Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Bosch SRS55M38EU/09 - bardzo słabe ciśnienie ze zraszaczy, nietypowy dźwięk.

15 Cze 2020 13:18 606 17
  • Poziom 3  
    Zmywarka Bosch jak w temacie, 11 lat pracy. Po godzinie pracy (na 50 stopni) nagle pojawił się dźwięk dosyć głośny dobiegający z prawej strony, a woda ze zraszaczy przestała być praktycznie słyszalna. Zmywarka nie kończy programów (zatrzymuje się na 1min) poza płukaniem. Nie podgrzewa wody, około 40W zużycia energii na programie 50 stopni. Ze zraszaczy delikatnie leci woda. Pompa wypompowuje wodę poprawnie. Wirnik pracuje, obraca się, ale "trzeszczy"(tak jakby mielił i nie dawał rady), da się go również w miarę lekko obrać po wyłączeniu zmywarki.

Płaszcz wodny drożny (jak na zdjęciu), a hydrostat wyczyszczony, działa poprawnie (pompa od razu wypompowuje nadmiar wody). Kondensatora nie sprawdzałem, nie dysponuję miernikiem poza zwykłym watomierzem, takim na wtyczkę.

Wiem nie napisałem tutaj nic nowego co można znaleźć w licznych postach . Mieszkam w bloku, kuchnia wąska i zastanawiam się czy dam radę zdjąć spód zmywarki i pewnie wymontować pompę bo to chyba kłopoty z wirnikiem tak? Czy mogę brać pod uwagę, że coś się zapchało, wpadło i blokuje, chociaż naczynia zawsze spłukujemy pod wodą używając gąbki. Co zrobić, zweryfikować na początek, żeby wykluczyć inne powody poza wirnikiem?

Pompa kosztuje pewnie około 600 zł, sam wirnik mniej, fachowiec pewnie nie wchodzi w grę bo w 1k się nie zamknie, a zmywarka ma już 11 lat.
    Z góry dziękuję za pomoc , wszystkie dane dotyczące zmywarki są na zdjęciach.
    Bosch SRS55M38EU/09 - bardzo słabe ciśnienie ze zraszaczy, nietypowy dźwięk. Bosch SRS55M38EU/09 - bardzo słabe ciśnienie ze zraszaczy, nietypowy dźwięk. Bosch SRS55M38EU/09 - bardzo słabe ciśnienie ze zraszaczy, nietypowy dźwięk. Bosch SRS55M38EU/09 - bardzo słabe ciśnienie ze zraszaczy, nietypowy dźwięk.
  • e-miernikie-mierniki
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Witam.
    Zmywarka pobiera najprawdopodobniej za mało wody i jest za małe ciśnienie i nie załącza też grzałki. Zatkany wąż idący od pływaka (tego czerwonego do komory). Zatem woda z sieci wpływa szybko podnosi pływaki, uruchamia pompę wypompowywującą i wyrzuca część wody. Zatrzymuje się na jednej minucie i nie kończy, ponieważ nie grzeje wody nie jest spełniony warunek więc czeka na jego wykonanie. W ramach sprawdzenia uruchom zmywarkę po pobraniu wody, dolej jeszcze trochę tak aby był poziom przykryte całe dno komory myjącej. Po zmywaniu oraz po wypompowaniu i pobraniu do płukania to samo.
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    franekwawa napisał:
    Po godzinie pracy (na 50 stopni) nagle pojawił się dźwięk dosyć głośny dobiegający z prawej strony, a woda ze zraszaczy przestała być praktycznie słyszalna.

Zajrzał bym do turbiny pompy myjącej czy jej "czapka" nie odleciała.

franekwawa napisał:
    Zmywarka nie kończy programów (zatrzymuje się na 1min)

Skońćzy ale z pślizgiem około godzinnym, zostaw ten problem na później.

franekwawa napisał:
    Czy mogę brać pod uwagę, że coś się zapchało, wpadło i blokuje

Tak czy siak musisz pompę otworzyć by to sprawdzić.

franekwawa napisał:
    Co zrobić, zweryfikować na początek, żeby wykluczyć inne powody poza wirnikiem?

Ja bym zaczął od sprawdzenia tego wirnika.
  • Poziom 3  
    Zdemontowałem cale to ustrojstwo z hydrostatem i wyczyściłem gruntownie. Podobnie postąpiłem z rurką (w 100% drożna). Zmywarka pobiera niecałe 4 litry wody (dane z wodomierza), dolałem dodatkowe 0,7 litra bo przy 0,8 już wypompowuje. Dalej bez zmian - zatrzymuje się na 1 minucie. Pobór 223W tylko przez kilka sekund, potem około 40W. Słychać cały czas mielenie jak na nagraniu w pierwszej minucie. W takim razie muszę rzucić okiem na pompę i wirnik tylko muszę to zrobić na spokojnie, a na razie nawet nie wiem jak się za to zabrać i brak warunków.
    zmywar..mp3 Download (775.53 kB)Punkty: 0.6 dla użytkownika
  • e-miernikie-mierniki
  • Specjalista AGD
    franekwawa napisał:
    na razie nawet nie wiem jak się za to zabrać i brak warunków.

