Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Nagłośnienie z mikrofonu dynamicznego

koxu357 13 Jun 2020 18:10 339 8
    koxu357
    Level 3  
    Witam,
    mam problem - mianowicie nie wiem w jaki sposób mogę nagłośnić z użyciem mikrofonu dynamicznego. Mam podłączony do interfejsu audio, nagrywać oczywiście mogę, nie ma problemu, natomiast nie wiem, czy mogę go jakoś nagłośnić? :) Potrzebuje do tego dodatkowego sprzętu czy jednak mogę przy użyciu np. właśnie interfejsu audio (konkretnie Focusrite Scarlett Solo 3rd gen) i wieży/zestawu karaoke?
    Jeśli muszę podać szczegóły, zrobię to. :)
    Proszę o pomoc i z góry bardzo, bardzo dziękuję!
  • Helpful post
    viayner
    Level 41  
    Witam,
    z twojego opisu wnioskuje ze chcesz chyba uslyszec to co "zbiera" mikrofon?
    Ogolnie (bo szczegolow nie podales) mikrofon masz podpiety do czegos co jest jego przedwzmacniaczem/interface i to musi miec jakies wyjscie albo bezposrednie (i takie masz) lub z komputera bo tam to tez podlaczasz, skoro masz mozliwosc nagrywania to komputer "slyszy" ten mikrofon wiec wykozystac mozesz wyjscie line out czy podobne. Wybrane wyjscie podlczasz do miksera i glosnikow, wzmacniacza, glosnikow aktywnych itd.
    Pozdrawiam
  • Helpful post
    DjMapet
    Level 43  
    Na tylnym panelu interfejsu są monitorowe wyjścia liniowe; LINE OUTPUTS - LEFT/RIGHT, więc łączysz je z wejściem (AUX/AUDIO IN/LINE IN) wzmacniacza wieży/ zestawu karaoke i tyle. :-)
    Pewnie jeszcze chcesz wiedzieć jakim kablem?
    Na pewno do wyjść interfejsu będzie potrzebny kabel z dwoma złączami TS 6,3mm, czyli 2x duzy jack mono, natomiast jakie złącza będą potrzebne do wpięcia w wejście wzmacniacza, musisz już sam sprawdzić, albo podać jego model.
    Generalnie, sprzęty konsumenckie są wyposażone w gniazda RCA, lub TRS 3,5mm, więc musisz to sprawdzić i kupić kabel z odpowiednimi złączami.
    Przykładowe kable: https://sklep-muzyczny.com.pl/ROXTONE-RAYC130...MIiJLx1NT_6QIVUYmyCh2SkgrWEAkYAyABEgKKjPD_BwE
    lub:
    https://sklep-muzyczny.com.pl/KLOTZ-ATCJ0300-...ABEL-PRZEWOD-SYGNALOWY-3M-2XJACK-2X-CHINCH-3M

Oczywiście wokal w czasie nagrywania odsłuchujemy ze słuchawek.
    Z kolumn odsłuchujemy nagrany materiał.

Pozdrawiam.
    koxu357
    Level 3  
    DjMapet wrote:
    Na tylnym panelu interfejsu są monitorowe wyjścia liniowe; LINE OUTPUTS - LEFT/RIGHT, więc łączysz je z wejściem (AUX/AUDIO IN/LINE IN) wzmacniacza wieży/ zestawu karaoke i tyle. :-)
    Pewnie jeszcze chcesz wiedzieć jakim kablem?
    Na pewno do wyjść interfejsu będzie potrzebny kabel z dwoma złączami TS 6,3mm, czyli duży jack stereo, natomiast jakie złącza będą potrzebne do wpięcia w wejście wzmacniacza, musisz już sam sprawdzić, albo podać jego model.
    Generalnie, sprzęty konsumenckie są wyposażone w gniazda RCA, lub TRS 3,5mm, więc musisz to sprawdzić i kupić kabel z odpowiednimi złączami.
    Przykładowe kable: https://sklep-muzyczny.com.pl/ROXTONE-RAYC130...MIiJLx1NT_6QIVUYmyCh2SkgrWEAkYAyABEgKKjPD_BwE
    lub:
    https://sklep-muzyczny.com.pl/KLOTZ-ATCJ0300-...ABEL-PRZEWOD-SYGNALOWY-3M-2XJACK-2X-CHINCH-3M

Oczywiście wokal w czasie nagrywania odsłuchujemy ze słuchawek.
    Z kolumn odsłuchujemy nagrany materiał.

