Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Samsung UE55JU6740S - Miga pod¶wietlenie.

Darek.S 11 Jun 2020 16:59 2088 23
Testo
    Darek.S
    Level 33  
    Fonia jest cały czas. Zasilacz z wypiet± płyt± główn± pracuje i pod¶wietlenie jest. Podobnie jak wypnę samego Tcona. Wypiecie ta¶m matrycy - mruga.
    Podgrzewanie nie przynosi efektu.
    Pod¶wietlenie zasilane z testera oczywi¶cie też pracuje. Napięcie na jednej połówce 34 na drugiej 35V wiec zbliżone.
    Z informacji klientki mruganie na pocz±tku pojawiało się i znikało aż ten stan stał się permanentny. Gdzie szukać uszkodzenia? W zasilaczu ( IMHO najbardziej prawdopodobne) Main czy Tcon?
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Testo
    Darek.S
    Level 33  
    Darek.S wrote:
    Napięcie na jednej połówce 34V na drugiej 35V, wiec zbliżone.

Może ten Volt różnicy jednak robi różnice, ale wtedy "mózgiem" do którego ta informacja dociera musiałby być T-con. Osobi¶cie w±tpię by firma S była aż tak cwana.
    Po mojemu zasilacz (sterownik LED) w jaki¶ sposób nie wyrabia, lub (prędzej) dostaje tak± informację.
    zdzich42
    Level 40  
    A PFC w zasilaczu jest? "Największy" zdrowy?
  • Helpful post
    zbyszekskibinski
    Level 33  
    Witaj

Musisz sprawdzic czy mruga z maksymalnym podswietleniem oraz czy z minimalnym. Z maksymalnym moze nie, bo jak odepniesz main, to sie to nie dzieje. Masz uszkodzenie w sterowniku IC led lub jego aplikacji (bo zakladam, ze tam sa dwa osobne obwody, a kazdy z nich steruje osobna polowka podswietlenia. Opisz jak wyglada 'pinologia' pomiedzy main i psu jesli chodzi o piny kontroli podswietlenia.
    GanCegall
    Level 38  
    Darek.S wrote:
    34 na drugiej 35V

Cosik malo, tam jest w sumie 84 diod, jaki panel, PSU BN44-00807E? na zasilaczu jest podane zasilanie LED.
  • Testo
    Darek.S
    Level 33  
    GanCegall wrote:
    Darek.S wrote:
    34 na drugiej 35V

Cosik malo, tam jest w sumie 84 diod, jaki panel, PSU BN44-00807E? na zasilaczu jest podane zasilanie LED.

też mi się to wydało podejrzane szczególnie gdy doczytałem to:
    Samsung UE55JU6740S - Miga pod¶wietlenie.
    Z drugiej strony...
    zbyszekskibinski wrote:
    Witaj
    Musisz sprawdzic czy mruga z maksymalnym podswietleniem oraz czy z minimalnym. Z maksymalnym moze nie, bo jak odepniesz main, to sie to nie dzieje.

Pozostaje zmierzyć teraz to napięcie na dwu stringach jak ¶wieci na maxa...

Dodano po 24 [minuty]:

Przy pracy na maxa na obu połówkach 130V.
    Jeszcze raz zmierzyłem to na testerze i przy 37mA jest 37V a przy 5mA 30V.
    O.K. przy pełnym pod¶wietleniu jest znacznie więcej niż 36mA może nawet o rz±d ale chyba aż tak dużych różnic w napięciach być nie powinno... :shocked!:
    ...tak czy owak zagadka.

Dodano po 8 [godziny] 14 [minuty]:

jeloi wrote:
    The problem is in the backlight.
    It seems you may have right.
    But to check it I have to demount matrix.
    As I mentioned how to put this curved matrix on the table.
    zbyszekskibinski
    Level 33  
    Jaki to panel? Tam powinno byc 126 diod chyba. Napiecie wyjscia zalezy od sterowania PWM, jak cykl pracy jest na 'stowe' to nap wyj. powinno byc 277V (wg. zdjecia, ktore wkleiles), w trybie 3D, jest inny dimming, wtedy napiecie bedzie wyzsze. Panel sie latwo rozbiera, po prostu ostroznie podnosisz szybe oraz kladziesz tak aby Ci nie pekla.