W ramach warunków polecam trochę miejsca wokół, a w kwestii jak to jest sporo materiałów na forum. W skrócie trzeba zdjąć podstawę urządzenia. I obyś nie wpadł na pomysł stawiania zmywarki do góry dnem, bo można ją w ten sposób zabić.
  • Poziom 3  
    Bosch SRS55M38EU/09 - bardzo słabe ciśnienie ze zraszaczy, nietypowy dźwięk. Bosch SRS55M38EU/09 - bardzo słabe ciśnienie ze zraszaczy, nietypowy dźwięk. Bosch SRS55M38EU/09 - bardzo słabe ciśnienie ze zraszaczy, nietypowy dźwięk.
    Pompa wymontowana. Wykręciłem dwie śrubki, ale da się odciągnąć tylko na 10 - 12 mm, nie na tyle żeby cokolwiek obrócić, ale jest luz. Czy to wirnik stawia opór czy coś w tej białej części po prawej, której nie da się przekręcić chyba, że za mało siły użyłem. Proszę o podpowiedź.

Poprawka : udało mi się przy pomocy drugiej pary rąk odkręcić ten element. Teraz mam jak na zdjęciu i nie wiem czy ruszać ten zielonkawy obracający się grzybek (próbować go "wysadzić" czy też ciągnąć za całość tego białego elementu w nadziei, że puści jak góra?

Korzystałem z tego :arrow: wątku Link, ale się pogubiłem ;)
    No już. Wystarczyło zablokować wirnik i odkręcić ten zielony grzybek. Ten niebieski element, który ma wypustki plastikowe wchodzące w grzybek to tzw "czapka" tak i ona może tak sobie zlecieć? Czy nie powinna być połączona bardziej trwale za pomocą tych wypustek? Chyba, że jest jak pisze Rydzejak z 2013 roku ta turbina się rozleciała i to jest przyczyna braku ciśnienia. Przepraszam za terminologię jakiej używam, ale nie potrafię nazwać pewnych części.
    Rozłożyłem wszystko na części pierwsze i niczego niepokojącego nie zauważyłem. Oba łożyska ciche , sprawne,wirnik pracuje stabilnie. Przy okazji pytanie: jak mocno dokręcić turbinę żeby woda nie dostała się po osi głębiej? Skoro to miejsce nie wydaje się jakoś szczególnie zabezpieczone mam na myśli jakieś uszczelki.
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Turbina ma urwaną czapkę, to co widać na drugim zdjeciu to tylko jej dolna połówka, stąd brak ciśnienia na pompie, bo bez łopatek ono nie postanie. Trzeba resztę turbiny odkręcić kupić zestaw naprawczy, założyć go i złożyć wsio nazad.

https://north.pl/karta/00183638-wirnik-silnika-do-zmywarki,732-UX-3205.html
    Tego Ci potrzeba do dalszego działania.
  • Poziom 3  
    Dziękuję za pomoc.
    Rozumiem, że tylko w tym sklepie dokonam dobrego zakupu?
  • Specjalista AGD
    Oczywiście, ze nie tylko w tym sklepie, ale musisz zwrócić uwagę na numer katalogowy produktu, bo jest kilka odmian tych uszczelnień. Tu masz podany właściwy dla twojej pompy.
  • Poziom 3  
    Bosch SRS55M38EU/09 - bardzo słabe ciśnienie ze zraszaczy, nietypowy dźwięk. Bosch SRS55M38EU/09 - bardzo słabe ciśnienie ze zraszaczy, nietypowy dźwięk.
    Jakaś "substancja" kapie na spód i co z tym zrobić? Zauważyłem to, tzn. zaczęło się dziać jeszcze przed wyjęciem pompy chociaż nie jestem pewien, że jakieś zacieki na tym urządzeniu widziałem zaraz po otwarciu, tydzień temu. Wiem, że do oczyszczenia podobnie jak połączenia pompy, ale nie znam przyczyny. Widok z pozycji na plecach poprzez uchyloną podstawę.
    :arrow: Poprawiłem TONI_2003
  • Specjalista AGD
    franekwawa napisał:
    Jakaś "substancja" kapie na spód i co z tym zrobić?

Hahah, o mały włos byś dostał burę za innego użytkownika :) Już myślałem, że autor tego tematu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3706165.html
    po raz trzeci pisze, że mu cieknie z grzałki :)

Kolego, nie będę się rozpisywał, tak po prostu jest i zostaw to w spokoju, więcej masz w linkowanym temacie.
  • Poziom 3  
    Bosch SRS55M38EU/09 - bardzo słabe ciśnienie ze zraszaczy, nietypowy dźwięk. Zestaw naprawczy dotarł i chciałbym się zabrać za składanie, ale widzę jeden problem, o który pytałem wcześniej. Jak mocno dokręcić turbinkę? Ponieważ kiedy dokręcę do końca bardzo ciężko obraca się wirnik.Pokrywa z uszczelniaczem dociska ten czarny element nałożony na ośkę ,który leży na jej zgrubieniu powodując tarcie i wraz z dokręcaniem turbiny ( starej czy nowej)coraz większy opór.Czy pod tym elementem czarnym nie powinno być jakiejś podkładki?
  • Specjalista AGD
    franekwawa napisał:
    Jak mocno dokręcić turbinkę?

