Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Iluminofonia 3-kanałowa (kolorofon)

Root Anonymous 12 Jun 2020 23:42 4053 15
 • Iluminofonia 3-kanałowa (kolorofon)
  Witam,
  Chciałbym przedstawić iluminofonię 3-kanałową, jest to całkiem ciekawe urządzenie które cieszy oko, choć ma nikłe zastosowanie praktyczne. Układ został oparty na schemacie znalezionym w internecie, choć trochę rzeczy zostało zmienione. Jego działanie opiera się na aktywnych filtrach częstotliwości na wzmacniaczach operacyjnych. Sygnał z mikrofonu zostaje wzmocniony w przedwzmacniaczu następnie zostaje przefiltrowany na trzy różne pasma częstotliwości i idzie do stopnia mocy który zasila linijkę LEDów. W moim przypadku dla diod czerwonych zakres wynosi do 50Hz (trochę tego nie przemyślałem, mało dźwięków występuje na takich częstotlwościach), dla diod niebieskich do około 300Hz (są to dźwięki głównie z zakresu basów), a dla zielonych do ponad 1kHz. Pasma częstotliwości zależą od wartości rezystorów i kondensatorów przy filtrach. Ilość LEDów lub kolorowych lamp jakie można podłączyć zależy od tranzystorów Q3,Q6 i Q8, ja zastosowałem tranzystory 2n5401 które mają maksymalny prąd kolektora w granicach 0,6A, więc spokojnie wystarczą na zasilenie około 25-30 diod. Potencjometr służy do regulacji czułości wejścia układu. Układ może być zasilany z baterii 9V lub z zasilacza 12V. Zamiast mikrofonu można podpiąć układ bezpośrednio do źródła dźwięku i może się on stać wtedy ciekawym dodatkiem do wzmacniacza audio. Poniżej zamieszczam schemat i zdjęcia.

  Cool! Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  Root Anonymous
  Level 7  
  Offline 
  Jestem uczniem liceum, klasa o profilu mat-fiz-inf.
  Root Anonymous wrote 47 posts with rating 37, helped 1 times. Live in city Koszalin. Been with us since 2019 year.
 • Altium Designer Computer ControlsAltium Designer Computer Controls
 • #2
  ojciec
  Level 33  
  Przy wzmacniaczu mikrofonowym, BC557 z wiszącą bazą ?

  Schemat jest bardzo nieczytelnie narysowany.
 • Altium Designer Computer ControlsAltium Designer Computer Controls
 • #4
  necavi
  Level 18  
  Domniemuję, że reszta elementów została przylutowana z drugiej strony płytki. Możesz ją zaprezentować?
 • #5
  spec220
  Level 20  
  Witam

  Urządzenie fajnie się prezentuje, jednak moim zdaniem jest trochę "przekombinowane" i wymaga drobnej modyfikacji pod kątem ilości użytych elementów. Ale to akurat nie ma znaczenia bo w końcu to DIY, a nie masowa produkcja.

  Co do schematu, to wzmacniacze operacyjne można przedstawić za pomocą symboli np. 1/1 LM358 2/1 LM358, 1/2 LM358, 2/2 LM358, 1/3 LM358 itp. (taki schemat będzie bardziej czytelny) W twoim przypadku trzeba się zastanawiać nad wyprowadzeniami kostki, które w dodatku nie są po kolei tj. w LM358.

  Mam na myśli coś takiego: (zamiast LM358 można też użyć US1, US2 itp. + numery wyprowadzeń z US na symbolu wzmacniacza)
  Iluminofonia 3-kanałowa (kolorofon)
 • #6
  John5MM
  Level 19  
  Fajna sprawa , czegoś takiego szukam, czy autor może zamieścić wzór płytki montażowej (najlepiej oddzielną dla układu i oddzielną dla diod) ?
  I jeszcze jedno jak podłączyć układ do źródła dźwięku tak aby był dźwięk i działał kolorofon (podłączyć go pomiędzy źródło dźwięku a wzmacniacz) ?
 • #7
  spec220
  Level 20  
  John5MM wrote:
  I jeszcze jedno jak podłączyć układ do źródła dźwięku tak aby był dźwięk i działał kolorofon (podłączyć go pomiędzy źródło dźwięku a wzmacniacz) ?

