Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stołowa miniwiertarka do PCB

pier 12 Cze 2020 18:12 3786 13
  • Stołowa miniwiertarka do PCB
    Zainspirowany konstrukcją SylwkaK i oczywiście połamaniem kilkunastu wierteł wiercąc ręcznym ustrojstwem postanowiłem coś sklecić. Wiertarka zrobiona z tego co było pod ręką.
    Tak jak u Sylwka, jako prowadnic użyłem wałków z drukarki. Wózek główny to zespawane dwa kątowniki, reszta zrobiona z blachy 2mm. Podstawa z grubego kawałka stali. Taki się walał w warsztacie więc użyłem. Przez swoją wagę bardzo dobrze stabilizuje całą konstrukcję. Musiałem tylko wywiercić otwór, co by nie łamać wierteł, otwór ułatwia też wymianę wiertła. Silnik napędowy oczywiście pochodzi z drukarki.
    Najsłabszym ogniwem wiertarki jest chiński uchwyt. Nie zawsze udaje się zamocować dobrze w nim wiertło. Nie wiem dlaczego, ale czasami muszę stuknąć lekko w uchwyt, aby nie miało bicia. Może polecicie jakiś sprawdzony uchwyt na oś ~2mm?
    Zdjęcia ukażą więcej szczegółów.
    Stołowa miniwiertarka do PCB
    Stołowa miniwiertarka do PCB Stołowa miniwiertarka do PCB Stołowa miniwiertarka do PCB Stołowa miniwiertarka do PCB Stołowa miniwiertarka do PCB Stołowa miniwiertarka do PCB

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    pier
    Poziom 23  
    pier napisał 1667 postów o ocenie 1483, pomógł 17 razy. Mieszka w mieście Biłgoraj. Jest z nami od 2006 roku.
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    pier napisał:
    Nie zawsze udaje się zamocować dobrze w nim wiertło. Nie wiem dlaczego ale czasami muszę stuknąć lekko w uchwyt aby nie miało bicia.
    Szczęki się zacinają - to najprostszy uchwyt, więc nie ma się czemu dziwić. Zanim dokręcisz "na fest" a już trzyma wiertło, dobrze jest nim (wiertłem) poruszyć na wszystkie strony (byle delikatnie, żeby nie złamać) powinno pomóc i nie trzeba będzie stukać.
    Co do projektu: Sprytnie, elegancko (dużo daje malowanie) i prosto.
    Brawo.
    heneczek
    Poziom 8  
    fajna konstrukcja pomimo tej chińszczyzny, ale byłaby fajniejsza, gdybyś dodał drugą sprężynę na drugi prowadnik. Dobry byłby silnik od dmuchawy z samochodu lub od napędu wycieraczek. Zasilanie 12V.
    pier
    Poziom 23  
    weteranPL napisał:

Pewnie kolega wzorował się na tym projekcie z Wideo Youtuba Link czy używasz do tej wiertarki jakiegoś sterownika? Jakie potrzeba zasilanie ? do wiertarki.

Napisałem na czyim projekcie się wzorowałem. Sterownika nie używam, tylko zasilacz regulowany.

szymon122 napisał:

0.3-4mm micro motor drill chuck
    Wyszukaj to w Google, mam to u siebie w wrzecionie frezarki cnc i jest ok. Nie wiem na jaką to oś jest.

Jak spisuje się ten silnik?

Tyle to ja wiem ale który konkretnie wybrać? A na jaką oś to już pisałem.
    Silnik spisuje się dobrze, do wiercenia laminatu nie potrzeba dużych mocy.

weteranPL napisał:

A właśnie jaki to silnik oraz jaka moc silnika do tej wiertarki?

Silnik wyjęty z drukarki. Nie mam pojęcia jaka moc. Zasilany ok. 17V i pobór prądu pewnie koło 200mA.

heneczek napisał:

fajna konstrukcja pomimo tej chińszczyzny, ale byłaby fajniejsza, gdybyś dodał drugą sprężynę na drugi prowadnik. Dobry byłby silnik od dmuchawy z samochodu lub od napędu wycieraczek. Zasilanie 12V.

A po co mi druga sprężyna? Jak by ona miała działać? Po co miałbym stosować silnik od dmuchawy lub od wycieraczek? To jak strzelać armatą do muchy.
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Co do sprężyny - być może chodziło o to, ze dzięki temu mniej (łatwiej) siły trzeba do powrotu silnika na miejsce spoczynkowe (przyłożenie sił nie powoduje "wykrzywiania", a więc i większych oporów. A to z kolei może się przyczynić do szybszego wyrobienia się otworów w ceowniku; a więc powstania większych luzów... Tylko po jakim czasie?
    Natomiast co do mocy silnika - tu jednak lepiej mieć zapas. Chociażby ze względu na możliwość "ogarnięcia" większych średnic wierteł. Osobiście wolałbym mieć wiertarkę do PCB którą mogę wiercić z równą łatwością otworki 0,7mm jak i 3,5mm.
    Jednak nie jest to bezwzględna konieczność.
    expert242
    Poziom 12  
    Ogólnie projekt fajny.

Przychodzi mi taka myśl, nie warto by było dać inny cichszy silnik na 12 VDC?. Dwa, faktycznie przydała by się druga sprężyna np na dźwigni. Trzy warto by było dać pedał nożny aby włączać mini wiertarkę jak np w przypadku wiercenia otworów pod układy scalone.

Myślę że regulator można zrobić z wykorzystaniem taniej i prostej przetwornicy DC DC 🤔.

Sam mam zamiar taka mini wiertarkę zbudować do wiercenia PCB.

Pozdrawiam serdecznie
    terminux
    Poziom 23  
    Ładna konstrukcja.
    Z ciekawości - co to za wiertło? Widia?
    pier
    Poziom 23  
    terminux napisał:
    Ładna konstrukcja.

Dokładnie widia z ali
    heneczek
    Poziom 8  
    pier napisał:
    terminux napisał:
    Ładna konstrukcja.

Dokładnie widia z ali

teoretycznie można by zrezygnować ze sprężyn, dżwigni i silnik zadokować na stałe, a zrobić ruchomy stolik ( np podnoszony na tej samej prowadnicy, co silnik za pomocą pedału nożnego i linki w pancerzu ( jak hamulec w rowerze} Zyskujesz wtedy drugą rękę, łatwiej trzymać płytkę PCB i centrować pod otwory. Ale to tylko teoria...
    expert242
    Poziom 12  
    Sam jestem w trakcie budowy podobnego urządzenia jak również, myślę nad wykorzystaniem podstawy ze starego dysku twardego. Korpus zrobiłem z odzyskanego profilu aluminiowego, prowadnice są też odzyskane ze starej maszyny do pisania włącznie ze sprężynami. Wałek stalowy przymocowałem za pomocą dostępnych zawiasów do drzwi łazienkowych, prowadnica stabilizuje mechanizm , myślę jak zamocować dremla lub silnik z pedałem nożnym i regulacją obrotów :) .

Jak skończę to załączę zdjęcia tego urządzenia.
    pozdrawiam serdecznie.