Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Akwalung domowej roboty - czy da się zrobić w domowym zaciszu?

wic1 14 Jun 2020 20:47 831 25
    wic1
    Level 14  
    Witam,

Czasem lubię ponurkować ale nie na znaczne głębokości. Dotychczas wyglądało to tak, że brałem głęboki wdech i z kamieniem schodziłem ok 2 metry pod wodę i tak sobie 'szperałem' oglądając kraby, rybki i takie tam na wakacjach. Nie zapuszczałem się nigdy zbyt głęboko czy daleko od brzegu. Sporadycznie przy żaglowaniu musiałem coś podłubać pod łódką gdy miecz miał problem.

Z czasem pomyślałem o zrobieniu akwalungu z kompresora na baterię, pływaka, rurki i ustnika. Ewentualnie kompresor spasować ze snorklem do nurkowania jesli przewiduje on wydychanie powietrza.

Czy ktoś z szanownych czasem myślał o podobnym pomyśle?

W temacie nurkowania zastanawiałem się też czy z małej kilogramowej gaśnicy można zrobić np butlę do nurkowania i czy ma to sens finansowy przy bardzo sporadycznym nurkowaniu na płyciznach?

Obstawiam, że jedna sprężarka da zbyt mało powietrza, takich maluchów pewnie trzeba zainstalować 2 lub 3.

Ktoś może kiedyś poruszał ten temat?

Pozdrawiam!
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Zalecałbym ostrożność przed amatorskim kombinowaniem w stylu pomysłowego Dobromira, bo to się tak mówi o 2 metrach, ale potem wpadają do głowy inne pomysły i koniec może być różny. A piszę o tym dlatego, że próbujesz stosować do tego jakąś samochodową gaśnicę. Według mnie to zły pomysł, gdyż istnieją małe, wyspecjalizowane butle dla alpinistów i himalaistów. Takie można wykorzystać, one nie zawiodą w krytycznym momencie, a nie jakieś gaśnice niewiadomego pochodzenia. Rosjanie już 25 lat temu chcieli mi sprzedać kompletne 1,5 czy 2 litrowe butle, przystosowane nawet do tlenu pod ciśnieniem powyżej 200 atmosfer. Z reduktorami i wszystkim co niezbędne. Używają ich zarówno w górach jak i pod lodem. prawdopodobnie zostały skonstruowane do programu kosmicznego i "wyszły" do użytku cywilnego. Takich rzeczy warto szukać, a nie gaśnic.
    retrofood
    Doominus wrote:
    Ludzie nurkują na kompresorze.

Ludzie nurkują również bez kompresora. I owszem, bawić się można nawet z fajką i maską.
    freebsd
    Level 39  
    wic1 wrote:
    W temacie nurkowania zastanawiałem się też czy z małej kilogramowej gaśnicy można zrobić np butlę do nurkowania i czy ma to sens finansowy przy bardzo sporadycznym nurkowaniu na płyciznach?
    Żadnego. Za mała pojemność i ciśnienie, a na wakacjach nie ma czym napełnić. Twój pomysł można nawet kupić, jest taki komercyjny produkt - i jego zakup jest bez sensu.

wic1 wrote:
    kompresora na baterię
    Jakie parametry kompresora, ma taki kompresor na baterię?
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    Chcesz nurkować na smyczy (wężu) z kompresora ? Oczywiście ze się da pod warunkiem zastosowania oryginalnego ! reduktora drugiego stopnia i ograniczeniu głębokości do max. 10 m. oraz zabezpieczeń przed rozłączeniem się zasilania w sprężone powietrze i odpowiedniej wydajności kompresora. Każda inna kombinacja poza oryginalna butla i reduktorem pierwszego stopnia jest krańcowo niebezpieczna :!: . Gaśnica śniegowa ? Max ciśnienie to 70 barów ( tyle co rezerwa w normalnym akwalungu) i pozostałości CO2, których zawartość wzrośnie wraz z parcjalnym ciśnieniem tlenu i azotu. Może poczytaj trochę na początek, zanim się utopisz ! :cry: :cry:
    Możesz kupić tanio na Allegro.

wic1 wrote:
    Ktoś może kiedyś poruszał ten temat?
    Owszem i działam w tej dziedzinie, więc Ci trochę mogę wytłumaczyć co i jak.

retrofood wrote:
    kompletne 1,5 czy 2 litrowe butle, przystosowane nawet do tlenu pod ciśnieniem powyżej 200 atmosfer. Z reduktorami i wszystkim co niezbędne.
    By podobno zalew aparatów ucieczkowych z łodzi podwodnych, ale...były to minirebrathery pracujące w obiegu zamkniętym (brak baniek na powierzchni), wiec co z pochłaniaczami CO2 ?
    retrofood
    Krzysztof Kamienski wrote:

retrofood wrote:
    kompletne 1,5 czy 2 litrowe butle, przystosowane nawet do tlenu pod ciśnieniem powyżej 200 atmosfer. Z reduktorami i wszystkim co niezbędne.
    By podobno zalew aparatów ucieczkowych z łodzi podwodnych, ale...były to minirebrathery pracujące w obiegu zamkniętym (brak baniek na powierzchni), wiec co z pochłaniaczami CO2 ?

