Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung RH58K6357SL - SBS Samsung nie chłodzi

17 Cze 2020 09:24 501 9
  • Poziom 10  
    Witam.
    Trafił do mnie na serwis SBS Samsung RH58K6357SL który nie chce chłodzić, tzn zamrażarka działa bezproblemowo, natomiast temperatura w chłodziarce ani drgnie.
    Urządzenie jest wyposażone w dwa obiegi chłodzenia (dwa parowniki dla zamrażarki i chłodziarki oddzielnie). Ktoś przede mną już wkładał w nią palce (zawór serwisowy na agregacie, lecz gazowo jest w pełni sprawna), wygląda jakby nie chciała lub nie mogła przełączyć zaworu rozdzielającego. Temperatura w zamrażarce ładnie dobija ustawią na wyświetlaczu, za to w chłodziarce nic się nie dzieje. Wentylator na parowniku działa, ale na parowniku nie czuć zmian temperatury. Zawór rozdzielający już został wymieniony, wiązka kabli sprawna.
    Czy ma ktoś sposób na sprawdzenie (wymuszenie zmiany parownika) lodówki bez zmiany modułu??

• Specjalista AGD
    Ty serwis i pytasz o takie rzeczy?
  • Poziom 10  
    Tak. pytam się gdyż:
    - nie mam autoryzacji Samsunga, więc dostępu do pełnej bazy wiedzy
    - naprawiam wszystko od Amici do Zanussi, a usterki lubię się różnić u producentów
    - jest to druga sztuka SBS Samsung z taką usterką którą posiadam, żadna nie pokazuje błędów
    - naprawa typu „wymień moduł i zobaczymy” to nie jest diagnoza usterki
    - jest to dział serwis AGD, chłodnictwo
    Także dzięki za rzeczową odpowiedź.
  • Specjalista AGD
    krzychu-w1983 napisał:
    Tak. pytam się gdyż:
    - nie mam autoryzacji Samsunga, więc dostępu do pełnej bazy wiedzy
    - naprawiam wszystko od Amici do Zanussi, a usterki lubię się różnić u producentów
    - jest to druga sztuka SBS Samsung z taką usterką którą posiadam, żadna nie pokazuje błędów
    - naprawa typu „wymień moduł i zobaczymy” to nie jest diagnoza usterki
    - jest to dział serwis AGD, chłodnictwo
    Także dzięki za rzeczową odpowiedź.

Ja też nie mam autoryzacji w zadnej marce a mam dokumentację praktycznie do wszystkiego.

Wiesz jak dla mnie nie potrafisz nawet prostej czynności w tej lodowce wykonać. Odczyt błędów w side nie zmienił się od lat.
  • Poziom 20  
    Skończcie tę licytację bo dzieci patrzą i Was ocenią , a ocena wypadnie nie najlepiej.
    Zadaniem forum jest wymiana doświadczeń i poszerzanie wiedzy na interesujące Nas tematy.
    Teraz do rzeczy:
    -czy zawór dostaje impuls aby zmienić położenie? i jaka jest jego odpowiedź ?
    -Założenie ze zawór jest "poza podejrzeniami, bo ktoś go wymienił" to nie jest dobry pomysł, a może go nie wymieniał?
    Jest jeszcze kilka prostych elementów ,które uczestniczą w tej "zabawie" !
  • Poziom 10  
    No właśnie zawór nie dostaje żadnego napięcia (przynajmniej nie zaobserwowałem). Zawór sprawny, opory na każdym z uzwojeń ok. 50Ω. Kompresor działa przez cały czas, nawet po osiągnięciu temperatury, wskazania na wyświetlaczu są takie same jak wewnątrz komory zamrażarki. Autodiagnostyka nie pokazuje żadnych błędów.
  • Poziom 20  
    Zawór dostaje impuls, a nie jest zasilany ciągle stąd problem z zaobserwowaniem.
    Na próbę zamień przewody przy zaworze i zobacz co taka zamiana spowoduje w dzialaniu lodówki, jeśli nic się nie zmieni to wtedy pozostaje szukać uszkodzeń na płycie, no chyba że to sprawa procka lub softu, ale to inna bajka.
  • Poziom 10  
    Zaraz po uruchomieniu lodówki każdy z czterech obwodów dostaje napięcie od dziesiątych części do 12V. Trwa to przez kilka sekund aż uruchomi się kompresor i wtedy wszystko ustaje.
    Zmienię przewody i zobaczymy czy to coś zmieni.
  • Poziom 10  
    Niestety wymiana wiązki, i zamiana przewodów nie nie zmieniła.
    Jakaś podpowiedź jeszcze?
  • Poziom 20  
    Problem by wyjaśniała zapchana kapilara chłodziarki, ale sprawdzenie tej hipotezy jest kłopotliwe, a odetkanie jej choć jest możliwe, w praktyce może sie okazać niemożliwe nawet gdy dysponujemy pompą dajacą 50 MPa! Revco takie oferuje za duży szmal. Czasami próbójemy (sporadycznie !) udrażniać zapchane kapilary bez takich pomp, ale azotem z butli, która ma 7MPa i niekiedy pomimo uzyskania przepływu azotu, to pod ciśnieniem czynnika jakie daje pracująca sprężarka przepływu brak.

Czy przyczyną wymiany tego zaworu nie był ten problem z drożnością kapilary chłodziarki? Ktoś wymieniając ten zawór chyba jej nie podejrzewał. Dlaczego sie zatkała? Zużyty osuszacz i wypadające z niego pokruszone elementy wypełnienia chłonącego wilgoć wpadaja do rurki wlotowej do zaworu, jej średnica wewnętrzna jest większa niż średnica wewnętrzna kapilary i jest problem z drożnością, ponadto te kapilary za zaworem są krótkie i dostęp do nich jest trudny.

Czy jest szansa na usunięcie problemu? Nie zgadnę, ale narobić się trzeba o wiele więcej niż przy zwykłaj lodówce! i wszystko może być "psu na budę".