Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bariera przeciw ślimakom - porada jak wykonać

dmrpl 18 Cze 2020 19:46 1362 44
  • IGE-XAOIGE-XAO
    wójtaszek
    Poziom 23  
    piotrkol7 napisał:
    Ale wciąż - byłbym za wyższym napięciem.

Napięcie ma odstraszyć,a nie zabić. Dla wilgotnych ślimaków z dobrze przewodzącym prąd śluzem już takie napięcie o wartości 9V jest niebezpieczne. Twoja propozycja skutkowałaby poranną koniecznością zbierania martwych ślimaków, a widok i czynność taka niezbyt atrakcyjna w ogrodzie.

To już lepiej stosować odpowiednie pojemniki wabiące-pułapki z fermonami z których nie będą w stanie się wydostać i łatwo się je opróżnia. Wspomniane piwo również jest niezłym wabikiem.
    101pawel napisał:
    Od czasu do czasu w Lidlu sprzedają do narzędzi Parkside jakieś komplety akumulator + ładowarka w cenie ok. 100zł.

Tak, ale są to zwykle baterie o wyższym narzędziu 20V. Chyba, że rozchodzi się o serię małych wkrętarek, ale to nadal 12V. Najmniejsze wkrętaki elektryczne mają znów zasilanie 3,6V.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    101pawel
    Poziom 27  
    wójtaszek napisał:
    Tak, ale są to zwykle baterie o wyższym narzędziu 20V. Chyba, że rozchodzi się o serię małych wkrętarek, ale to nadal 12V. Najmniejsze wkrętaki elektryczne mają znów zasilanie 3,6V.
    Masz rację, komplet ładowarka i bateria sprzedawane po 100zł w Lidlu to zestawy 20V/2Ah.
    Jakby kol. dmrpl skorzystał z Lidlowej okazji, mógłby po rozkręceniu baterii zrobić odczep na 2 lub 3 ogniwach, w zależności od potrzebnego napięcia. Ładował będzie oczywiście cały zestaw. W necie do tych pastuchów na ślimaki sprzedają zestawy z dwoma lub trzema ogniwami 18650, być może również z innymi.
    jarek_lnx
    Poziom 43  
    101pawel napisał:
    Zarówno deszcz jak i rosa mają konduktywność podobną do wody pitnej ca 300 do 2000 µS/cm, co przy napięciu poniżej 10V i odległości 1cm między elektrodami praktycznie nie powoduje przepływu prądu, jeśli cały obwód tej donicy nie będzie zalany wodą
    Woda z deszczu nie będzie przewodzić, ale trudno oczekiwać że woda która zmyje brud z donicy będzie taka czysta. Co nie zmienia faktu że urządzenie będzie działać, a to czy prąd będzie mniejszy czy większy, wpłynie tylko na szybkość niszczenia elektrod przez elektrolizę.
    Dobromir pomysłowy
    Poziom 20  
    wójtaszek napisał:
    Napięcie ma odstraszyć,a nie zabić.
    Dlaczego? Jak wytestujecie urządzenie to kupię- trzymam kciuki!!
    freebsd napisał:
    @dmrpl Obsyp doniczkę jakimiś kamykami, grubszym żwirkiem ozdobnym. I tak zrobisz barierę przeciw ślimakom.
    - NIE Działa!
    ArturAVS napisał:
    to bym spróbował z tłuczonym szkłem.
    - Nie polecam - nie działa.
    SAAX napisał:
    Umieść koło donicy 4 małe podstawki i napełnij je piwem najlepiej nie pasteryzowanym.
    - Działa ale Zabawa dla 99latka:)
    saskia
    Poziom 38  
    Na slimaki, oprocz wapna jak wczesniej napisano, dzialaja opaski miedziane na donniczkach.
    Po prostu slimak wchodzac z gruntu na taka opaske, nie bedzie mial przyjemnie. To sa mikro volty, ale dla slimaka jest to tak jakby wlazl do kwasu. Nie zabije go to ale nie bedzie mu przyjemnie wlazic na miedziany pasek.
    Mozna zalozyc 2-3 takie paski na dole donniczki, na wypadek gdyby na jednym nie bylo roznicy potencjalow, a same paski miedziane wygladaja jak dekoracja donniczki.
    wójtaszek
    Poziom 23  
    saskia napisał:
    opaski miedziane na donniczkach.
    Po prostu slimak wchodzac z gruntu na taka opaske, nie bedzie mial przyjemnie. To sa mikro volty, ale dla slimaka jest to tak jakby wlazl do kwasu. Nie zabije go to ale nie bedzie mu przyjemnie wlazic na miedziany pasek.
    Mozna zalozyc 2-3 takie paski na dole donniczki, na wypadek gdyby na jednym nie bylo roznicy potencjalow
    Ciekawy jestem gdzie ta różnica potencjałów? W jakim obwodzie ten potencjał w przypadku doniczki z tworzywa sztucznego, czy nawet ceramicznej wypalanej?
    Musiałby być zdaje się drugi pasek z innego metalu aby powstało jakieś ogniwo chemiczne.

