Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Testowanie przełączników - czyli UTM

IIS 15 Jun 2020 17:05 2094 1
 • Testowanie przełączników - czyli UTM
  Witam,
  Chciałbym zaprezentować swoje urządzenie do sprawdzania punktu przełączania przełączników lub potencjometrów. Urządzenie powstało jako jednoosiowa maszyna CNC oparta aż o trzy układy mikroprocesorowe / poprzednia wersja była oparta w całości na RasberyPI, co się nie sprawdziło. Zadaniem urządzenia jest określenie siły oraz punktu przełączania styków - w moim przypadku jest to sonda, a w innych może być to np. przełącznik klawiatury, potencjometr itd. Jako że sama natura przełącznika - chyba dość prostego urządzenia jest ogólnie znana - ale na co dzień nikt się nad nią nie zastanawia - podsyłam link do bardzo ciekawego artykułu, który to całość opisuje w sposób przystępny i daje wykres "miłego w dotyku" https://medium.com/@thomas_mueller/pushing-the-right-buttons-8abc255ec7fa
  Testowanie przełączników - czyli UTM

  Główna część to shield wykonany dla ArduinoMega, który rozmawia sobie z dwoma pozostałymi A.nano - w jednym mamy zmodyfikowaną wersję GRBL, a w drugim program obsługujący przetwornik HX711.
  Testowanie przełączników - czyli UTM
  Całość jest sterowana z prostej jak na razie aplikacji napisanej w Processing pod Windows. Poniżej GUI - proste, ale skuteczne. Tu prośba - jak ktoś z forumowiczów wie, jak można wykonać jeden wykres z dwoma osiami Y oraz jedną X w tym programie, będę wdzięczny za poradę.
  Testowanie przełączników - czyli UTM
  Do stworzenia urządzenia wykorzystałem szereg programów, które na szczęście są darmowe, więc nie było potrzeby zakupu jakichś drogich licencji.
  Testowanie przełączników - czyli UTM


  Poniżej załączam linki do githuba oraz do filmów na YouTube.
  [url=]https://github.com/ytIIS/UTM[/url]

  Link

  Schemat ideowy to tak naprawdę kilka gniazd RJ45, ograniczniki przepięć oraz translatory napięć z logiki 3,3V na 5V.
  Testowanie przełączników - czyli UTM

  Samo badane ustrojstwo to nic innego jak 3 przełączniki NC połączone szeregowo, które dają informacje do zewnętrznego programu informacje o znalezieniu krawędzi frezowanego materiału lub głębokość.

  Poniżej sedno pracy - wykres wykonany w GnuPLOT pokazujący siły i punkty załączania oraz rozłączania sensora. Biorąc pod uwagę tylko moment dotknięcia i pomiar dziesięciokrotny, wydrukowana sonda do frezarki ma powtarzalność na poziomie 0,1mm.
  Testowanie przełączników - czyli UTM

  Film z budowy samej sondy - jak ktoś będzie chętny, dam linka do STLi. :)

  Link

  Pozdrawiam i życzę miłego oglądania.
  A i mało istotny szczegół ale może warto wspomnieć UTM - to skrót od universal testing machine.

  Cool! Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  IIS
  Level 4  
  Offline 
  IIS wrote 42 posts with rating 26, helped 0 times. Been with us since 2020 year.
 • #2
  japko1024
  Level 18  
  Znając maksymalną siłę, pracę i przesunięcie dla różnych przycisków używanych powszechnie w miejscach publicznych można zaprojektować nakładkę (przyklejaną do obudowy) do zamiany ich na sterowanie bezdotykowe. Wiadomo, po co. Natomiast krzywa powrotu pozwala wyznaczyć energię, jaką da się odzyskać - to ważne, gdyby taka nakładka była zasilana np. z małego ogniwa fotowoltaicznego.