Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transformatory do wzmacniacza lampowego - ekranowanie

14 Cze 2020 22:35 531 8
 • Poziom 4  
  Witam temat dotyczy kubków do traf głośnikowych. Posiadam blachę miedziana 1,5mm a także stalowa też 1,5mm. Z jakiej zrobić żeby dobrze ekranowaly boję się że jak zrobię z miedzi to może wpłynąć na parametry traf?
 • Poziom 25  
  Zależy od transformatora jeśli zrobi się kubek do trafa toroidalnego i przeprowadzi się przez środek śrubę, to będzie on chodził na zwarciu, a jeśli chodzi o trafo na rdzeniu EI, to kubek nie zmieni to jego parametrów. Spokojnie można wykonać kubek z blachy aluminiowej, miedzianej lub innej. Takie kubki można kupić za parę złotych w skleplampyelektronowe, lub wygiąć z blachy zaszpachlować gipsem wyszlifować i pomalować. Najważniejsze jest usadowienie transformatorów, trafa głośnikowe powinny być maksymalnie oddalone od sieciowego i odwrócone od niego o kąt 90 stopni pozwoli to wyeliminować przydźwięk pochodzący od pola magnetycznego transformatora sieciowego.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Pionier1988 napisał:
  Witam temat dotyczy kubków do traf głośnikowych. Posiadam blachę miedziana 1,5mm a także stalowa terz 1,5mm. Z jakiej zrobić żeby dobrze ekranowaly boję się że jak zrobię z miedzi to może wpłynąć na parametry traf?


  Z blachy stalowej. Miedź i aluminium przy częstotliwościach akustycznych ekranuje słabo (praktycznie wcale). Ważne jest odpowiednie zamocowanie transformatora w ekranie - rdzeń nie powinien się stykać w żadnym miejscu z ekranem. Jeśli stalowe chassis stanowi jednocześnie spodnią część ekranu, to transformator powinien być zamocowany do chassis poprzez niemagnetyczne wsporniki.
 • Poziom 4  
  Trafo sieciowe troid zamocowany w środku obudowy. Głośnikowe na pokrywie jakieś ok 4 cm nad nim pokrywa blacha 2mm nierdzewna. Lewy prawy tylni róg trafa. Myślę w takim razie pociąć blachę miedź polutowac i zrobić puszkę prostokąt na 2 trafa odrazu (oczywiście jakiś lakier na nią) mogę jeszcze trioda zamknąć w plastykowej puszcze 4 mm ścianka bo mam specjalna do tego. trafa
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Właściwy dobór parametrów transformatorów sieciowych eliminuje potrzebę ekranowania magnetycznie elektrycznego, szczególnie we wzmacniaczach malej częstotliwości, chyba że w schemat wykorzystuje sie transformator mikrofonowy. Transformator wyjściowy należy umieścić jak najdalej od sieciowego i pod kątem 90* względem niego. W przypadku spełnienia tych wymagań nie jest konieczne ekranowanie. W większości przypadków przyczyną zakłóceń z sieci jest zbyt duży prąd jałowy transformatora, brak ekranu między uzwojeniami sieciowym i wtórnymi, niewłaściwy wybór punktów uziemienia, użycie nie ekranowanych kabli na wejściu , montaz niskiej jakości. Aluminium lub miedź są materiałami niemagnetycznymi i mogą być stosowane do ekranów przed komponentem elektrycznym , a do ochrony przed polem magnetycznym transformatora należy stosować materiały o właściwościach magnetycznych - najlepsze permalloy lub żelazo do transformatorów. W urządzeniach, szczególnie wrażliwych na zakłócenia , takich jak medyczne, gdzie czułość wejściowa wynosi uV lub mV stosuje się podwójne ekranowanie.
 • Specjalista - zasilacze komputerowe
  Pionier1988 napisał:
  Trafo sieciowe troid zamocowany w środku obudowy. Głośnikowe na pokrywie jakieś ok 4 cm nad nim
  Chyba Kolega autor nie przemyślał konstrukcji przed budową.
  Właściwe usytuowanie elementów, zwłaszcza w/w transformatorów to katechizm wzmacniaczy lampowych. Może da się to skorygować przemieszczając choćby transformatory?

  Trudno powiedzieć coś więcej ponad to co napisał Kolega aksakal.
 • Poziom 4  
  Konstrukcja OK i przemyślana, po prostu potrzebuje pomocy w pewnych aspektach. Wiem że pewne firmy stosują puszki miedziane i upychają w nie trafa , stąd moje pytanie o materiał miedź, czy stal do puszek do traf. Proszę mnie zrozumieć chciałbym, aby moje DIY było w miarę możliwości jak najlepiej zrobione.
 • Poziom 4  
  Dzięki za pomoc. OTlamp przede wszystkim, który udzielił mi krótką, zwięzłą, zrozumiałą odpowiedź w temacie mojego pytania.