Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Akumulator energii, duży zbiorni wody.

zimny8 13 Jun 2020 06:52 4590 103
Helukabel
    zimny8
    Level 33  
    A gdyby jako akumulator energii wykorzystać duży zbiornik wody, powiedzmy 3m2 (lub więcej), dobrze zaizolowany będzie miał dobrą sprawność, na pewno wyższą niż mają aku elektryczne?.
    Ktoś to kalkulował?.
  • Helukabel
    karolark
    Level 42  
    zimny8 wrote:
    A gdyby jako akumulator energii wykorzystać duży zbiornik wody, powiedzmy 3m2 (lub więcej), dobrze zaizolowany będzie miał dobrą sprawność, na pewno wyższą niż mają aku elektryczne?.
    Ktoś to kalkulował?.

Akumulator energii?
    Ale jakiej? chodzi koledze o ciepło?
    vodiczka
    Level 43  
    zimny8 wrote:
    A gdyby jako akumulator energii wykorzystać duży zbiornik wody, powiedzmy 3m2 (lub więcej),
    jeżeli już to metry sześcienne a nie kwadratowe.
    Nie licząc strat ciepła, podgrzanie 1 l wody o 1°C wymaga 1,164 Wh energii.
    Stąd: 1m³ wody ogrzany o 50°C zakumuluje 58,2kWh energii.
    Dla porównania: Akumulator 12V 64Ah gromadzi 0,768kWh energii.

zimny8 wrote:
    Tak, o ciepło, przecież można łatwo ogrzać z nadwyżek (off grid), i równie łatwo odzyskać
    Nadwyżki masz głównie latem, nie zimą. Aby przechować ciepło zgromadzone latem do ogrzewania domu zimą, potrzebowałbyś bardzo dobrze zaizolowanego zbiornika o pojemności minimum 200m³.
    zimny8
    Level 33  
    vodiczka wrote:
    Stąd: 1m³ wody ogrzany o 50°C zakumuluje 58,2kWh energii.
    Dla porównania: Akumulator 12V 64Ah gromadzi 0,768kWh energii.

Widać tu gigantyczną przewagę "akumulatora wodnego" nad chemicznym.
    W zeszłym roku wykonałem instalację PV (off grid), na dwóch trackerach i nawet w zimie bywały nadwyżki.
    Zbiornik o poj. 200 m3 to chyba przesada?, przecież 1m3 to 1000l.
    vodiczka
    Level 43  
    zimny8 wrote:
    Widać tu gigantyczną przewagę "akumulatora wodnego" nad chemicznym.
    Gigantyczna to ona nie jest. Gdyby taka była to wszyscy zainteresowani budowaliby oczka wodne w postaci zamkniętych zbiorników. :D
    Przeciętny akumulator 12V 64Ah ma objętość 0,008m². 1m³ takich akumulatorów zgromadzi ok. 96 kWh energii.
    O 65% więcej niż 1m³ akumulatora wodnego z mojego przykładu.
    zimny8 wrote:
    W zeszłym roku wykonałem instalację PV (off grid), na dwóch trackerach i nawet w zimie bywały nadwyżki.
    Mogą być, to zależy od mocy instalacji i faktycznego zapotrzebowania na energię. Przy odpowiednio przewymiarowanej instalacji, prawie zawsze będą nadwyżki ale to oznacza wyższy koszt inwestycji,
    zimny8 wrote:
    Pisałem o gromadzeniu energii latem na zimę a nie na kilka dni.
    200m³ oznacza (w warunkach podanych w poście #6) zgromadzenie ok. 12 MWh energii.

Roczne zapotrzebowanie na ciepło dla domu tradycyjnego, wzniesionego zgodnie z obowiązującymi przepisami, wynosi od 90 do 120 kWh/m². Przy powierzchni domu 150m² wyniesie od 13,5 MWh do 18,0 MWh.
    zimny8
    Level 33  
    vodiczka wrote:
    Przy odpowiednio przewymiarowanej instalacji, prawie zawsze będą nadwyżki ale to oznacza wyższy koszt inwestycji,

