Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Jak podłączyć programator czasowy w skrzynce elektrycznej

loginjacek 15 Jun 2020 03:45 735 6
    loginjacek
    Level 5  
    Dzień dobry,

Przerabiam zasilanie pieców akumulacyjnych tak żeby pobierało prąd w czasie II taryfy. Chcę też dodać nowy obwód do bojlera. Czy prawidłowe podłączenie w skrzynce rozdzielczej powinno wyglądać tak?
    Jak podłączyć programator czasowy w skrzynce elektrycznej
    Elementy istniejące zaznaczyłem na fioletowo.

Ewentualnie czy można zrezygnować ze stycznika 1 fazowego i zasilić bojler bezpośrednio z zegara? Mało miejsca na szynie. Znalazłem zegar 16A więc powinno wystarczyć. Dzieląc moc przez napięcie wychodzi, że powinien być bezpiecznik B10. Chyba, że trzeba uwzględniać krotności, bo B10 na bojler 2kW wydaje się mało...

Pozdrawiam,
    Jacek
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    stanislaw1954
    Level 43  
    loginjacek wrote:

Ewentualnie czy można zrezygnować ze stycznika 1 fazowego i zasilić bojler bezpośrednio z zegara?
    loginjacek wrote:
    Znalazłem zegar 16A więc powinno wystarczyć.
    Styk zegara powinien wytrzymać, ale dając stycznik przedłużysz trwałość zegara. Czy zastanowiłeś się nad możliwością dodatkowego włączania bojlera, w przypadku braku ciepłej wody.
    loginjacek wrote:
    Chyba, że trzeba uwzględniać krotności, bo B10 na bojler 2kW wydaje się mało...

Grzałka to nie silnik, ale możesz dać 16 A.
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    stanislaw1954 wrote:

Możesz wyjaśnić po co? A dlaczego nie 80 A? Sens jest dokładnie taki sam.
    loginjacek
    Level 5  
    Wymyśliłem tylko przełożenie wtyczki do innego 'niededykowanego' gniazdka. Twój opis odpowiada na moje pytania więc można zamknąć temat. Chyba że chcemy pociągnąć wątek dlaczego 16 a nie 80A?
    stanislaw1954 wrote:
    loginjacek wrote:

Ewentualnie czy można zrezygnować ze stycznika 1 fazowego i zasilić bojler bezpośrednio z zegara?
    loginjacek wrote:
    Znalazłem zegar 16A więc powinno wystarczyć.
    Styk zegara powinien wytrzymać, ale dając stycznik przedłużysz trwałość zegara. Czy zastanowiłeś się nad możliwością dodatkowego włączania bojlera, w przypadku braku ciepłej wody.
    loginjacek wrote:
    Chyba, że trzeba uwzględniać krotności, bo B10 na bojler 2kW wydaje się mało...

• Helpful post
    stanislaw1954
    Level 43  
    retrofood wrote:
    A dlaczego nie 80 A?
    Bo gniazda mają 16 A prąd znamionowy, wiec dopuszcza się tylko taką wielkość zabezpieczenia.
    takijasiu
    Level 25  
    Wartość zabezpieczenia obwodu nie może być większa niż najsłabszy element. Ale dlaczego tylko jedna wartość miałaby być dopuszona?

Można zastosować dowolną wartość równą albo niższą najwyższej możliwej wartości do zastosowania.

Bojler obciąża grzałką i dla 2kW bojlera, 10A powinno być wystarczające.
    loginjacek
    Level 5  
    Forumowicze odpowiedzieli na pytania