Pozdrawiam.

Dziękuję bardzo za odpowiedź! DjMapet zawsze niezawodny :D A nie dałoby się zrobić tak, żeby wokal można było od razu słyszeć na kolumnach? Tzn. mówię coś do mikrofonu i wówczas, w tym samym czasie słyszę to z głośników.
    Wówczas nie obejdzie się bez dodatkowego sprzętu? :) Pozdrawiam również!
  • Helpful post
    DjMapet
    Level 43  
    koxu357 wrote:
    A nie dałoby się zrobić tak, żeby wokal można było od razu słyszeć na kolumnach? Tzn. mówię coś do mikrofonu i wówczas, w tym samym czasie słyszę to z głośników.

Po podłączeniu wyjść interfejsu (jak napisałem wyżej) do wejścia wzmacniacza, wszystko to co zbiera mikrofon będzie słyszalne w kolumnach zestawu nagłaśniającego. Potencjometrem MONITOR (tak jak w przypadku wyjścia słuchawkowego) ustawiasz poziom sygnału wyjściowego interfejsu.
    Jeśli chcesz by to co zbiera mikrofon, było transmitowane na zestaw nagłaśniający bezpośrednio z wyjść LINE OUTPUTS (z pominięciem DAW komputera), to trzeba wcisnąć przełącznik DIRECT MONITOR. Jeśli chcesz by to co zbiera mikrofon, było transmitowane na zestaw nagłaśniający za pośrednictwem komputera (np. wraz z odtwarzanym z niego podkładem), to przełącznik DIRECT MONITOR ustawiasz w pozycji wyciśniętej.

koxu357 wrote:
    Wówczas nie obejdzie się bez dodatkowego sprzętu?

Dodatkowy sprzęt (oprócz mikrofonu, interfejsu i zestawu nagłaśniającego) nie jest potrzebny.

Pozdrawiam.

P.S.
    W poprzednim (#3) poście popełniłem błąd, bo napisałem: "TS 6.3mm, czyli duży jack stereo" a wpis powinien brzmieć: "TS 6,3mm, czyli 2x duży jack mono", co poprawiłem. :-)

Pozdrawiam.
    koxu357
    Level 3  
    DjMapet wrote:
    koxu357 wrote:
    A nie dałoby się zrobić tak, żeby wokal można było od razu słyszeć na kolumnach? Tzn. mówię coś do mikrofonu i wówczas, w tym samym czasie słyszę to z głośników.

Po podłączeniu wyjść interfejsu (jak napisałem wyżej) do wejścia wzmacniacza, wszystko to co zbiera mikrofon będzie słyszalne w kolumnach zestawu nagłaśniającego. Potencjometrem MONITOR (tak jak w przypadku wyjścia słuchawkowego) ustawiasz poziom sygnału wyjściowego interfejsu.
    Jeśli chcesz by to co zbiera mikrofon, było transmitowane na zestaw nagłaśniający bezpośrednio z wyjść LINE OUTPUTS (z pominięciem DAW komputera), to trzeba wcisnąć przełącznik DIRECT MONITOR. Jeśli chcesz by to co zbiera mikrofon, było transmitowane na zestaw nagłaśniający za pośrednictwem komputera (np. wraz z odtwarzanym z niego podkładem), to przełącznik DIRECT MONITOR ustawiasz w pozycji wyciśniętej.

koxu357 wrote:
    Wówczas nie obejdzie się bez dodatkowego sprzętu?

Dodatkowy sprzęt (oprócz mikrofonu, interfejsu i zestawu nagłaśniającego) nie jest potrzebny.

Pozdrawiam.

P.S.
    W poprzednim (#3) poście popełniłem błąd, bo napisałem: "TS 6.3mm, czyli duży jack stereo" a wpis powinien brzmieć: "TS 6,3mm, czyli 2x duży jack mono", co poprawiłem. :-)

Pozdrawiam.

