Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa ciepła powietrze/woda na R407

romulus73 14 Cze 2020 10:34 2007 16
  • W budowie.
    Będę aktualizował bo trochę się zejdzie.
    Plan jest aby z klimy zrobić PC na wymienniku Nordic i czynniku R407c.
    Robię bo chcę się pobawić, czy to będzie ekonomiczne to się okaże, aktualnie wodę grzeję elektrycznie, na 3 osoby na miesiąc zużywam 100kW, posiadam panele PV i robię pomiary co miesiąc. Aktualnie mam nadmiar energii elektrycznej.
    Grzana będzie woda CWU poprzez wymiennik płytowy, całość będzie pracowała na ciśnieniu 2,1MPa ,woda w termie będzie dogrzewana do około 50stopni następnie będzie dogrzewana elektrycznie, Jeżeli wykorzystam piec CO to bufor wody z termą będzie posiadał 270 litrów.
    Cały system CO i CWU mam sterowany z Carela
    Sterowanie wpięte do domowego PLC Carel C.Pco HIEND 30 wejść uniwersalnych,18 wyjść przkażnikowych, HMI Weintek
    Pompa ze starego klimatyzatora York 2.5kW mocy chłodniczej-kapilara będzie usunięta, myślę że na grzaniu uzyskam 3,5kW.
    Wydajność będzie sterowana poprzez falownik INVERTEK 1F/1F, referencja podawana z PLC a feedback z przetwornika ciśnienia, minimalna częstotliwość dla scroll to 35Hz max może 55Hz zobaczymy co da się wycisnąć, wentylator parownika będzie pracował ze stałym wydatkiem.
    Pompa wody na parowniku automatyczna.

Wymiennik ciepła 20kW 12 płytowy 4x 3/4" NT-zakupiony
    Przyłącza: 4x 3/4", Gwint zewnętrzny
    Ciśnienie robocze - do 20 bar
    Ciśnienie testowe - 40 bar
    Maksymalna temperatura pracy: do +230°C
    Przepływ - 3,1 m3/h
    Powierzchnia wymiany - 0,42 m2
    Klima
    Presostat HP Danfoss 32bar dyferencjał 6bar
    Czujniki temperatury PT1000
    Falownik 1F/1F 7A 0-400Hz Invertek
    Presostat LP- Brak
    Przełączanie trybów grzania CO>PC ręczne na razie.
    Zawór rozprężny- brak
    Przetwornik ciśnienia Danfoss 0.5-4.5 VDC 40 bar- chyba wyskaluję z temperatury, jeżeli nie uzyskam z odzysku
    Schemat hydrauliczny mniej więcej

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    romulus73
    Poziom 22  
    AUTOMATYK.
    Programowanie PLC Carel paneli HMI Weintek
    Hobby, projekt i druk 3D, off road.
    romulus73 napisał 536 postów o ocenie 69, pomógł 29 razy. Mieszka w mieście Sochaczew. Jest z nami od 2007 roku.
  • SterControlSterControl
    Micek
    Poziom 12  
    Przemyślałeś już tryb rozmrażania agregatu?
  • SterControlSterControl
    romulus73
    Poziom 22  
    Tak ponieważ pompa będzie działała wyłącznie w ciepłe dni po sezonie zimowym, terma jest zasilana z pieca CO w zimie. Więc będzie działało wyłącznie w temperaturach dodatnich. Natrafię na kilka problemów ale pracuję jako automatyk w firmie HVACR więc na bieżąco ma mi kto podpowiedzieć.
    joon
    Poziom 13  
    z klimy 2,5kW chcesz osiągnąć 3,5kW "regulując" moc na kapilarze i w dodatku grzejąc do 50st C, to się nie uda.
    joon
    Poziom 13  
    Kapilara robi za zawór rozprężny a nie jako "ograniczenie". Jak wywalisz kapilarę to będziesz musiał wstawić TZR, fizyki nie oszukasz.
    safelock1
    Poziom 10  
    Z mojej strony uwaga: kupić wymiennik płytowy secespol z 2koncowkami wlutowywanymi od strony gazu (jak się nie mylę seria rha).odpaliłem pompę ciepła na klimie Samsung clasic+ czynnik: r410+ raspberry+rs485 do sterowania pompy
    mag inż.
    Poziom 2  
    Woda o temp. 50C (moim zdaniem) parzy. Po co więc grzać ją bardziej?
    vinetu_
    Poziom 12  
    Kolego, z tym wymiennikiem to na r134a jak najbardziej, ale przy r407c może wychodzić Ci po za ciśnienie robocze.
    Grzanie wody i scroll to nieporozumienie, prawie do samego końca masz pełne zapotrzebowanie na moc.
    Jeśli szkoda Ci kasy na płytówkę (a chłodnicze są drogie) to wymiennik rura w rurze - 3/8 w PE32
    Jeśli mielibyśmy dążyć do idealności to zawór elektromagnetyczny na ssaniu i presostat LP
    Gdzie jest dochładzacz cieczy?
    jack63
    Poziom 42  
    romulus73 napisał:
    Pompa ze starego klimatyzatora York 2.5kW mocy chłodniczej-

romulus73 napisał:
    minimalna częstotliwość dla scroll to 35Hz max może 55Hz

Jesteś pewnien, że sprężarka jest typu scroll???
    Wg. mnie to sprężarka rotacyjna.
    Do tego zmiany RPM w dół dla sprężarki do tego nie dostosowanej są ryzykowne. Chodzi o smarowanie
    vinetu_ napisał:
    Grzanie wody i scroll to nieporozumienie, prawie do samego końca masz pełne zapotrzebowanie na moc.