Byle byś jej nie ukręcił, pompa jet tak zrobiona, ze nawet jeśli nie dociągniesz jej prawidłoto, to z pierwszym uruchomieniem pompy zostanie ona dociągnięta. Generalnie dokręca się do oporu, byle ręką a nie jakąś breszką, by jak wspomniałem, nie urwać jej.

franekwawa napisał:
    Ponieważ kiedy dokręcę do końca bardzo ciężko obraca się wirnik.

Ma pracować z oporem.

franekwawa napisał:
    Pokrywa z uszczelniaczem dociska ten czarny element nałożony na ośkę ,który leży na jej zgrubieniu powodując tarcie i wraz z dokręcaniem turbiny

To nie ten czarny element powoduje takowy opór, a praca turbiny po uszczelnieniu wewnątrz kapsla.

franekwawa napisał:
    Czy pod tym elementem czarnym nie powinno być jakiejś podkładki?

Nie, ten czarny element właśnie zabezpiecza turbinę przed nadmiernym dokręceniem.
  • Poziom 3  
    Pytanie o właściwe podłączenie przewodów do kondensatora: gdzie dwa czerwone , gdzie czarny. Na zdjęciu podłączenie w ciemno. Jeśli chodzi o pompę zrobiłem wcześniej zdjęcie...
    Dziękuję
    Bosch SRS55M38EU/09 - bardzo słabe ciśnienie ze zraszaczy, nietypowy dźwięk.
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    franekwawa napisał:
    Pytanie o właściwe podłączenie przewodów do kondensatora

Prawidłowo. Możesz odpalać zmywak.
  • Poziom 3  
    No i to jest to! Co prawda na 45 stopni i bez wkładu, ale działa tzn. grzeje, zraszacze pracują zauważalnie, kończy grzaniem. Jeszcze dzisiaj będzie pełne zmywanie i ocenię jak wygląda stan naczyń, ale jestem dobrej myśli. Chciałbym przede wszystkim podziękować za pomoc, ale również za wyrozumiałość i cierpliwość.

Udało mi się na kilku metrach kwadratowych przeciskając się między meblami dokonać tej naprawy. Tutaj bardzo liczy się diagnoza żeby niepotrzebnie nie wzywać fachowca i za to dziękuję. Nie licząc czasu i mojego wysiłku kosztowało to 110 zł bo kupiłem zamiennik, ale to już na własną odpowiedzialność. Także trochę wiary w siebie i naprawiajcie swoje zmywarki bo warto. Moja ma 11 lat i dlatego postanowiłem sam spróbować rozwiązać ten problem albo stanąć przed dylematem czy dalej inwestować w ten sprzęt płacąc za serwis.

Przy okazji chciałbym zapytać o dopalacz podczas suszenia, nie wiem jak to się nazywa, ale chodzi o podwójne grzanie, które włączyłem 10 lat temu. Czy lepiej to wyłączyć i zaoszczędzić na kondycji zmywarki, a jeśli tak to jak to zrobić?
    Jeszcze raz dziękuję za pomoc i poświęcony mi czas.
    Pozdrawiam
    W ciągu kilku dni napiszę jak z jakością zmywania i wtedy zamkniemy temat.
  • Specjalista AGD
    franekwawa napisał:
    kosztowało to 110 zł bo kupiłem zamiennik , ale to już na własną odpowiedzialność.
    Przerabiałem je, niestety zdarzały się np krzywe turbiny i było wesoło.
    franekwawa napisał:
    dlatego postanowiłem sam spróbować rozwiązać ten problem albo stanąć przed dylematem czy dalej inwestować w ten sprzęt płacąc za serwis.
    Nawet płacąc za serwis naprawa tego zmywaka ma sens.
    franekwawa napisał:
    Przy okazji chciałbym zapytać o dopalacz podczas suszenia , nie wiem jak to się nazywa , ale chodzi o podwójne grzanie , które włączyłem 10 lat temu
    Nie ma czegoś takiego :)
    franekwawa napisał:
    W ciągu kilku dni napiszę jak z jakością zmywania
    Będzie dobrze.
  • Poziom 3  
    Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc :) Zmywarka pracuje bez zarzutu.
    Co do suszenia intensywnego, bo tak się nazywa to nastawienie (jak je włączyć lub wyłączyć), o którym wspominałem można poczytać na stronie Bosch. :arrow: Link w instrukcji użycia.

Proszę o zamknięcie tematu.