Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wyzwalanie wyłącznika nadprądowego przy użyciu kilku urządzeń

Lucky3456 14 Jun 2020 15:24 624 10
Computer Controls
 • #1
  Lucky3456
  Level 2  
  Witam,

  Mam problem, potocznie mówiąc z wyzwalaniem bezpieczników. Kiedy w kuchni włączy się dwa urządzenia razem: czajnik elektryczny, piekarnik, żelazko, następuje zadziałanie bezpiecznika.

  Dom ma ok 160 m², trzy pokoje, w jednym laptop, w drugim laptop i urządzenia sieciowe, w trzecim telewizor i konsola do gier; kuchnia, w której są: kuchenka gazowa z piekarnikiem, czajnik elektryczny, lodówka, drobny sprzęt AGD; łazienka w której jest pralka; kotłownia, w której jest piec CO; pomieszczenie gospodarcze; strych. Poza tym używam też kosiarki elektrycznej.

  W domu mam dwie rozdzielnice:
  Rozdzielnica główna 2x12 modułów, a w niej są: wyłącznik różnicowoprądowy trójfazowy 40 A/In 30 mA HAGER CD441J; cztery wyłączniki nadprądowe jednofazowe C10 HAGER MC 110A: jeden na gniazda i oświetlenie w pokojach 2 i 3 oraz na oświetlenie w kuchni, drugi na gniazda i oświetlenie w pokoju 1 oraz na oświetlenie na korytarzu, trzeci na oświetlenie zewnętrzne, a czwarty na gniazda w kuchni, gniazda i oświetlenia przedsionka strychu, gniazdo na zewnątrz oraz na gniazda i oświetlenie w łazience.

  Poza tym mam w domu podrozdzielnicę w piwnicy 4 moduły, a w niej są: wyłącznik nadprądowy trójfazowy C16 HAGER MC 316A na gniazdo siłowe w piwnicy oraz wyłącznik nadprądowy jednofazowy C16 HAGER MC 116A na zasilanie gniazdek i oświetlenia w piwnicy.

  Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu tego problemu, będę wdzięczny!

  Poniżej załączam zdjęcia obu rozdzielnic:
  Wyzwalanie wyłącznika nadprądowego przy użyciu kilku urządzeń Wyzwalanie wyłącznika nadprądowego przy użyciu kilku urządzeń Wyzwalanie wyłącznika nadprądowego przy użyciu kilku urządzeń
  Edytowałem.Proszę czytać zasady danego działu i zgodne z nimi pisać szczególnie w tym przypadku pkt.4 : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1489955.html
  [T.M.]
 • Computer Controls
 • #2
  stanislaw1954
  Level 43  
  Który konkretnie bezpiecznik "wybija", czyli włącza ?
 • #3
  User removed account
  Level 1  
 • Computer Controls
 • #5
  madamsz1
  Level 39  
  Jak kilka lat temu przystępowałem do instalacji w domu i miejscowy elektryk własnie w ten sposób zaproponował u mnie instalację ze stwierdzeniem, "bo będzie taniej" - to go pogoniłem. Praktycznie każde pomieszczenie swoje zabezpieczenie na gniazdka i na światło oddzielne, nie mówiąc już o łazienkach, kuchni, kuchenkach czy piekarnikach, oddzielnych zabezpieczeniach garażu, kotłowni. A to co tu widać to.... . Jak kilka urządzeń prądożernych to musi wywalić zabezpieczeni, jak kolega wyżej napisał po to własnie jest.
  Moderated By Topolski Mirosław:

  Zabezpiczenia nie wywalają!!!
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1489955.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3663880.html

 • #6
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Lucky3456 wrote:

  Mam problem, potocznie mówiąc z wybijaniem bezpieczników. Kiedy w kuchni włączy się dwa urządzenia razem: czajnik elektryczny, piekarnik, żelazko, następuje wybicie bezpiecznika.


  Zaoszczędziłeś wcześniej na elektryku i koszcie instalacji elektrycznej to teraz płacisz dodatkowe (zaległe) rachunki. Tak to ogólnie działa. Dlatego rozsądni mawiają, że nie stać ich na tanich pseudoelektryków i tanią instalację.
 • #7
  Lucky3456
  Level 2  
  Tak się domyślałem... Czy można rozwiązać ten problem bez skuwania całego domu?
 • #8
  stanislaw1954
  Level 43  
  Być może można trochę poprawić, ale wszystko zależy ile przewodów jest wprowadzonych do rozdzielnic. Dla przykładu, czy pod jeden bezpiecznik z tych czterech 6 A wychodzi jeden , czy kilka przewodów.
 • #9
  madamsz1
  Level 39  
  stanislaw1954 wrote:
  czy kilka przewodów.

  Na zdjęciu pod zabezpieczeniem widać tylko dwa :(
 • #10
  stanislaw1954
  Level 43  
  madamsz1 wrote:
  Na zdjęciu pod zabezpieczeniem widać tylko dwa :(
  Pisałem o zabezpieczeniu 6 A, a te są zakryte.