  Zapewne wejście opisane jako mikrofon równolegle z sygnałem audio, albo równolegle z głośnikiem przez dzielnik rezystancyjny dopasowujący poziom wysterowania.
 • #8
  Root Anonymous
  Level 7  
  Niestety nie posiadam schematu montażowego płytki, ponieważ przez pandemię straciłem dostęp do drukarki laserowej i zostało mi wykonywanie płytek za pomocą flamastra :). Reszta elementów znajduje się na drugiej stronie płytki w formie SMD, poniżej zamieszczam zdjęcie, ze względu na metodę wykonania jakość mocno ucierpiała.
 • #9
  viayner
  Level 41  
  Witam,
  prowadzenie sciezek za pomoca koslawego flamastra jeszcze mozna zaakceptowac ale co sie stalo ze niedotrawiles do konca?
  Toz to potencjalne zrodlo problemow.
  Pozdrawiam
 • #10
  spec220
  Level 20  
  viayner wrote:
  prowadzenie sciezek za pomoca koslawego flamastra jeszcze mozna zaakceptowac ale co sie stalo ze niedotrawiles do konca?
  Toz to potencjalne zrodlo problemow.


  Flamaster nie jest koślawy, tylko brak chęci pracy z linijką...

  Co do reszty to powiem tak. Osobiście trochę rysuję flamastrem i mogą tu być 4 przyczyny.
  -Źle rozrobiony związek trawiący, albo mocno zużyty.
  -poprawiane błędów w trakcie rysowania. Mam tu na myśli źle starty flamaster, przez co utrzymująca się (słabo widoczna dla oka) warstwa lakieru spowalnia trawienie zbędnego pola.
  -Słaba jakość flamastra. Dłuższa kąpiel powoduje nadtrawianie ścieżek właściwych.
  -Nieodpowiednia temperatura kąpieli, oraz brak jej ruchu, skutkujące późniejszym nadtrawianiem.
 • #11
  Root Anonymous
  Level 7  
  Zdaję sobie sprawę, że może być to źródłem problemów, dlatego po takim trawieniu wszystkie ścieżki sprawdzam pod kątem przewodzenie i ewentualnych zwarć :). Przyczyną zbyt szybkiego wyjęcia płytki jest późniejsze nadtrawianie ścieżek przez to, że flamaster był już dość sfatygowany.
 • #12
  spec220
  Level 20  
  Root Anonymous wrote:
  Przyczyną zbyt szybkiego wyjęcia płytki jest późniejsze nadtrawianie ścieżek przez to, że flamaster był już dość sfatygowany.

  Czyli w trakcie trawienia zauważyłeś, że lakier odpryskuje z właściwych ścieżek, dlatego przerwałeś kąpiel. Rozumiem to, i wiem, że jest to wkurzające. Osobiście jak widzę że roztwór słabnie, to od razu mam pod ręką przygotowany drugi o właściwej temperaturze, i szybko przekładam PCB, zanim lakier zacznie odpryskiwać ze ścieżek...

  A, i mam takie pytanko odnoszące się do tego układu, ponieważ na schemacie tego nie opisałeś:
  Czemu do każdej diody LED stosujesz oddzielny rezystor ?
  Nie prościej i oszczędniej na energię byłoby łączenie po cztery diody LED szeregowo + jeden rezystor ograniczający w tym szeregu ? (Niebieskie 2 szeregi po 3szt. + jeden szereg 2szt. Co do zielonych, to zależy od modelu jaki posiadasz)
 • #14
  User removed account
  Level 1  
 • #16
  żarówka rtęciowa
  Level 37  
  Witam

  Root Anonymous wrote:
  Niestety nie posiadam schematu montażowego płytki, ponieważ przez pandemię straciłem dostęp do drukarki laserowej i zostało mi wykonywanie płytek za pomocą flamastra.


  Przy wykonywaniu płytek tą metodą powierzchnia miedzi powinna być bardzo starannie oczyszczona, wręcz wypolerowana. Po namalowaniu ścieżek należy odczekać kilka minut do wyschnięcia i utwardzenia lakieru. Wiem z doświadczenia.

  spec220 wrote:

  -Nieodpowiednia temperatura kąpieli, oraz brak jej ruchu, skutkujące późniejszym nadtrawianiem.


  Masz rację, temperatura roztworu powyżej 50°C może powodować podtrawienia. Sam tak miałem.