Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Pralka Whirlpool AWZ 414/D - Wypalona ścieżka styku F8 płytki sterownika

snickers1958 17 Jun 2020 14:04 729 5
 • #1
  snickers1958
  Level 11  
  Witam serdecznie Forum z branży naprawy pralek domowych.

  Co prawda moja pralko-suszarka jest typu Whirlpool AWZ 414/D, ale po wielkich poszukiwaniach trafiłem na ten post i stwierdziłem, że płytka jest chyba identyczna. Problem w mojej pralce rozpoczął się od "wyrzucenia" zabezpieczenia różnicowego. Po załączeniu zabezpieczenia pralka się uaktywniła lecz nie startowała. Po chwilowej analizie doszedłem do wniosku, że coś się dzieje z blokadą drzwi gdyż pralka nie startowała. Po dostaniu się do blokady stwierdziłem z pewnością, że jest uszkodzona bo styk sprężysty się nie załączał podczas symulacji z napięciem zasilania.

  Po ręcznym załączeniu tego styku pralka się uruchomiła, ale równolegle bez względu na program cewka elektrozaworu dopuszczania wody do dozownika dostawała non stop napięcie zasilania. Drążąc dalej temat dotarłem do płytki sterownika jak w temacie i tam na styk 9 i 10 złącza od F1 do F10 stwierdziłem ewidentne wypalenie. Pominąłem te styki i puściłem bokiem lecz oprócz tego zniszczenia wyparowaniu uległa ścieżka drukowana od styku F8 prowadząca do Katody (A2) triaka BTB 04 600T.

  Ścieżkę tę zastąpiłem mostkiem z cienkiej linki w izolacji ale po wymianie rygla blokady drzwi boję się uruchomić pralkę bo nie wiem co powoduje bezustanne zasilanie cewki elektrozaworu dozownika. W związku z tym zwracam się z uprzejmą prośbą o fachową pomoc w temacie. Wśród wszelkich materiałów na ten temat w internecie nie znalazłem schematu, a posiłowałem się schematem z płytką ARDO 1010.

  Chciałbym wiedzieć skąd zasilana jest cewka wspomnianego elektrozaworu oraz czym steruje Triak BTB 04 600T? Na schemacie ARDO 1010 zauważyłem, że ze styku F8 przewód idzie na blokadę rygla. Zastanawia mnie czy to właśnie moduł blokady rygla był przyczynkiem zwarcia i wyłączenia zabezpieczenia? Mam również wątpliwości co do hydrostatu, w którym jest trzy wykorzystane styki lecz po dmuchnięciu w niego załącza się tylko jeden styk. Silniejsze dmuchnięcie wymusza załączenie drugiego styku, ale bez słyszalnego kliknięcia.

  Czy to jest prawidłowe działanie? Proszę o wszelkie konstruktywne wskazówki i pomoc zanim "dopalę" całą płytkę sterownika bo żona stoi mi już za plecami. Dziękuję serdecznie za zainteresowanie i cierpliwie czekam na sugestie. Pozdrawiam.

  PS.
  Jeśli potrzebne będą jakieś fotografie poglądowe to je dostarczę.
 • #3
  snickers1958
  Level 11  
  alekt77 wrote:
  Zobacz tu: :arrow: Link
  . Tak zajrzałem i ściągnąłem całą instrukcję serwisową. Jakieś małe zmiany literowe na złączach płytki oraz inne oznaczenie na hydrostacie. Doszedłem już do wniosku, że zupełnie zapomniałem sprawdzić grzałki, która jest w obwodzie rygla i hydrostatu. Powoli rozkliniam ale nadal oczekuję na pomoc. Dziękuję.
 • #4
  snickers1958
  Level 11  
  Grzałka na sucho jest sprawna, wody nie nalałem więc może jeszcze...
 • #5
  snickers1958
  Level 11  
  snickers1958 wrote:
  Grzałka na sucho jest sprawna, wody nie nalałem więc może jeszcze...
  . Tym razem po dokładnym sprawdzeniu grzałki na mokro stwierdziłem, że jest sprawna. Schemat, który zaczerpnąłem z internetu jest do pralki AWZ 414/1, a moja pralka to AWZ 414/D i niestety są tu znaczne różnice.

  Fizycznie przedzwoniłem kabelek (EVC) zasilający cewkę elektrozaworu i doszedłem na płytkę na 2 pin złącza CNB, a dalej dotarłem do triaka Q3 w obudowie TO-92 o nazwie Z0607MA. Ze względu na zbyt małe elektrody i okulary nie jestem w stanie sprawdzić jego poprawności. Po niedzieli kupię nowy (podejrzewam, że jest uszkodzony, cały czas zamknięty) i wlutuję oczekując, że awaria zostanie usunięta. Nadmienię dla uzupełnienia, że wszystkie inne funkcje pralki działają prawidłowo łącznie z wymieniona blokadą rygla drzwi.
  PS.
  Swój post nadal utrzymuję jako aktywny i życzliwie czekam na jakieś nowe sugestie pomijając moje przypuszczenia. A może ktoś gdzieś trafił lub posiada schemat elektroniczny płytki sterownika MINISEL 1400 LAF 42? Dziękuję za zainteresowanie i pozdrawiam Forum.
 • #6
  snickers1958
  Level 11  
  Witam.
  Jak z ostatniego mojego postu z dnia 20.06.2020 informuję, że po wymianie Triaka Z 0607MA elektrozawór dopuszczający wodę do zbiorniczka zasypowego proszkiem, pracuje prawidłowo a pralko- suszarka jest już sprawna. Pomimo nikłego zainteresowania tematem poradziłem sobie sam biorąc za punkt honoru usterkę i życzę potencjalnemu "nieszczęśnikowi" by skorzystał z moich sugestii. Dziękuję i pozdrawiam.
  PS.
  Post uważam za zamknięty...