Dodano po 11 [minuty]:

Podlacz jakis sygnal z bialym tlem na wejscie tego TV i przyjrzyj sie czy na ekranie sa jakies przyciemnienia, jesli tester podaje ci ok 69V na dwa obwody a jest tam 126 led to by wychodzilo 1.8V na diode, co jest stanowczo za malo.
  • Helpful post
    jeloi
    Level 30  
    I changed the backlight of this Samsung model with the same symptoms. I share my many years of experience so as not to waste time.
    After I removed the matrix there were 3 defective diodes.
    Other 15 pcs. they did not glow at low current.
    A curved die when removed is as normal as the others.
    lisek
    Service technician RTV
    Tutaj masz liswy pod¶wietlenia dla tego modelu Link
    Quote:
    LED Backlight strip 14xLEDs For Samsung 55"TV
    LM41-00136A 34798A 34797A
    LM41-00135A UE55JU7500 S_5U75_
    55_FL UE55JU6740 UE55JU7000

Strips length are fixed, can not be cut.
    Size:1123mm*12m
    Voltage: 0-94V

1 set=2pcs:1pcs 6LEDS+ 1pcs 8LEDs
    Package include:6 set
    Use For: UN55JU6700 UN55JU6400 UN55JU7100 UN55JU6300 UN55JU6700

:!: :idea:
    Driver LED jest zespolony na płycie zasilacza , typowe rozwiazanie Samsunga
    - oparto o SLC3011N, plus wzm. operacyjny AS358M

* Power Supply (PSU): BN44-00807A L55S6_FHS REV1.2
    PWM Power: SPC7011F (PFC) , FA6A20 gł. zasilacz

Quote:
    ...the main optocupler PCM801s feedback optocoupler is shunted through the DM818 diode by a QM857 transistor from the backlight driver.
    therefore, it is necessary to short-circuit the pin 4 and 6 of the connector to the ground, thereby disabling the backlight.
    Then the PSU should issue 13V.
    If there is no stable 13V with the backlight turned on, the brightness set to non-zero and the led lights connected, then the led driver is to blame.
    the PCM803 optocoupler is triggered at 16V.(OVP) (plus TL431 ICM912)
    the PCM802 optocoupler includes PFC.
    zbyszekskibinski
    Level 33  
    Darek.S wrote:

Przy pracy na maxa na obu połówkach 130V.
    Jeszcze raz zmierzyłem to na testerze i przy 37mA jest 37V a przy 5mA 30V.

Jaki masz tester? Bo moj podnosi tylko napiecie do poziomu gdy prad wyniesie 25mA, w przypadku uszkodzenia diod oczywiscie ustrojstwo glupieje i podnosi wyzej.

Dodano po 9 [minuty]:

jeloi wrote:

Other 15 pcs. they did not glow at low current.

15 leds didn't glow? Man, it would've taken one good look at the white screen and you can tell its the backlight, cos there's a dark patch or a shadow when 15 diodes are off... Sure he should be able to spot it with his naked eye. But he doesn't mention any dark patches. Having said all that, I also think its the backlight, ultimately he will need to strip this panel anyway to find out
    lisek
    Service technician RTV
    Podobny LED driver
    BN44-00552A
    BN44-00458A
    BN44-00473B
  • Helpful post
    jeloi
    Level 30  
    15 leds didn't glow? Man, it would've taken one good look at the white screen and you can tell its the backlight, cos there's a dark patch or a shadow when 15 diodes are off... Sure he should be able to spot it with his naked eye. But he doesn't mention any dark patches. Having said all that, I also think its the backlight, ultimately he will need to strip this panel anyway to find out

Measured with the panel open with a tester. Min. current 10ma

With the original power supply the current is about 300mA
    zbyszekskibinski
    Level 33  
    zbyszekskibinski wrote:
    Jaki to panel? Tam powinno byc 126 diod chyba.

Nie, jest 84, jak podaja koledzy, sorry

Dodano po 2 [minuty]:

[quote="Darek.S"]
    Darek.S wrote:

Po mojemu zasilacz (sterownik LED) w jaki¶ sposób nie wyrabia, lub (prędzej) dostaje tak± informację.

Rozbieraj matryce, szkoda czasu.
    Darek.S
    Level 33  
    zbyszekskibinski wrote:

Jaki masz tester?

XY284-GHB
    Jałowo daje 290V po chwili zawyża do 320. Po podpięciu obci±żenia liniowo zwiększa pr±d ( Ľródło pr±dowe ) od zera do 6-ciu lub 36 mA w zaleznosci od trybu ( Small/larg current). napiecie jest suma spadków napiec na stringu. Przy zwartych diodach jest niższe niż wynika z ich ilo¶ci a je¶li która¶ dioda reprezentuje pewien opór ( i przeważnie wtedy nie ¶wieci ) to wyższe.
    Tu jest o tyle dziwna sprawa, że w zasadzie wszystkie diody ¶wiec± ( zamie¶ciłem fotkę i plam raczej nie widać a niebieskie tło menu zajmuje gro ekranu)
    zbyszekskibinski wrote:

