Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o identyfikację parametru diody

13 Cze 2020 19:24 516 13
  • Poziom 8  
    Retro radio CAMRY CR1115 nie działa brak zasilania .W zasilaczu znalazłem zwartą diodę ZD2 (szklana dioda zenera ? smd z niebieskim paskiem).
    Zasilacz pracuje na układzie C51P ?
    Nie wiem o jakiej wartości może być ta dioda - o takim oznaczeniu znalazłem diody o różnych wartościach.
    Nie natrafiłem też na schemat tego odbiornika .
    Prośba o identyfikację parametru diody Prośba o identyfikację parametru diody
  • Poziom 28  
    Czy dioda do pomiarów była wylutowana? Jakie napięcie (a) wyjściowe ma ten zasilacz?
  • Poziom 8  
    Dziękuje za zainteresowanie się tematem.
    Dioda została też sprawdzona po wylutowaniu .
    Jeśli chodzi o napięcie jest to zasilacz impulsowy pracuje z transformatorem (wygląda jak sieciowy).
    Z napisów na nim wynika że napięcie wyj. to 11V /1500ma przy 230V AC.
    napięcie wyj. z trafa podane jest na prostownik mostkowy ,elektrolit 3300uF/25V ,są też Prośba o identyfikację parametru diody dwa układy :
    KIA78r08
    UTC7805
    dla zobrazowania wrzucam zdjęcia .
    Prośba o identyfikację parametru diody Prośba o identyfikację parametru diody
  • Specjalista - zasilacze komputerowe
    Trudno na podstawie tych zdjęć odtworzyć choćby poglądowy schemat obwodów zasilania.
    Czerwone przewody (pierwotne transformatora 230V) wchodzą na płytkę, brązowy i niebieski to przypuszczalnie zasilanie z sieci energetycznej, po drodze bezpiecznik.
    Dotąd logicznie, ale dalej już schody...

6 diod, transoptor, jakiś tranzystor, translator poziomów logicznych... Trudno to ogarnąć bez schematu.

Uwzględniając status zawodowy wynikający z profilu proponuję omomierz, lupkę, kartkę, ołówek, do tego dobrą kawę i schemat mamy po 2-3 godzinach.
    Polecam metodę (jako emeryt :)).
  • Poziom 8  
    Mogę rozrysować schemat w wolnym czasie - jestem emerytem elektronicznym jeszcze nie zawodowym :) .
    Ciekawi mnie co to za układ C51P - nie mogę nic o nim znaleźć w sieci .
  • Poziom 8  
    Dzięki
    W wolnej chwili postaram się rozrysować układ połączeń i wrzucić .
  • Poziom 8  
    Rozrysowałem część układu która mnie interesuje.
    Jak widać układ C51P nie dostaje zasilania bo zwarta jest dioda DZ2 .
    Zwarcie diody daje nadzieję że układ nie został uszkodzony .
    Znów pojawia się pytanie :
    co to za układ C51P jakie ma parametry pracy (wartość zasilania ).
    na jakie napięcie wstawić diodę zenera DZ2.
    Prośba o identyfikację parametru diody
  • Pomocny post
    Specjalista - zasilacze komputerowe
    Rozrysowany schemat jest dość przejrzysty. C51P to jakiś sterownik triaka. Teś skłaniam się do wniosku, że zwarta dioda ochroniła resztę.

Przede wszystkim uszkodzoną diodę zastąpiłbym diodą z innego szeregu. W takich zastosowaniach pewniejsze są diody 1,3W.
    A co do wartości... Począwszy od np. 6V8 do mx 12V (sadząc po kondensatorze 220µ/16V). Nie mamy noty katalogowej C51P więc trudno tu wyrokować.

Triak ma załączać transformator. Nie wiem co autor miał na myśli.
    Może mniejszy pobór mocy w trybie wyłączenia. W wielu rozwiązaniach transformator pracuje ciągle pobierając ok. 3W a rozłączane jest tylko zasilanie po stronie wtórnej.

