Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Apple przechodzi na ARMa w swoich laptopach?

ghost666 13 Cze 2020 14:09 783 0
 • Apple przechodzi na ARMa w swoich laptopach?
  Przecieki ze strony firmy Apple wskazują, że firma szykuje się do ogłoszenia na WWDC 2020 (doroczna konferencja deweloperów), iż zamierza przejść z układów Intela na opracowane samodzielnie, oparte na rdzeniu ARM, procesory w swoich laptopach. Konferencja ta odbędzie się 22 czerwca i będzie w pełni cyfrowa i prowadzona przez Internet.

  Plotki o przejściu Apple na własne układy ARM w komputerach Mac pojawiają się już od lat. Od pewnego czasu jednakże analitycy wskazują, że taka zmiana jest realna i nieuchronna; Bloomberg wskazuje, że pierwszy komputer Mac z procesorem ARM pojawi się jeszcze w 2021 r. Firma ma podobno opracować co najmniej trzy procesory oparte na ARM w oparciu o układ A14 dla kolejnej generacji smartfonów w ramach projektu "Kalamata".

  Przedstawienie szybciej inicjatywy Kalamata da zewnętrznym programistom czas na dostosowanie się przed wprowadzeniem nowych komputerów Mac w 2021 roku. Ponieważ przejście na nowy sprzęt jest planowane dopiero za kilka miesięcy, termin finalnego wprowadzenia nowego sprzętu do oferty może się zmienić. W ten sposób Apple zapewnia, że dostępny będzie odpowiedni soft, a jednocześnie nie ujawnia wszystkich swoich planów.

  Bloomberg podaje, że ta zmianę spowodowana jest spowolnienie wzrostu wydajności Intela. Wewnętrzne testy Appla na układach ARM wykazały duży wzrost wydajności w porównaniu z ich alternatywnymi. Zwiększona wydajność energetyczna procesorów ARM może w przyszłości pozwolić na konstrukcję cieńszych i lżejszych Maców. Ostatnia taka zmiana w Apple miała miejsce, gdy w 2005 roku firma przeszła z PowerPC na x86 od Intela.

  Nowe procesory oparte będą na tej samej technologii, co zastosowane w układach Apple iPhone i iPad. Jednak przyszłe komputery Mac nadal będą obsługiwać system operacyjny MacOS, a nie oprogramowanie iOS. Apple korzysta z technologii licencjonowanej przez ARM Ltd., część japońskiego konglomeratu technologicznego SoftBank Group Corp. Architektura ta różni się od Intelowskiej, więc programiści będą potrzebowali sporo czasu na zoptymalizowanie oprogramowania pod kątem nowych komponentów.

  Posunięcie to byłoby jednym z najważniejszych wydarzeń tegorocznego WWDC. Podczas konferencji Apple przygotowuje również aktualizacje innych systemów operacyjnych - iOS, iPadOS, tvOS i watchOS - ze zmianami w zakresie wsparcia dla systemów rzeczywistości rozszerzonej, lepszej integracji z zewnętrznymi aplikacjami i usługami oraz ulepszone funkcje fitness Apple Watch. Dużym priorytetem jest poprawa wydajności oprogramowania mobilnego po tym, jak w zeszłym roku na iOS 13 wystąpiły z nią problemy.

  Firma pracuje nad co najmniej trzema własnymi SoC z ARM. Pierwszy ma być oparty na układzie A14. Oprócz samego CPU, SoC ma także posiadać opracowane przez Apple GPU i NPU do wsparcia aplikacji uczenia maszynowego. W przeszłości Apple produkowała już układy scalone do określonych funkcji komputerów Mac, takich jak zabezpieczenia. Nowe układy produkować będzie najpewniej TSMC, wykorzystując technologię 5 nm. Rywale Intela - Qualcomm i AMD również korzystają z usług TSMC.

  Źródła:
  https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-06-09/apple-plans-to-announce-move-to-its-own-mac-chips-at-wwdc
  https://www.theverge.com/2020/6/9/21284960/apple-arm-based-macs-wwdc-2020-report-intel-laptops-desktops-power-efficiency
  https://linustechtips.com/main/topic/1206820-apple-will-announce-move-to-arm-based-macs-later-this-month-says-report/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9822 postów o ocenie 8029, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.