jest 84, jak podaja koledzy, sorry

I to by sie zgadzało połówka czyli 42 diody maja 126V zatem zmierzone 130V jak najbardziej O.K. i wszystkie diody ¶wiec±.
    Nie sprawdzałem jak ¶wieca diody na testerze ale zrobie to jutro.
    ale najprawdopodobniej zmieniła się charakterystyka diod ( wszystkich?) i ¶wieca już przy napięciu poniżej wolta...
    Mam gdzie¶ generator serwisowy ( analogowy ) ale nie używam od ponad 10-ciu lat.
    Albo komu¶ pożyczyłem albo wywiozłem albo schowałem. Musze go odszukać bo okazuje się, że może być przydatny...
    P.S. Panel CY-WJ055HQLVBH
    jezrdna
    Level 21  
    W moim Samsungu 55JU s± dwa obwody diod, ale na górnej czę¶ci mam 4 paski ( wła¶ciwie 4 po 8 i 4 po 6 diod). Natomiast dolna czę¶ć ekranu jest pod¶wietlona przez 5 pasków. Na testerze ¶wiec± wszystkie, a na oryginalnym zasilaczu czasami dolna czę¶ć wygasza. Winię za to diody, ponieważ tester pokazuje różnicę w napięciach odkładaj±cych się na paskach ( tylko ok 1V).
    zbyszekskibinski
    Level 33  
    [quote="Darek.S"]
    zbyszekskibinski wrote:

Mam gdzie¶ generator serwisowy ( analogowy ) ale nie używam od ponad 10-ciu lat.
    Albo komu¶ pożyczyłem albo wywiozłem albo schowałem. Musze go odszukać bo okazuje się, że może być przydatny...

W Samsungach w SM mozna wejsc w rozne obrazy testowe, tam masz miedzy innymi biale tlo itp
    Darek.S
    Level 33  
    GanCegall wrote:
    Darek.S wrote:
    34 na drugiej 35V

Darek.S wrote:

ale najprawdopodobniej zmieniła się charakterystyka diod ( wszystkich?) i ¶wieca już przy napięciu poniżej wolta...

naturalnie, że się zmieniła jak były podpięte odwrotnie... :oops:
    Cosik musiałem być przemęczony...
    Przy prawidłowym podpięciu testera na jednej polówce 100V na drugiej 90. Kilka diod ma zwarcie...

Dodano po 3 [godziny] 31 [minuty]:

Po rozebraniu matrycy wszystko jasne. Przy dużym pr±dzie wszystkie ¶wiec±. przy małym już nie ...
    Samsung UE55JU6740S - Miga pod¶wietlenie. Samsung UE55JU6740S - Miga pod¶wietlenie. Samsung UE55JU6740S - Miga pod¶wietlenie.
    Do wymiany wszystkie paski...
    Darek.S
    Level 33  
    Jeloi napisał także, że do wymiany wszystkie paski ale ten dopisek usun±ł.
    Rzeczywi¶cie wszystkie. Przy pr±dzie 1mA nawet te co póĽniej już ¶wiec± w fazie narastania pr±du mrugaj±...
    Na ali do kupienia komplet za 150zł u nas licz± 40 za sztukę a jest ich 12-cie.
    Jest oferta w dobrej cenie może się załapę bo ostatnie sztuki. Wychodzi podobnie jak na ali . Jutro dzwonię.
    Ze swojej strony trochę tez wprowadziłem w bł±d ( siebie także a może przede wszystkim) bo mierzyłem paski odwrotnie podł±czone. Szary na logikę to plus a czarny minus ale jak widać tym nie należy się sugerować.
    Darek.S
    Level 33  
    Panowie niezbyt fortunny wpis Ganz spowodowany był moj± pomyłk± bowiem napisałem, że pod¶wietlenie na testerze ¶wieci co nie było prawd±. Owszem pr±d był ale za niskie napięcie bo pr±d płyn±ł rewersyjnie przez diody zabezpiecz±jace w LED. Kolejn± zmyłk± było to, że na maksymalnym pr±dzie wszystkie diody ¶wiec±. Spotykałem się ze zjawiskiem, ze na małym pr±dzie diody mrugaj± ale nigdy nie dotyczyło to aż takiej ich ilo¶ci.
    Ostatni± rzecz± jaka sobie tu życzę to jakie¶ przepychanki. Kompletne pod¶wietlenie mam mieć pojutrze dam znać co i jak. Pozdrawiam.
    Darek.S
    Level 33  
    Po złożeniu była chwila strachu bowiem obrazu nie było i obawiałem się o to:
    jeloi wrote:

A curved die when removed is as normal as the others.

Ale po wyczyszczeniu i precyzyjnym ułożeniu ta¶m matrycy odetchn±łem.
    Regulacje pod¶wietlenia działaj± jak trzeba dodatkowo zastosowałem harware'ow± redukcję pr±du o 30%