Dobromir pomysłowy napisał:
    SAAX napisał:
    Umieść koło donicy 4 małe podstawki i napełnij je piwem najlepiej nie pasteryzowanym.
    - Działa ale Zabawa dla 99latka:)

Dlaczego nie i do tego można ekologicznie wykorzystać odpady do wykonania:

Link
    101pawel
    Poziom 27  
    wójtaszek napisał:
    Ciekawy jestem gdzie ta różnica potencjałów? W jakim obwodzie ten potencjał w przypadku doniczki z tworzywa sztucznego, czy nawet ceramicznej wypalanej?
    Jakbyś w wyszukiwarkę wpisał proste zapytanie, choćby: why are slugs and repelled by copper, to byś się dowiedział. Jakiego i gdzie szukasz obwodu elektrycznego, między miedzią i ceramiką czy plastikiem? Już obejrzenie jednego filmiku sugeruje, że dzieje się to w ciele ślimaka, a skoro tak, to jak nic na poziomie neuronowym. Nie jestem specjalistą od takiej elektryki, ale raczej multimetrem tej różnicy potencjałów nie zmierzysz.
    Co do tych pułapek piwnych i innych zapachowych, to przecież lokując to na grządce działasz przeciw sobie. Wabisz te bestie z całej okolicy. Czytając o tych patentach na ślimaki trafiłem na informację, że receptory węchu (macki ustne !!!) ślimaka Limax flavus wykrywają zapachy z odleglości 300m! Inne chyba nie są gorsze.
    Dobromir pomysłowy
    Poziom 20  
    saskia napisał:
    oprocz wapna jak wczesniej napisano, dzialaja opaski miedziane na donniczkach.
    Jak się ma kilka m2 to można się bawić. Bezskorupowe ślimaki Jeśli prąd to tylko do ochrony przed wejściem- bariera, płot i czekam na pomysły . Bo nie zawsze da się dawać tyle tlenku wapna , wapno budowlane-palone, hydratyzowane ( proszek czy zawiesina wodna). Można sypać saletrą ale proszkiem. Oczywiście trutką też , ale skuteczny prąd na cały sezon byłby idealny. Dla mnie są wstrętne a tu , fuj jedzą:( Link Tym bardziej że one same jedzą inne ślimaki nawet zdechłe:(( I np. wpadały do wody a po trupach wychodziły. Są straszne.
    wójtaszek
    Poziom 23  
    101pawel napisał:
    Jakbyś w wyszukiwarkę wpisał proste zapytanie, choćby:

Posiadam wykształcenie na poziomie szkoły podstawowej z zakresu elektrochemii i fizykii już ono samo pozwala aby stwierdzić, że są to jakieś niedorzeczności. W wyszukiwarce również znajdziesz działające nie jedno perpetuum mobile. Proponuję się zapoznać z szeregiem elektrochemicznym metali.

101pawel napisał:
    Nie jestem specjalistą od takiej elektryki, ale raczej multimetrem tej różnicy potencjałów nie zmierzysz.

Skoro chcesz coś mierzyć powinieneś wiedzieć co i pomiędzy czym, a ty sobie sam tym zaprzeczasz, bo wcześniej stwierdziłeś:
    101pawel napisał:
    Już obejrzenie jednego filmiku sugeruje, że dzieje się to w ciele ślimaka, a skoro tak, to jak nic na poziomie neuronowym.

Hm, jakaś nowa fizyka i biologia. Do mnie to nie przemawia.
    101pawel
    Poziom 27  
    wójtaszek napisał:
    Hm, jakaś nowa fizyka i biologia. Do mnie to nie przemawia.
    wójtaszek napisał:
    Posiadam wykształcenie na poziomie szkoły podstawowej z zakresu elektrochemii i fizykii już ono samo pozwala aby stwierdzić, że są to jakieś niedorzeczności.

No co ja mam Ci poradzić, no co, żebyś się poduczył?
    Dobromir pomysłowy
    Poziom 20  
    Nie wiem czy trzeba pójść w kierunku zabijani a może usypiania??? Czy odstraszania?Bo to trzeba doświadczalnie wyczaić co działa, może ktoś kto ma czas by się tym zajął:) A a elektronicy niech pomyślą nad barierą z pionowej ( lepiej bo by rażone spadały? )czy poziomej siatki sądzę że szer.już 5cm wystarczy, bo jest mocna i ślimak wystarczając długo by na niej przebywał. Mocowanie na szpilkach z drutu. Inne zwierzęta nie powinny ucierpieć ale kilka cm to raczej ominą . Jak nie siatka to co tańszego? Mam pomysł ale muszę poeksperymentować.
    Parowy
    Poziom 21  
    Czołem,

Od dzisiaj ślimak to mój wróg!! Zeżarł/y mi sałatę i rzodkiewkę! ;)

W związku z powyższym przyszedł mi do głowy pomysł na odgrodzenie ogródka od reszty działki - fosa :)

Podobno ślimaki umieją pływać ale czy przepłyną, np. wkopaną rynnę szerokości około 15 cm, żeby dobrać się do moich warzywek?
    Dobromir pomysłowy
    Poziom 20  
    Musi być płynąca woda albo mleczko wapienne nawozy czy inny syf choć może być mało te 15cm. Przejdą po patykach liściach a nawet po trupach swojej rodziny:( Z biegiem czasu oczywiście. Uwaga niesamowite ilości jajek jest w ziemi - więc walka do jesieni:((