Koszt mojej inwestycji (2 trackery 6 paneli razem 2400W), zamknął się w kwocie 8tys. Spodobało mi się więc w tym roku buduję następne dwa, więc pomyślałem o magazynowaniu energii. No 100m3 to zbiornik o wymiarach 10x5x2m, no ludzie u nas budują baseny żeby parę razy skorzystać, dlatego wolę niż akumulatory które po paru latach padają, albo żeby złodzieją sprzedawać.
  • Helukabel
    vodiczka
    Level 43  
    zimny8 wrote:
    dlatego wolę niż akumulatory które po paru latach padają, albo żeby złodzieją sprzedawać.
    Domyślam się, że za złodziei uważasz zakłady energetyczne, które biorą 20% za to, że konsument oddaje energię, kiedy chce i odbiera kiedy chce czyli jest w uprzywilejowanej sytuacji do ZE.
    Można dyskutować czy ta usługa jest warta 20% czy mniej ale załóżmy, że zbudujesz taki zbiornik z odpowiednią izolacją aby straty ciepła nie przekroczyły 15% przy 3-4 miesięcznym przechowywaniu bo gdy przekroczą 20%, wyjdziesz na tym gorzej niż na umowie "ze złodziejami".
    Policz koszt takiego zbiornika. Wybierz sposób sterowania układem grzewczym. To powinno działać na podobnej zasadzie jak piec akumulacyjny z dynamicznym rozładowaniem. Im bardziej spadnie temperatura wody w zbiorniku, tym szybszy musi być obieg wody w kaloryferach lub w ogrzewaniu podłogowym aby dostarczyć wymaganą ilość ciepła, potrzebną do ogrzania domu w ciągu doby.

Zamiast budować zbiornik wody można wykorzystać gruntową pompę ciepła i latem podgrzewać grunt aby zimą uzyskać większą sprawność pompy. Prawdopodobnie oczekiwany zysk będzie mniejszy niż utrata 20% przy współpracy z ZE w systemie on-gride. Gdyby było odwrotnie to nie ma technicznego problemu z zastosowaniem takiego rozwiązania.
    Leon444
    Level 25  
    Ja tam nie traktuje ZE jako złodziei nie wiem skąd takie porównanie u Ciebie @zimny8
    Jak dla mnie to bardzo uczciwa wymiana, ZE dostarcza Ci prąd kiedy chcesz i ile chcesz natomiast Ty im (jeśli jesteś ongrid) tylko w słoneczny dzień, za 20% oddanej przez Ciebie energii oni muszą utrzymać sieć, zrobić coś z Twoją nadwyżką produkcji a później oddać Ci w grudniu czy innym miesiącu w którym będziesz potrzebował.
    Znajdź mi drugi tak tani akumulator proszę :) i taką partnerską umowę w tych czasach pogoni za kasą.

Dodano po 1 [godziny] 31 [minuty]:

zimny8 wrote:
    vodiczka wrote:
    Przy odpowiednio przewymiarowanej instalacji, prawie zawsze będą nadwyżki ale to oznacza wyższy koszt inwestycji,

Koszt mojej inwestycji (2 trackery 6 paneli razem 2400W), zamknął się w kwocie 8tys. Spodobało mi się więc w tym roku buduję następne dwa, więc pomyślałem o magazynowaniu energii. No 100m3 to zbiornik o wymiarach 10x5x2m, no ludzie u nas budują baseny żeby parę razy skorzystać, dlatego wolę niż akumulatory które po paru latach padają, albo żeby złodzieją sprzedawać.

Nawiazując do Twojej instalacji to 8kPLN za 2,4kW to szału nie ma, oczywiście trackery itp wiec rozumiem ale 1,5 roku temu rodzicom złożyłem ongrid 4kW tylko panele używane reszta nowe rzeczy, całość 7kPLN.
    Grzeją teraz bojler grzałką cały rok po za grudniem bo już zabrakło by energii z Akku ZE ;) Grzeją kiedy chcą a nie kiedy muszą :)
    marekj31
    Level 21  
    Jak macie rozwiązane przekierowanie nadwyżek w off-gridzie po naładowaniu akumulatorów do grzałki CWU szukam jakiegoś sprawdzonego pomysłu ?
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    marekj31 wrote:
    Jak macie rozwiązane przekierowanie nadwyżek w off-gridzie po naładowaniu akumulatorów do grzałki CWU szukam jakiegoś sprawdzonego pomysłu ?

