Przecież to oczywiste, i nikt nie twierdzi że jest inaczej. Chodzi o to, co się stanie/może stać przy nieprawidłowym połączeniu
 • #6
  Sareph
  Level 24  
  ArturAVS wrote:
  Chodzi o to, co się stanie/może stać przy nieprawidłowym połączeniu
  No tylko że tutaj coś się spali nawet przy prawidłowym podłączeniu zasilania do urządzenia, które tego nie obsługuje.
 • #7
  ArturAVS
  Moderator of HydePark/Cars
  Skoro nie obsługuje, to takie połączenie jest błędne i tyle w temacie. Podsumowując, nie podłączamy zasilania do portu LAN jeśli nie jesteśmy pewni że urządzenie taki system zasilania obsługuje.
 • #8
  @Kamil
  Level 23  
  Mam tą kamerę od około 1,5 roku. Jest cały czas włączona i nie zawiesiła się ani razu. Jedyny problem jaki z nią mam to wysylka zdjęć. Potrafi w nocy wysłać 200 zdjęć bo jakieś robaki latają albo deszcz pada. Jak w dzień zachodzi słońce to też potrafi wysłać zdjęcie.
 • #9
  suworow
  Admin of Property security
  @Kamil wrote:
  Jedyny problem jaki z nią mam to wysylka zdjęć. Potrafi w nocy wysłać 200 zdjęć bo jakieś robaki latają albo deszcz pada. Jak w dzień zachodzi słońce to też potrafi wysłać zdjęcie.

  Normalna sprawa. I nie dotyczy to tylko tej kamery. Tak po prostu działa detekcja ruchu oparta o analizę obrazu. Więcej można przeczytać o tym w tym temacie/ poradniku:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3605028.html
  Fajnie że poruszył kolega tę kwestię.
 • #10
  oskar777

  Level 26  
  Quote:
  Normalna sprawa. I nie dotyczy to tylko tej kamery. Tak po prostu działa detekcja ruchu oparta o analizę obrazu. Więcej można przeczytać o tym w tym temacie/ poradniku:


  A jak by połączyć taką kamerę z Tensorflow i OpenCV ewentualnie zoneminder ma detekcję obrazu teoretycznie powinno to być bardziej dokładne od czujki zewnętrznej.
 • #11
  etezet
  Level 26  
  Miałem. Pozbyłem się tego szajsu i więcej raczej nie kupię. Warto jeszcze dorzucić radiatory na uC oraz silica gel. Jeśli chodzi o PoE bardzo prosto można je dorobić.
 • #12
  noel200
  Level 26  
  Też miałem tą kamerę, tylko w innej obudowie.
  U mnie badziewie wieszało się co kilka godzin, niektóre funkcje pomimo, że ustawione nie działały, albo działały czasami. Znalazłem nawet jakiś nowszy firmware, ale niewiele zmienił.
  W prawdzie router przez który podłączyłem kamerę ma tak słaby zasięg, że często zrywało połączenie.
 • #13
  bezpiecznykrakow

  Level 18  
  Założyłem dwie takie (inna obudowa ale bebechy kamery i pochodzenie identyczne) w miejscu dla którego robię monitoring "charytatywnie". Jedna umarła po pół roku a druga np. w chwili obecnej przy mocnym słońcu radzi sobie kiepsko.
  Test taniej kamery IP z AliExpress marki Besder
 • #15
  suworow
  Admin of Property security
  oskar777 wrote:
  A jak by połączyć taką kamerę z Tensorflow i OpenCV ewentualnie zoneminder ma detekcję obrazu teoretycznie powinno to być bardziej dokładne od czujki zewnętrznej.

