Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt GNU Health niebawem na Raspberry Pi 3/4 oraz na płytkach Olimexa

ghost666 15 Cze 2020 21:37 552 0
 • Projekt GNU Health niebawem na Raspberry Pi 3/4 oraz na płytkach Olimexa
  GNU Health (GH) to darmowy i otwarty system informacji o zdrowiu i szpitalach (HIS), który może zarządzać wewnętrznymi procesami instytucji opieki zdrowotnej. System ten pozwala na zarządzanie finansami placówki, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medyczna, a także zarządzaniem aptekami i laboratoriami. Jest już stosowany w większości rozwijających się szpitali, ośrodków zdrowia i placówek medycznych w różnych krajach na całym świecie.

  Program instalowany był na serwerach z procesorami x86 z systemem Linux lub FreeBSD, jednakże teraz istnieje również wersja dla komputerów jednopłytkowych Raspberry Pi 3 oraz 4, oparta na dystrybucji openSUSE. Wersja ta nazywa się GNU Health Embedded. Trwają także prace nad przeniesieniem rozwiązania na komputery jednopłytkowe Olimex OlinuXino.

  Wbrew temu, co na zdjęciu po lewej stronie, firma GNU Solidario, odpowiedzialna za projekt, nie sprzedaje gotowego sprzętu z fabrycznie załadowaną aplikacją GNU Health Embedded - można ją pobrać go za darmo z ich serwerów, a jeśli chce się wesprzeć rozwój i utrzymanie projektu, zawsze można przekazać im darowiznę.

  Projekt GNU Health niebawem na Raspberry Pi 3/4 oraz na płytkach Olimexa
  GNU Health Embedded nie zastępuje w pełni GNU Health zainstalowanego na mocniejszych serwerach zdolnych do obsługi dużej liczby pacjentów, ale rozwiązanie oparte na Raspberry Pi umożliwia monitorowanie w czasie rzeczywistym parametrów życiowych w warunkach szpitalnych, pobieranie informacji z instrumentów laboratoryjnych i działanie jako rodzinny czy osobisty monitor stanu zdrowia.

  Strona wiki GNU Solidario wyjaśnia, że wersja Embedded jest odpowiednia dla aplikacji w odległych obszarach, gdzie nie ma bezpośredniego dostępu do Internetu, dla instytucji akademickich, zastosowań domowych, rodzinnych domów opieki i stacji laboratoryjnych. Aplikacja ma być szczególnie przydatna przy zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób przenoszonych np. przez komary, takich jak malaria, denga czy trypanosomoza amerykańska (choroba Chagasa).

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2020/06/15/gnu-health-embedded-open-source-health-platform-works-on-raspberry-pi-3-4-and-soon-olimex-sbcs/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9822 postów o ocenie 8029, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • BotlandBotland