Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak podłączyć 4 głośniki do przewodu 2 żyłowego?

15 Jun 2020 21:39 906 34
  • Level 5  
    Witam, jestem jeszcze zielony w tych sprawach bo mam 15 lat i nie dawno zacząłem się interesować takimi rzeczami, a moje pytanie brzmi:
    jak podłączyć 4 głośniki do kabla 2 żyłowego? Posiadam 4 głośniki 2 szerokopasmowe i 2 niskotonowe i chciałbym je ze sobą połączyć i żeby było wyjście mini jack do telefonu lub komputera. Jak to zrobić? Proszę o proste wytłumaczenie.
  • TermopastyTermopasty

• Level 43  
    Coś więcej na temat samych głośników?
    Po podłączeniu do telefonu mogą nie zagrać - potrzebny może być wzmacniacz.
  • Level 5  
    szerokopasmowy ma 45 w i 4 omy a niskotonowe mają 15w i 4 omy

• Level 43  
    Więc podłączone do telefonu nie zagrają.
    Potrzebny jest wzmacniacz.
  • Level 5  
    a mogę wiedzieć jaki? nie znam się

• Level 43  
    Gdzie zamierzasz tego używać?
  • TermopastyTermopasty
  • Level 5  
    raczej na ogół w domu lub na działce

• Level 43  
    Masz jakieś obudowy do głośników czy same głośniki?
  • Level 5  
    będę robił drewnianą obudowę. Myślałem żeby z przodu zrobić 2 otwory na szerokopasmowe i 2 po bokach na niskotonowe jeden głośnik ma 13 cm

• Level 43  
    Obudowę należy wpierw wyliczyć znając parametry głośników.
  • Level 5  
    tak, wiem myślałem juz o tym, ale nie będzie tam akumulatora więc nie potrzebuje dużo miejsca w obudowie
  • Level 5  
    wzmacniacz dużo miejsca nie zajmie ale jak będzie potrzeba to i obudowę się większą zrobi, a ten wzmacniacz jaki kupić

Dodano po 2 [minuty]:

a skoro muszę już kupywać ten wzmacniacz to zastanowie się jeszcze nad modułem bluetooth, bo akumulator w garażu jakiś jest z tego co pamiętam to 12v i ponad 4 ah
  • Level 5  
    tylko taki wchodzi w grę ? Czy po prostu jakikolwiek 2x50 w raczej nie będę podłączać do tego modułu bluetooth tylko mini jacka

Dodano po 55 [sekundy]:

a czy podłącze do tego 4 głośniki?
  • Level 5  
    a jakiś tańszy wzmacniacz? całą kasę dałem na głośniki
  • Level 5  
    a ten filtr dla kanału niskotonowego jest konieczny?
  • Level 33  
    Niskotonowy nie powinien przetwarzać częstotliwości dla niego nie przeznaczonych, dlatego w kolumnie jest zwrotnica głośnikowa bierna. Ten nazwany "szerokopasmowy" też nie wiadomo co to dokładnie za głośnik.

Pokaż te głośniki

Ze wzmacniaczy; wzmacniacze na układach TDA, np. TDA2003 w połączeniu mostkowym
  • Level 5  

Dodano po 36 [sekundy]:

Basowe jeszcze mi nie przyszły

Dodano po 11 [minuty]:

Moc max 120w imp. 4 omy

Dodano po 6 [godziny] 48 [minuty]:

jak mam podłączyć te 4 głośniki do wzmacniacza TDA2003? przepraszam że ciągle o coś pytam ale jestem laikiem
  • Level 23  
    Kup głośnik na bluetooth. Odpuść temat. Nie dasz rady.
  • Level 33  
    Piszę wzmacniacze, układów TDA2003 by było 4szt.

- TDA2003, 2szt wzmacniacz w mostku - głośniki niskotonowe połączeniu szeregowym
    - TDA2003, 2szt - głośniki szerokopasmowe jako kanały L i P

Obecnie po zalewie gotowych modułów wzmacniaczy z Chin, mało jest ofert z układami TDA20XX, wzmacniacz w mostku to trzeba samemu zrobić.

Inne wzmacniacze:
    https://sklep.avt.pl/avt1611.html
    https://sklep.avt.pl/avt1629.html
  • Level 41  
    Inne wzmacniacze:
    https://sklep.avt.pl/avt1611.html
    https://sklep.avt.pl/avt1629.html[/quote]
    Autorze tematu - jak to złożysz to to grać ne będzie.

