Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Testowanie przełączników - czyli UTM

IIS 15 Jun 2020 17:05 2343 1
 • Testowanie przełączników - czyli UTM
  Witam,
  Chciałbym zaprezentować swoje urządzenie do sprawdzania punktu przełączania przełączników lub potencjometrów. Urządzenie powstało jako jednoosiowa maszyna CNC oparta aż o trzy układy mikroprocesorowe / poprzednia wersja była oparta w całości na RasberyPI, co się nie sprawdziło. Zadaniem urządzenia jest określenie siły oraz punktu przełączania styków - w moim przypadku jest to sonda, a w innych może być to np. przełącznik klawiatury, potencjometr itd. Jako że sama natura przełącznika - chyba dość prostego urządzenia jest ogólnie znana - ale na co dzień nikt się nad nią nie zastanawia - podsyłam link do bardzo ciekawego artykułu, który to całość opisuje w sposób przystępny i daje wykres "miłego w dotyku" https://medium.com/@thomas_mueller/pushing-the-right-buttons-8abc255ec7fa
  Testowanie przełączników - czyli UTM

  Główna część to shield wykonany dla ArduinoMega, który rozmawia sobie z dwoma pozostałymi A.nano - w jednym mamy zmodyfikowaną wersję GRBL, a w drugim program obsługujący przetwornik HX711.
  Testowanie przełączników - czyli UTM
  Całość jest sterowana z prostej jak na razie aplikacji napisanej w Processing pod Windows. Poniżej GUI - proste, ale skuteczne. Tu prośba - jak ktoś z forumowiczów wie, jak można wykonać jeden wykres z dwoma osiami Y oraz jedną X w tym programie, będę wdzięczny za poradę.
  Testowanie przełączników - czyli UTM
  Do stworzenia urządzenia wykorzystałem szereg programów, które na szczęście są darmowe, więc nie było potrzeby zakupu jakichś drogich licencji.
  Testowanie przełączników - czyli UTM
  Poniżej załączam linki do githuba oraz do filmów na YouTube.
  [url=]https://github.com/ytIIS/UTM[/url]

  Schemat ideowy to tak naprawdę kilka gniazd RJ45, ograniczniki przepięć oraz translatory napięć z logiki 3,3V na 5V.
  Testowanie przełączników - czyli UTM

  Samo badane ustrojstwo to nic innego jak 3 przełączniki NC połączone szeregowo, które dają informacje do zewnętrznego programu informacje o znalezieniu krawędzi frezowanego materiału lub głębokość.

  Poniżej sedno pracy - wykres wykonany w GnuPLOT pokazujący siły i punkty załączania oraz rozłączania sensora. Biorąc pod uwagę tylko moment dotknięcia i pomiar dziesięciokrotny, wydrukowana sonda do frezarki ma powtarzalność na poziomie 0,1mm.
  Testowanie przełączników - czyli UTM

  Film z budowy samej sondy - jak ktoś będzie chętny, dam linka do STLi. :)

  Pozdrawiam i życzę miłego oglądania.
  A i mało istotny szczegół ale może warto wspomnieć UTM - to skrót od universal testing machine.

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  IIS
  Level 5  
  Offline 
  IIS wrote 45 posts with rating 26, helped 0 times. Been with us since 2020 year.
 • #2
  japko1024
  Level 18  
  Znając maksymalną siłę, pracę i przesunięcie dla różnych przycisków używanych powszechnie w miejscach publicznych można zaprojektować nakładkę (przyklejaną do obudowy) do zamiany ich na sterowanie bezdotykowe. Wiadomo, po co. Natomiast krzywa powrotu pozwala wyznaczyć energię, jaką da się odzyskać - to ważne, gdyby taka nakładka była zasilana np. z małego ogniwa fotowoltaicznego.