Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ASUS - Płyta główna X570 zakłócenia pracy karty dźwiękowej SupremeFX

encore 15 Jun 2020 10:02 558 9
    encore
    Level 18  
    Posiadam płytę głowną ASUS ROG Strix X570-E Gaming z dźwiękiem SupremeFX S1220A.

Po kilku tygodniach pracy pojawiły się dziwne trzaski, "chrobotania" z głośników.
    Jednocześnie Windows 10 w momencie zakłóceń dźwięku przycina się.

Postawiłem w sumie kilka razy nowego windowsa.
    Nie instalowałem sterowników dźwięku od Asusa tylko pracowałem na tych zaszytych w Windows 10. Brak poprawy.
    Odinstalowałem sterownki karty graicznej.

NIc nie pomaga. Cały czas po około 30-60 minutach pracy zaczyna się zacianie komputera.
    Jak zresetuję komputer to znowu jest dobrze ale tylko przez 10-15 minut. Znowy zaczyna sie to samo.

Najdziwniejsze, że na linuksie ( Ubuntu 20.04) wszystko chodzi bez problemu. Zostawiłem na całą noc komputer z grającą muzyką i wszystko jest idealnie.

Na pocżatku myślałem, że na windowsie jest problem ze sterownikami ale ich odinstalowanie nic nie pomogło. Potem że karta graficzna jest uszkodzona i dlatgo przycina windows. Jednak na Ubuntu 20.04 wszystko działa bez najmniejszego problemu.

Skończyły mi się już pomysły. Co może być nie tak, gdzie szukać usterki?
    bestboy21
    Level 39  
    Zacznij od najnowszego BIOSu do płyty.
    encore
    Level 18  
    Najnowszy bios jest wgrany.
    dbcooper1983
    Level 8  
    Tak kontrolnie zobacz >panel sterowania>system>menedzer urządzeń>kontrolery ide ata/atapi czy masz tam standardowy kontroler sata czy zainstalowalo sie jakies gów.... :-) jeżeli masz tam cos innego niz "standardowy" odisntaluj to powinno pomóc
    Magic_moon
    Level 29  
    Proszę podać pełną konfigurację komputera z uwzględnieniem marki oraz modelu zasilacza.
    1. Pasty termoprzewodzące wymienione ?
    2. Proszę podać smart dysku z CDI
    3. Po instalacji Windowsa trzeba wgrać sterowniki ze strony producenta, mimo tego że system ma swoje ( podstawowe )
    4. Wykonać test pamięci Memtest
    lisek
    Service technician RTV
    Użyj komendy ( winver) zobacz ,którąś masz wer.Win10.

Postaw nowe drivery dla kontrolera SATA
    - obecna nazwa wg.AMD AMD StoreMI Technology , masz pod Link
    - postaw drivery Audio z dołączonej płyty CD

Powinny się w Dispatcher pojawić zamiast 2-ch standartowych kontrolerów Microsoft SATA , nowe z 2019 i będzie ich 4.

Spoiler:
    AMD Virtualized AHCI Controller for StoreMI
    AMD Virtualized AHCI Controller for StoreMI DEV_7901
    Controller for ... MicrosoftI

* to np. spod Ryzen 3600 i MB MSI b450 Tomahawk

p.s
    można użyć DDU lub angjez.(Snappy Driver Installer Link )
    dbcooper1983
    Level 8  
    lisek wrote:
    Użyj komendy ( winver) zobacz ,którąś masz wer.Win10.

Postaw nowe drivery dla kontrolera SATA
    - obecna nazwa wg.AMD AMD StoreMI Technology , masz pod Link
    - postaw drivery Audio z dołączonej płyty CD

Powinny się w Dispatcher pojawić zamiast 2-ch standartowych kontrolerów Microsoft SATA , nowe z 2019 i będzie ich 4.

Spoiler:
    AMD Virtualized AHCI Controller for StoreMI
    Controller for ... MicrosoftI

* to np. spod Ryzen 3600 i MB MSI b450 Tomahawk

p.s
    można użyć DDU lub angjez.(Snappy Driver Installer Link )

Przecież to są sterowniki do raid,nie trzeba nic a nic instalować do sata bo właśnie to powoduje problemy w menedzer urządzeń ma być "standardowy kontroler sata AHCI"
    lisek
    Service technician RTV
    Mi pomogło

Ponadto istnieje wydana w 2019 dla Windows 10 poprawka KB4505903 Microsoft
    plus MS zaleca we
    - wł. Mikrofonu zdjąć (tik) z
    * "Zezwalaj aplikacjom na używanie urządzenia w trybie wyłącznym."
    *"Allow applications to use the device in exclusive mode."

dbcooper1983
    Level 8  
    W moim wypadku na początku przygody z amd miałem podobną sytuacje co autor walczyłem chyba z 2 tygodnie :-) nie wiedząc jakim cudem zainstalowało sie jakieś gówn... stery pod sata i były identyczne cuda dzwięk taki jakby przeciągany wraz z chwilowym lagiem obrazu.Nie używam żadnych śmieciowych programów do instalacji sterów i nigdy ich nie używałem ,nie wiedząc jakim cudem się to wgrało :-) okazało się że to jakiś stary sterownik pod windows 7 ale skąd się on wziął do tej pory nie mam pojęcia dosłownie i w przenośni ,po unnistalu tego smiecia wszystko wróciło do normy
    encore
    Level 18  
    Ostatecznie poradziłem sobie.

Zainstalowałem najnowszy BIOS oraz usunąłem dwie aplikacje z rodziny Sonic 3, które mają poprawiać efekty dźwiękowe.

Wygląda na to, że Asus wypuścił niedopracowane płyty główne. Dla mnie takie coś jest nie do przyjęcia, zwłaszcza przy płytach z górnej półki technicznej i cenowej.

W przyszłości jak będę modernizował komputer 3 razy zastanowię się zanim kupię płytę Asusa.
    Do tej pory pracowałem na płytach głównych i kartach graficznych Gigabyte i chyba w przyszłości do nich wrócą.
    Co prawda BIOS na płycie Asusa jest zdecydowanie bardziej zaawansowany niż ma Gigabyte ale ile ja straciłem nerwów i czasu walcząc z Asusem.

Radzę nie korzystać z programu Asusa Armoury Crate. Lepiej ręcznie pościągać sterowniki ze strony AMD i producentów kart sieciowych.