Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

sterowanie zaworem pneumatycznym

waldek_balas 13 Jun 2020 09:15 459 6
 • #1
  waldek_balas
  Level 10  
  Witam mam 2 zawory pneumatyczne które mają działać naprzemiennie
  steruje 1 zawór elektrozaworem sf3101-ip
  sterowanie zaworem pneumatycznym
  z wyjścia B/2 wychodzi wężyk na zawór i na wejście kolejnego elektrozaworu na wejście 1 który steruje drugim zaworem pneumatycznym  czyli tak pierwszy elektrozawór uruchamia pierwszy zawór pneumatyczny
  drugi elektrozawór uruchamia drugi zawór pneumatyczny

  jest to zrobione w ten sposób aby nigdy nie doszło do sytuacji żeby 2 zawory otworzyły się jednocześnie

  No i wszystko działa ale czasami dochodzi do sytuacji kiedy zasilanie za elektrozaworach jest wyłączone a zawór jest otwarty
  podejrzewam ze robi to konstrukcja elektrozaworów i nie pozwala na samoczynne rozprężenie się wężyków zasilających zawory
  jaki dobrać drugi elektrozawór by wyeliminować ten problem?
  sterowanie zaworem pneumatycznym
 • #2
  ArtXs
  Level 22  
  Elektrozawór SF3101-IP jest typu 5/2.
  Masz w nim 5 portów: P - zasilanie, dwa porty R - powrót, oraz dwa porty wyjściowe A i B.
  Nie wnikając szczegóły działanie takiego elektrozaworu jest następujące.
  1. Elektrozawór nie jest zasilany. Port P - zasilanie sprężonym powietrzem, jest połączony z portem B, port A jest połączony z portem R.
  2. Elektrozawór jest zasilany. Port P - zasilanie sprężonym powietrzem, jest połączony z portem A, port B jest połączony z portem R.

  Czy mógłbyś opisać dokładniej co to za elementy oznaczone na twoim schemacie jako zawór 1, oraz zawór 2. Takie połączenie miało by sens tylko jeśli są tam jakieś siłowniki wymagające zasilania sprężonym powietrzem do otwarcia jak i zamknięcia.
  W takim przypadku przy zaniku napięcia zawór 2 nie będzie mógł zmienić położenia ponieważ zasilanie sprężonym powietrzem zostanie odcięte przez elektrozawór 1.

  Problem ten najprościej można rozwiązać poprzez bezpośrednie podłączenie elektrozaworu 2 do zasilania sprężonym powietrzem, oraz dodanie przekaźnika w obwodzie sterowana elektrozaworem 2. Przekaźnik ma uniemożliwić załączenie elektrozaworu 2 gdy włączony jest elektrozawór 1 i na odwrót.
 • #4
  Jarzabek666
  Level 37  
  waldek_balas wrote:
  czy istnieje elektrozawór który się zamknie w razie gdy zabraknie mu powietrza na zasilaniu?


  A nie prościej czujnik ciśnienia?
 • Helpful post
  #5
  ArtXs
  Level 22  
  Musiałbyś poszukać z odpowiednim siłownikiem, ale prościej byłoby zmienić sterowanie po stronie elektrycznej dodając jeden przekaźnik w tor sterowania każdym elektrozaworem. Przeczytaj ostatni akapit w poście #2.
 • #6
  Wojciech.
  Level 35  
  waldek_balas wrote:
  czy istnieje elektrozawór który się zamknie w razie gdy zabraknie mu powietrza na zasilaniu?


  Każdy który jest dwustopniowy i centrowany sprężynami. Jeśli zasilanie pilota jest z tego samego kanału co zasilanie suwaka głównego ( a większość tak ma ) to jak nie ma zasilania na "1" to po prostu sprężyny go wycentrują.
 • #7
  Technik.elektryk
  Level 9  
  Miałem podobny temat na hydroforni a mianowicie płukanie odżelaziaczy zrobiłem to w ten sposób: zamówiłem dwa zawory pneumatyczne jeden normalnie zamknięty a drugi normalnie otwarty po dwa zestawy do każdego odżelaziacza. Zawory sprężynowe jednostronnego zasilania i rozdzielacze 3/2 podając sygnał na cewkę rozdzielacza jeden zawór się otwiera a drugi zamyka.