Nie ma czegoś takiego. Zagrzejesz wodę, naładujesz akumulatory i to tyle. PV stoi bezczynnie. Dlatego większy off grid nie ma żadnego sensu w naszym klimacie i warunkach ekonomicznych.
    Zamiast akumulować energię cieplną w kosztownym zbiorniku, taniej jest brać zimą darmową energię z powietrza za oknem. Nie trzeba nic akumulować, a koszt jej pozyskania wg cen obecnych to od 0,08 do 0,15 zł/kWh.
    Mówiąc inaczej: koszt pozyskania od zera w II taryfie zimą jest tańszy niż 20% ceny 1kWh energii elektrycznej w szczycie które tracisz na systemie opustów.
    zimny8
    Level 33  
    vodiczka wrote:
    Przeciętny akumulator 12V 64Ah ma objętość 0,008m². 1m³ takich akumulatorów zgromadzi ok. 96 kWh energii.

Ile by kosztowały takie akumulatory łącznie o obj. 1m3?.
    Zbiornik o którym pisałem zapewne zrówna się kosztowo, wykonanie i sterowanie własne, nie piszę teraz o szczegółach.
    Jak ZE zmieni warunki w ciągu 2 lat to pomyślę, jak później to zmienię panele na nowsze, na razie są złodziejami.
    Porównajcie jak to wygląda w innych krajach.

Dodano po 11 [minuty]:

Jan_Werbinski wrote:
    taniej jest brać zimą darmową energię z powietrza za oknem.

Dlatego moje panele zasilają pompę ciepła o mocy grzewczej 7 kW (1750W poboru), docelowo miała służyć jako wspomaganie pieca na powrocie zimnej wody do kotła, ale w ciągu tej zimy praktycznie pracowała samodzielnie, w piecu zapaliłem moż z 10 razy.
    Latem po nagrzaniu wody popracuje w rewersie, sprawdzałem "klimatyzuje" pomieszczenia.
    Leon444
    Level 25  
    Jak jest w innych krajach? Oświeć nas, co oddajesz 1kW a dostejsz 2kW?
    Piszesz głupoty i zachowujesz się jak „madka” której się należy pincet.
    Ja pamietam jak ZE jeszcze nie dawno bo trzy lata temu odkupowała od nas energię za chyba 80% swojej ceny sprzedaży (dokładnie już nie pamietam ) ale ceny sprzedaży „gołego” kWh chyli wychodziło jakieś 16 groszy. To były czasu 😔
    marekj31
    Level 21  
    Quote:
    Nie ma czegoś takiego. Zagrzejesz wodę, naładujesz akumulatory i to tyle. PV stoi bezczynnie.

Chodzi mi o to żeby po naładowaniu akumulatorów kiedy PV stoi bezczynnie przekierować tę produkcję do grzałki CWU jakie macie rozwiązanie ?
    zimny8
    Level 33  
    Leon444 wrote:
    Jak jest w innych krajach? Oświeć nas, co oddajesz 1kW a dostejsz 2kW

Popatrz w choćby w Niemczech, bronisz czegoś z uporem godnym lepszej sprawy, rozumiem polaka, jak zawsze, podpisał/kupił coś i nigdy się nie przyzna do błędu.
    I nie obrażaj przy tym, Twój wybór, bądź sobie "on grid".
    vodiczka
    Level 43  
    zimny8 wrote:
    Jak ZE zmieni warunki w ciągu 2 lat to pomyślę, jak później to zmienię panele na nowsze, na razie są złodziejami.
    Zamilcz wreszcie i nie obrażaj więcej pracowników ZE. Kolega Leon 444 chyba wystarczająco jasno wyjaśnił to w poście #11.
    zimny8 wrote:
    I nie obrażaj przy tym, Twój wybór, bądź sobie "on grid".
    A ty bądź sobie off gride, nie namawiamy być zmienił zdanie ale policz dokładnie czy przypadkiem nie tracisz 21 zł aby nie dać innym zarobić 20zł. Jeżeli masz stosowne wyliczenia na poparcie swojego wyboru, poza niechęcia do złodziei to zamieść je w tym temacie.
    zimny8 wrote:
    rozumiem polaka, jak zawsze, podpisał/kupił coś i nigdy się nie przyzna do błędu.
    Gdy dobrze policzysz to może się okazać, że napisałeś o sobie, Polaku przez małe p ;)