Nie wiem. Jako handlowiec dostałem ofertę ustną na imprezie, a w latach 90-tych w Rosji można było kupić nawet łódź podwodną, więc zdziwiony nie byłem. Tyle, że nie miałem odbiorców na taki towar i nie wiedziałem gdzie ich szukać, dlatego szczegółami się mało zainteresowałem. Pamiętam jednak słowa, że Zachód takich jeszcze nie ma. Nawet Ameryka dysponuje gorszymi.
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    @retrofood Znam tą machinę, kiedyś koleżka z Holandii to kupił. Masakra. Butla tlenowa wielkości naboju od autosyfonu i połączenie do maski typu ,,słoń", wiec trzeba było przerobić na typowy ustnik. Pochłaniacz CO2 po resursie czasowym już 10 lat. Były aparaty Dragera na Allegro po 250 zl do typowej maski pełnotwarzowej typu strażackiego. Mam, kupiłem i działa to zupełnie nieźle, tyle że efekty optyczne pod woda takiej maski (zaokrąglone szkło) są niezapomniane. Jesteś na 5 metrach, a czujesz się jak na 50 :D . Mogę fotki wstawić tej maszynerii.
    Inkwizycja
    Level 28  
    Hasło na dziś: Smaco. 6-10min na 7m. Pompujesz specjalna pompką ok 10min. U chińskich towarzyszy taniej
    freebsd
    Level 39  
    Inkwizycja wrote:
    Hasło na dziś: Smaco. 6-10min na 7m. Pompujesz specjalna pompką ok 10min. U chińskich towarzyszy taniej
    Kupiłeś? Używasz? Pompowałeś? Taki chiński komunistyczny badziew promować... :-(
    freebsd
    Level 39  
    @freebsd Komunistyczny ? Nie, to do nauki nurkowania Panie @freebsd, a nie do komunizmu. I wcale nie takie głupie urządzenie, by się z akwalungiem oswoić.
    Kolejny raz proszę, byś się do mnie nie zwracał piewco komunizmu. Nie mam przyjemności z takim jak ty pisać.

Moderated By retrofood:

Epitety nie są i nie będą tolerowane. Ostrzeżenie. Pkt 3.1.9 regulaminu forum

freebsd
    Level 39  
    Wolę z mądrym zgubić, niż z głupim zaleźć, a z ruskimi onucami nie pisuję. Takie powiedzenie :-)
    @Krzysztof Kamienski Kolejny raz zwracam się do ciebie, byś do mnie nie pisał, nawet prywatnie:
    Co jest z Tobą nie tak?

@Inkwizycja Sprzęt jest niebezpieczny, gdyż najwyższy gradient ciśnień występuje najpłycej. Nurek tego nie powinien promować, bo od razu wie, jakie to niesie zagrożenia.
    Do tego za tyle kasy czas działania jest nieakceptowany. Dlatego przed nurkowaniem warto zrobić jakiś kurs rurkowy, bo od razu nurek policzyłby, że:
    - Cylinder 0,5 litra.
    - Ciśnienie 200 bar.
    - Głębokość 7 metrów.
    - Użycie powietrza 25 litrów.
    - Rezerwa 50 bar.
    Maksymalny czas nurkowania około jednej minuty i 30 sekund, by pozostało powietrze na jakieś dwa wdechy w rezerwie.
    Takie czasy i większe głębokości to się osiąga na pluchach, bez sprzętu. Wystarczy do tego lekki i wcale nie długotrwały trening. Zanurkujesz wtedy nawet znacznie głębiej. Tylko, przy freediving zawsze, ale to zawsze!, musi być asysta na powierzchni.

Do tego cylinder na 200 barów. A jakieś wiarygodne atesty? Tylko wiarygodne, nie takie jak chińczyk wydrukował do maseczek. Taki cylinder stanowi zagrożenie dla użytkownika i ludzi znajdujących się wokoło. Atestowany cylinder jest podstawą do jego napełnienia - nurek to wie, ponieważ to podstawa - inaczej na bazie go nie obsłużą.

