Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radio Unitra Diora Śnieżka DMP-251

trębacz 05 Oct 2005 15:00 7967 14
NDN
  • #1
    trębacz
    Level 15  
    Witam
    Chciałbym przestroić wyżej wymienione radio na dzisiejszy zakres UKF, ale to co znalazłem o przestrajaniu śnieżki nie pasuje do tego odbiornika. :| Prosiłbym o podanie co wymienić i na jakie wartości. Chciałbym jakiś taki prosty sposób gdyż nie mam żadnych mierników poza multimetrem. Czy do tego gramofonu jest potrzebna przeciwwaga, tak jak jest w książeczce? Jak trzeba mogę podać schemat.
    Pozdrawiam
  • NDN
  • #2
    Preskaler
    Level 39  
    Zacznę może od końca. Każda wkładka gramofonowa miała w specyfikacji podawany wymagany nacisk. Do ustawiania tego nacisku służyła specjalna linijka, która pełniła rolę wagi. Waga ta z jednej strony (na końcu) miała zgrubienie pełniące rolę ciężarka, gdzieś na środku miała trójkątną podstawką (oś obrotu wagi) a na drugim ramieniu (przciwnym ciężarkowi) była podziałka wyskalowana w gramach. Ustawiało się ramię gramofonu (stawiając igłę na określonej podziałce) i przesuwając ją w jedną lub drugą stronę, doprowadzało do równowagi (oba końce wagi były w powietrzu). Odczytywało się na podziałce nacisk. W gramofonach wyższej klasy były zamocowane przeciwwagi z możliwością regulacji nacisku. W gramofonach popularnych ten nacisk był stały.
    Jeśli chodzi o prosty sposób przestrojenia to taki nie istnieje! Jest dość trudno przestroić ten odbiornik w taki sposób, żeby pokrywał całe, wysokie pasmo. Najprościej jest zastosować przełączany konwerter.
  • #3
    trębacz
    Level 15  
    Witam
    Raczej ten gramofon nie posiada takich specyfików. Poniżej umieszczam jego zdjęcie. Pytałem się z tego względu iż w książeczce jest napisane nacisk ustawić na 6gram do równowagi, a ja kupiłem go juz bez tego ciężarka narazie dałem śrubkę z nakrętkami :). A dlaczego nie da się tak go przestroić w podobny sposób jak to tylko co podam w załączniku tylko, że to nie jest odpowiednie. Może wymienić jakieś kondensatorki czy coś takiego.
    Pozdrawiam
  • #4
    Preskaler
    Level 39  
    Kilkakrotnie przestrajałem tego typu odbiorniki i nigdy nie obeszło się bez zmiany cewek, żeby odbierać całe pasmo. Dlatego twierdzę, że TO NIE JEST PROSTE!
  • NDN
  • #5
    trębacz
    Level 15  
    Ahhha. A czy by nie dało się zrobić aby chociaż po zmianie tych kondensatorków łapało tak pasmo od 90 do 103? A czy taki konwerter http://www.jabel.pl/j_zest/j_246s.htm byłby dobry i czy łapał by wtedy całe pasmo?
    Pozdrawiam
  • #6
    Preskaler
    Level 39  
    Oryginalna głowica w Twoim radiu przestrajana jest ok. 8 MHz (66 - 74) no może w porywach 10MHz a pasmo "górne" zawiera się w 20 MHz. Żeby pokryć go całe trzeba kupić taki konwerter z trzema (dwoma?) przełącznikami (podzakresów). Ten na rysunku nie wygląda na taki i z opisu nic nie wynika.
  • #7
    trębacz
    Level 15  
    Witam
    Mi odpowiada taka częstotliwość bo słucham tylko POLSKIEGO RADIA PR I który u mnie nadaje na 97,9 Mhz, bądź radia złote przeboje. Czy niedało by się tak złapać na nim zakres od 90-100 Mhz????? Bo ten konwerter jak dziś doczytałem tak bierze. Możesz mi wytłumaczyć co było w tych starych antenach że miały 300ohm? Nawinięty kabelek???
    Znaczy nie idzie tego radia przestroić zmieniając jakieś kondensatorki aby sama tamta głowica brała jakiś taki zakres jak wcześniej powiedziałem bez stosowania konwertera??? Ahha :) jeśli bym zrobił ten konwerterek to normalnie go podłączyc do gniazdka w radiu 300ohm a do niego taką antenę?
    Schemat tego układu konwertera
    http://www.nikomp.com.pl/opisy/ZENJ0/ZENJ2460.htm
    A w załączniku daję schemat UKFu w tym radiu, może jednak coś się da zrobić.
    Pozdrawiam
    Oj a to za pkt. :/ mogę to wysłać na e-mail
  • Helpful post
    #8
    Preskaler
    Level 39  
    Jeszcze raz chcę podkreślić, że przestrojenie tego radia jest możliwe ale NIE JEST TO PROSTE! Trzeba być dość doświadczonym elektronikiem, żeby to zrobić dobrze. Cały problem polega na precyzyjnym zestrojeniu radia a tej czynności (bez generatora sygnału) nie da się łatwo zrobić laikowi. Konwerter natomiast to taka "przelotka z zasilaniem i bardzo łatwo go podłączyć. Montujemy go między antenę a gniazdo antenowe. Dodatkowo łączymy jeszcze z masą odbiornika i doprowadzamy + (można też z odbiornika). Antena 300 Ohmów to zwykły dipol pętlowy (takie spłaszczone koło z przerwą, w którą trzeba wstawić transformator symetryzujący - 1,50zł) dalej łączymy kabel koncentryczny i przy konwerterze wtyczka antenowa lub bezpośrednio przylutować do kondensatora 15 pF. Na wyjściu konwertera powinien być też transformator (taki sam jak przy antenie tylko odwrotnie połączony) 75 Ohmów do konwertera a 300 do gniazda antenowego OR.