Leon444 wrote:
    Piszesz głupoty i zachowujesz się jak „madka” której się należy pincet.
    Wężykiem, Leonie ale zimny 8 i tak nie przyjmie twoich słów do wiadomości.
    zimny8
    Level 33  
    Ok. jeszcze raz policzyłem, i ja zawsze mogę zmienić na on gride, a wy?, napisałem, nie mam nic do ludzi z ZE, jeśli ktoś czuje się obrażony to przepraszam, i milknę.
    vodiczka
    Level 43  
    zimny8 wrote:
    Ok. jeszcze raz policzyłem, i ja zawsze mogę zmienić na on gride, a wy?,
    A ja nie mam ani on gride ani off gride i nie jestem pracownikiem ZE.
    Pokaż swoje wyliczenia to porozmawiamy na temat.
    Napisz też na jaki okres czasu chcesz akumulować ciepło w zbiorniku wody aby nie doszło do nieporozumień.
    zimny8 wrote:
    nawet w zimie bywały nadwyżki.
    Jaką nadwyżką energii dysponowałeś ubiegłej zimy.

Dodano po 9 [minuty]:

marekj31 wrote:
    Chodzi mi o to żeby po naładowaniu akumulatorów kiedy PV stoi bezczynnie przekierować tę produkcję do grzałki CWU jakie macie rozwiązanie ?
    Jest wiele rozwiązań, choćby inwerter lub wymiana grzałki na niskonapięciową.
    Żadne z nich ci nie odpowiada czy nie znalazłeś nic w gogle - w to drugie nie uwierzę.
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    zimny8 wrote:

Latem po nagrzaniu wody popracuje w rewersie, sprawdzałem "klimatyzuje" pomieszczenia.

Komfort jaki klimatyzacje daje latem polega głównie na osuszaniu powietrza np z 80% do 60%. Ochładzanie jest drugorzędnę w stosunku do chłodzenia. Dlatego PC PW nie nadaje się do zapewnienia komfortu latem, bo nie odprowadza wody. Chyba że osiągasz punkt rosy i masz wiadro na skropliny pod kaloryferami?

Dodano po 1 [minuty]:

marekj31 wrote:
    Quote:
    Nie ma czegoś takiego. Zagrzejesz wodę, naładujesz akumulatory i to tyle. PV stoi bezczynnie.

Jeśli masz dużą instalację np 10kW i typowe potrzeby np rodzina, to nie jesteś w stanie zagospodarować tej energii. Za duża dysproporcja. Produkujesz latem kilka razy więcej niż potrzebujesz.
    zimny8
    Level 33  
    No dobra jeszcze odpowiem, akumulacja z lata na zimę.
    Kolego vodiczka jesteś pomocny więc resztę napiszę jutro, bo mam dziś w rodzinie "komunistę" :).
    I am positive.
    vodiczka
    Level 43  
    Jan_Werbinski wrote:
    Zamiast akumulować energię cieplną w kosztownym zbiorniku, taniej jest brać zimą darmową energię z powietrza za oknem
    Mam otworzyć okno i zaprosić darmową energię do środka :?: :D
    Pompa ciepła też swoje kosztuje. Przy porównywaniu dowolnych instalacji/systemów należy uwzględniać koszty ich amortyzacji.

Dodano po 17 [minuty]:

Jan_Werbinski wrote:
    Komfort jaki klimatyzacje daje latem polega głównie na osuszaniu powietrza np z 80% do 60%.
    W Żarach macie latem taką wilgoć? W Łodzi, pośród dni upalnych jest więcej z niższą wilgotnością powietrza a jednak źle znoszę temperatury powyżej 28°C a w czasie intensywnych opadów i tuż po nich, gdy temperatura wyraźnie spada ale wilgotność rośnie, czuję się znacznie lepiej.
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    vodiczka wrote:
    Jan_Werbinski wrote:
    Zamiast akumulować energię cieplną w kosztownym zbiorniku, taniej jest brać zimą darmową energię z powietrza za oknem
    Mam otworzyć okno i zaprosić darmową energię do środka :?: :D
    Pompa ciepła też swoje kosztuje. Przy porównywaniu dowolnych instalacji/systemów należy uwzględniać koszty ich amortyzacji.

