Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Amplituner Vintage Kilka modeli do oceny

13 Jun 2020 15:19 1080 8
  • Level 9  
    Cześć przyszła pora na zmianę mojego Denona DRA 385 black
    na amplituner w stylu Vintage z dobrym brzmieniem .
    Głośniki z których korzystam to Tonsil Altus 110 oraz subwoofer Tonsil ZgN 200 - 8 -594 .
    Nie zależy mi na mega głośnym słuchaniu muzyki , sprzęt ma cieszyć oko i ucho , oraz przypominać
    czasy starych kultowych sprzętów .
    budżet zakupu 1000pln.
    Proszę o opinie osób które miały okazje korzystać z poniższych amplitunerów , lub chcą zaproponować
    jakiś inny ciekawy model . Mile widziane zdjęcia .

Sony STR 7055
    Sony STR 11
    Kenwood Kr 5600
    Kenwood Kr 2400
    Onkyo TX 330
    Onkyo TX 440
    Sansui 331
    Sansui 1000
    Marantz sr 810
    Harman Kardon 330B
    Pioneer SX-424
    Nikko 7075
  • Helpful post
    Level 37  
    micheloo wrote:
    sprzęt ma cieszyć oko i ucho , oraz przypominać czasy starych kultowych sprzętów
    Tę funkcję na pewno spełni każdy z nich. Co do "ucieszenia ucha", większość starszego sprzętu z tego okresu brzmi bardzo przyjemnie. Wymienionych tu Samsui akurat nie znam. Ale Kenwood KR 5600 brzmi bardzo miło jak dla mnie, także Sony STR 11 też kiedyś przypadł mi do gustu. Z Onkyo mam natomiast niezbyt dobre wspomnienia.
    micheloo wrote:
    Głośniki z których korzystam to Tonsil Altus 110 oraz subwoofer Tonsil ZgN 200 - 8 -594 .
    W systemie 2.0 subwoofer niespecjalnie się przyda. Zresztą przy dobrym systemie stereo jest chyba całkowicie zbędny i może służyć wyłącznie do "zepsucia" sceny i "rozhuśtania" brzmienia głównych kolumn. Poza tym, wskazane kolumny Altus 110 kompletnie nie nadają się dla tego typu sprzętu! Przede wszystkim to amplitunery posiadające starsze wzmacniacze o relatywnie niewielkiej mocy (szczególnie jak na dzisiejsze standardy). O ile dobrze pamiętam Sony miał "zaledwie" 2x30W, Marantz na pewno jeszcze mniej (pewnie 2x20W), podobnie jak Onkyo. Po drugie, Altus jest kolumną bardzo trudną i grającą wyjątkowo bałaganiarsko, z niezwykle męczącym "syczeniem". Szczególnie przy niższych poziomach głośności jest to właściwie nie do wytrzymania.

Pomysł używania starszego amplitunera wcale nie jest zły. Żeby jednak uzyskać choć przyzwoite efekty akustyczne, zalecam zupełnie inne kolumny "z epoki", prawidłowo dostosowane charakterystyką brzmienia oraz mocą do konkretnego amplitunera. Warto także dobrać je do indywidualnych preferencji dotyczących brzmienia i konkretnej muzyki. W tym wypadku, doskonale sprawdzą się zestawy kolumnowe o mocach nawet 20-40W. Jeśli chcesz pozostać w klimacie kultowych kolumn Tonsila, to rozważ na przykład kolumny ZG-40C - piękny zestaw 3-drożny z membranę bierną. Możesz je także znaleźć w wersji francuskiej pod nazwami Continental Edison EA 9780 czy jako amerykańskie Audio Lab Consort AL 40. Ze tego typu amplitunerem zagrają naprawdę rewelacyjnie, szczególnie w porównaniu do Altus 110.

Jest jeszcze trzeci problem, z którym być może się spotkasz. Dotyczył on przede wszystkim sprzętu zakupionego w krajowej sieci eksportu wewnętrznego (np. PEWEX czy Baltona). Znaczna część z oferowanych wówczas urządzeń była bowiem od razu przestrojona na tak zwane "stare pasmo" (do 31 grudnia 1999 w Polsce wykorzystywano przedział 65,5–74,0 MHz UKF-FM, zgodne ze standardem OIRT). Oznacza to, że niektóre odbiorniki radiowe będą wymagały przestrojenia na obecnie używane pasmo 87,5–108 MHz (standard CCIR). Warto sprawdzić to przed ewentualnym zakupem.
  • Level 9  
    Dzięki za odpowiedz oczywiści godzę się z przestrojeniem sprzętu , czy drobną naprawą , co do zaproponowanych
    kolumn zainteresuje się tematem który zaproponowałeś ( styl/klimat ) . Zestaw z którego obecnie korzystam
    Tonsil Altus 110 oraz subwoofer Tonsil ZgN 200 - 8 -594 , kupiłem bardzo bardzo dawno - ich obecny stan i dostępność , mam do nich sentyment. Wcześniej korzystałem z amplitunerów Yamahy , onkyo , unitry elizabeth ( głupi oddałem za bezcen ).