Tutaj moc z sieci w trybie wyłączenia jest prawie niemierzalna.

Zastanawiam się czym sterowany jest transoptor 817 kiedy układ jest wyłączony.
  • Poziom 8  
    Dzięki .
    Dziwny trochę ten układ.
    Wszystko rozbija się o brak informacji na temat tego C51P,przeglądam w sieci schematy zasilaczy w poszukiwaniu podobnego rozwiązania jak na razie bez skutku .
    Jak bym dopadł taki sprawny odbiornik to bym zmierzył jakie napięcie się odkłada na tej diodzie :)

Co do diody zrobię tak jak sugerujesz.
    O efekcie poinformuję :)
  • Poziom 8  
    Poczyniłem próby z diodami od 4,3 do 9,1 V
    w zakresie 5,6 do 8,2 odbiornik na chwile załączał się i gasł .
    przy diodzie 8v2 przy którejś próbie odbiornik zastartował i normalnie funkcjonował .
    Jak wyłączyłem go z sieci ponownie nie mogłem go już uruchomić (załączał się i zaraz się wyłączał).
    Przy diodzie 9V1 nie podejmował żadnej próby uruchomienia podobnie jak przy diodzie poniżej 5v6.
    napięcie na tej diodzie gdy odbiornik się uruchomił wynosiło 2,98V ,podobnie jest przy próbie uruchomienia (zwarcie wył wł/wył ) napięcie spada z np. 8v2 na 2,98.
    przy włączeniu go do sieci powoli wzrasta napięcie na diodzie zenera do progu stabilizacji czyli np.8,2v.
    Czyżby uszkodzenie układu C51P ?
    Rezystory są sprawne i mają prawidłową wartość.
    Rzeczywiście, nieznajomość wnętrza i przeznaczenia C51P utrudnia postępowanie.
    Zadaniem triaka jest załączanie transformatora, tak wynika ze schematu. Napięcie pomocnicze dostarczane jest przez układ z kondensatorem szeregowym. Zdarza się czasem, że w zasilaczu tego typu kondensator traci pojemność, co skutkuje zmniejszeniem wydajności prądowej.

Warto więc sprawdzić jego pojemność, bądź na próbę dołączyć do niego inny o porównywalnej pojemności.
    Oczywiście powinien to być kondensator klasy X2.

Zastanawiam się dlaczego pomysłodawca tego rozwiązania nie użył np. tranzystora MOS zamiast niewygodnego w sterowaniu triaka (czy tyrystora).
  • Poziom 8  
    Napisy na kondensatorze słabo widoczne na pewno na 400v
    przy pomiarze wartość 49nF Prośba o identyfikację parametru diody
    Przy wielokrotnej próbie załączenia w pewnym momencie układ się uruchamia i radio normalnie działa dopóki się go nie wyłączy.
    Zastanawiam się cze nie podstawić triaka ?
    janress napisał:
    Zastanawiam się czy nie podstawić triaka?
    To nie ma sensu, rzadko ulega uszkodzeniu, zwłaszcza w takich warunkach. Jeśli już jest uszkodzony to zwykle przewodzi jak gwóźdź :)

Z drugiej jednak strony warunkiem podtrzymania przewodzenia jest odpowiednio duży prąd pomiędzy anodami. Ta zasada dotyczy i triaków, i tyrystorów. Tutaj to zaledwie mały "prądzik" uzwojenia pierwotnego transformatora.

Mimo wszystko zacząłbym od kondensatora ze zdjęcia.
    Lub też zamiast tego na próbę podłączyć zewnętrzny zasilacz do kondensatora 220µ/16V. Oczywiście przez jakiś rezystor by nie uszkodzić diody Zenera. Zachowując przy tym skupioną uwagę, gdyż ów zasilacz znajdzie się pod napięciem sieci!