Wiadomo że ciepło z zewnątrz pompuje się pompą. Moja kosztowała 4000 zł na gotowo w 2009 roku i ciągle działa jak nowa. Są miesiące gdzie chodzi non stop np od grudnia do lutego. Szacunkowo przez 11 zim przepompowała 11*1,3*4= 57MWh energii cieplnej co daje nam amortyzację 4000/57000 = 0,07 zł na 1kWh. Łączny koszt energii cieplnej wraz z amortyzacją wg dzisiejszych cen wynosi 0,07+0,8= 0,15 zł/kWh w II taryfie i 0,07+0,16=0,23 zł w I taryfie. To taniej niż gaz, nawet gdyby instalacja gazowa, kocioł i instalacja CO były za darmo.

Dodano po 1 [minuty]:

vodiczka wrote:

Jan_Werbinski wrote:
    Komfort jaki klimatyzacje daje latem polega głównie na osuszaniu powietrza np z 80% do 60%.
    W Żarach macie latem taką wilgoć? W Łodzi, pośród dni upalnych jest więcej z niższą wilgotnością powietrza a jednak źle znoszę temperatury powyżej 28°C a w czasie intensywnych opadów i tuż po nich, gdy temperatura wyraźnie spada ale wilgotność rośnie, czuję się znacznie lepiej.

https://www.meteoplug.com/cgi-bin/meteochart....5663779050978060c0a0308070c060d090672136c6f60
    W tej chwili jest 62% przy 24°C czyli można wytrzymać. Wczoraj, przed burzą było 86% przy podobnej temperaturze co jest wybitnie niekomfortowe. Z tego co widzę to w Łodzi jest identycznie.
    vodiczka
    Level 43  
    Jan_Werbinski wrote:
    Z tego co widzę to w Łodzi jest identycznie.
    Wczorajszy dzień (niedziela) w porównaniu do piątku był wręcz komfortowy jeżeli chodzi moje odczuwanie ciepła. Ani wczoraj ani w piątek burz nie było.
    adse
    Level 21  
    Takie rozwiązania istnieją, oparte na solarach wodnych, polegają na przewymiarowaniu ilości solarów i grzaniu dużej ilości wody w bojlerach, która później służy do ogrzewania domu. Jednak zwykle nawet w zimie słońce pojawia się na godzinę czy dwie i wtedy woda zdąży się dogrzać. Kwestia ilości solarów i ilości zbiorników z wodą. O magazynowaniu z lata na zimę to jest ciekawe, ale chyba mało realne.
    karolark
    Level 42  
    Realne i do wykonania technicznie bez problemu ale ekonomicznie durnota 🐵
    Autor ma jakąś fobie ale kto bogatemu zabroni 🤗

Biorąc pod uwagę że mam dystrybucję pomp ciepła i solar nie zrobiłbym tego co sobieradek
    vodiczka
    Level 43  
    karolark wrote:
    Realne i do wykonania technicznie bez problemu ale ekonomicznie durnota 🐵
    Autor ma jakąś fobie ale kto bogatemu zabroni
    Raczej nie fobię a pomysł, którego nie przemyślał do końca i nie oszacował kosztów.
    Prawdopodobnie spodziewał się dużo mniejszego zbiornika, bo na mój wpis odpowiedział:
    zimny8 wrote:
    zimny8
    Level 33  
    Budowałem większe zbiorniki a dokładnie cztery (jeden dla siebie i kilku sąsiadów), w okolicy, ludzie tu zakładali spółki wodne. Kilometry rur od ujęcia źródła do zbiorników.
    Nie przeraża mnie zbiornik 7x7x2m, a on pomieści niemal 100m3, cena baterii akumulatorów o podobnej ""energetycznej pojemności"" będzie zapewne zbliżona. Problemem może być izolacja dna od wewnątrz. Nie wiem jaką wytrzymałość ma najtwardszy styropian i czy 20cm takiej izolacji wystarczy aby dotrwać z ciepłą wodą choćby tylko do połowy zimy. Zbiornik musi też mieć izolowane przegrody.