Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Iluminofonia 3-kanałowa (kolorofon)

Root Anonymous 12 Jun 2020 23:42 4053 15
  • Iluminofonia 3-kanałowa (kolorofon)
    Witam,
    Chciałbym przedstawić iluminofonię 3-kanałową, jest to całkiem ciekawe urządzenie które cieszy oko, choć ma nikłe zastosowanie praktyczne. Układ został oparty na schemacie znalezionym w internecie, choć trochę rzeczy zostało zmienione. Jego działanie opiera się na aktywnych filtrach częstotliwości na wzmacniaczach operacyjnych. Sygnał z mikrofonu zostaje wzmocniony w przedwzmacniaczu następnie zostaje przefiltrowany na trzy różne pasma częstotliwości i idzie do stopnia mocy który zasila linijkę LEDów. W moim przypadku dla diod czerwonych zakres wynosi do 50Hz (trochę tego nie przemyślałem, mało dźwięków występuje na takich częstotlwościach), dla diod niebieskich do około 300Hz (są to dźwięki głównie z zakresu basów), a dla zielonych do ponad 1kHz. Pasma częstotliwości zależą od wartości rezystorów i kondensatorów przy filtrach. Ilość LEDów lub kolorowych lamp jakie można podłączyć zależy od tranzystorów Q3,Q6 i Q8, ja zastosowałem tranzystory 2n5401 które mają maksymalny prąd kolektora w granicach 0,6A, więc spokojnie wystarczą na zasilenie około 25-30 diod. Potencjometr służy do regulacji czułości wejścia układu. Układ może być zasilany z baterii 9V lub z zasilacza 12V. Zamiast mikrofonu można podpiąć układ bezpośrednio do źródła dźwięku i może się on stać wtedy ciekawym dodatkiem do wzmacniacza audio. Poniżej zamieszczam schemat i zdjęcia.

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    Root Anonymous
    Level 7  
    Jestem uczniem liceum, klasa o profilu mat-fiz-inf.
    Root Anonymous wrote 47 posts with rating 37, helped 1 times. Live in city Koszalin. Been with us since 2019 year.
  • Altium Designer Computer ControlsAltium Designer Computer Controls
    ojciec
    Level 33  
    Przy wzmacniaczu mikrofonowym, BC557 z wiszącą bazą ?

Schemat jest bardzo nieczytelnie narysowany.
  • Altium Designer Computer ControlsAltium Designer Computer Controls
    necavi
    Level 18  
    Domniemuję, że reszta elementów została przylutowana z drugiej strony płytki. Możesz ją zaprezentować?
    spec220
    Level 20  
    Witam

Urządzenie fajnie się prezentuje, jednak moim zdaniem jest trochę "przekombinowane" i wymaga drobnej modyfikacji pod kątem ilości użytych elementów. Ale to akurat nie ma znaczenia bo w końcu to DIY, a nie masowa produkcja.

Co do schematu, to wzmacniacze operacyjne można przedstawić za pomocą symboli np. 1/1 LM358 2/1 LM358, 1/2 LM358, 2/2 LM358, 1/3 LM358 itp. (taki schemat będzie bardziej czytelny) W twoim przypadku trzeba się zastanawiać nad wyprowadzeniami kostki, które w dodatku nie są po kolei tj. w LM358.

Mam na myśli coś takiego: (zamiast LM358 można też użyć US1, US2 itp. + numery wyprowadzeń z US na symbolu wzmacniacza)
    Iluminofonia 3-kanałowa (kolorofon)
    John5MM
    Level 19  
    Fajna sprawa , czegoś takiego szukam, czy autor może zamieścić wzór płytki montażowej (najlepiej oddzielną dla układu i oddzielną dla diod) ?
    I jeszcze jedno jak podłączyć układ do źródła dźwięku tak aby był dźwięk i działał kolorofon (podłączyć go pomiędzy źródło dźwięku a wzmacniacz) ?
    spec220
    Level 20  
    John5MM wrote:
    I jeszcze jedno jak podłączyć układ do źródła dźwięku tak aby był dźwięk i działał kolorofon (podłączyć go pomiędzy źródło dźwięku a wzmacniacz) ?

