Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki kocioł do 75m z ogrzewaniem podłogowym

keff2046 15 Jun 2020 15:39 405 2
 • #1
  keff2046
  Level 10  
  Cześć,
  W mieszkaniu 75 metrów deweloper zaplanował grzejniki, ale w ich miejsce robimy ogrzewanie podłogowe na całości.
  Kocioł jaki ma być to Junkers Cerapur GC2200W.  Model ten moduluje od 4,8 kW czyli dość wysoko. Wydaje mi się, że nie będzie przez to oszczędny. Ze względu na to, że będzie to kocioł dwufunkcyjny to nie ma szans, żeby startował od 2kW, ale od 3,5 można już znaleźć kilka modeli.

  Wg jednego z handlowców w tak małym mieszkaniu nie ma znaczenia czy kocioł będzie modulował od 3,5 czy 4,8 bo różnica będzie bardzo niewielka w zużyciu, bo kocioł startuje i tak od max mocy i róznica w rachunkach to może być tylko 2%. 
  Nie bardzo to rozumiem, dlaczego kocioł miałby nie modulować. W tej chwili mam kocioł, który ma min. moc  9kW i często taktuje co na pewno przekłada się na zużycie. Na chłopski rozum każdy kocioł powinien zejść z mocą po jakimś czasie i nie taktować lub robić to rzadziej więc róznica między 3,5 a 4,8 będzie znaczna (?).

  Biorąc powyższe moje pytania na które szukam odpowiedzi to:
  1. czy szukać innego kotła z niższą mocą minimalną
  2.  niezależnie od odpowiedzi na pyt. 1 czy ten kocioł jest OK, biorąc pod uwagę, że obecnie jest to chyba najtańszy model 2f.  Zastanawiałem się też na modelami z wbudowanym zasobnikiem. Bez zasobnika każde użycie ciepłej wody powoduje start palnika a w zimie dodatkowo wyłączenie grzania c.o. i ponowne włączenie co nie jest ani ekonomiczne ani nie służy kotłu.

  Zależy mi przede wszystkim na niskich rachunkach za gaz i bezproblemowej pracy. Obecnie mam Ariston i trochę problemów z nim miałem.

  Wg projektu:
  - temperatura zasilania podłogówki - 43
  - temperatura powrotu podłogówki - 38
  - przepływ całkowity w litrach na godzinę - 1223 kg/h.

  Będę wdzięczny za wasze opinie.
 • #2
  bumble
  User under supervision
  Szukaj kotła który zaczyna modulować bardzo nisko o małej mocy kondensacyjnego. 4,8kW to za dużo ciągle będzie taktował ja mam grzejniki i mi taktuje przy modulacji od 2,8 a podłogówka ma dużo większa bezwładność. Tu raczej praca z małymi mocami.
 • #3
  Wojewoda82
  Level 28  
  Nie słuchaj handlowca. Niższa moc minimalna jest zawsze lepsza, szczególnie ma to plus w mieszkaniach. W dużych domach, typu 200m2 moc minimalna ma mniejsze znaczenie choć też fajnie mieć moc minimum w okolicach 3kW.

  Niższa moc minimalna z podłogówką to mniejsze taktowania kotła w okresach jesienno wiosennych i niższe możliwe temperatury na podłogówce (przy stałej pracy kotła).

  Co do kotła 1f z zasobnikiem, Sam gdybym miał miejsce w mieszkaniu (kocioł w kuchni), to bym wziął z zasobnikiem.

  Co do schodzenia z mocą, większość kotłów nie startuje z mocą max tylko z mocą pośrednią lub wręcz jest to do ustawienia i równie dobrze mocą startowa mogą być okolice mocy minimalnej. Mój kocioł np ma właśnie taka regulację mocy startowej (DD MCR Home 20/24) i szybko moduluje w dół po zapłonie. Jednak ma 5,2kW minimalnej a na 67 metrach przydałoby się z 3kW. Wtedy bym nawet mógł stosować sterowanie pogodowe lub mix pogodowego z pokojowym.

  Do tego kotły zwykle już po kilku sekundach z mocy startowej przechodzą na modulację.

  Co do trwałości i bezproblemowej pracy, tutaj ci nie doradzę, ale nawet wśród dobrych modeli możesz trafić na gorszą sztukę. jest tu kilku serwisantów to Ci pomogą ewentualnie wybrać dobry model.

  Jeśli masz możliwość z kotłem 1F to szukaj 14kW mocy max.