Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] TYT MD-UV380 - radio odbiera, ale nie ma dźwięku; radio nadaje, ale nie słychać

stojcio 12 Jun 2020 18:39 795 1
    stojcio
    Level 9  
    Drodzy Forumowicze!

Kilka dni temu przesiadłem się z radia Baofeng na TYT. W sklepie chłopaki wgrali w radio częstotliwości przemienników, PMR itp. Dla mnie jako dla licencjonowanego nasłuchowca bomba. Jak ze stresu głupot nie napiszę na egzaminie w przyszłym tygodniu, to się przyda, ale problem jest taki, przykładowo analogowy PMR, zresztą nie tylko, bo tryb cyfrowy działa podobnie.

Radio odbiera, tzn. zaświeca się zielona dioda na górze radia, a obok nazwy kanału zielony głośnik, ale nic nie słychać. Blokada szumów jest ustawiona na zero. Głośność w połowie skali. W programie zauważyłem, że były przypisane tony CTCSS, które wyłączyłem. Nie pomogło. Wprowadzenie danego kanału w stan monitorowania, gdzie blokada szumów jest wyłączona, również nic nie daje. Owszem, dany kanał podświetla się na zielono i pojawia się zielony głośnik, zaświeca dioda, ale nic nie słychać.

Zrobiłem test nadawania na PMR, zjechałem mocą, jak tylko się da, i okazuje się, że radio stawia nośną, ale nie słychać głosu.

Podobnie jest na przemiennikach analogowych, widać, że coś się dzieje, ale nic nie słychać.

Instrukcję przeczytałem już chyba z 10 razy. Od dwóch dni googluję, ale też bez rezultatu. Może ktoś spotkał się z czymś takim?

W radiu nic nie było zmieniane, żadne oprogramowanie, firmware, menu. Jedynie wgrane strefy i kanały.

Firmware: D017.005
    CP: 01.08

Edit...

Zastanawiam się nad jedną opcją. Obok wskaźnika baterii jest strzałka lub minus informujący, czy jest tryb przemiennika, czy "talk around". W trybie cyfrowym można to zmienić, ale w analogowym jest strzałka i nie można tego zmienić. Czy może to jest z tym związane?

Edit 2...
    Poprzedni edit można wyrzucić do kosza. Po godzinie pierwszego w życiu baterii ładowania, mimo że były na wskaźniku 2 kreski i są nadal, radio ożyło i usłyszałem dzieciaki bawiące się PMR-kami. Jednak stan naładowania baterii, mimo iż ma jakiś zapas, ma wpływ na działanie.
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    stojcio
    Level 9  
    Rozwiązaniem problemu okazało się doładowanie akumulatora radia mimo, iż stan baterii wg. wskaźnika wynosił 2 kreski z 5.