Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Analog Devices prezentuje pierwsze przemysłowe IO konfigurowane softwarowo

ghost666 17 Cze 2020 11:00 465 0
 • Analog Devices prezentuje pierwsze przemysłowe IO konfigurowane softwarowo
  Firma Analog Devices (ADI) zaprezentowała nowo wprowadzone na rynek, pierwsze w branży układy z linii programowalnych wejść/wyjść (IO) do systemów sterowania budynkiem i automatyzacji procesów. Umożliwia w ten sposób producentom i operatorom systemów przemysłowych osiągnięcie większej elastyczności systemu sterowania przy jednoczesnym ograniczeniu złożoności ich własnego produktu.

  Tradycyjne systemy sterowania wymagają kosztownej i pracochłonnej ręcznej konfiguracji złożonego zestawu modułów i kanałów: analogowych oraz cyfrowych, wykorzystujących różne konwertery sygnałów oraz indywidualnie okablowanych wszystkich wejść i wyjść do komunikacji z maszynami, instrumentami i czujnikami w systemie. Nowe układy - AD74412R i AD74413R od Analog Devices - umożliwiają szybkie, łatwe i zdalne projektowanie elastycznych systemów sterowania z rekonfigurowalnymi kanałami modułów bez konieczności zmieniania obszernego okablowania. To drastycznie zwiększa szybkość wdrażania, elastyczność i możliwość wprowadzania zmian bez znacznych kosztów i przestojów.  Wraz z pojawieniem się paradygmatu Przemysłu 4.0, producenci zwiększyli zapotrzebowanie na elastyczne systemy automatyki przemysłowej, które mogą szybko i łatwo dostosować się do zmieniających się wymagań. Wszystko to wynika ze zmian zachowań i popytu konsumentów docelowych. W rezultacie, producenci nie mogą już polegać na stałych, wielkoskalowych systemach zaprojektowanych z myślą o produktach na rynku masowym i z przewidywalnym popytem. Zamiast tego wymagane są elastyczne systemy, które można szybko zmienić przy minimalnym przestoju linii przemysłowej i nakładach inwestycyjnych. Dzięki oprogramowaniu od ADI, które może pozwolić na konfigurowanie linii IO programowo, producenci mogą skuteczniej wdrażać nowe projekty i uzyskiwać bardziej elastyczne, zautomatyzowane sterowanie. Skutkuje to obniżeniem kosztów projektowania i instalacji, a także mniejszymi opóźnieniami w rozruchu systemu po modernizacji.

  Korzystając z programowo konfigurowalnego IO, producenci mogą opracować jedną platformę sprzętową, która zastępuje wiele starzejących się modułów wejścia/wyjścia o stałej funkcji lub może być stosowana w wielu aplikacjach klienckich o różnej dynamice IO, zależnej od konkretnej instalacji. W przypadku systemów tradycyjnie zależnych od szaf sterowniczych z wieloma modułami IO i określonym okablowaniem dla każdego typu kanału, zapotrzebowanie na sprzęt maleje, ponieważ użytkownicy końcowi mogą teraz instalować jeden typ modułu programowalny z sterownikiem, pomagając zmniejszyć nakłady na logistykę, produkcję i wsparcie.

  Konfigurowalne programowo IO działa również jako pomost do sieci sterowania opartych na sieci Ethernet, ponieważ można go ponadto zastosować do instalacji typu brownfield wymagających aktualizacji przemysłowych systemów ethernetowych 10BASE-T1L przy wykorzystaniu istniejącego okablowania. Umożliwia to opracowanie znormalizowanych, konfigurowalnych jednostek z liniami wejścia/wyjścia, zdolnych do translacji między zainstalowanymi czujnikami i siłownikami pracującymi w standardzie 4-20mA z obsługą HART a liniami 10ha-t1l lub światłowodem.

  Cena i dostępność elementów

  ProduktDostępnośćCena przy zakupie 1000 Obudowa
  AD74412RBCPZTeraz7,47 dolara64-pinowa LFCSP (9 mm x 9 mm)
  AD74413RBCPZTeraz8,55 dolara64-pinowa LFCSP (9 mm x 9 mm)


  Więcej na temat układów ADI przeznaczonych do pracy w systemach Przemysłu 4.0 można dowiedzieć się na dedykowanej stronie. O samym projektowaniu systemów automatyki przemysłowej do zastosowań w systemach Przemysłu 4.0 dowiedzieć można się tutaj.

  Źrodło: Materiały promocyjne Analog Devices

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9822 postów o ocenie 8029, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.