Potrzebny jest zasilacz sieciowy z transformatorem.
    Z transformatorem minimum 50W.
    Zasilacz to :
    transformator szt 1
    prostownik w układzie graetza
    Filtr - kondensator elektrolityczny 4700uF /40V
    Przewód zasilający
    Oprawka bezpiecznika sieciowego
    Bezpiecznik rurkowy 20mm

Gniazda do głośników
    Gniazdo do przewodu audio

Żeby to złożyć potrzebna jest dobra lutownica.
    Także miernik cyfrowy z marketu za 15-20zł
    Cyna do lutowana o średnicy 0,7mm
    Kalafonia.
  • Level 43  
    Piiiikaaapika wrote:
    Myślałem żeby z przodu zrobić 2 otwory na szerokopasmowe i 2 po bokach na niskotonowe jeden głośnik ma 13 cm
    Zacząć należy od tego, że nie powinno się umieszczać różnych głośników we wspólnej obudowie. Jeśli już, to takie same głośniki (nie tylko średnica jest ważna), albo osobne komory na każdy z typów. Tak jak w kolumnie - średniotonowy jest w osobnej obudowie.
    Piiiikaaapika wrote:
    nie potrzebuje dużo miejsca w obudowie
    Za mała obudowa to drastyczne ograniczenie niskich częstotliwości.
    Więc:
    sosarek wrote:
    Obudowę należy wpierw wyliczyć znając parametry głośników.

Dalej; Aby wyliczyć poprawnie obudowę należy znać parametry TS głośników, a sądząc po naklejce na głośnikach, o wiarygodnych jakichkolwiek parametrach nie ma co marzyć. Niby można się pobawić i wyznaczyć samodzielnie (sposób jest na forum - trzeba by poszukać), ale cala ta zabawa to strzelanie z armaty do komara.
    Dalej; 13 cm głośnik szerokopasmowy ma co najwyżej ok. 20W, nie ma więc sensu szukanie wzmacniaczy o większych mocach.
    Ponadto już sama nazwa firmy produkującej te głośniki mówi sama za siebie...
    Wiem, wiem... zaraz mnie Koledzy zakrzyczą, ze się czepiam, że nie ma sensu, że i tak HiFi z tego nie będzie... Wiem o tym i zdaję sobie sprawę. Chciałbym jednak by wiedział o tym i sam Autor. Wyznaję bowiem zasadę (zapewne co poniektórzy Koledzy o tym wiedzą), ze albo robić dobrze, albo wcale, a jak ju koniecznie - trzeba wiedzieć CO się robi.
    Może być bowiem tak, że Autor (oby nie) uzna, że pojemność obudowy nie ma znaczenia, ze moc na głośniku to konieczna moc wzmacniacza, ze ... itd itp. Czyli już "na starcie" zakoduje sobie w pamięci błędne/fałszywe wiadomości co może w przyszłości wyjść Mu ... bokiem.
    Proponuję więc zanim zacznie się szukać lutownicy ( ;) ) poczytać i spróbować zrozumieć "co jest co i dlaczego" - informacji na te tematy w sieci można znaleźć więcej niż można sobie wyobrazić, a i na forum są tematy o tym traktujące.Chociażby minimalne pojęcie wypadałoby mieć o tym za co chcemy się wziąć - nieprawdaż?
  • Level 32  
    398216 Usunięty wrote:
    Ponadto już sama nazwa firmy produkującej te głośniki mówi sama za siebie...

Obstawiam, że głośniki niskotonowe będą marki BLOW.
    Piiiikaaapika wrote:
    Basowe jeszcze mi nie przyszły
  • Level 5  
    Po 1
    Co wam do tego jakie głośniki kupiłem ?
    Po 2
    Zadałem pytanie dotyczące jak podłączyć głośniki A uzyskałem w większości jakieś bezsensowne pouczenia.
    Po 3 problem rozwiązałem sam bez wzmacniaczy itp.
    A i jeszcze jedna sprawa mam garaż pełen narzędzi więc nie muszę kupować lutownicy

Dodano po 2 [minuty]:

Co to za forum skoro nie otrzymuje się Tu nawet odpowiedzi dotyczących pytania?
  • Level 33  
    CYRUS2 wrote:
    Potrzebny jest zasilacz sieciowy z transformatorem.

CYRUS2 wrote:
    Autorze tematu - jak to złożysz to to grać ne będzie.

Po co wypisujesz jakieś bzdury o transformatorze, że nie będzie działać bez użycia transformatora
  • Level 5  
    Ja głośniki podpiołem bezpośrednio do zasilania i kabla mini Jack
  • Level 33  
    Piiiikaaapika wrote:
    Ja głośniki podpiołem bezpośrednio do zasilania i kabla mini Jack

Czyli obrazowo jak to zrobiłeś?