Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Potrzebny schemat do: Automatyczny Regulator Wentylacji ALR 3/21 NRD

janhen 12 Jun 2020 21:45 732 3
    janhen
    Level 22  
    Witam
    Pilnie potrzebny schemat Automatycznego regulatora wentylacji ALR 3/21 wyprod.
    przez VEB Wetron Weida w NRD ok. 1978r.( 3-faz. 3x380V 12kW . z transduktorami i regulatorem tempr. analogowym -na tranzystorach ) Nazwa niemiecka : ALR 3/21 Automatisch Wentilation Regulierung. Czeska nazwa:Automaticky vetraciho regulator .
    Montowane ongiś w obiektach hodowlanych w krajach socjalistycznych.Ten regulator
    w pełni sprawny , zdemontowany w 2011 r. i magazynowany . W międzyczasie ktoś
    zdemontował stycznik główny pozostawiając przewody w powietrzu , bez schematu i
    oznaczeń . Nie mogę podłączyć tych przewodów " w ciemno" w obawie o uszkodzenie
    tranzystorowego regulatora temp. i czegoś innego .Brak jest płynnej regulacji obrotów silników wentylatorów. Wiele razy w ciągu ponad 20 lat naprawiałem to urządzenie , w tym odszukałem i usunąłem błąd konstrukcyjny powodujący przebijanie tranzystorów i diod . Dotychczas pracujący regulator ALR 3/21/T ( z triakami) uległ uszkodzeniu , nie można go teraz naprawić z powodu braku części Mam instrukcje fabryczne ale bez schematu . Mam schemat tej nowszej wersji ( zupełnie innej) , jeżeli komuś jest potrzebny proszę napisać , podeślę .
    Jeżeli ktoś naprawiał takie urządzenie, bądź schemat lub szkic albo fotkę podłączenia przewodów do tego stycznika , proszę o wiadomość .
    Wymiana teraz tego regulatora np. na falownik ze sterownikiem klimatu nie wchodzi w rachubę w trakcie cyklu hodowlanego .
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    janhen
    Level 22  
    Witam
    Przepraszam że dopisuję się do tematu. Liczyłem na to że napisze ktoś kto zajmował się montażem lub serwisem ALR3/21 . W wykazie firm MEPROZET uprawnionych do tych prac jest 11 na terenie całego kraju . Niestety upadły ,ale są zapewne jeszcze
    pracownicy którzy tym się zajmowali . Przed umieszczeniem przeszukałem dokładnie
    internet ale schematu nie znalazłem . Jak napisałem sprawa jest pilna bo w lecie
    będą upały i ptaki mogą ich nie przeżyć .
    Dla uzupełnienia jest to regulator 2-człónowy, pionowy o masie 170kg. W górnej skrzynce wyłączniki silnikowe .Na panelu przednim przełączniki i potencjometry ,woltomierz , W dolnej skrzynce transduktor 3-faz.-6 rdzeni toroidalnych oraz 3faz.
    mostek prostowniczy . Przy zasilaniu z niego 3-faz. silniki wentylatorów pracowały
    cicho bez uszkodzeń uzwojeń i łożysk . W dalszym ciągu proszę o schemat ALR lub
    skan ,szkic lub odręczny rysunek podłączenia stycznika ID
    janhen
    Level 22  
    Witam
    Jestem zmuszony jeszcze raz zwrócić się do was w tej sprawie bo jak dotąd nie udało się mi zdobyć tych schematów do ALR 3/21 . Jak już napisałem wcześniej naprawiałem go wielokrotnie . Teraz naprawiłem sterownik , były uszkodzone diody Zenera i tranzystory . Ale regulacja napięcia wyjściowego 3-faz. od 367 do ponad 400 V. W dolnej skrzynce transduktora 3-faz.jest 6szt rdzeni toroidalnych i mostek prostowniczy 6-diodowy 32A 1000V (wymienione , były przebite,uszkodzone ponad 20lat temu ) zamontowane na 6 radiatorach . Uzwojenia wzbudzenia połączone szeregowo na których występują napięcia po 3,5 V DC na 1 cewkę . Podłączone do płytki ,na której jest mostek z 6 diod 1 A . Kondensator elektrolit. i rezystor , dioda DZ. Stąd napięcie 21,5 przechodzi do uzw. wzbudzenia. Za płytką są 3 rdzenie transformatorów lub dławików , niedostępne .
    Z listwy zasilającej z 6-zacisk. w górnej skrzynce dochodzą 3 przewody do mostka 32A ,a z transduktora wychodzą też 3 przewody do tej listwy w górnej skrzynce . Problem jest w tym że brak jest przewodów łączących układy regulacji i sterowania w górnej skrzynce regulacji i sterowania.
    Zatem jak się odbywa regulacja napięcia wzbudzenia transduktora bez takiego połączenia układów regulacji i wzbudzenia górnej i dolnej skrzynki ?. ALR działał
    po poprzednich naprawach bardzo dobrze aż do chwili awarii . Występuje mała zmiana tego napięcia podczas regulacji . Próba regulacji była przeprowadzona przy obciążeniu 1 silnikiem o mocy 0,55kW i 3-żarówkami 100W.
    Wydaję mi się że to napięcie 21V pobierane jest z transformatorów za płytką które prawdopodobnie są podłączone do zacisków wyjściowych mostka 32A . W dalszym ciągu nie udało mi się zdobyć schematu podłączenia przewodów do zacisków styków pomocniczych na styczniku gł.
    Jeśli otrzymam fotki tego regulatora -dołączę je . Czy ktoś może pomóc ? Pozdrawiam
    janhen
    Level 22  
    Witam
    Parę dni temu otrzymałem fotki tego regulatora wentylacji ALR 3/21.
    Do dzisiaj nie udało mi się zdobyć schematu ( dokumentacji ). Na forum elektrody było zapytanie o podłączenie alarmu do ALR3/21 . Pomimo poszukiwań nie dotarłem do tego tematu .
    Może ktoś rozpozna ten regulator i ma schemat bądź może przesłać fotkę podłączenia przewodów do zacisków styków pomocniczych stycznika w tej szafie .
    W dolnej skrzynce widoczne jest 6 radiatorów z diodami , wyżej transformatorki i potencjometry do regulacji napięć w poszczególnych fazach .Z prawej płutka z 6 diodami . W głębi 6 transduktorów (wzmacniaczy magnetycznych)
    Sprawa jest dalej aktualna . Mam nadzieję że ktoś na forum zna lub wie gdzie jest taki ALR 3/21 , nawet niesprawny by można zobaczyć lub odrysować podłączenia do stycznika . Inny regulator ALR3/21/T ( z triakami )naprawiłem i pracuje .Pozdrawiam