Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Licznik dwukierunkowy zastąpi dotychczasowe?

16 Jun 2020 22:00 627 4
  • Level 6  
    W domu jednorodzinnym mamy dwa liczniki: pierwszy jednofazowy i drugi trójfazowy (operator Tauron). Planuję montaż instalacji fotowoltaicznej z falownikiem trójfazowym. Pytanie jest takie: który z tych liczników zostanie wymieniony na dwukierunkowy i numer którego należy wpisać we wniosku o przyłączenie? A może oba zostaną zastąpione jednym; wobec czego co wpisać we wniosku? Słyszałem, że niektórzy załatwili sobie coś w Tauronie (scalenie fazy czy jakoś tak) i z dwóch liczników przeszli na jeden. Jeżeli zostałby wymieniony tylko jeden licznik, a drugi rozliczany byłby dalej na dotychczasowych zasadach, to może opłaciłoby się to samo zrobić u mnie jeszcze przed zgłoszeniem instalacji?
    Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 43  
    W jakim celu są te 2 liczniki? Aby więcej płacić chyba? Wystarczający przecież jest jeden licznik trójfazowy. No chyba, że ma się oddzielne przyłącza (obwody).
  • Level 6  
    Przyłącze jest jedno, ale liczniki są dwa. Tak jak mówisz, opłaty stałe naliczane są za każdy z liczników, dlatego chciałbym wiedzieć czy zostaną zastąpione jednym.
  • Helpful post
    Level 27  
    Operator z własnej woli nie zastąpi tych dwóch jednym, sam musisz o to zadbać, jeżeli na tym 3-faz masz wystarczająco dużo mocy to zrezygnuj z 1-faz albo inaczej wystąpić o skumulowanie mocy z tych dwóch wymienić zabezpieczenia przedlicznikowe i zgłosić
    Pytanie gdzie obecnie są te układy pomiarowe, bo ja wewnątrz to przy takim kumulowaniu mogą w warunkach narzucić wyniesienie na zewnątrz
  • Level 11  
    Miałem podobnie w domu, że były dwa liczniki ale trójfazowe. Przed montażem instalacji zrobiłem tak, że jeden zlikwidowałem a na tym obwodzie gdzie był zlikwidowany licznik kupiłem podlicznik. Moim zdaniem najlepsze rozwiązanie, po co płacić opłaty stałe.