Jeszcze raz bardzo dziękuję :) Nie zakładam nowego tematu, tylko jeszcze zapytam czy mikrofon dynamiczny - załóżmy Behringer XM8500 czy Shure SV100 można podłączyć do interfejsu normalnie, prawda? :)
    Wątpliwości pojawiły się, gdyż na wielu obrazkach widziałem je (lub podobne) z kablem XLR-Jack. :)
    Jeśli tak jest, to czy oznacza to, że np. mogę podłączyć kablem XLRm-XLRz do interfejsu, a kablem XLR-Jack np. do zestawu karaoke? :)

Pozdrawiam.
  • Helpful post
    DjMapet
    Level 43  
    koxu357 wrote:
    czy mikrofon dynamiczny - załóżmy Behringer XM8500 czy Shure SV100 można podłączyć do interfejsu normalnie, prawda?

Jak to normalnie znaczy kablem XLRf - XLRm, to tak. Zresztą inaczej się nie da.
    Przy podłączeniu do interfejsu mikrofonu dynamicznego, nie włączamy zasilania 48V (PHANTOM)!

koxu357 wrote:
    Wątpliwości pojawiły się, gdyż na wielu obrazkach widziałem je (lub podobne) z kablem XLR-Jack

Producenci/ dystrybutorzy, do tanich mikrofonów dynamicznych jako gratis dołączają takie kable, czyli XLRf - jack.
    Głównie z oszczędności (złącze jack jest tańsze). :-)

koxu357 wrote:
    Jeśli tak jest, to czy oznacza to, że np. mogę podłączyć kablem XLRm-XLRz do interfejsu, a kablem XLR-Jack np. do zestawu karaoke? :)

Jak już napisałem wyżej, do interfejsu inaczej się nie da a do jakiegoś tam zestawu karaoke wpinasz kablem z takim wtykiem, jakie jest gniazdo.

Przedwzmacniacze mikrofonowe (i nie tylko!) w profesjonalnych sprzętach audio, są przystosowane do symetrycznej transmisji sygnału, więc zawsze są realizowane na gniazdach XLR.
    Przedwzmacniacze mikrofonowe w amatorskich urządzeniach audio, nie zawsze są przystosowane do symetrycznej transmisji sygnału, więc najczęściej są realizowane na gniazdach jack mono (TS 6,3mm, lub TS 3,5mm).

Pozdrawiam.
    koxu357
    Level 3  
    DjMapet wrote:
    koxu357 wrote:
    czy mikrofon dynamiczny - załóżmy Behringer XM8500 czy Shure SV100 można podłączyć do interfejsu normalnie, prawda?

Przy podłączeniu do interfejsu mikrofonu dynamicznego, nie włączamy zasilania 48V (PHANTOM)!

koxu357 wrote:
    Wątpliwości pojawiły się, gdyż na wielu obrazkach widziałem je (lub podobne) z kablem XLR-Jack

Producenci/ dystrybutorzy, do tanich mikrofonów dynamicznych jako gratis dołączają takie kable, czyli XLRf - jack.

koxu357 wrote:

Jak już napisałem wyżej, do interfejsu inaczej się nie da a do jakiegoś tam zestawu karaoke wpinasz kablem z takim wtykiem, jakie jest gniazdo.

Przedwzmacniacze mikrofonowe (i nie tylko!) w profesjonalnych sprzętach audio, są przystosowane do symetrycznej transmisji sygnału, więc zawsze są realizowane na gniazdach XLR.
    Przedwzmacniacze mikrofonowe w amatorskich urządzeniach audio, nie zawsze są przystosowane do symetrycznej transmisji sygnału, więc najczęściej są realizowane na gniazdach jack mono (TS 6,3mm, lub TS 3,5mm).

Pozdrawiam.

Czyli powinno działać i tak, i tak. Dziękuję. :)
    koxu357
    Level 3  
    DjMapet wrote:
    koxu357 wrote:

koxu357 wrote:

koxu357 wrote:

Pozdrawiam.

Czyli powinno działać i tak, i tak. Dziękuję. :)

Dodano po 37 [sekundy]:

Dziękuję za pomocne odpowiedzi - DjMapet - jesteś niezastąpiony. :)