Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] TYT MD-UV380 - radio odbiera, ale nie ma dźwięku; radio nadaje, ale nie słychać

stojcio 12 Jun 2020 18:39 1164 1
 • #1
  stojcio
  Level 9  
  Drodzy Forumowicze!

  Kilka dni temu przesiadłem się z radia Baofeng na TYT. W sklepie chłopaki wgrali w radio częstotliwości przemienników, PMR itp. Dla mnie jako dla licencjonowanego nasłuchowca bomba. Jak ze stresu głupot nie napiszę na egzaminie w przyszłym tygodniu, to się przyda, ale problem jest taki, przykładowo analogowy PMR, zresztą nie tylko, bo tryb cyfrowy działa podobnie.

  Radio odbiera, tzn. zaświeca się zielona dioda na górze radia, a obok nazwy kanału zielony głośnik, ale nic nie słychać. Blokada szumów jest ustawiona na zero. Głośność w połowie skali. W programie zauważyłem, że były przypisane tony CTCSS, które wyłączyłem. Nie pomogło. Wprowadzenie danego kanału w stan monitorowania, gdzie blokada szumów jest wyłączona, również nic nie daje. Owszem, dany kanał podświetla się na zielono i pojawia się zielony głośnik, zaświeca dioda, ale nic nie słychać.

  Zrobiłem test nadawania na PMR, zjechałem mocą, jak tylko się da, i okazuje się, że radio stawia nośną, ale nie słychać głosu.

  Podobnie jest na przemiennikach analogowych, widać, że coś się dzieje, ale nic nie słychać.  Instrukcję przeczytałem już chyba z 10 razy. Od dwóch dni googluję, ale też bez rezultatu. Może ktoś spotkał się z czymś takim?

  W radiu nic nie było zmieniane, żadne oprogramowanie, firmware, menu. Jedynie wgrane strefy i kanały.

  Firmware: D017.005
  CP: 01.08

  Edit...

  Zastanawiam się nad jedną opcją. Obok wskaźnika baterii jest strzałka lub minus informujący, czy jest tryb przemiennika, czy "talk around". W trybie cyfrowym można to zmienić, ale w analogowym jest strzałka i nie można tego zmienić. Czy może to jest z tym związane?

  Edit 2...
  Poprzedni edit można wyrzucić do kosza. Po godzinie pierwszego w życiu baterii ładowania, mimo że były na wskaźniku 2 kreski i są nadal, radio ożyło i usłyszałem dzieciaki bawiące się PMR-kami. Jednak stan naładowania baterii, mimo iż ma jakiś zapas, ma wpływ na działanie.
 • #2
  stojcio
  Level 9  
  Rozwiązaniem problemu okazało się doładowanie akumulatora radia mimo, iż stan baterii wg. wskaźnika wynosił 2 kreski z 5.