Co ma scroll, a pewnie rotacyjna, do grzania wody???
    Jakieś wytłumaczenie?
    pawel1148
    Poziom 21  
    Osobiście bym odradzał pchanie się w takie konstrukcje. polecałbym raczej jakąś przewymiarowaną grzałkę+ regulator dostosowany do pracy z termostatem AC+ kilka osobnych paneli podłączonych wyłącznie do grzania wody. Ma to moim zdaniem ekonomiczne uzasadnienie.

Po pierwsze przy obecnej konstrukcji sam musisz dobrze określić w jaki sposób ma działać układ, by dostosować do niego poszczególne przekroje i elementy, oraz ograniczenia układu. To nie jest może lot w kosmos, ale musisz się zapoznać z teorią działania klimatyzatora, bo na oko to chłop w szpitalu umarł. Przy tego typu konstrukcjach nawet wyszkoleni projektanci potrafią się pomylić i zrobić coś, co nie podziała zbyt długo.
    Po drugie, pasowałoby zaślepić te końcówki przy klimatyzatorze, gdy ma być on dalej używany, a to ze względu na to, że kurz i ewentualne owady, które tam mogą powłazić mogą Ci coś zatkać w układzie. Te zawory które tam są, też często nie do końca utrzymują ciśnienie.
    Po trzecie, dyskutowałbym z możliwością grzania wody w tym układzie do 50 stopni, bo grzanie przy tej temperaturze nie będzie już ani za bardzo ekonomiczne, ani bezpieczne dla sprężarki. Poza tym, ciśnienie robocze tego wymiennika to zdaje się 20 bar. Nie mówię, że nie wytrzyma więcej, ale ja raczej wolałbym trzymać się specyfikacji urządzenia.
    Po czwarte ten klimatyzator ma już ładnych pare-parenaście lat, może nie popracować zbyt długo, Yorki gdy ta firma jeszcze istniała i produkowała urządzenia na R22, były bardzo dobrymi urządzeniami(wiele pracuje do tej pory), z tego co się orientuje, późniejsze konstrukcje to Chińska myśl techniczna, która niewiele miała wspólnego z wcześniejszą firmą. R407C to był przejściowy czynnik, który nie był zbyt dobry, większość urządzeń już padła. Wysokie ciśnienie sprężania może być gwoździem do trumny o ile zostanie osiągnięte (bo stare zużyte sprężarki czasem mają z tym problem).
    Odolejacz przy sprężarce, kształt sprężarki oraz moc klimatyzatora sugerują, że to jest rotacyjna. Scrolla, szczególnie w starszych konstrukcjach stosowało się do wyższych mocy, nie potrzebowały odolejaczy (raczej zbiorników gazu przy splitach nie stosowano).
    tomus2k
    Poziom 24  
    Elektronicznie sterowany Zawór Rozprężny + pomiar ciśnienia da Ci możliwość uzyskania prawie dowolnych parametrów pracy układu w tym uzyskania max sprawności. Dodatkową zaletą w systemie z "przydasi" jest to, że EsZR ma szeroki zakres regulacji.
    Wada elektronicznych zaworów rozprężnych to przymus sterowania układu przez mikroprocesor (silnik krokowy jako element wykonawczy), która dla ciebie będzie pewnie zaletą.
    romulus73
    Poziom 22  
    COP zależnie od temperatury wynosi o 1 do 3.5
    Panowie widzę że ile wpisów tyle teorii.
    Zacytuję swój wpis "Natrafię na kilka problemów ale pracuję jako automatyk w firmie HVACR więc na bieżąco ma mi kto podpowiedzieć." Ja się na tym nie znam tak dobrze jak wy, i dlatego w ramach nauki to robię. Sprężarki mogą pracować od 35Hz bo już robiłem takie sterowania.
    tomus2k tu kolega ma rację. Wymiennik był dobrany przez kolegę projektanta i ma być odpowiedni przy 21bar uzyskam 55 stopni więc terma będzie dogrzana około 48 stopni. Program już dziargam, następne gadżety będą w tym tygodniu. Fajnie że część z was daje dobre rady które biorę pod uwagę, cały koszt u mnie wyniesie 500 złotych, więc trzeba próbować. Nie wiem czy to będzie działać.
    pawel1148 będzie pracować nie będzie, wziąłem z odzysku do nauki jak padnie wstawię drugą z odzysku. Układ sterowania i hydrauliczny zostanie. Ja tu nie widzę żadnego problemu to są drobnostki.
    vinetu_
    Poziom 12  
    jack63 napisał:
    (...)
    vinetu_ napisał:

Co ma scroll, a pewnie rotacyjna, do grzania wody???
    Jakieś wytłumaczenie?

Przepraszam, wkradł się błąd, chodziło mi o inverter scroll, a w domyśle napisałem scrool.
    Dokładniej na myśli mam sterowanie obrotami (modulacje mocy) która w przypadku grzania wody jest niepotrzebna, bo pełne zapotrzebowanie na moc mamy do samego końca.
    romulus73
    Poziom 22  
    Pompa ukończona doszedł zawór rozprężny stałego ciśnienia, poszło tak jak napisał vinetu_ nie potrzeba regulacji bo jest zbędna.