Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
LegrandLegrand
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wyzwalanie wyłącznika nadprądowego przy użyciu kilku urządzeń

14 Jun 2020 15:24 414 10
  • Level 2  
    Witam,

Mam problem, potocznie mówiąc z wyzwalaniem bezpieczników. Kiedy w kuchni włączy się dwa urządzenia razem: czajnik elektryczny, piekarnik, żelazko, następuje zadziałanie bezpiecznika.

Dom ma ok 160 m², trzy pokoje, w jednym laptop, w drugim laptop i urządzenia sieciowe, w trzecim telewizor i konsola do gier; kuchnia, w której są: kuchenka gazowa z piekarnikiem, czajnik elektryczny, lodówka, drobny sprzęt AGD; łazienka w której jest pralka; kotłownia, w której jest piec CO; pomieszczenie gospodarcze; strych. Poza tym używam też kosiarki elektrycznej.

W domu mam dwie rozdzielnice:
    Rozdzielnica główna 2x12 modułów, a w niej są: wyłącznik różnicowoprądowy trójfazowy 40 A/In 30 mA HAGER CD441J; cztery wyłączniki nadprądowe jednofazowe C10 HAGER MC 110A: jeden na gniazda i oświetlenie w pokojach 2 i 3 oraz na oświetlenie w kuchni, drugi na gniazda i oświetlenie w pokoju 1 oraz na oświetlenie na korytarzu, trzeci na oświetlenie zewnętrzne, a czwarty na gniazda w kuchni, gniazda i oświetlenia przedsionka strychu, gniazdo na zewnątrz oraz na gniazda i oświetlenie w łazience.

Poza tym mam w domu podrozdzielnicę w piwnicy 4 moduły, a w niej są: wyłącznik nadprądowy trójfazowy C16 HAGER MC 316A na gniazdo siłowe w piwnicy oraz wyłącznik nadprądowy jednofazowy C16 HAGER MC 116A na zasilanie gniazdek i oświetlenia w piwnicy.

Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu tego problemu, będę wdzięczny!

Poniżej załączam zdjęcia obu rozdzielnic:
    Wyzwalanie wyłącznika nadprądowego przy użyciu kilku urządzeń Wyzwalanie wyłącznika nadprądowego przy użyciu kilku urządzeń Wyzwalanie wyłącznika nadprądowego przy użyciu kilku urządzeń
    Edytowałem.Proszę czytać zasady danego działu i zgodne z nimi pisać szczególnie w tym przypadku pkt.4 : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1489955.html
    [T.M.]
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • LegrandLegrand
  • Level 43  
    Który konkretnie bezpiecznik "wybija", czyli włącza ?
  • LegrandLegrand
  • Level 34  
    Lucky3456 wrote:
    Kiedy w kuchni włączy się dwa urządzenia razem: czajnik elektryczny, piekarnik, żelazko, następuje wybicie bezpiecznika.
    [...]cztery wyłączniki nadprądowe jednofazowe C10 HAGER MC 110A: jeden na gniazda i oświetlenie w pokojach 2 i 3 oraz na oświetlenie w kuchni, drugi na gniazda i oświetlenie w pokoju 1 oraz na oświetlenie na korytarzu, trzeci na oświetlenie zewnętrzne, a czwarty na gniazda w kuchni, gniazda i oświetlenia przedsionka strychu, gniazdo na zewnątrz oraz na gniazda i oświetlenie w łazience.
    Obstawiam ten 4-ty.
    I nie ma się co dziwić. 10A na - zacytuję:
    "gniazda w kuchni, gniazda i oświetlenia przedsionka strychu, gniazdo na zewnątrz oraz na gniazda i oświetlenie w łazience."
    Kto to projektował?
    Wyzwala bo jest sprawny - taka jego rola.
  • Level 34  
    Jak kilka lat temu przystępowałem do instalacji w domu i miejscowy elektryk własnie w ten sposób zaproponował u mnie instalację ze stwierdzeniem, "bo będzie taniej" - to go pogoniłem. Praktycznie każde pomieszczenie swoje zabezpieczenie na gniazdka i na światło oddzielne, nie mówiąc już o łazienkach, kuchni, kuchenkach czy piekarnikach, oddzielnych zabezpieczeniach garażu, kotłowni. A to co tu widać to.... . Jak kilka urządzeń prądożernych to musi wywalić zabezpieczeni, jak kolega wyżej napisał po to własnie jest.
    Moderated By Topolski Mirosław:

Zabezpiczenia nie wywalają!!!
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1489955.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3663880.html

• Moderator of the Technical section
    Lucky3456 wrote:

Mam problem, potocznie mówiąc z wybijaniem bezpieczników. Kiedy w kuchni włączy się dwa urządzenia razem: czajnik elektryczny, piekarnik, żelazko, następuje wybicie bezpiecznika.

Zaoszczędziłeś wcześniej na elektryku i koszcie instalacji elektrycznej to teraz płacisz dodatkowe (zaległe) rachunki. Tak to ogólnie działa. Dlatego rozsądni mawiają, że nie stać ich na tanich pseudoelektryków i tanią instalację.
  • Level 2  
    Tak się domyślałem... Czy można rozwiązać ten problem bez skuwania całego domu?
  • Level 43  
    Być może można trochę poprawić, ale wszystko zależy ile przewodów jest wprowadzonych do rozdzielnic. Dla przykładu, czy pod jeden bezpiecznik z tych czterech 6 A wychodzi jeden , czy kilka przewodów.
  • Level 43  
    madamsz1 wrote:
    Na zdjęciu pod zabezpieczeniem widać tylko dwa :(
    Pisałem o zabezpieczeniu 6 A, a te są zakryte.