Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rodzaj połączenia głośników w astrze g i subwoofer pasywny

Krvis 12 Jun 2020 00:54 327 8
    Krvis
    Level 4  
    Witam wszystkich,
    jest to mój debiut na forum, ale przejdę od razu do sedna sprawy. Interesuje mnie czy w oplu astrze II, a może i w większości samochodów, połączenie głośników jest równoległe? A może szeregowe? Bardzo proszę o odpowiedź.
    Dodam, że w najbliższym czasie chciałbym też kupić i podpiąć subwoofer pasywny bezpośrednio pod radio. Na kilku forach widziałem już komentarze dotyczące tego pomysłu, aczkolwiek wszystkie, które widziałem to z co najmniej 5 lat wstecz. Obecnie producenci jednostek sterujących piszą, że można bezpośrednio podłączyć suba do radia. A więc chciałem spróbować i moje drugie pytanie w tym poście brzmi: jak w takim razie to osiągnąć, skoro w kostce iso "siedzi" 8 przewodów głośnikowych, a będąc wielkim amatorem, nie mam pomysłu gdzie miałbym wpiąć + i - od suba. Bardzo proszę o pomoc.
    sosarek

Level 43  
    Masz osiem przewodów ponieważ są cztery kanały audio i cztery masy sygnałowe.
    Skąd pomysł na pasywny subwoofer? Do Car audio stosuje się wzmacniacze.
    adam_1991r
    Level 27  
    Jedyna opcja to odpowiednie radio w klasie d. Wtedy zamiast tylnych głośników można podpiąć suba. Ale wybór ogranicza się dosłownie do dwóch modeli. Wpisz sobie radio 4x100w. W rzeczywistości ma około 4x40w. A na suba około 70w.
    Krvis
    Level 4  
    @sosarek, nie wnikając w to, po co mi sub pasywny, czyli z tych 8 przewodów głośnikowych, 2 wykorzystuje, laczac rownolegle lewe glosniki, tak samo kolejne 2 wykorzystuje na polaczenie prawych glosnikow i w takim razie zostaja mi 4 przewody, z ktorych 2 zabieram dla suba a pozostale 2 będą nieuzywane. Oczywiscie impedancja to druga sprawa, ale sa wzory, wiec spokojnie wiem co i jak. Czy taki schemat bylby w porzadku?
    sosarek

Level 43  
    Łącząc równolegle zmieniejszysz rezystancję i doprowadzisz do uszkodzenia końcówki mocy.
    Ciężko zrobić to prawidłowo podłączając wzmacniacz?
    Krvis
    Level 4  
    Przez wzmacniacz nie ma problemu, tylko musiałbym dodatkowo kupic, albo w ogole wybrac sub aktywny. Producent podaje, że radio można bezpośrednio podłączyć pod subwoofer, bez używania dodatkowych wzmacniaczy. To radio ma impedancje 2 Ohm. Radio SONY model: DSX-GS80. Zamieszczam też ciekawą ilustrację ze strony producenta.
    adam_1991r
    Level 27  
    To jest radio klasy d więc można tak podpiąć. Ale ja bym podpiął tylko przód plus sub. No i ten sub musi być słaby bo to tylko 70w.
    Krvis
    Level 4  
    Kwestia czasu zanim kupię wzmacniacz. A jeśli właśnie zrezygnuje z głośników tylnych (i tak ich nie używam), podłącze suba, dopóki nie kupię wzmacniacza, to jak ma wyglądać połączenie przewodów? Zamieszczam amatorskiego screena i napiszcie czy tak może to wyglądać. Przed subwooferem mostkuje te przewody od głośników tylnych (zgodnie z ilustracją). A drugie pytanie, czy jeśli tak może być to połączone, to przy głośnikach, każdy 4 ohm, impedancja wypadkowa byłaby równa 12?
    powalla
    Moderator of CarAudio
    Możesz go podłączyć tylko jako np. tylny lewy lub prawy głośnik , a nie tak jak Ty narysowałeś . Radia nie da się mostkować ... poczytaj forum!