Zapewne wejście opisane jako mikrofon równolegle z sygnałem audio, albo równolegle z głośnikiem przez dzielnik rezystancyjny dopasowujący poziom wysterowania.
    Root Anonymous
    Level 7  
    Niestety nie posiadam schematu montażowego płytki, ponieważ przez pandemię straciłem dostęp do drukarki laserowej i zostało mi wykonywanie płytek za pomocą flamastra :). Reszta elementów znajduje się na drugiej stronie płytki w formie SMD, poniżej zamieszczam zdjęcie, ze względu na metodę wykonania jakość mocno ucierpiała.
    viayner
    Level 41  
    Witam,
    prowadzenie sciezek za pomoca koslawego flamastra jeszcze mozna zaakceptowac ale co sie stalo ze niedotrawiles do konca?
    Toz to potencjalne zrodlo problemow.
    Pozdrawiam
    spec220
    Level 20  
    viayner wrote:
    prowadzenie sciezek za pomoca koslawego flamastra jeszcze mozna zaakceptowac ale co sie stalo ze niedotrawiles do konca?
    Toz to potencjalne zrodlo problemow.

Flamaster nie jest koślawy, tylko brak chęci pracy z linijką...

Co do reszty to powiem tak. Osobiście trochę rysuję flamastrem i mogą tu być 4 przyczyny.
    -Źle rozrobiony związek trawiący, albo mocno zużyty.
    -poprawiane błędów w trakcie rysowania. Mam tu na myśli źle starty flamaster, przez co utrzymująca się (słabo widoczna dla oka) warstwa lakieru spowalnia trawienie zbędnego pola.
    -Słaba jakość flamastra. Dłuższa kąpiel powoduje nadtrawianie ścieżek właściwych.
    -Nieodpowiednia temperatura kąpieli, oraz brak jej ruchu, skutkujące późniejszym nadtrawianiem.
    Root Anonymous
    Level 7  
    Zdaję sobie sprawę, że może być to źródłem problemów, dlatego po takim trawieniu wszystkie ścieżki sprawdzam pod kątem przewodzenie i ewentualnych zwarć :). Przyczyną zbyt szybkiego wyjęcia płytki jest późniejsze nadtrawianie ścieżek przez to, że flamaster był już dość sfatygowany.
    spec220
    Level 20  
    Root Anonymous wrote:
    Przyczyną zbyt szybkiego wyjęcia płytki jest późniejsze nadtrawianie ścieżek przez to, że flamaster był już dość sfatygowany.

Czyli w trakcie trawienia zauważyłeś, że lakier odpryskuje z właściwych ścieżek, dlatego przerwałeś kąpiel. Rozumiem to, i wiem, że jest to wkurzające. Osobiście jak widzę że roztwór słabnie, to od razu mam pod ręką przygotowany drugi o właściwej temperaturze, i szybko przekładam PCB, zanim lakier zacznie odpryskiwać ze ścieżek...

A, i mam takie pytanko odnoszące się do tego układu, ponieważ na schemacie tego nie opisałeś:
    Czemu do każdej diody LED stosujesz oddzielny rezystor ?
    Nie prościej i oszczędniej na energię byłoby łączenie po cztery diody LED szeregowo + jeden rezystor ograniczający w tym szeregu ? (Niebieskie 2 szeregi po 3szt. + jeden szereg 2szt. Co do zielonych, to zależy od modelu jaki posiadasz)
    User removed account
    Level 1  
    żarówka rtęciowa
    Level 37  
    Witam

Root Anonymous wrote:
    Niestety nie posiadam schematu montażowego płytki, ponieważ przez pandemię straciłem dostęp do drukarki laserowej i zostało mi wykonywanie płytek za pomocą flamastra.

Przy wykonywaniu płytek tą metodą powierzchnia miedzi powinna być bardzo starannie oczyszczona, wręcz wypolerowana. Po namalowaniu ścieżek należy odczekać kilka minut do wyschnięcia i utwardzenia lakieru. Wiem z doświadczenia.

spec220 wrote:

-Nieodpowiednia temperatura kąpieli, oraz brak jej ruchu, skutkujące późniejszym nadtrawianiem.

Masz rację, temperatura roztworu powyżej 50°C może powodować podtrawienia. Sam tak miałem.