Pozwolę sobie wstawić zdjęcia kolumn ( dla potomnych)
    Zg 40 C
    Continental Edison EA 9780
    Audio Lab Consort AL 40

Dodano po 3 [godziny] 3 [minuty]:

Na przykładzie gniazd amplitunera nikko 7075
    DIN5 (GM545)

Kolumny podłączamy przez wtyk głośnikowy Din (męski) .

Laptop , telefon, tablet ,
    Wtyk Din 5pin - mały Jack 3,5mm

KABEL WTYK DIN5 WM545
  • Level 37  
    Jeśli chodzi o Altusy, to z niezrozumiałych względów darzone są estymą. Ba, mają wręcz status sprzętu kultowwgo. Na pewno nie będzie więc problemu ze znalezieniem nabywcy. No i tym razem pewnie odzyskasz znacznie więcej, niż te kolumny są w rzeczywistości warte ;-)
  • Level 9  
    Po różnych przemyśleniach , " za i przeciw" poszukiwania amplitunera ograniczyłem do trzech modeli :
    Nikko 7070 ( chciałem 7075 niestety jest za duży do wnęki meblowej) , Sony Str 7055 , Kenwood KR 5600 .
    Dlaczego wybrałem te amplitunery , ze względu na :
    Moc wyjściową , Dostępność części ,dokumentów serwisowych schematów , wymiarów amplitunera .

Za Nikko osobiście przemawia do mnie design , podświetlenie , moc wyjściowa dobre opinie w internecie , z minusów podłączenie w normie DIN , gorszy dostęp do części i schematów.

Sony STR 7055 - Plusy : Bardzo dobre opinie , ogrom informacji, schematów , filmów Diy z napraw i konserwacji , dostępność części , duże możliwości podłączeń, moc wyj.
    Minusy : Stylistycznie do mnie nie przemawia , podświetlenie skali też na minus ,

Kenwood Kr 5600 : Bardzo dobre opinie , design , podświetlenie , moc wyjściowa , duża dostepność częśći , łatwe możliwośći podłączenia, minusy - mało ofert sprzedaży
    Przeglądając różne modele Kenwooda Kr , większość modeli ma małą głębokość co jest ogromnym plusem
    chcąc zmieścić amplituner z lat 70 -80 do wnęk meblowych .

Jeśli macie jakieś uwagi sugestie piszcie śmiało .
  • Level 9  
    Przy okazji oględzin amplitunerów , trafiłem na kilka modeli z Usa na 110V 60hz , czy są jakieś inne minusy oprócz konieczności
    zastosowania transformatora zasilającego , gdzieś czytałem o problemie ze strojeniem radia .
  • Level 9  
    Trochę czasu minęło , znalezienie kenwooda kr 3600 okazało się zbyt trudne , dalej wybór padł na marantza 2200 Zakupiłem przez znany portal aukcyjny , (w opisie aukcji Należność za zakupiony towar proszę przelać na konto xxxxx - poza " peju ") oczywiście zrezygnowałem z tej opcji , zapłaciłem przez "kup tera " , sprzedający znikł pewnie nawet by nie nadał paczki - pieniądze szybko odzyskałem . 2 Marantz 2200 Opis wszystko pięknie, ładnie - 100%sprawny etc . - na miejscu potencjometry trzeszczą 1den nie oryginalny - poszedł do zwrotu .
    3 Pionner sx 450 Zapłaciłem , czekam i nic , wchodzę jeszcze raz w opis , czas wysyłki 30 dni - no szlag ; ) - transakcję anulowano - czekam na zwrot $ . 4 podejście i chyba ostatnie , wysyłka pobraniowa , dzisiaj powinna być u mnie .

Ps. Błędy w tekście zrobione celowo , nie chce robić anty reklamy portalu z którego lubię korzystać .
  • Level 27  
    Jest jeszcze jeden problem, zapakowanie paczki. Ostatnio kupilem 2 fajne urzadzenia na zdjeciach, ale przyjechaly juz nie takie fajne, jeden trafiony potencjometr, udalo sie odratowac, ale obudowa peknieta 2 zatrzaski i 2 wyprowadzenia dla srub obudowy. Skleilem, ale to juz nie to. A wczoraj, piekny BR, i co z tego jak po otwarciu peknieta obudowa, plastikowy front, choc wszyscy pisza ze aluminiowy :) co nie zmienia faktu ze sprzet nadal byl warty zakupu, choc szkoda ze nie dojechal w calosci jak na zdjeciach. Wiec jak juz cos kupisz to napisz aby to dobrze zapakowal, szeczegolnie rogi.
    Ostatnio jeden sprzedawca zapakowala mi sprzet w wytloczki od jajek i butelki po wodzie. szprzet przyjechal nienaruszony, super patent.
  • Level 9  
    No i się doczekałem .
    Finalnie zagościł Pionner 450 sx , - sprzęt przed umieszczeniem w meblowej wnęce dostał
    solidne czyszczenie wnętrza wraz z konserwacją niektórych elementów ,
    Ogólnie sprzęt spełnił moje oczekiwania cieszy " ucho i oko "