Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rodzaj połączenia głośników w astrze g i subwoofer pasywny

12 Cze 2020 00:54 168 8
  • Poziom 4  
    Witam wszystkich,
    jest to mój debiut na forum, ale przejdę od razu do sedna sprawy. Interesuje mnie czy w oplu astrze II, a może i w większości samochodów, połączenie głośników jest równoległe? A może szeregowe? Bardzo proszę o odpowiedź.
    Dodam, że w najbliższym czasie chciałbym też kupić i podpiąć subwoofer pasywny bezpośrednio pod radio. Na kilku forach widziałem już komentarze dotyczące tego pomysłu, aczkolwiek wszystkie, które widziałem to z co najmniej 5 lat wstecz. Obecnie producenci jednostek sterujących piszą, że można bezpośrednio podłączyć suba do radia. A więc chciałem spróbować i moje drugie pytanie w tym poście brzmi: jak w takim razie to osiągnąć, skoro w kostce iso "siedzi" 8 przewodów głośnikowych, a będąc wielkim amatorem, nie mam pomysłu gdzie miałbym wpiąć + i - od suba. Bardzo proszę o pomoc.

• Poziom 43  
    Masz osiem przewodów ponieważ są cztery kanały audio i cztery masy sygnałowe.
    Skąd pomysł na pasywny subwoofer? Do Car audio stosuje się wzmacniacze.
  • Poziom 27  
    Jedyna opcja to odpowiednie radio w klasie d. Wtedy zamiast tylnych głośników można podpiąć suba. Ale wybór ogranicza się dosłownie do dwóch modeli. Wpisz sobie radio 4x100w. W rzeczywistości ma około 4x40w. A na suba około 70w.
  • Poziom 4  
    @sosarek, nie wnikając w to, po co mi sub pasywny, czyli z tych 8 przewodów głośnikowych, 2 wykorzystuje, laczac rownolegle lewe glosniki, tak samo kolejne 2 wykorzystuje na polaczenie prawych glosnikow i w takim razie zostaja mi 4 przewody, z ktorych 2 zabieram dla suba a pozostale 2 będą nieuzywane. Oczywiscie impedancja to druga sprawa, ale sa wzory, wiec spokojnie wiem co i jak. Czy taki schemat bylby w porzadku?

• Poziom 43  
    Łącząc równolegle zmieniejszysz rezystancję i doprowadzisz do uszkodzenia końcówki mocy.
    Ciężko zrobić to prawidłowo podłączając wzmacniacz?
  • Poziom 4  
    Przez wzmacniacz nie ma problemu, tylko musiałbym dodatkowo kupic, albo w ogole wybrac sub aktywny. Producent podaje, że radio można bezpośrednio podłączyć pod subwoofer, bez używania dodatkowych wzmacniaczy. To radio ma impedancje 2 Ohm. Radio SONY model: DSX-GS80. Zamieszczam też ciekawą ilustrację ze strony producenta.
  • Poziom 27  
    To jest radio klasy d więc można tak podpiąć. Ale ja bym podpiął tylko przód plus sub. No i ten sub musi być słaby bo to tylko 70w.
  • Poziom 4  
    Kwestia czasu zanim kupię wzmacniacz. A jeśli właśnie zrezygnuje z głośników tylnych (i tak ich nie używam), podłącze suba, dopóki nie kupię wzmacniacza, to jak ma wyglądać połączenie przewodów? Zamieszczam amatorskiego screena i napiszcie czy tak może to wyglądać. Przed subwooferem mostkuje te przewody od głośników tylnych (zgodnie z ilustracją). A drugie pytanie, czy jeśli tak może być to połączone, to przy głośnikach, każdy 4 ohm, impedancja wypadkowa byłaby równa 12?
  • Moderator CarAudio
    Możesz go podłączyć tylko jako np. tylny lewy lub prawy głośnik , a nie tak jak Ty narysowałeś . Radia nie da się mostkować ... poczytaj forum!