  Nie i jeszcze bardzo długo nie. A dlaczego? Wystarczy przeczytać linkowany wcześniej przeze mnie materiał dotyczący tz detekcji ruchu w kamerach. Owszem uzyskany obraz można poddać " głębokiej" analizie, ale trzeba na początku dysponować wysokiej jakości materiałem wideo. System alarmowy musi zapewnić wysoki stopień detekcji, przy minimalnej podatności na fałszywe alarmy, w różnych warunkach oświetleniowych i pogodowych. Kamera, a w szczególności ta, tego nie zapewni.
  Szyszkownik Kilkujadek wrote:
  Widać że zajął sporo czasu.

  Rzeczywiście tak. Bardzo szybko okazało się, ze nie mam też warunków do wykonania takich testów. Przykładem niech tu będzie zdjęcie kartonu w oknie. Delikatna zmiana kąta, czy też jedna chmurka na niebie, zmieniały diametralnie wyniki. Uchwycenie podobnych warunków dla kilku testowanych kamer okazało się po prostu niemożliwe/ bardzo trudne do zrealizowania. Do tego trzeba mieć po prostu studio, tak jak firma Dipol, której testami często si
  ę podpieram. Takie zdjęcia wykorzystałem np w tym temacie: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3527930.html
  noel200 wrote:
  niektóre funkcje pomimo, że ustawione nie działały, albo działały czasami.

  O jakich funkcjach kolega mówi? Niewątpliwie wyszło w trakcie testów ( zdjęcia z oknem i kartonem) że funkcja BLC w tej kamerze to pełna ściema.
  noel200 wrote:
  U mnie badziewie wieszało się co kilka godzin,

  noel200 wrote:
  W prawdzie router przez który podłączyłem kamerę ma tak słaby zasięg, że często zrywało połączenie.

  Czyli miał kolega wersję Wi-Fi? Trudno oczekiwać stabilnej pracy, nie zapewniając stabilnego połączenia.
  bezpiecznykrakow wrote:
  Założyłem dwie takie (inna obudowa ale bebechy kamery i pochodzenie identyczne) w miejscu dla którego robię monitoring "charytatywnie". Jedna umarła po pół roku a druga np. w chwili obecnej przy mocnym słońcu radzi sobie kiepsko.

  No tak. To chyba po przetworniku :) To ciekawe bo moja w takich warunkach podczas testu radziła sobie nie najgorzej, a może nawet lepiej niż Hiwatch od Hikvision.
  Z tego co piszecie wynika jasno jedno. Z trwałością tych kamer bywa różnie ;)
  Dziękuję za wszystkie dotychczasowe wpisy/ uwagi/komentarze i proszę o kolejne.
 • #16
  Linoge
  Level 27  
  Ja natomiast użytkuje od 2 lat wersję HD (niby) jakość nie zachwyca ale do podglądania stanu posesji jest ok. Nawet we współpracy z rejestratorem daje radę. Największy problem dla mnie to brak pełnego wsparcia dla NTP co utrudnia potem przeglądanie nagrań no i oczywiście słaba jakość nagrań w nocy. Nie zapominajcie jeszcze że czasami przedstawione sceny testowe powinny być badane przez kilka minut by wszystkie algorytmy mogły w pełni pokazać swoje możliwości. Natomiast jeśli ktoś myśli że w kamerze za 600 PLN uzyska HD jak w telewizji albo 4k to jeszcze nie te czasy. Te chinczyki jeśli się dobrze trafi to najlepszy stosunek jakości do ceny. Tylko na pewno nie montowałbym tego w miejscu gdzie jest potrzebny dostęp alpinistyczny albo zwyżka.
 • #17
  kora98
  Level 20  
  Mam taką kamerkę już kilka lat u siebie w domu, jedyne sensowne wykrywanie ruchu to czujka PIR połączona z rejestratorem.
  W nocy do podczerwieni pchają się pająki, owady oraz wiele wiele innych co prowadzi do setek niepotrzebnych nagrań.
  Czujnik ruchu eliminuje ten problem (pod warunkiem, że jest odpowiedni zasięg do obserwowanego obszaru).
 • #18
  suworow
  Admin of Property security
  kora98 wrote:
  W nocy do podczerwieni pchają się pająki,

  Oprócz tego, że wywołują detekcję ruchu, to jeszcze skutecznie potrafią "oślepić" ] kamerę....
  Linoge wrote:
  Te chinczyki jeśli się dobrze trafi to najlepszy stosunek jakości do ceny.