Fajnie się nurkuje z przewodem zasilanym kompresorem. To jest całkiem fajne! Wtedy takie "Smaco" może być jako zapas - o ile zadziała chiński wyrób z chińskiej republiki ludowej, gdzie rządzi komunistyczna partia chin. Może jest produkowany w jednym z obozów koncentracyjnych znajdujących się w chinach i ktoś go niedokładnie złożył? A pod wodą skrzeli u człowieka brak :-)

Jeśli już ma być mały zestaw to należy szukać pod hasłem "pony scuba" w sklepach nurkowych.
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    freebsd wrote:
    Maksymalny czas nurkowania około jednej minuty i 30 sekund, by pozostało powietrze na jakieś dwa wdechy w rezerwie.
    Do tego cylinder na 200 barów. A jakieś wiarygodne atesty? Tylko wiarygodne, nie takie jak chińczyk wydrukował do maseczek. Taki cylinder stanowi zagrożenie dla użytkownika i ludzi znajdujących się wokoło. Atestowany cylinder jest podstawą do jego napełnienia - nurek to wie, ponieważ to podstawa - inaczej na bazie go nie obsłużą.
    Co do aspektów technicznych to masz trochę racji. Tylko po co ta cała polityczna otoczka? A' propos, te aluminiowe buteleczki maja atest, chyba, że tu rzeczywiście Chińczycy jakieś odrzuty zastosowali. Już bardziej bym się obawiał tam jednostopniowej redukcji ciśnienia, ale w ,,Kajmanach" taka była i ludzie przez lata na tym nurkowali. Też komunistyczne. To jest zabawka na basen i tyle. Tak z reszta o tym napisałem. A nurkowałem nawet na ,,zajdlówkach", o ile wiesz o co chodzi.
    freebsd
    Level 39  
    Co do aspektów technicznych to masz trochę racji.
    Nie trochę, tylko mam rację. Ale nie tobie to oceniać, bo już pokazałeś na forum, że sie na tym nie znasz.
    Tylko po co ta cała polityczna otoczka?
    To twoja zasługa - sam chciałeś, to masz.
    Cały czas proszę. Nie pisz do mnie. Jak będziesz piać do mnie to w każdym wątku, to ja też w każdym wątku pokażę, że uważam ciebie za ruskiego trolla. Twój wybór. Tak by wszyscy na elektrodzie wiedzieli kim jesteś, choć podobno mieszkasz nie w Petersburgu. Właściwie, to czemu nie mieszkasz w twojej ukochanej rosji lub chinach?

Moderated By retrofood:

A ja proszę po raz ostatni. Albo, albo.

Inkwizycja
    Level 28  
    Freebsd, a co teraz w Chinach nie robione? :D Nawet twój komputer z którego piszesz składa się w 90% z elementów wytworzonych w CHRL. :D Pewnie też komunistyczny badziew :D Pompka podobna jak do wiatrówek pcp więc i dymać trzeba tak samo. Na pewno lepsze rozwiązanie niż butla od gaśnicy :D
    freebsd
    Level 39  
    Inkwizycja wrote:
    Freebsd, a co teraz w Chinach nie robione? Nawet twój komputer z którego piszesz składa się w 90% z elementów wytworzonych w CHRL.
    Jest pewna różnica. Nie oddycham nim pod wodą.

Inkwizycja wrote:
    Pompka podobna jak do wiatrówek pcp więc i dymać trzeba tak samo.
    Wg. instrukcji użycie pompki jest przeznaczone do sytuacji awaryjnych. W zestawie jest adapter do "dużych" butli. Szwendają się potem takie darmowe sępy, złodzieje jedne, po statku i patrzą z jakiego cylindra by tu podkraść. Z własnego nie wezmą, a dodatkowego nie kupią.
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    @Inkwizycja Sprawdziłem, bo mam, chińska butle aluminiowa 10 l. Ma wszystkie atesty i ważność 5 lat.

freebsd wrote:
    Z własnego nie wezmą, a dodatkowego nie kupią.
    A kompresor na korabiu albo padł, albo go nie ma, bo turbany ukradły, albo tak olejem pluje, że masz Diesla w płucach :D :D Masz plusa ,rozśmieszyłeś mnie do łez.
    Inkwizycja
    Level 28  
    Powiem tak, żeby zakończyć spór: Chińczykom od pewnego czasu przestało się opłacać badziew sprzedawać bo tracą przez to wizerunek patrz kasę. Może jeszcze parę lat temu tak teraz nie za duża konkurencja zaistniała wśród nich szkoda tracić rynek.
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    @Inkwizycja Akurat te butle aluminiowe eksportują na cały świat, a swoje kupiłem w USA. I jako nie słychać, by się rozrywały na kawałki. Jutro wrzucę foty atestu. Nawet po latach chrom z zaworów nie złazi.
    Tommy82
    Level 41  
    Takie małe butle stosują przy pływaniu delfinem z płetwą bez wynurzania.
    retrofood
    Jeśli jeszcze raz wrócicie do polityki i propagandy, to uprzedzał już nie będę.
    retrofood

Mozna tak albo tak :D

Ta pierwsza maska podobna do mojej. Od respiratora.
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    @retrofood Możliwe :D
    https://www.leisurepro.com/p-oednsg/ocean-ree...ne-space-g-full-face-mask?source=recommendFor
    Plusem tej maski jest cena (w porownaniu do np. AGI), minusem trudne przedmuchiwanie nosa.
    https://sklep.ocean-tech.pl/interspiro-divator-mk-ii,3,8930,4008