Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy TSMC stoi przed zatorem spowodowanym amerykańsko-chińską wojną handlową?

ghost666 16 Cze 2020 10:28 408 0
 • Czy TSMC stoi przed zatorem spowodowanym amerykańsko-chińską wojną handlową?
  Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) i analitycy zajmujący się firmą diagnozują zbliżający się zator handlowy spowodowany nadmiarem zapasów w łańcuchu dostaw elektroniki. Jednak firma i analitycy różnią się w głębszej diagnozie tego "problemu".

  TSMC podtrzymuje swoje prognozy na ten rok, jak mówi prezes spółki, Mark Liu. Największy producent urządzeń półprzewodnikowych na świecie przeznaczył w tym roku 15..16 miliardów dolarów na wydatki kapitałowe, co stanowi wzrost z 14,9 miliarda dolarów w zeszłym roku. "Sprzedaż iPhoneów wciąż jest całkiem dobra" - dodaje Liu. Apple to największy klient TSMC. Liu jest optymistą, twierdząc że rząd USA złagodzi swoje ograniczenia dotyczące producentów chipów, którzy używają sprzętu i narzędzi projektowych z USA ww zakresie dostarczania półprzewodników do spółki zależnej Huawei HiSilicon. Powiedział on też, że do połowy lipca TSMC wystąpi do Departamentu Handlu USA o licencję na sprzedaż chipów HiSilicon.

  Magazynowanie dla Huawei

  Analitycy obawiają się jednak, że nadmierne zapasy w łańcuchu dostaw i potencjalna utrata sprzedaży do HiSilicon, drugiego co do wielkości klienta TSMC, wpłyną na TSMC i inne firmy elektroniczne w tym roku. "Nie widzę zwycięzców w tym scenariuszu" - mówi Brett Simpson, starszy analityk z brytyjskiej Arete Research. "To będzie bardzo trudne 12 miesięcy dla światowego łańcucha dostaw. Wiele firm kupujących półprzewodniki martwi się o ciągłość biznesową" - dodaje. Mówi także, że gromadzenie zapasów przez Huawei, jego konkurentów i inne firmy w ekosystemie Huawei jest problemem. A jest ich więcej.

  Firma TSMC ma inne zdanie na ten temat. Wpływ pandemii koronawirusa na zatrudnienie będzie przez jakiś czas przypominał o tym trudnym momencie, jak wskazuje Liu. Zauważył on jednak też, że następują pewne zmiany w stylu życia, które wymagają przyjęcia nowych technologii, które napędzają działalność TSMC. Liu mówi, że można teraz zdalnie brać udział w kursach na amerykańskich uniwersytetach, takich jak Massachusetts Institute of Technology czy Berkeley. Coraz więcej osób korzysta z rozrywki online i np. ogląda filmy przez Internet. Ludzie z branży technologicznej pracują i spotykają się wirtualnie.

  "To, co pierwotnie miało być trzyletnim przejściem na nowe technologie, zostało skrócone do trzech miesięcy" - powiedział Liu - "Jest mało prawdopodobne, że w gospodarce nastąpi ożywienie, ale w branży technologicznej jest inaczej".

  Pomiędzy ścierającymi się gigantami

  "TSMC zostało złapane w środku wojny handlowej między USA i Chinami" - mówi Liu. Dodaje jednak, że ograniczenia te dotyczą w równym stopniu zarówno TSMC, jak i jej konkurentów, takich jak np. Samsung z Korei Południowej czy Semiconductor Manufacturing International Corp. (SMIC) z Chin. "Te ograniczenia będą stopniowo rozwiązywane" - przewiduje prezes.

  Analitycy jednak bardziej pesymistycznie podchodzą do tego, czy Departament Handlu rozluźnił swoje przepisy.

  "Szacujemy, że większość fabryk z łańcucha dostaw HiSilicon oraz firm OSAT (outsourcing montażu i testowania półprzewodników) będzie miało ponad 10% spadku sprzedaży" - powiedział analityk zajmujący się TSMC, Andrew Lu. Oczekuje on, że spadek rozpocznie się w trzecim kwartale tego roku. Z kolei analityk Credit Suisse, Randy Abrams, spodziewa się, że sprzedaż TSMC do HiSilicon spadnie z obecnych 14% całkowitych przychodów do zera w przyszłym roku.

  Źródło: https://www.eetimes.com/tsmc-to-face-inventory-glut-caused-by-us-china-trade-war/#

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9822 postów o ocenie 8029, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.