  I tu powiem szczerze mam spore wątpliwości. Kamera firmy Dahua z seriiI EZ w wersji 1080p I POE, kosztuje nieco ponad 100 zł. Besder w takiej " wypasionej wersji" kosztuje 76 zł. To nie jest aż taka duża różnica :)
 • #19
  oskar777

  Level 26  
  Z tego co widzę na Ali chyba, że źle patrzę to Dahua kosztuje w okolicy 150zł, nie można nazwać +100% ceny nie dużą różnicą...
 • #20
  suworow
  Admin of Property security
  A to ci niespodzianka ;) Kamerka dahua z serii EZ ( budżetowa ) za 110 zł z dostawą.
  https://allegro.pl/oferta/kamera-dahua-ip-regulowany-obiektyw-ir-30m-2mpx-8903427010
 • #21
  oskar777

  Level 26  
  O ile to prawda, to zakup takiej kamery nie ma sensu.
  Test taniej kamery IP z AliExpress marki Besder

  Moja wina, że nie popatrzyłem na allegro, z góry założyłem, że będzie drożej.
 • #22
  Lukdz
  Level 10  
  Linoge wrote:
  Największy problem dla mnie to brak pełnego wsparcia dla NTP co utrudnia potem przeglądanie nagrań

  Czas można synchronizować korzystając z pythonowej biblioteki onvif.
 • #23
  Linoge
  Level 27  
  Dzięki przetestuje w wolnej chwili.

  Edit:Niestety standardowo występują problemy z kompatybilnością pip'u. Nie mam już nerwów do takich działań. Chciałem jeszcze przez telneta to zrobić ale niestety już w moich nie ma takiej możliwości.
 • #24
  Lukdz
  Level 10  
  Linoge wrote:
  problemy z kompatybilnością pip'u

  Jeśli problemem jest Python 3, możesz skorzystać z biblioteki dla Pythona 2; podlinkuję również dokumentację. Gdybyś miał problem z napisaniem programu, mogę tutaj udostępnić swój.
 • #25
  prosiak_wej
  Level 38  
  Panowie, pytanko do posiadaczy wolnej kamery - czy moglibyście pokazać taką od środka? Chciałbym wykorzystać sam moduł kamery bez oświetlacza IR, ewentualnie zamocować inny obiektyw aby pozbyć się filtra mechanicznego.
 • #27
  prosiak_wej
  Level 38  
  Nie wygląda na ogromne. Jakie wymiary ma płytka kamery? Czy mógłbyś pokazać jak wygląda od strony obiektywu?
 • #28
  Lukdz
  Level 10  
  prosiak_wej wrote:
  Jakie wymiary ma płytka kamery? Czy mógłbyś pokazać jak wygląda od strony obiektywu?

  Płytka POE i kamery mają 38x38mm, płytka od IR jest okrągła i ma około 42mm średnicy.

  Test taniej kamery IP z AliExpress marki Besder

  prosiak_wej wrote:
  Chciałbym wykorzystać sam moduł kamery bez oświetlacza IR, ewentualnie zamocować inny obiektyw aby pozbyć się filtra mechanicznego.

  Oświetlacz IR pewnie można dezaktywować odłączając zasilanie od niego (2 żyły). Jeśli chodzi o filtr mechaniczny (czarno-biały tryb nocny/IR) to w innej kamerze Besder (kopułkowa zewnętrzna z zoomem) udało mi się go wyłączyć odpinając kabel (1 żyłowy) idący od płytki IR (pomiędzy diodami, pod obiektywem jest czujnik światła) do kamery.