  • #9
    trębacz
    Level 15  
    Witam
    Czyli jeszcze do tego konwertera powinienem kupić dwa trafka separujące jedno 300ohm a drugie 75ohm?
    Pozdrawiam
  • #10
    Preskaler
    Level 39  
    To mają być transformatory 75/300! Dwa takie same. Czasami są wykonywane w trochę inny sposób ale elektrycznie to są dwa identyczne trafa. To do anteny może mieć takie zaciski, że bezpośrednio przykręca się je do dipola a z drugiej strony mają uchwyt do kabla koncentrycznego. To drugie (też może być takie samo) trzeba zamocować odwrotnie.
  • #11
    djlj24
    Car audio specialist
    Robiłem kilka śnieżek (głównie pod popularną stację radiową słuchaną przez ludzi starszych) i zawsze trzeba było skracać cewkę. Stroiło się to potem nie najlepiej (dość niewdzięcznie) ale po przestrojeniu chodziło w pełnym paśmie oraz z dobrą czułością (te radia i tak zwykle na kawałku drutu grają). Ja korzystałem z opisu z SE ale w każdym przypadku trzeba było indywidulanie dobierać niektóre kondesatory w zależności od konkretnego egzemplarza radia.
  • #12
    trębacz
    Level 15  
    Witam :)
    Mam jeszcze może jedno takie banalne pytanko, ale nie wiem jak to zrobić. Mianowicie jak już wbudowałem ten konwerter do radia potrzebuję go zasilać jakimś napięciem w granicach 5-12V, radio ma jak wiadomo wysokie napięcie zasilania jak na dzisiejsze układy. Transformator ma dwa jednakowe uzwojenia na 18V, które są połączone szeregowo, co daje 36V na całe radio. Żarówki są podłączone tylko do jednego(18V), do którego podłączyłem mostek prostowniczy z kondensatorkiem 2200uF i w komplecie jest stabilizator na 5V, który wykorzystałem, ale radio po podłączeniu tego układu radio zaczęło buczeć. Jak odłączyłem i zasiliłem konwerter z baterii to gra normalnie :/ . Jak mam zasilać ten konwerter, aby brał sobie prąd z radia?
    Pozdrawiam
  • #13
    Ptolek
    Level 36  
    No i zaczynają się problemy :). Ja jeszcze nigdy nie musiałem przy przestrajaniu czegokolwiek używać konwertera (prócz Safari 5 i sprzętów lampowych), ale dobrze jest mieć miernik częstotliwości do porządnego przestrojenia. Ale dziwię się, koledze tłumaczyłem przez gg jak przestroić Amatora 2 Stereo i przetroił, fakt że jego się łatwiej przestraja. Ale jak ktoś się nie czuje na siłach, to może rzeczywiście lepiej nie rozstrajać fabrycznie zestrojonej głowicy.
    Z tym buczeniem, może podłączyłeś ten mostek ze stabilizatorem nie do tego uzwojenia, z którego zasilane jest radio i jednocześnie połączyłeś masy ? Wtedy robi się zwarcie. Albo podłącz stabilizator za mostkiem, który oryginalnie jest w radiu, albo nie łącz potem mas, tylko wykorzystaj fakt, że cewka wejściowa głowicy(na wejściu antenowym) gwarantuje separację masy. Należy tylko odłączyć uzwojenie pierwotne tej cewki wejściowej od masy.
    Aha, zamiast dawać symetryzatory, prościej i taniej podłączyć konwerter po prostu do środkowego i skrajnego odczepu cewki wejściowej.
  • #14
    trębacz
    Level 15  
    No fakt masy są połączone razem, ale przecież podłączałem go do tego samego uzwojenia, co jest radio tylko, że do jego połowy. Transformator ma tak jak pisałem szeregowo podłączone 2 takie same cewki 18V, przecież nie podłączę stabilizatora 78L05 do 36V!, bo mi się zrąbie. A nie rozumiem tego jak może być zwarcie jak z innego zasilacza też chodzi, i ma podłączone masy, a z radia nie??? Można mi to jakos wytłumaczyć przyda się na zaś :)
    Pozdrawiam
  • #15
    trębacz
    Level 15  
    Witam
    A możecie jeszcze mi powiedzieć o igłach we wkładkach UK4M i Uk8 czy to było Uk9 mniej ważne. Po czym można się zorientować, że należy ją wymienić, aby nie niszczyła płyt? Wkładki te miały deklarowany czas pracy 100 godzin, po których prawdopodobnie trzeba było je wymieniać, z racji tego że są one bardzo mało osiągalne a mam jeszcze tylko jedną ostatnią nowiutką to na razie jej nie montuję. Gramofon gra jeszcze na wkładce z 1976r i nadal chodzi?
    Pozdrawiam